Jump to content

Глупостта по пътищата


48 replies to this topic

#21 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 08 August 2007 - 17:17 PM

View PostЗмей Горянин, on Aug 8 2007, 18:03, said:

Те са видни на документ, ама при тази сива икономика са доста занижени от реалността...
Аз лично съм бил вдиган 3 пъти за неправилно паркиране в центъра пред нас. трябва да ти кажа, че 60 лева глоба ми се струваха достатъчно тежко бреме. Обаче не, че не искам да паркирам правилно. В центъра НЯМА КАК ДА ПАРКИРАШ ПРАВИЛНО. Туй то!

Аз имах предвид глобите за по-сериозни нарушения - превишена скорост, употреба на алкохол...

Докато имахме кола и моят мъж само за това е бил глобяван - неправомерно паркиране.

Но дори и в този случай, ха на бас, че има возила, които ВИНАГИ са правилно паркирали - ако ще да е насред трамвайните релси на Витошка.
Което показва, че докато съществуват ПРИВИЛЕГИРОВАНИ пред закона...все тая какви са законите.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#22 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 08 August 2007 - 17:17 PM

View PostHard rock fan, on Aug 8 2007, 18:09, said:

Ми да, щот у нас доходите са материя мистична.

В някакъв вестник бях прочела, точно за Финландия, като как за превишена скорост, наложената глоба на голям бизнесмен тамошен - собственик на верига магазини с многоцифрен доход, била около 10 000 евро.
То по този начин глобата пак е на "плосък принцип", но удря с еднаква сила по всеки джоб.

Звучи разумно, па макар и леко скарано с демокрацията... :)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#23 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 08 August 2007 - 17:22 PM

View PostSailing Ships, on Aug 7 2007, 17:45, said:

Никакви камери и строги наказания няма да решат проблемите по пътищата. Има една нещо, което се нарича манталитет. Не може да си купиш кола за 2 000, за 20 000 или за 100 000 лв. и да караш като пълен малоумник. Всичко опира до личностна култура и отговорност, когато сядаш зад волана - да пазиш себе си и другите.
Абе не съм съгласен. Ако си приемат по-строги закони и най-важното ако те се спазват идиотите с колите няма да имат друг избор освен да си променят манталитета.
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#24 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 08 August 2007 - 17:30 PM

View Postmarillion, on Aug 8 2007, 18:17, said:

Звучи разумно, па макар и леко скарано с демокрацията... :)

Според мен си е баш демократично.
Понеже е добро за обществото и е в негова полза. Това са достатъчни критерии за демократичност.:)
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#25 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 08 August 2007 - 17:38 PM

View Postmarillion, on Aug 8 2007, 18:17, said:

Звучи разумно, па макар и леко скарано с демокрацията... :D
Това мнение отново ме накара да се замисля как от едно време нататък демокрацията започва да се възприема като абсолютна свободия :)
Никаква демокрация в такъв случай ;)
Този финландски метод звучи много добре, но за съжаление ми се струва, че у нас подобно нещо никога няма да бъде прието :) B)
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#26 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 08 August 2007 - 18:33 PM

View PostДжуджето_GIMLY, on Aug 8 2007, 18:38, said:

Това мнение отново ме накара да се замисля как от едно време нататък демокрацията започва да се възприема като абсолютна свободия :)
Никаква демокрация в такъв случай ;)
Този финландски метод звучи много добре, но за съжаление ми се струва, че у нас подобно нещо никога няма да бъде прието :) B)


Определянето на данъка според доходите, е доста демократичен подход. Като цяло се постига равенство. Хора с различни доходи ще се чустват еднакво наказани и по един и същ начин ще се отнасят към наказанията. В България демокрацията се разбира като свободия и анархия. Когато ни е кеф, да закона е хубав когато не ни изнася, не е демократично. Трябва законите да са равни за всички и да се прилагат към всички с еднаква сила и по правилния начин иначе, не можеш да кажеш дали един закон е добър или не. Законите в България са лоши, защото нито се прилагат с еднаква сила за всички нито държавата иска да го прави както трябва.

P.S. Като говорим за глоби. Хората си хвърлят боклука по улицата, пресичат на червено и където си искат, минават през пешеходна пътека без да върнат газта. Толкова дребно нещо е изчакването на светофара за 10 секунди! Но май дребните неща се променят най-трудно. И съседната тема за толерантността да засегна. Ако направиш забележка на някого за боклука или за пресичането ще те гледа като изтърван от зоологическата градина и най-малкото ще те напсува (в други държави глобяват за това). А да не говорим колко пъти ми се е случвало на пътя да има кашони и найлони всички да ги заобикалят с колите и полицаят да си седи, и да блее, и да се чуди кого да спре за 10 лева за кафе и хляб. Аз трябваше да изляза да ги прибера, че някой щеше да се пребие докато се е засилил да "излита" с лъскав автомобил (мозъка му гладък колкото полираната боя). Не съм длъжен да го правя, както и всеки друг, но се чусвам длъжен за такива дребни и на пръв поглед прозаични неща които малко хора спазват стриктно, а какво да очакваме за по сериозни и сложни неща.
Rock n' Roll

