Jump to content

Ходите ли на Църква?


77 replies to this topic

#61 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 01 юни 2009 - 15:59

View PostVelvet Thorns, on Jun 1 2009, 16:43, said:

а какво мислите за практиката, и по специално при младите хора, които се венчават в църква или кръщават децата си /още като бебета, когато нямат никаква представа или право на избор/ без въобще да са вярващи христяни, просто защото така се прави или под родителски натиск, примерно?

Това е твърде любопитен въпрос и за мен ще бъде истинско удоволствие ако той предизвика дискусия по темата... :metal:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#62 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 02 юни 2009 - 08:13

Кръщават ги като бебета, защото, ако не дай си боже умрат без да са кръстени няма да могат да се възнесат на небето... или нещо такова. Гледал съм филми на ужасите на тази тема :yes: Пък децата, като пораснат, ако не станат ревностни християни, то това кръщане едва ли ще им прави особено впечатление. Аз се кръщавах на около 30 години за да кумувам на църковна сватба. И хич, ама хич не ми пука за смешния им ритуал, смешната им църква и смешното им свидетелство за кръщане ;)
... Through dreams I influence mankind...

#63 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 02 юни 2009 - 08:24

View PostЗмей Горянин, on Jun 2 2009, 09:13, said:

И хич, ама хич не ми пука за смешния им ритуал, смешната им църква и смешното им свидетелство за кръщане ;)
Хаха, аз съм кръстен на 12, по настояване на баба ми. Съгласих се, щото обеща, че вички роднини в такива случаи дават по някой лев :yes:
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#64 Velvet Thorns

    jedi knight

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 599 posts
  • Gender:Female
  • Location:Glee Anselm
  • Interests:paradise lost | doom metal | death metal | stoner metal | sludge metal | progressive metal | black metal | gothic metal | scandinavian metal | drone metal | post metal | industrial metal | cyber erotica | photography | body modification

Posted 02 юни 2009 - 15:52

Змей Горянин :: ти си го направил, щото не ти пука, аз пък точно затова не искам да го направя ...

Blacky:: виж тебе те разбирам :yes: и дадоха ли?
in my head this all is in my head this all is in my head this all is in my head this all is in my head...

#65 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 03 юни 2009 - 07:41

Не ми пука за кръщането, но ми пука за приятелите, на които кумувах. Човек трябва да разпознава истински важните неща в живота :no:
... Through dreams I influence mankind...

#66 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 03 юни 2009 - 07:51

View PostVelvet Thorns, on Jun 2 2009, 16:52, said:

Blacky:: виж тебе те разбирам ;) и дадоха ли?
Бе кой ти помни отпреди 18 години някакви си пари :no: Помня само, че ми беше адски смешно и лицемерно, а още не бях слушал никакъв блек метъл :lol:
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#67 NEVERMORE

    Schecterist

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Carramba, Carajo e Wiskey \m/ \m/

Posted 03 юни 2009 - 09:25

Аз съм кръщаван някъде преди около 25 лета и имам твъред смътни спомени, че бях люто сърдит за това родителско решение абсолютно несъобразено с индивидуалното ми усещане за нещата и личните ми предпочитания.
От тогава изпитвам твъде голяма неприязън към твърде грубо наложените от твърде много време и ужасно неаргументирано, но доволно здраво вкоренени "традиции" - пазителки и съхранителки на християнството и народността. Дрън дрън, всичко е власт и контрол и поредната безмислена институция, която доста добре се захранва от твърде дълго време с имоти и солидни средства.
Архитектурно наследство ок, фрески, стенописи, дърворезби, съхранени документи, ръкописи, лични вещи и тн прекрасно.....но до тук.
:no:

#68 liquid

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 82 posts

Posted 03 юни 2009 - 09:36

Не. Няма причина, не принадлежа към религии. Нали Бог е навсякъде? Защо ми е да ходя в сгради като той уж е вкъщи, навън, на работа, в мен? :д

#69 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 03 юни 2009 - 13:17

View PostBlacky, on Jun 2 2009, 09:24, said:

Хаха, аз съм кръстен на 12, по настояване на баба ми. Съгласих се, щото обеща, че вички роднини в такива случаи дават по някой лев :no:
Ей на - още един пример за комерсиализацията на църковните обичаи :lol: ;) ;)
ПИСУК!

