Jump to content

Книги-Игрикъсче детство


28 replies to this topic

#1 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 31 май 2008 - 18:13

Предполагам,че по голямата част от аудиторията тук ще посрещне с насмешка темата ми,но именно поради голямата аудитория се надявам,че все пак ще успея да намеря това което търся,дори и с цената на чужд присмех или изказано негативно отношение.

Мисля,че няма нужда да обяснявам какво е това "книга-игра",но все пак ще обясня накратко:
Книга-Игра е специфичен жанр в литературата ориентиран към по-младата читателска маса където читателя моделира начина на развитие на сюжета,докато чете чрез поредица от съзнателни избори.Текстът в книгите игри е разделен на отделни части (епизоди) всяка от които притежава собствен номер.Читателят започва да чете от "Епизод 1" в края на който обикновенно има въпрос с посочени две или повече възможности,избирането на всяка от които предполага прочитането на следващ епизод с конкретен номер.Това е най-грубото определение,което бих могъл да дам за пред човек незапознат с материята.Има още неща за обясняване и разказване,но няма да започвам да се задълбавам в темата преди да се уверя,че ще има някакъв интерес към нея.

Въпросният жанр не е популярен само в родината ни,но определено през 90-те години на миналото столетие на книжния ни пазар се наблюдаваше истински бум от книги-игри.После както всяка една мода и тази отмина безвъзвратно отстъпваики мястото си на електронните игри.От 5-6 години намирането на подобен вид книги е доста трудна работа.Предимно в магазини за книги втора употреба или разменяне между колекционери.

Аз лично четях много книги-игри докато ги имаше.После ги продадох всичките.Винаги съм имал слабост към литературата и за хлапе като мен тогава те бяха идеалният вариант.Отделно вдъхновен от тях след това започнах да пиша книги-игри,които за съжаление загубих през годините без дори да имам възможност да мисля да бъдат издадени.Но имах страхотна амбиция която ме движеше тогава.

Понякога си спомням с носталгия за тези книги.Макар от дистанцията на времето и промяната във вкусовете ми да ми изглеждат детски с удовослтвие бих прочел още веднъж няколко от тях,които разпознавах на времето като любими.

Именно защото се опасявам,че ще се сторят за прекалено инфантилни спирам да пиша за да проверя дали има някакъв интерес към темата.Отделно от това аз търся няколко определени заглавия...

Оставям темата така.

При интерес ще продължа.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#2 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 01 юни 2008 - 08:55

И аз бях голям фен като малък, някъде от десетата ми година, когато получих първата си книга като подарък (тогава тепърва навлизаха и тази беше английска в превод), а пикът трябва да е бил в периода 1995-1997, след това постепенно изчезнаха, а последната може би си купих мисля, че 2000 година от любопитство и носталгия по наскоро отминалото детство. :P Обаче помня, че ми хареса :) , беше на компютърно-хай-тек тематика, доста повлияна от филма "Матрицата". Иначе всичките книги-игри, които съм си купувал през годините, около 50-тина, си ги пазя и предполагам, че никога няма да тръгна да ги продавам, макар и да не съм ги поглеждал от години, но просто са ми скъп детски спомен. Колко обикаляне в търсенето им, разменяне и обсъждане в квартала съм преживял с тях. :) Имаше и една футболна, на която се събирахме една купчина лапетии пред блока, всеки си имаше отбор и играехме разни турнири до среднощ. ;) Бтв, за да не сме изцяло извън контекста на форума, имаше и една книга-игра, в която целта беше да събереш рок група, да я менаджираш и да я направиш известна. ;) "Големият пробив" се казваше. Забавна книжка ми беше тогава.
Любимата като че ли ми беше "Синът на пустинята" на Робърт Блонд (любимият ми автор на книги-игри :wub: ).

