Jump to content

Into the wildВ дивото


67 replies to this topic

#21 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 28 October 2008 - 17:30 PM

View Postgeorid, on Oct 28 2008, 17:04, said:

Е ли полковник Курц лузър? - въпросът, който изниква.

Ще си позволя да отговоря, намесвайки се без да питам като съседката Леля Сийка в задълбочения спор. :lol:

Полковник Курц е най-големия лузър от всички, защото въпреки своята могъща личност се е отказал да печели. Той приветства своя убиец, сякаш търси смъртта.

Малко уточнение:
Но полковника е най-вече спинофф. Той е образ, преправен според актуалното тогава Виетнамско послание (дали съвременният Курц носи тюрбан?)
В новелата на Джоузеф Конрад "Сърцето на Мрака" Курц е просто луд. Един малък човек, изправил се пред неумолимото древно същество на преплетени лиани и тежки дъждолюбиви растения - джунглата.
Колкото повече навлизаш в джунглата (плашещата неизвестност) толкова повече тя навлиза в теб. И ако не намериш Звяра, намираш лудостта.

Докато при Супертрамп е различно. Той не навлиза в джунглата, подтикван от алчност или любопитство. Той бяга в уютна зелена пустиня, където да остане сам съсм себе си. В дивото.

#22 Undertow

    кюре

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 98 posts

Posted 28 October 2008 - 18:04 PM

Пийпъл, защо не пуснете отделна тема за филмчето :lol:
Comfortably Numb

#23 the beer hunter

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 11 posts

Posted 28 October 2008 - 18:54 PM

Quote

Е ли полковник Курц лузър?

Хе, интересен въпрос!
Е ли?

Isn't it judgement that defeats us? :lol:

#24 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 October 2008 - 19:04 PM

View Postduende, on Oct 28 2008, 17:17, said:

В момента, в който филма се възприеме като импресия и като дзен-путъване към себе си, всичко е ясно.

Започвам да разбирам защо този филм не успя да ме грабне. Така и не ги научих тези работи с дзен-пътуванията към себе си... :lol:

View Postduende, on Oct 28 2008, 17:17, said:

Супертрамп не се интересува от света и възприятията му - той бяга от тях.

Съвършено вярно... :lol:

View Postduende, on Oct 28 2008, 17:17, said:

В стремежа си да намери себе си.

Аз бих нарекъл това стремеж към абсолютната безхарактерност... :umnik:

View Postduende, on Oct 28 2008, 17:17, said:

Шон Пен е решил да придаде романтичен облик, красив нюанс на едно самоубийство. ;)

Съвършено вярно... :lol:

Изводът?

Няма нищо романтично в това човек да наблюдава как друг човек се самоубива от безхарактерност... :lol:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#25 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 28 October 2008 - 19:21 PM

View Postduende, on Oct 28 2008, 17:30, said:

Ще си позволя да отговоря, намесвайки се без да питам като съседката Леля Сийка в задълбочения спор. :lol:

Полковник Курц е най-големия лузър от всички, защото въпреки своята могъща личност се е отказал да печели. Той приветства своя убиец, сякаш търси смъртта.

героят от "В Дивото" търси - абсолютната свобода.
такава няма.
той бяга от "джунглата" в себе си. но не търси Звярът вътре.
"Звярът" е обстоятелство. отвън неговия свят.
там, където намира топъл прием и човешка подкрепа вместо Звяр, имаме като поведение - неспособност за себеутвърждаване и социална адаптация.
а това си е бягство.
в природата. или по точно там, където не стъпва човешки крак.
или мястото, на което е неуязвим.

Quote

Малко уточнение:
Но полковника е най-вече спинофф. Той е образ, преправен според актуалното тогава Виетнамско послание (дали съвременният Курц носи тюрбан?)
В новелата на Джоузеф Конрад "Сърцето на Мрака" Курц е просто луд. Един малък човек, изправил се пред неумолимото древно същество на преплетени лиани и тежки дъждолюбиви растения - джунглата.
Колкото повече навлизаш в джунглата (плашещата неизвестност) толкова повече тя навлиза в теб. И ако не намериш Звяра, намираш лудостта.