#70 Ahriman

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 14 posts

Posted 09 юни 2009 - 11:27

В момента съм на 20г. Само като са ме кръщавали и мене, съм бил в църква. Демек малко след като съм се родил. След това имам спомени, че баба ми заведе мен и сестра ми като бях в детската градина да запали свещичка :harhar: Демек от 15 години не съм стъпвал в църква. Майка ми и баща ми не са вярващи особено, аз също. Така че....

#71 Tokio Hotel

    Nigger

  • Енориаши
  • PipPip
  • 87 posts

Posted 09 юни 2009 - 11:55

Аз пък ходя за да мириша безплатно тамян и горящи свещи... Умм и старо дърво. Не знам защо, но като вляза в някоя стара църква наистина ме обзема едно такова спокойствие и си дишкам безплатно свещи и тамян, тамян и свещи, свещи и тамян, ама това май вече го споменах...
:harhar:

#72 9TEEN8T9

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 8 posts

Posted 17 юни 2009 - 18:01

не ходя

Edited by 9TEEN8T9, 17 юни 2009 - 18:02 .


#73 slartibartfast

    fjordgestalter

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 197 posts

Posted 18 юни 2009 - 09:37

View PostVelvet Thorns, on Jun 1 2009, 16:43, said:

а какво мислите за практиката, и по специално при младите хора, които се венчават в църква или кръщават децата си /още като бебета, когато нямат никаква представа или право на избор/ без въобще да са вярващи христяни, просто защото така се прави или под родителски натиск, примерно?

Много хора правят неща, само защото така се прави, така е прието и т.н. Следват си модела. Нещата, приети за очевидни не се подлагат на обсъждане, не се задават въпроси върху тях. "Така се прави."
При нас религията с различните й обичаи и ритуали е по-скоро средство за културно и социално определение, отколкото израз на вяра и етични принципи. Поне при повечето хора.
Even angels lose their wings, eventually..

#74 Caliban

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male

Posted 06 юли 2012 - 15:05

View Postslartibartfast, on 18 юни 2009 - 09:37 , said:

Много хора правят неща, само защото така се прави, така е прието и т.н. Следват си модела. Нещата, приети за очевидни не се подлагат на обсъждане, не се задават въпроси върху тях. "Така се прави."
При нас религията с различните й обичаи и ритуали е по-скоро средство за културно и социално определение, отколкото израз на вяра и етични принципи. Поне при повечето хора.
Напълно съгласен.
А по темата - не , освен ако не искам примерно да се скрия от жегата лятото - в големите църкви и катедрали е винаги хладно и спокойно, и поради това предразполагащо към следобедна дрямка :P

#75 Refan192

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male

Posted 20 юли 2012 - 19:56

Всеки ден не ходя.

#76 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 20 юли 2012 - 20:47

View PostRefan192, on 20 юли 2012 - 19:56 , said:


Ще те помоля да смениш настоящия си аватар, въпреки че по ирония на съдбата той е на точното си място баш в тази тема.

Всъщност не те моля, ами направо ти казвам, че следващите постове с него няма да си ги намериш. :yes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#77 ivelyn georgiev

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male

Posted 12 май 2014 - 17:29

За последно ходих на Великден при мормоните.Заснех си материала и толкова.

#78 xyinterested

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male

Posted 27 май 2014 - 14:23

Quote

Ходите ли на Църква?

Не. Не стъпвам там за нищо на света! Единственият начин да ме накарат да вляза във фабрика за промиване на мозъци е ако в средата са сложили сак с 1 милион лева. Аз съм атеист - против всякакви религии (вкл. и против християнската) и нямам навика да се мотая около религиозни фанатици, каквито са повечето вярващи, а също и ония психичноболни, дето носят дълги роби, карат мерцедеси и се пишат много набожни.

Edited by xyinterested, 27 май 2014 - 14:23 .

Don't try to tell me who I am,
'cause I don't care
and you will never understand





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users