Jump to content

Класация на велики барабанисти... или тези, които ви харесват


73 replies to this topic

#61 Adunerar

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 9 posts

Posted 25 август 2011 - 20:17

Тъй като велики барабанисти има много, ще се огранича да посоча тези, които не видях да са споменати:

Virgil Donati - - тотален дзвер, няма какво да се коментира по него!

Marco Minnemann - - също дзвер, мене ми е голема слабост

John Macaluso - http://www.youtube.com/watch?v=tf621YafSjs - не особено известен барабанист, ама лично мене страшно много ми харесва. Като връх на творчеството му бих споменал работата му във Ark и по-конкретно албума Burn the Sun. Иначе е свирил с един куп големи имена....

#62 Velvet Thorns

    jedi knight

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 599 posts
  • Gender:Female
  • Location:Glee Anselm
  • Interests:paradise lost | doom metal | death metal | stoner metal | sludge metal | progressive metal | black metal | gothic metal | scandinavian metal | drone metal | post metal | industrial metal | cyber erotica | photography | body modification

Posted 29 август 2011 - 15:07

View Postincarnate, on Dec 6 2008, 12:48, said:

...
8. Brann Dailor – големите вече може да ги търсиш в по-екстремните банди (да не кажа САМО там)
...
споменат е още в първото мнение по темата, но смятам, че трябва специално да се отбележи виртуозния болен мозък Brann Dailor
Posted Image

:yes:
in my head this all is in my head this all is in my head this all is in my head this all is in my head...

#63 Thrasheer

    Call me Ванката ;D

  • Енориаши
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male

Posted 30 август 2011 - 23:14

Гене Хоглан,Ричард Кристи и Гар Самюелсън... гениални !!!!!!!!


Добавям и този лудак


Edited by Thrasheer, 30 август 2011 - 23:22 .


#64 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 02 септември 2011 - 12:50

Просто моите любими барабанисти:

Frost от Satyricon

Inferno от Behemoth
:rolleyes:
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#65 Blitz

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 20 posts

Posted 01 октомври 2011 - 09:01

Искам да попитам нещо, защото не мога да го разбера, и се надявам да не го сметнете за заяждане или нещо подобно, но:

Можете ли да ми кажете на база на какво подобни класации се доминират от динозаври от 70-те?

Защо питам? Ами просто - от тук, където съм седнал, не виждам КАК тези хора ще са по-добри от съвременните дръмъри, физически. Защото:

1. Сега има по-добра техника (като хардуер имам предвид)
1.1. В днешно време барабаните в един албум можеш да ги чуеш.

2. Сега дръмингът се е превърнал в своего рода състезание и всеки се пъне да стане по-добър. Днешните дръмърчета на по 15-16 години са много по-технични от който и да е барабанист преди 15 години, какво остава преди 40. Само вижте бившия на Тривиум, китаецът от DAATH (май не е там вече?) и психопатът от Job For A Cowboy. Вижте и това: - я да видим някой от дъртите как ще се справи :worship:

3. Идеята на развитието е, че с течение на времето нещата стават по-добри, надграждат над съществуващото. Така че, ако приемем, че най-добрите дръмъри са били през 70-те, излиза, че 40 години сме седяли на едно място. А май май не е така :worship:

4. Вкусовете на хората са се променили, станали са по-капризни. Едно е да си една от 5-те банди на своето време, друго е да си една от 50000-те банди на своето време. Примерно, на мен, свикнал на брутални канонади, идиотски брейкове и извънземни маймунджулъци зад кита, свиренето на кой да е барабанист от 70-те ми звучи като налагане на картонена кутия от 3-годишно лапе - нешлайфано, първично, сякаш без идея.

5. Във връзка с горното, имам усещането, че и ролята на барабаниста в една банда се е променила. Докато преди от тях се е искало да държат един ритъм, за фон на китариста и певеца, в днешно време нещата хич не са така - Портной е емблема, колкото е и Петручи; Ломбардо е не по-малко легендарен (ако не и повече) от Том Арая.

6. Логично е, че старите банди имат по-малко количество фенове във съвременния свят - или самите фенове са дърти, че да участват в гласуване за класации, или бандата отдавна е в полу-сън и новите деца не са я чували. При всички случаи, 'новите' би трябвало да имат по-голяма известност сред тълпите, откъдето и повече гласове.