Докато при Супертрамп е различно. Той не навлиза в джунглата, подтикван от алчност или любопитство. Той бяга в уютна зелена пустиня, където да остане сам съсм себе си. В дивото.

то не е "уютна зелена пустиня, където...."
това е неговата пещера. в която никой не му избира битките. в която никой не му чисти издраните колене, но и в която никой не изправи раменето му...

за да завърши в крайна сметка с прозрението, че каквото и щастие да преследваш и да спечелиш, то не е щастие, ако не бъде споделено.

според мен.
иначе страшно харесах филма. за първи път го гледах извън бг, без субтитри и т.н.
впоследствие късно свалих и саундтрака....
много добър филм на Шон, много добър.

#26 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 28 October 2008 - 19:29 PM

:lol:

Вий, уважаеми, като не намирате нищо романтично в това, не гледайте таквиз филми.
Явно сте съвсем ампутиран от настроенията и емоциите, интересуващи гусина Шон Пен и мен (ний често ги бистрим на чашка). :umnik:

Странно ми е само, че наричаш пътуването към себе си безхарактерност, а същевременно харесваш "Пилето" на Уортън и Паркър :lol:

#27 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 October 2008 - 19:53 PM

View Postduende, on Oct 28 2008, 19:29, said:


Странно ми е само, че наричаш пътуването към себе си безхарактерност, а същевременно харесваш "Пилето" на Уортън и Паркър ;)

Ха-ха, не устоя на провокацията, нали? :lol:

Грешен пример даде, приятелю Дуенде. :lol: Много грешен и по всяка вероятност си даваш сметка затова. А, може би и ти като мен, се опитваш да ме провокираш към анализ и съпоставка на творчеството паркърово с повествованието шон-пеново? А това боя се, е немислимо. Най-малкото защото последното е основано върху действителни събития, а героят на Паркър има своята основателна причина да бъде различен? :umnik:

Не! Не бих тръгнал да сравнявам напълно несравними възприятия. :lol:

Да се върнем към дискутирания Into the Wild, там струва ми се, е някак по-уместно да търсим "нещата от живота". ;)

Как уважаеми, би могъл да оправдаеш пътуването на Супертрамп към себе си, ако това пътуване предварително е обречено на неуспех? Как? И задавам този въпрос в чисто житейски план, все пак говорим за действителен случай. ;)

Какво би могло да те накара да оправдаеш алексовото бягство от действителността, скрито под романтичния девиз "свобода на мисълта"? И не е ли цялата тази шумотевица около този филм предизвикана от точно две неща - дъбър саундтрак и вендерсово роуд мууви повествование? :lol:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#28 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 28 October 2008 - 20:07 PM

в човешката ни природа е заложено. няма как да знаеш предварително дали е обречено на неуспех.
още по-малко от кого?!

оцеляване е думата, Жорж :lol:

и тук Шон се е справил префектно. просто е отцепил - "стадния" инстинкт, априори.

нима в обществото ни няма такива случаи.....
познати са ми като деликуентни, деликвантни, асоциативни и прочее....
това са нещата от живота.
останалото е наистина страхотна музика :umnik:

Edited by wiktory, 28 October 2008 - 20:08 PM.


#29 fantucho_

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 474 posts

Posted 28 October 2008 - 20:36 PM

...а на мен просто ми се ходеше в планината...

Одобрено или не, филмът си ми хареса - не знам защо. Дали защото Лондон ми е любим писател, дали защото харесвам природата или просто защото така съм го почувствал (може и без причина).
Но филмът ми хареса.
А това дали Супертрамп е умрял свободен или не - той си знае.
Поел е пътуване към абсолютната свобода, макар и тя да е невъзможна. Но за един миг той се е почувствал щастлив там, където е. Почувствал се е свободен. Миг, който определя целия филм.
Сега ще се почне спора какво е свобода, който е супер субективен и безсмислен... Но щом той се почувствал свободен (даже и за миг) има ли право някой да му каже дали това е свобода или безхаберие?