#27 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 09 August 2007 - 12:21 PM

View PostCode187, on Aug 8 2007, 19:33, said:

Определянето на данъка според доходите, е доста демократичен подход. Като цяло се постига равенство. Хора с различни доходи ще се чустват еднакво наказани и по един и същ начин ще се отнасят към наказанията.
Така, две думи по отношение на тези глоби спрямо доходите. Аз виждам пряка корелация с това данъците ти да се увеличават с увеличаване на доходите. На тази система основния недостатък й е, че деморализира хората и убива желанието им да прогресират и печелят повече. Което е доста лошо за всяка една икономика.
А за солените глоби за превишена скорост - хайде сега, на всеки се е случвало да превишава скоростта... аз лично, признавам си - редовно. Има случаи, в които са оставени безумни знаци за ограничение на скороста - примерно 40 км извън града, които са забравени след края на ремонта и полицаите си седят там и си дебнат. Нямам намерение да ме глобяват 200 лева за подобен капан....
... Through dreams I influence mankind...

#28 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 09 August 2007 - 12:41 PM

View PostЗмей Горянин, on Aug 9 2007, 13:21, said:

Така, две думи по отношение на тези глоби спрямо доходите. Аз виждам пряка корелация с това данъците ти да се увеличават с увеличаване на доходите. На тази система основния недостатък й е, че деморализира хората и убива желанието им да прогресират и печелят повече. Което е доста лошо за всяка една икономика.
А за солените глоби за превишена скорост - хайде сега, на всеки се е случвало да превишава скоростта... аз лично, признавам си - редовно. Има случаи, в които са оставени безумни знаци за ограничение на скороста - примерно 40 км извън града, които са забравени след края на ремонта и полицаите си седят там и си дебнат. Нямам намерение да ме глобяват 200 лева за подобен капан....

Не, според мен, не действа деморализиращо. Действа си много добре. Не съм видял Финландия да опада икономически. Действа възпитателно. Какво ти пречи да си се развиваш, просто няма да караш като ненормален и да правиш глупости. Глобата, за нарушение на Закона за движение по пътищата се оказа причината за опадъка на икономиката и нежеланието на хората да забогатяват :acute:
Rock n' Roll

#29 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 09 August 2007 - 12:56 PM

View PostCode187, on Aug 9 2007, 13:41, said:

Не, според мен, не действа деморализиращо. Действа си много добре. Не съм видял Финландия да опада икономически. Действа възпитателно. Какво ти пречи да си се развиваш, просто няма да караш като ненормален и да правиш глупости. Глобата, за нарушение на Закона за движение по пътищата се оказа причината за опадъка на икономиката и нежеланието на хората да забогатяват :acute:
Ама и ти четеш по диагонала... :no:
Това с деморализирането го казах като дефект при прогресивния данък, а не на глобите съобразно доходите. Както и да е, разковничето се намира в събираемостта. Големите глоби удрят по мен и такива, като мен, които са достатъчно съвестни да си ги платят. Тези, които не ги плащат ще продължат да си карат като джигити, пък ако ще предвидените глоби да са конфискация на автомобила... Ако бяхме държава като държава щяхме да направим следното - повишаваме събираемостта на 90% и намаляваме глобите на половина. Ефектът ще е по-голям от удвояването на глобите. Само че у нас това не може да стане както показват следните светли примери - намаляването на загубите във водоснабдяването не водят до намаление в цената (която била висока уж защото включва и загубите по мрежата), намаляването на кражбите на ток (след изнасянето на електромерите) не води до намаляване на цените му (които включвали тези кражби), или пък повишаването на редовността на пътниците в градския транспорт не води до намаляване на билетите (които уж били скъпи, понеже имало много гратисчии)....

Нека направим една бегла (без да изпадам в точни цифри) сметка: данък на колата 40 лева, годишна сметка - 60 лева, застраховка 90 лева, годишен преглед - 27 лева, 2 мизерни нарушения по 30 лева, 1 неправилно паркиране и вдигане с паяк - 70 лева, общо 344 лева = 1 средна заплата. Е то стана лукс да си шофьор. И това без да смятаме бензина и консумативите...

Edited by Змей Горянин, 09 August 2007 - 13:01 PM.

... Through dreams I influence mankind...

#30 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 09 August 2007 - 15:24 PM

Quote

Ама и ти четеш по диагонала... :yes:


Пак се изложих! :blush:

Quote

Големите глоби удрят по мен и такива, като мен, които са достатъчно съвестни да си ги платят. Тези, които не ги плащат ще продължат да си карат като джигити, пък ако ще предвидените глоби да са конфискация на автомобила... Ако бяхме държава като държава щяхме да направим следното - повишаваме събираемостта на 90% и намаляваме глобите на половина. Ефектът ще е по-голям от удвояването на глобите. Само че у нас това не може да стане както показват следните светли примери - намаляването на загубите във водоснабдяването не водят до намаление в цената (която била висока уж защото включва и загубите по мрежата), намаляването на кражбите на ток (след изнасянето на електромерите) не води до намаляване на цените му (които включвали тези кражби), или пък повишаването на редовността на пътниците в градския транспорт не води до намаляване на билетите (които уж били скъпи, понеже имало много гратисчии)....