Къде ме върна из детски спомени с тая тема ;) , бях забравил за тия книги отдавна. Бтв и аз бях почнал да пиша една книга, някъде 1995 да е било или 1996, не помня. "Тайното оръжие", за някаква война през "далечната" 2001 година. :) Около 150 епизода бях написал, ама я дадох на някой да я "играе" и така и не си я получих обратно. Винаги като се сетя и ме хваща яд. :yes:

Та така. :D

#3 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 01 юни 2008 - 16:00

View PostRob Roy, on May 31 2008, 19:13, said:


Хехехе, човече, не виждам по-добър ден от днешния (1 юни) за да си говорим на "инфантилни" :) теми, а и не намирам темата за книгите-игри за инфантилна. Всъщност този тип забавление е за предпочитане пред компютърните игри, но иди го обяснявай на тези, които сега влизат в пубертета...

Та, в един известен период от време (1995-1997) аз бях маниак на тема книги-игри! Купувах буквално ВСИЧКО, което се появеше на пазара и именно тези книги тогава ми бяха прехода към истинската литература. Дотогава сблъсъкът ми с романите се изразяваше само и единствено в списъка със задължителна литература през летните ваканции, която ненавиждах и в червата защото когато приятелите ходеха да играят футбол нашите ме юркаха да чета ;) Именно заради книгите-игри тогава започнах да пренебрегвам футбола съвсем доброволно :wub: Когато за първи път набарахме такова четиво с един приятел седяхме до късно, разработвахме схеми как да стигнем до щастливия край, пречертавахме дневници... лудница. В посочения по-горе период бях дотолкова навътре, че можех спокойно да ти изброя всички автори, всички неща, които всеки един е издал, за какво се е разказвала някоя книга, към кое издателство е била.
После като че ли моят, а и цялостния интерес към книгите-игри замря по едно и също време (1998 г.). След това в този жанр вече нямаше какво да ме изненада, а и минах към сериозната литература. Но все пак си пазя тези придобивки и даже са ми на лесно място, но доста отдавна не съм посягал към тях, а имам навика да го правя колкото да си припомня някои особено любими произведения. Любимият ми автор беше Майкъл Майндкрайм (ха познайте от къде си е взел втората част от псевдонима) и Колин Уолъмбъри (известният преводач Любомир Николов комуто принадлежат преводите на "Властелина...").

Та @Rob Roy спомена по-горе, че търсиш някой заглавия. Чувствай се свободен да питаш - имам над 120 вкъщи включващи целия спектър от най-първите книги излизали в България ("Огнена пустиня" - 1991 г.) през списанията ("Мегаигра", а преди това имаше и едно друго чието име в момента ми бяга) та чак до стратегическите игри представляващи първите опити да се създаде българска ролева игра (там трябваше да си сглобяваме фигурки - оле как съм се мацал с лепило :yes: ). Така че казвай и ако нещата, които искаш не са ми сред любимите с удоволствие ще ти спретна едно колетче :)
ПИСУК!

#4 Pinky

    a pig

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 365 posts
  • Gender:Female

Posted 02 юни 2008 - 00:57

Спомням си 2-3 клас как киснех в детската библиотека с часове, за да чета там книгите-игри, които не даваха да си вземеш вкъщи. Ех... :metal: Преди няколко месеца се присетих за тях, и изрових няколко, но не е същото определено :)
walk into the jaws of hell.

#5 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 02 юни 2008 - 08:02

За да не разводнявам темата след малко ще изпратя лична бележка на другаря whiplash159 a сега ще продължа разказа си за книгите-игри.

Първата книга-игра която прочетох беше "Изпитанието" на Майндкрайм.Беше 1995 или 1996 година.Грабна ме корицата - червена с дракон и космически кораб.В последствие разбрах,че неслучайно Майндкрайм е държал кориците на първите му книги да бъдат червени - просто привличат окото.През втората половина на 90-те бяха голяма мания или поне тогава и аз бях съпричастен към всичко това.Така че те разбирам @whiplash159 колко много случки и емоции са станали благодарение на книгите-игри. : )