#30 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 28 October 2008 - 20:44 PM

Че той накрая не се чувства особено свободен, агонизирайки самотен, когато самоубийството малко по малко се осъществява, благодарение на егоизма му, на обременеността, че даже и глупостта.
Въобще филмът има някои качества, които влияят силно на едни, но за други не са достатъчни. А личното ми мнение е, че Шон Пен не е особено блестящ в тоя си опит.

#31 fantucho_

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 474 posts

Posted 28 October 2008 - 20:49 PM

Не казах, че той умира свободен. Казах, че в един малък миг той се е почувствал свободен. А щом той даже и за малко е открил истинската свобода за себе си, то никой не може да му я отнеме, колкото и доказателства да има. Свободата е нещо лично и различно за всеки.

За това се ядосвам на часовете по етика и право. Защото ни учат на неща, които са индивидуални.

#32 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 28 October 2008 - 20:52 PM

View Postfantucho_, on Oct 28 2008, 20:49, said:

Не казах, че той умира свободен. Казах, че в един малък миг той се е почувствал свободен. А щом той даже и за малко е открил истинската свобода за себе си, то никой не може да му я отнеме, колкото и доказателства да има. Свободата е нещо лично и различно за всеки.

За това се ядосвам на часовете по етика и право. Защото ни учат на неща, които са индивидуални.

и трябва да се ядосваш! :umnik:
еле пък да знаеш какво става в часовете по психология.....


това, което каза е - "Казах, че в един малък миг той се е почувствал свободен.."
" Поел е пътуване към абсолютната свобода, макар и тя да е невъзможна. Но за един миг той се е почувствал щастлив там, където е. Почувствал се е свободен. Миг, който определя целия филм. "

а един живот определя ли този миг? ама айде сега сериозно, че вече се разплаках :lol:

#33 fantucho_

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 474 posts

Posted 28 October 2008 - 20:56 PM

View Postwiktory, on Oct 28 2008, 20:52, said:

и трябва да се ядосваш! :umnik:
еле пък да знаеш какво става в часовете по психология.....
това, което каза е - "Казах, че в един малък миг той се е почувствал свободен.."
" Поел е пътуване към абсолютната свобода, макар и тя да е невъзможна. Но за един миг той се е почувствал щастлив там, където е. Почувствал се е свободен. Миг, който определя целия филм. "

а един живот определя ли този миг? ама айде сега сериозно, че вече се разплаках :lol:
Ако абсолютната свобода е това, което той търси, то според мен не животът му определя този миг, а този миг определя живота му.
Сори за плача :lol:, но не мога да изказвам мнението си като вас (за което много ви се кефя), а си го казвам, както си го разбирам. По принцип не обичам анализите (да, и на часовете по литература се дразня) и си казвам нещата така, както си ги разибрам. :lol:

#34 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 October 2008 - 21:00 PM

View Postfantucho_, on Oct 28 2008, 20:56, said:

Сори за плача :lol:, но не мога да изказвам мнението си като вас (за което много ви се кефя), а си го казвам, както си го разбирам.

Което разбира се съвсем не е вярно. :lol:
Не ми вярваш? :lol:
Ето, виж сам:

View Postfantucho_, on Oct 28 2008, 20:56, said:

Ако абсолютната свобода е това, което той търси, то според мен не животът му определя този миг, а този миг определя живота му.