Във връзка с горните 6 неща, винаги съм имал проблеми да приема, че Бонзо е по-велик от Портной, или Хендрикс е по-добър от Мъстейн (напълни примерно ги казвам тези имена). Ако 'велик' е на база техника, тогава пада под ударите на 1,2,3 и 4. Ако пък е на база композиране, тогава се намесват 4, 5 и 2. Ако пък е на база 'фийлинг', играят 3 и 4. Ако е на база 'колорит'......е, тогава Как-му-беше-името-от-Дъ-Ху е най-великият, но пък Портной и Терана имат какво да добавят тук :P А ако взимаме под внимание комерсиалността, играе 6.

Не оспорвам твърденията за 'великост', просто се опитвам да разбера на база на какво са B)

ПС. Един моментите, в които се изкефих максимално, беше когато Майънг би Геди Лий за най-велик басист. Това вече го разбрах. :D

ПС2: твърде много Дрийм Тиътър в това мнение, извинявам се за което :)

ПС3: Дали пък този феномен не е на база 'първооткриватели'? Нещо като 'най-великото фентъзи е Властелинът', нищо, че е миниатюрно, плоско и детско, сравнено с излезлите в последните години неща.

#66 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 01 октомври 2011 - 10:45

Не съм споделял барабанистите които ми правят впечатление или считам за добри, но споделям мнението, че в значителното си мнозинство големите майстори на ударните инструменти са създавали активно музика именно през 70-те. Споделям това мнение, защото не съм чул друго десетилетие с толкова висока концентрация на технични и разнообразни барабанисти. Разбира се, голяма роля за това има и историческият момент, съотнесен с еволюцията на рок музиката и производните й стилове.

Както сам отбелязваш, споменати са барабанисти в различни стилове на музиката, следователно липсва нуждата някой дет метъл барабанист да свири джаз или обратното. До колко би била успешна подобна рокада е въпрос на предположения, но все пак не мисля, че е нещо невъзможно.

Не разбирам защо отбелязваш, че в днешно време барабаните в един албум се чуват. Аз ги чувам, а се съмнявам да съм единствен. Може би на фона на по-бруталната музика ти се струват по-бледи, но това не означава че не се чуват.

Идеята ти за надграждане в техниката на свирене е по-скоро идеална, от колкото реална. Причината е, че подобно надграждане не би било самоцел, а с оглед на нуждите на дадената музика. Освен това, субективното ми мнение е, че няма особено много известни самобитни барабанисти, които да показват нещо ново или различно.

По точката с капризите на отделните слушатели нямам какво да добавя. Това, че нечий музикален вкус или предпочитания не харесват уменията на даден музикант не принизява съответните умения нито с йота. Означава само, че не всеки харесва свиренето на въпросния музикант, а това е съвсем естествено с оглед на различните музикални вкусове.

Не съм съгласен, че ролята на барабаниста в съвременната банда се е променила. Примерите които си посочил са личности с твърд характер и сериозен дял в композиторският процес на групите си. Те винаги са си били такива. Просто в някои групи барабанистът не само тропа и бие тъпана.

А съпоставянето в класации е просто суета, без някаква реална стойност. Тук няма нужда от коментари.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#67 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 01 октомври 2011 - 11:02

@Blitz
Пич, не се обиждай, ама имам чувството, че не си слушал "дъртите" достатъчно, че да знаеш за какво говориш. За протокола:

Кози Пауъл

Иън Пейс

Нека някой от останалите съфорумци ти покаже останалите дъртаци. Вярвам, че и сам ще усетиш за каква техника става дума тук.

А развитието в музиката, мен ако питаш, никога не е било на база "днешните са по-технични от вчерашните", а на промяна. Т.е. "днешните са различни от вчерашните". И това си е така, но не означава, че съвременните са по-добри или по-лоши.

Edited by Тигър, 01 октомври 2011 - 11:06 .

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#68 Blitz

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 20 posts

Posted 02 октомври 2011 - 15:54

Мерси, хора :harhar:

Роб Рой - под "чуват" имах предвид, че съвременните техники на миксиране изнасят барабаните по-напред, по-напети са и сякаш *целта* е да се покажат на всички колко са ...хм...технични, яки, или каквото и да е. Самата идея за две бас каси даже има пръст тук - основната цел е да се чуват по-отчетливо ударите, Та, в този ред на мисли, бих очаквал повече не-музиканти (като мен) да се впечатлят от уменията на даден дръмър, просто щото му ги набиват в ушите, иска или не иска.