Относно това кой е най-добрият автор имаше спорове.Като чели мнозинството от авторската колегия беше отдало тази чест на Любомир Николов,а според читателите именно Майкъл Майндкрайм беше номер едно.Спор няма,че Майкъл е доста ерудиран тип с интересен маниер на писане.Определено кара читателят си да размърда мозъка докато го чете.И има невероятни книги.Последните неща от него които бях чел са поредицата за Хлапето - едно невероятно декадентско литературно произведение писано под чужд псевдоним.Историята малко намирисва на Стивън Кинг и Джордж Старк от "Тъмната половина" но Майкъл никога не е криел пристрастията си към Кинг.Така,че Майкъл беше един велик писател.Стана ми много интересно когато попаднах на две интервюта с него от преди няколко години в които освен за себе си говори и за именитите си колеги - Николов,Русев,Петрова,Миндзов.Според Майкъл нито един от тях не ставал за писател на книги-игри поради простата причина,че за изброените писането на такъв вид литература е било странично занимание от основните им интереси в литературата.

Другите големи писатели бяха Колин Уомбъри,Робърт Блонд,Джордж М. Джордж и една дама чието име не помня.Разбирасе зад тези англоезични псевдоними се крият все българи.И тъй като в интернет има достатъчно много информация за тях няма да пиша биографии.

Най-много харесвах стилът на Майндкрайм,макар че любимият ми писател беше Блонд.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#6 crazycheat

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 1 posts

Posted 19 юни 2008 - 13:58

Книгите-игри си бяха навремето си бяха мания сравнима единствено с комютърните игри в момента. Поне според мен.
Като малък и аз ги колекционирах, помня как обикалях сергиите с дядо ми и купувах всичко което беше излязло, но в крайна сметка се оказа че съм събрал само малка част. Преди няколко месеца ми щукна да събера всички книги-игри, който са излизали в България и съм почти на финалната права но имам все пак малка нужда от помощ. Да кажем че ми остават още 30-40 и имам 30-40 повтарящи поради едно или друго стечение на обстоятелствата. Ако някой се интересува да разменим или да ми продаде за да си попълня колекцията ще съм много благодарен. Емайл адресът ми е crazycheat@abv.bg.

#7 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 19 юни 2008 - 14:25

и аз си спомням, че някъде около 4ти клас бях много запалена, с една приятелка се запасявахме с шоколади и по цели следобеди сме търсели как да стигнем да финала на поредната. не помня откъде сме ги намирали, тъй като имах една-единствена своя, която после ми и откраднаха! :) даже помня кой, един Стефан, да го изяде Еди дано! :) книжката беше мега добра, нещо за някакви бракониери, които търгуваха със слонова кост и главният герой трябваше да ги спре, имаше разни капани с крокодили, салове, чудесии, много ми липсва :) голяма част от тези книжки бяха рисувани като комикси и честно казано, на мен и досега ми се струват по-ценни от комиксите поради това, че човек имаше право на избор как да се развие действието. наистина, имаше ограничен набор възможности, но все пак е нещо ;) сега като се размислих, ми се прииска да видя каква част от детското в мен се е запазила, ще взема да преровя уличните търговци и да прекарам някой уикенд в пълно видиотяване :D
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#8 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 21 юли 2008 - 22:02

дам
„Боговете на футбола“
съм я преигравал много пъти

чак толкова много не съм играл
но бяха доста добри някои от тях

„Хлапето“ за мен беше върхът
но само една част съм играл от него *мисля, че беше в няколко части*

Майкъл Майндкрайм - някой знае ли кой се крие зад този псевдоним *нали е псевдоним*
беше много талантлив писател според мен

#9 Zakk Wylde

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 21 posts

Posted 13 февруари 2009 - 09:12

Аааааа.......човече.......НЯМАШЕ ТАКАВА МАНИЯ!!!! Започнах да ги чета още от 1-та книга, която се появи на БГ параза, а именно "Замъкът на таласъмите". Една дума - КУЛТ!!!
После стана много зле, защото направо се пристрастих...то не беше пестене от закуски, не бяха схеми само и само да успея да си набавя желаното заглавие. :D Определено това бяха далечните предшественици на компютърните игри...но за мен в книгата винаги се е криело едно необикновенно очарование, което не може да се получи пред монитора. Любимия ми автор беше Майкъл Майндкрайм, имах абсолютно всички негови книги, дори и тия издавани под псевдоним. КОлекцията ми наброява над 100 заглавия, но не мисля, че някога ще ги продам. Това беше неизменна и много важна част от живота ми като ученик. Славни времена!!! :harhar: :wub: :o