Успял си да кажеш много с малко думи, а не като мен малко с много думи... :lol:
Браво! :umnik:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#35 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 28 October 2008 - 21:13 PM

View Postfantucho_, on Oct 28 2008, 20:56, said:

Ако абсолютната свобода е това, което той търси, то според мен не животът му определя този миг, а този миг определя живота му.
Сори за плача :lol:, но не мога да изказвам мнението си като вас (за което много ви се кефя), а си го казвам, както си го разбирам. По принцип не обичам анализите (да, и на часовете по литература се дразня) и си казвам нещата така, както си ги разибрам. :umnik:

"Ако абсолютната свобода е това, което той търси"

свободата, пък била тя и абсолютна се измерва със същото - свобода.
килограмите се измерват с килограми, не с литри.
тоест, не "такава, каквато търси", а такава, каквато е.


"то според мен"
и според мен.
в последно време внимавам да го напиша под мненията си.

"не животът му определя този миг, а този миг определя живота му"
"за един миг той се е почувствал щастлив там, където е. Почувствал се е свободен. Миг, който определя целия филм"

той се е почувствал... ето, че пак се връщаме отначало. той се почувства, той се е почувствал, той искаше да почувства и т.н. глаголности не са релевантни на обстоятелството тук и в момента.
той е - част от хранителната верига - това определя мига. този миг определя живота му.
живота не му определи това. животът му бе изпъстрен с благосклонности....

"Миг, който определя целия филм"
филм = живот?!

#36 Димо

    The Green Reaper

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 248 posts

Posted 28 October 2008 - 21:20 PM

Има ли някакво значение дали е луузър или не? Факт е, че Александър Супертрамп бяга от заобикалящия го прозаичен свят, за да се бори със себе си, да намери себе си. В пътуването към заветната цел Аляска (Смъртта), той се изправя срещу двете най-големи фобии - страха от смъртта и страха от самотата. Накрая бива победен и от двете, следователно е луузър, но какво от това. За мен е по-важна самата борба и търсенето от крайния резултат.

Абсолютната свобода е химера и това се вижда в целия филм. Дори да си в най-дивата гора, заобиколен от секвои и храсти, все ще се намери някой самолет, за да ти напомни, че човечеството е навсякъде, и по земята, и в небето. Да се скриеш е невъзможно, да избягаш тоже. Може ли самоубийството да бъде бягство? Не знам. :lol:

Както и да е. "Into the wild" е един рядък бисер в киното. Изобилстващ от красиви картини, романтичен сюжет, прекрасна музика. Само то – киното - е способно да даде всичко това накуп. 148 минути оргазъм за сетивата.

Според мен. :umnik:

#37 little'circle

    Bacchante

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 252 posts
  • Location:in the most vicious part of a human mind

Posted 28 October 2008 - 21:25 PM

Задълбали сте... Четири пъти исках да възразя, ама после се сетих, че четири е човешкото число, гршно и така-нататъка и се отказах. :lol:

Само на fantucho_ ще кажа, че ако погледне психологията, етиката и литературата не като налагане на мнение за лични неща, а като на възможност да надникне в главите на другите и да види те какво мислят за личните си неща, ще види че има е нещо забавно в цялата история.

А иначе аз последно гледах "Светът е голям и спасение дебне отвсякъде" .Български. Със актьори сърби и немци. Ибългари де. Много, много харесах дядото, много живи очи има, истински Актьор. Филмът като цяло ми хареса. Простичък и хубав.

Edited by little'circle, 28 October 2008 - 21:25 PM.


#38 fantucho_

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 474 posts

Posted 28 October 2008 - 21:26 PM

View Postwiktory, on Oct 28 2008, 21:13, said:

"Ако абсолютната свобода е това, което той търси"

свободата, пък била тя и абсолютна се измерва със същото - свобода.
килограмите се измерват с килограми, не с литри.
тоест, не "такава, каквато търси", а такава, каквато е.
"то според мен"
и според мен.
в последно време внимавам да го напиша под мненията си.

"не животът му определя този миг, а този миг определя живота му"
"за един миг той се е почувствал щастлив там, където е. Почувствал се е свободен. Миг, който определя целия филм"

той се е почувствал... ето, че пак се връщаме отначало. той се почувства, той се е почувствал, той искаше да почувства и т.н. глаголности не са релевантни на обстоятелството тук и в момента.
той е - част от хранителната верига - това определя мига. този миг определя живота му.
живота не му определи това. животът му бе изпъстрен с благосклонности....