Тигър - признавам, не съм случал много класици, не ми влизат. Изслушах солата на Коузи Пауъл и Пейс, първият определно ме впечатли повече от други пъти (бтв, тоя запис от ре-мастер ли е?). Но много повече ми харесват демонстрациите на Томас Ланг, например. Друг въпрос е, че аз по принцип соло на барабани не харесвам, предпочитам да са вплетени в някакъв инструментал.

Роб Рой го каза - нуждите на музиката диктуват какво се очаква от един дръмър в дадения исторически момент. И гледайки идиотските състезания за най-бърз дръмър, не мога да не направя аналогия с олимпийски спорт - постиженията в днешно време са мнооооого по-силни от - да речем - Олимпиадата в Берлин през 1934. Техниката, химията, обувките, екипите, треньорите, парите - всичко се е променило. От днешните атлети се иска много повече, отколкото преди.

По времето на Коузи не е имало тригери (или ако е имало, не са се ползвали толкова масово). Но с течението на годините, употребата им намери място в музиката и барабанистите се научиха да ги ползват, чрез което пред тях се откриха нови възможности, чисто технически погледнато. Надграждане. Кийт Муун е позлвал две каси по-скоро за шоу и за създаване на апокалиптичен звук, докато на голяма част от дръмърите днес едва ли не им се казва - ти ще свириш дабъл бас на 200 бпм, или си аут от бандата. И те започват да се учат да ги ползват и когато успеят, пред тях се откриват нови хоризонти, достижими с новите умения. Томас Хааке от Мешуга е трябвало сам да се учи да си свири собственото парче, толкова трудно го е композирал. А какво тогава да кажем за някой, който дори в главата си не може да си представи подобен ритъм, не защото е зле, а защото музикалната реалност наоколо не е еволюирала дотолкова, че (по-масово) да има нужда от подобни ритми?

Не, че Хааке е открил топлата вода, но е успял да го интегрира, а е успял, най-вероятно заради еволюцията в техническата и музикалната страна на дръминга.

Друг аргумент, че развитие и надграждане би трябвало да се очаква - всеки един от 70-тарските барабанисти е повлиял пряко или косвено по-съвременните. Тоест, нещо като да са почнали директно на 5-и левел, вместо от нулата. Някои винаги ще си останат на пето ниво, но тенденцията е, че все някои от тях ще стигнат до 7-мо. И техните наследници ще започват от 7-мо ниво и т.н. :)

Още един аргумент, или поне на мен така ми се струва: Разнообразие от стилове. Някой от по-осведомените може да каже, дали Пейс или Пауъл са се забърквали в други стилове музика, но в наше време са все повече дръмърите, които скачат през различни стилове, които много често нямат общо помежду си (Томас Ланг, Ломбардо, Дерек Роди, Марко Минерман...). Разнообразието ражда идеи, идеите движат развитието.

Може би разковничето е в идеята за времеви отрязъци. Х е най-великия за своето време, но после дойде У, който пък бе велик за следващите три месеца, когато го измести Z :) Тъпо, но ми се струва по-правилно. И по тази логика ми се струва, че днешните дръмъри са по-добри от 70-тарските такива, глобално погледнато.

Всичко това е в контекста на лично усещане, разбира се. Всеки си има любим дръмър, и това сигурно не подлежи на променяне отвън. Аз не оспорвам това, а по-скоро ми е любопитно как функционира механизъма в хората, каращи ги да обявят - в сърцето си, - че барабанистът Х от 70-те е най-велик. В този ред на мисли, ето този човек ми е един сред най-великите, нищо, че не е рок: (Жожо Майер). И е добър пример за 'величие', базирано на влияние от стари титани (Бъди Рич), комбинирано с напълно нова музикална обстановка (появата на електронната музика и дръм'н'бейс жанра по-специално), дало резултат в по-ошлайфан и по-ъпгрейднат стил на свирене.

#69 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 02 октомври 2011 - 16:56

Не съм запознат със съвременните техники на миксиране при звукозапис, но съм готов да се обзаложа, че изнасянето на звука на барабаните по-напред е въпрос на избор и в зависимост от стила на музиката. Някои го правят, а други не. Еволюцията в изкуството пък е дълга тема, която ще ни отклони от разговора за барабанисти, но да речем, че развитието на изкуството не предполага всяко следващо поколение да излъчва по-ярки артисти. Защото изкуството не е точна дисциплина, каквато е примерно спорта, където има ясни критерии за сравнение. Именно заради това в спорните дисциплини най-добрите постижения се променят в правопропорционална зависимост на изминалите години. Но в музиката това е невъзможно, заради индивидуалните особености на отделните личности и качествените промени които настъпват в тях. Кой би предположил през 70-те, че Ричи Блекмор ще зареже хард рока в посока на акустичната музика с фолклорни елементи ? Подобни промени няма как да бъдат предвидени, но именно не правят изкуството толкова интересно и динамично.

