Jump to content

Почина Ингмар Бергман


9 replies to this topic

#1 SAXON

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 35 posts

Posted 30 July 2007 - 12:10 PM

Почина легендарният филмов режисьор, сценарист и киноартист Ингмар Бергман, информира Би Би Си. Той е една от ключовите фигури на модерното кино.

Роден е на 14 юли 1918 година в Упсала, Швеция. Завършва Стокхолмския университет.

Той е известен с необичайното си творчество, което е посветено на екзистенциалните въпроси.

Печели три Оскара за чуждоезичен филм през 1961 год и 1984 год. за филмите „Изворът на девственицата", „ През тъмни очила" и „Фани и Александър".

Бергман се жени пет пъти през живота си, баща е на 8 деца.

Шведският режисьор има повече от 40 филма в своята кариера, която започва през 1946 год.

Филмите, които го правят известен са "Поляната с дивите ягоди" и " Седмият печат".

от news.bg

#2 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 30 July 2007 - 12:30 PM

Нека е лека пръстта над големия режисьор, вдъхновител на няколко поколения кинематографисти и фенове. Не мога да кажа, че бе любимият ми режисьор, но той промени киното. И продължава да го прави, чрез различните тълкувания, които новите творци правят на развитите от него идеи.

Posted Image

Edited by duende, 30 July 2007 - 12:30 PM.


#3 reader

    s'duh

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 30 July 2007 - 13:04 PM

Току що разбрах.
:heart:
Но няма как...
Someone's gonna love me...

#4 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 30 July 2007 - 13:24 PM

И за мен не бе любим режисьор, но беше ГОЛЯМ режисьор.

R.I.P.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#5 henna iv

    why-not-smile

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 412 posts
  • Location:out-of-time

Posted 30 July 2007 - 13:31 PM

харесвам филмите му, които съм гледала

поводът е много тъжен, но ще взема да си поопресня филмографията му, ако се намира нейде...

Да почива в мир :heart:

#6 Харпалике

    вълчица

  • Енориаши
  • PipPip
  • 127 posts

Posted 30 July 2007 - 13:49 PM

:heart: R.I.P.

Когато прочетох новината, сетих се за Седмия печат и...

Posted Image
Because my duty
Was always to beauty
And that was my crime

#7 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 30 July 2007 - 16:47 PM

Маестрото загуби играта на шах със Смъртта. За всички мислещи хора обаче той е моралният победител. Защото светът такъв, какъвто го познаваме в момента, беше предсказан преди половин век от него. Защото са единици онези, които познават човека толкова отблизо - с цялята му нищожност и всичките му страхове.

Никога няма да забравя срещата си с "Поляната с дивите ягоди". Колкото повече навлизах във филма, толкова повече разбирах, че това не е просто нечия история, а метафора за всеки един от нас. В такива мигове понятието "класика" се изпълва със съдържание. Ингмар Бергман не е просто класик на киното, той е един от най-забележителните философи, живели някога.

Почивай в мир, Маестро!
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#8 wolfy

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1086 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Mother Nature

Posted 30 July 2007 - 19:05 PM

Нека почива в мир, беше един от най-големите режисьори! Смъртта дойде и за него... Партията шах, която нямаше как да спечели.

Posted Image
Non Nobis Domine, Non Nobis... Sed Nomini Tuo Da Gloriam!

#9 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 30 July 2007 - 21:04 PM

обикновено не пиша в теми-жалейки, много са ми целофанени, щото смъртта е нещо толкова нормално и тривиално и случайно (но и закономерно, особено на възрастта на Бергман) както и раждането.

но...

бях като разстрелян на фотьойла след като изгледах сефте Шепот и викове ...два пъти един след друг :tommy: :D :D :wub:
не вярвах че киното (непосредствено възприемани образи и изображения) е способно да дълбае толкова надълбоко... :o и все още си мисля че не е способно...Бергман беше способен, обаче! :harhar: има хора, за които наистина няма невъзможни неща... ;)


след този филм и Персона 95% от останалото световно кино (което съм гледал) ми изглежда като сбор от трейлъри, посредством които производителите на попкорни си пробутват стоката. ;)

RIP Майсторе! :shok:

Edited by ШureЯ, 30 July 2007 - 21:07 PM.

darkness, darkness be my pillow...

#10 Morrigan

    ravenhearted

  • Тамплиери
  • PipPip
  • 98 posts
  • Location:Cohkka

Posted 30 July 2007 - 22:02 PM

Голям!


R.I.P.
Slow down. God can hear you





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users