#10 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 13 февруари 2009 - 09:23

Още една сродна душа :wub: Само ще си позволя да те поправя за това:

View PostZakk Wylde, on Feb 13 2009, 09:12, said:

Започнах да ги чета още от 1-та книга, която се появи на БГ параза, а именно "Замъкът на таласъмите". Една дума - КУЛТ!!!
Първата книга, която се появи на БГ пазара беше "Огнена пустиня" на Любомир Николов. Тогава тя беше подписана под истинското му име, а не под доста добре познатия по-късно псевдоним Колин Уолъмбъри :harhar:
ПИСУК!

#11 Zakk Wylde

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 21 posts

Posted 13 февруари 2009 - 14:46

Мисля, че си в грешка, защото помня "Огнената пустиня". Беше след "Замъка..." :metal:

#12 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 13 февруари 2009 - 21:33

View PostZakk Wylde, on Feb 13 2009, 14:46, said:

Мисля, че си в грешка, защото помня "Огнената пустиня". Беше след "Замъка..." :metal:
Не греши. "Огнена пустиня" наистина беше първата книга игра, която излезе в България, но не предизвика никакъв по-сериозен интерес, докато "Замъкът на таласъмите" на практика популяризира жанра и затова мнозина смятат, че тя е издадена първа. Дори по "Канал 1" по онова време бяха направили телевизионна игра, която се базираше на "Замъкът".
Лично за мен най-добрите книги игри излизали в България са от поредицата "Кървав Меч" на Дейв Морис и Оливър Джонсън. Играл съм ги безброй пъти и мисля, че ако сега седна пак биха ми доставили голямо удоволствие. Страхотен сюжет, изключително добра система за водене на битките, безброй различни възможности в зависимост от това с кои играчи разполагаш, множество митологични препратки... :D
Друга много добра поредица беше "Магьосничества" на Стийв Джаксън. Беше малко затормозяваща, защото трябваше да помниш магиите наизуст, но си заслужаваше.
Книгите на Дейв Морис също бяха много увлекателни - особено "В бездната сред мъртъвците".
От българските много харесвах Робърд Блонд и Ейдриан Уейн и разбира се Любомир Николов. Майкъл Майндкрайм имаше много добри попадения. На практика той беше човекът, който сериозно разчупи стереотипите и започна да пише книги-игри на много разнообразна тематика. При него обаче не ми харесва начинът по който се конфронтира с Любомир Николов.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#13 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 13 февруари 2009 - 21:41

Е, Нещо, за мен остана просто да сложа подписа си под твоето мнение. Все едно аз съм го написал.
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#14 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 15 февруари 2009 - 13:12

Аз за жалост леко хванах вълната в малко по-късен етап, в залеза й. И аз ще спомена Майкъл Майндкрайм, обаче май се оказа кофти човек, не си спомням защо го изгониха и от Мега.
Също Джордж М. Джордж сигурно бе авторът с най-много идеи. Някои от нещата на Блонд и Уейн, както и отделно само на първия и доста други неща де.
А от всички чужди, които са ми попадали, нито една не ми е правила силно впечатление.

#15 Ice-9

    Леко со секирата како

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Gender:Male
  • Location:Somewhere in the Heart of the Summer

Posted 17 февруари 2009 - 19:28

Някой да има последната книга от поредицата "Кървав меч", че на колегата му трябва? Купува или заменя за някое друго заглавие.

#16 br0d3qu1n

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 18 posts

Posted 10 март 2009 - 18:43

Е тия бяха доста зарибяващи, как ги бях забравил леле, раддвам се че си ги припомних.
Но за заглавия не се сещам имах една много любима ама как беше....