"Миг, който определя целия филм"
филм = живот?!
Свободата не е ли нещо различно за всекиго? Различни разбирания за нея и т.н. По какъв начин се измерва? Някак си усета за свобода не е точна наука.
Да, според мен е така. И аз не изпадам във възторг, когато някой си изказва мнение и най-накрая пише "Ама това си е лично мое мнение". Явно ми е станало паразитно. :umnik:
И да, той се чувства свободен, намерил това, което търси, макар и веднага след това да го губи. Супертрамп не се задълбава в хранителната верига, не иска да знае мястото си в нея.
Просто иска да намери свободата си. Щом той я е усетил защо трябва да разпъваме идеалите му на кръст?
Използвах думата "филм", защото филмът отразява живота му. Но признавам, не я използвах много на място......... :lol:

#39 fantucho_

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 474 posts

Posted 28 October 2008 - 21:30 PM

View Postlittle'circle, on Oct 28 2008, 21:25, said:

Само на fantucho_ ще кажа, че ако погледне психологията, етиката и литературата не като налагане на мнение за лични неща, а като на възможност да надникне в главите на другите и да види те какво мислят за личните си неща, ще види че има е нещо забавно в цялата история.
Може би, но често пъти ми е старнно цялото това "търсене под вола теле", което в повечето случаи се прави. "Ботев решил да изобрази смъртта на бунтовника в планината, за да може по-добре да опише висшите му идеали". Едва ли Ботев си е мислел за това, когато е писал "На прощаване". Или това, че са ми казвали, че всички велики битки са в планината ("Опълченците на Шипка") пак защото са се сражавали на високо. :lol:
По принцип човъркането в психиката ми е интересно. Но не ми е интересен начинът, по който се прави в училище...

Edited by fantucho_, 28 October 2008 - 21:31 PM.


#40 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 28 October 2008 - 21:36 PM

View Postfantucho_, on Oct 28 2008, 21:26, said:

Свободата не е ли нещо различно за всекиго? Различни разбирания за нея и т.н. По какъв начин се измерва? Някак си усета за свобода не е точна наука.
Да, според мен е така. И аз не изпадам във възторг, когато някой си изказва мнение и най-накрая пише "Ама това си е лично мое мнение". Явно ми е станало паразитно. :lol:
И да, той се чувства свободен, намерил това, което търси, макар и веднага след това да го губи. Супертрамп не се задълбава в хранителната верига, не иска да знае мястото си в нея.
Просто иска да намери свободата си. Щом той я е усетил защо трябва да разпъваме идеалите му на кръст?
Използвах думата "филм", защото филмът отразява живота му. Но признавам, не я използвах много на място......... :umnik:

различни са. според философските школи има поне петстотин....
някои я измерват така, до там, до където свършва моята свобода почва чуждата :lol:
и обратно. където свършва чуждата, там е моята. това ли е свободата на разисквания герой?!
не е разбира се. и няма как да бъде точна наука, след като всичко е относително. включително и природната относителност е относителна сама по себе си.

не се притеснявай за - според мен.
намирам го дори за уважително, когато се използва :lol:

още у Гавгамел заложено да я търси. тази абсолютност, над хаоса, над Бога, над света.... човешко е.

не разглеждам идеалите му. дори не ми е любопитно. любопитството е за чужда консумация. така смятам аз.

@ Litlle...
това дете адски ме кефи, няма нужда от защита.
и да , върно е, че "че ако погледне психологията, етиката и литературата не като налагане на мнение за лични неща, а като на възможност да надникне в главите на другите и да види те какво мислят за личните си неща, ще види че има е нещо забавно в цялата история. "
и мнения от този тип -
"Явно сте съвсем ампутиран от настроенията и емоциите, интересуващи гусина Шон Пен и мен (ний често ги бистрим на чашка)."
са най-малкото неуместни.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users