Както не веднъж е било споменавано, понятието "най-велик музикант" е по-скоро идейно, но не и реално. Както нулевата година, например. За това е по-удачно да се говори за "велик" музикант (или пък любим).
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#70 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 03 октомври 2011 - 08:47

Коментарът ми за Ричи Блекмор в горната ми публикация беше излишен, защото Blitz говори за промяната в поколенията, а не в отделната личност през годините. Което не означава, че няма значение характера и личностните промени в личността на музиканта, нито пък променя смисъла на другото което написах във вчерашната си публикация. Факт е, че няма еквивалент на Микеланджело Буонароти, макар в днешно време художниците да разполагат с много по-богат избор на изразни средства и възможности в процеса на рисуване.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#71 incarnate

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male

Posted 03 октомври 2011 - 11:29

^Две думи по въпроса: хващам се за коментара ти за Ричи Блекмор, защото когато прочетох поста ти си спомних едни отдавна отминали времена – около средата на 80-те, когато за пръв път чухме фойерверките на новото поколение китаристи, по-точно Ингви Малмстийн. Тогава – детска му работа, си казахме „ей тоя хвърли на бунището Ричи Блекмор”. :harhar:

На съфорумника Blitz бих казал моето мнение по тоя повод, което май съм казвал неведнъж: никога не съм мислел, че ритането на двете каси за рекорд може да ти даде статут на голям музикант. Не 200, а 500 пъти в минута да рита, пак няма да ме впечатли. Това е начин да подобриш техниката си на свирене, за да нямаш проблеми да изразиш себе си във всеки един момент, но нищо повече.

Всъщност с първия абзац исках да кажа, че напълно разбирам гледната точка на колегата Blitz . Съгласен съм и с доводите по отношение развитието на музиката. Но един музикант е велик, когато твори нещо ново, различно от другите и създава последователи.

View PostBlitz, on Oct 2 2011, 16:54, said:

Още един аргумент, или поне на мен така ми се струва: Разнообразие от стилове. Някой от по-осведомените може да каже, дали Пейс или Пауъл са се забърквали в други стилове музика, но в наше време са все повече дръмърите, които скачат през различни стилове, които много често нямат общо помежду си (Томас Ланг, Ломбардо, Дерек Роди, Марко Минерман...). Разнообразието ражда идеи, идеите движат развитието.

Това го подкрепям с две ръце :)
...And through the window in the wall
Comes streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning
And no one sings me lullabies
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky

#72 Minstrel in the Gallery

    Too Old To Rock'N'Roll, Too Young To Die!

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 592 posts
  • Gender:Male

Posted 03 октомври 2011 - 12:37

View PostBlitz, on Oct 1 2011, 10:01, said:

ПС3: Дали пък този феномен не е на база 'първооткриватели'? Нещо като 'най-великото фентъзи е Властелинът', нищо, че е миниатюрно, плоско и детско, сравнено с излезлите в последните години неща.

Oффтопик:
Да кажеш, че "Властелинът ..." е миниатюрно, плоско и детско е ... миниатюрно, плоско и детско :harhar:
В трилогията /не говоря за "Хобит", чиято идея по принцип е била да бъде като детска книжка, която Толкин да чете на сина си/ има толкова много философия, теология, мистика, история, митология, морфология и какви ли още не логии, които не можеш да срещнеш никъде сега. Затова книгата е писана от самия Толкин почти 19 години е наричана най-великото фентъзи, защото досега по-велико никой не е написал /отнася се и за Айзък Азимов, и за Робърт Джордан, и за Тери Пратчет, и за Дж. Р. Р. Мартин, камо ли да се отнася за Джоан Роулинг :) /...

Edited by Minstrel in the Gallery, 03 октомври 2011 - 12:38 .


#73 stef_lp

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 128 posts

Posted 11 октомври 2011 - 21:32

Напълно подкрепям Blitz, нещо останалите не ме убедихте.. поздрав

#74 moonlit knight

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male

Posted 22 юни 2013 - 12:15

Neil Peart , John Bonham , Ian Paice , Mike Portnoy , Nicko McBrain..и много други
World is not enough





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users