#17 Jorko_Beliata

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 10 март 2009 - 19:21

Я! Виж ти... Колко приятна изненада - която не съм видял от ровене в метълския форум :metal:
Това ми е една от най - старите занимавки - която съм зарязал в последно време...

Бтв, тук може да си прочетете някои от старите неща, а тук и тук има интервю (с доста лошо качество) с Майкъл Майнкрайм.

Инджой... :)
Има нещо, заради което всички биографици на Блек Сабат заслужават да бъдат побити на колове, оставени докато гаргите им гризат карантиите:
Защо всички говорят за "Времето с Ози" и "Времето след Ози"?! В историята на Сабат съществува времето "Преди ДИО" и "Времето след ДИО". Самия ДИО е безпрецедентен и вечен.

#18 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 11 март 2009 - 13:36

View PostJorko_Beliata, on Mar 10 2009, 19:21, said:

а тук и тук има интервю (с доста лошо качество) с Майкъл Майнкрайм.

Мерси за тези линкове. Определено ми беше интересно да чуя интервюто с Майкъл Майнкрайм.

Тук можете да прочетете много интересна статия за книгите-игри в България. Автор е Дамян Христов, който е и човекът взел интервюто с Майнкрайм.

Edited by Нещото което вие в нощта, 11 март 2009 - 13:55 .

Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#19 Jorko_Beliata

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 11 март 2009 - 16:11

Като спомена, Бат Ян има още едно интервю с Майкъл, но то не оцеля, за да бъде дигитализирано.
Затова пък е яко по - пикантно :harhar:
Има нещо, заради което всички биографици на Блек Сабат заслужават да бъдат побити на колове, оставени докато гаргите им гризат карантиите:
Защо всички говорят за "Времето с Ози" и "Времето след Ози"?! В историята на Сабат съществува времето "Преди ДИО" и "Времето след ДИО". Самия ДИО е безпрецедентен и вечен.

#20 Jorko_Beliata

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 132 posts

Posted 25 март 2009 - 16:13

С извинение за двойния пост:

Quote

Нов сайт, който си поставя за цел да популяризира феномена книгите-игри в България, набира своя екип. Създателите на бъдещия сайт търсят хора с идеи и познания върху този жанр, фентъзи и фантастика. Добре дошли са всякакви хора – автори на статии (дори такива, написали собствени произведения), художници, програмисти и web дизайнери, както и обикновени фенове. Изобщо всеки, готов да даде своето мнение за изработването на сайта, ще бъде приветстван. Работата е напълно на доброволни начала и поне в началото не се предвижда заплащане (това ще се промени, в случай че сайтът се разрасне в бъдеще). Екипът се сформира в момента (тоест сайтът все още реално не съществува), така че всеки, дръзнал да участва в самото начало от неговото създаване, ще стане част от нещо, което засега няма алтернатива в българското Интернет пространство – сайт, създаден и посветен на книгите-игри!

Инициаторите на идеята искат да превърнат сайта в голям архив от база данни, в който ще може да бъде намерена информация за всяка една книга-игра, отпечатана в България, както и възможност тя да бъде свалена директно. Ето защо, дори ако само имате хубав скенер и обичате старите класики като „Кървав меч”, „Пътят на Тигъра”, „Замъкът на Таласъмите”, „Варварският Бог”, свържете се с нас, за да ни помогнете в сканирането на книгите. Също така всеки, който смята, че притежава рядко намирана книга-игра и иска да помогне за нейното оформяне в дигитален вид, да пише също. Всички въпроси, идеи, предложения и желания за участие очакваме на този адрес: gamebooks@abv.bg

Ако сте от хората, които все още пазят тръпката на този жанр в сърцето си, не се колебайте, а пишете смело, за да заявите вашето участие в това начинание!


Ако има ентусиасти - пишете :harhar:
Има нещо, заради което всички биографици на Блек Сабат заслужават да бъдат побити на колове, оставени докато гаргите им гризат карантиите:
Защо всички говорят за "Времето с Ози" и "Времето след Ози"?! В историята на Сабат съществува времето "Преди ДИО" и "Времето след ДИО". Самия ДИО е безпрецедентен и вечен.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users