За съжаление хората с нормални доходи си плащат за сторените нарушения, а тези които най-много нарушават закона остават "сухи". Понякога държавата "забравя", да си прибере парите от когото трябва после се чуди, защо бюджета пак го кърпим с канап.

Quote

Нека направим една бегла (без да изпадам в точни цифри) сметка: данък на колата 40 лева, годишна сметка - 60 лева, застраховка 90 лева, годишен преглед - 27 лева, 2 мизерни нарушения по 30 лева, 1 неправилно паркиране и вдигане с паяк - 70 лева, общо 344 лева = 1 средна заплата. Е то стана лукс да си шофьор. И това без да смятаме бензина и консумативите..



Навсякъде карането на кола е скъпо, но като гледам по нашите улици хората се справят дори и с тези разходи. А колко са колите в добро техническо състояние и колко са кадърни хората, които трябва да ги потдържат е друга тема. Държавата търси под вола теле. Имам предвид, че измисля данъци, за да събере пари от редовния гражданин, защото покрива хората с наистина големи възможности (поне голяма част от тях), които плащат добре на администрацията.

P.S. Работата е заплетена и всяко мозъчно терзание от моя страна на тази тема в крайна сметка завършва
с няколко хубаво изстудени бирички. Наздраве! :crazy: :harhar:
Rock n' Roll

#31 ArthurDent

    епископ

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 245 posts

Posted 09 August 2007 - 15:51 PM

Това с % от доходите да ти е глобата, като го чуя веднага си представям как всичките с мерцедеси и БМВ-та и джипове, дето доскоро паркираха по Витошка с талон за инвалиди, си вадят удостоверение за това че са безработни или че са на минималната раб. заплата :crazy: :blush: :harhar:

#32 Sailing Ships

    Soldier Of Fortune

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1423 posts
  • Gender:Male
  • Location:Center Of The Universe

Posted 09 August 2007 - 16:42 PM

Така е. :harhar: Българинът си е българин. Винаги ще измисли нещо, с което да мине метър, да направи далавера.

КАТ също трябва да си "изчисти къщичката", да измисли друг начин, по който да си събира глобите. Хората трябва да имат респект, да уважават Институциите. При нас - в китната рОдина да го има? Аз не мисля. Нито държавата прави нещо, за да заслужи доверието на хората, нито пък шофьорите (в по-голямата си част) се трогват кой знае колко от "черната" хроника, която гледа и слуша всяка вечер по новините. Лесно е да кажеш "Леле, какво става?!" и съвсем различно е да има някой на "втория етаж" и да мислиш повече, докато караш, да бъдеш отговорен. Но и няма как да бъдеш застрахован, ако си шофираш както трябва, че някой малоумник няма да ти изправи косите (в най-добрия случай). За съжеление съм песимист, че нещата биха могли да се променят - поне малко, поне с 5% да намалее броят на катастрофите в статистическите извадки.

Повтарям се, но българинът си е българин. Манталитет. Лично мнение.
So, take me with you,
Take me far away,
We'll ride the wind across the sky...
Spread your wings and you will see,
You control your destiny,
So Sailing Ships
Don't pass you by ...

#33 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 09 August 2007 - 16:42 PM

View PostArthurDent, on Aug 9 2007, 16:51, said:

Това с % от доходите да ти е глобата, като го чуя веднага си представям как всичките с мерцедеси и БМВ-та и джипове, дето доскоро паркираха по Витошка с талон за инвалиди, си вадят удостоверение за това че са безработни или че са на минималната раб. заплата :crazy: :blush: :harhar:
Ама за какво им е да си вадят - те са си в сивата икономика 90% така че няма какво да крият. Само от мързел още не са се наредили на опашка за социални помощи.
... Through dreams I influence mankind...

#34 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 09 August 2007 - 16:46 PM

View PostSailing Ships, on Aug 9 2007, 17:42, said:

Така е. :harhar: Българинът си е българин. Винаги ще измисли нещо, с което да мине метър, да направи далавера.

КАТ също трябва да си "изчисти къщичката", да измисли друг начин, по който да си събира глобите. Хората трябва да имат респект, да уважават Институциите. При нас - в китната рОдина да го има? Аз не мисля. Нито държавата прави нещо, за да заслужи доверието на хората, нито пък шофьорите (в по-голямата си част) се трогват кой знае колко от "черната" хроника, която гледа и слуша всяка вечер по новините. Лесно е да кажеш "Леле, какво става?!" и съвсем различно е да има някой на "втория етаж" и да мислиш повече, докато караш, да бъдеш отговорен. Но и няма как да бъдеш застрахован, ако си шофираш както трябва, че някой малоумник няма да ти изправи косите (в най-добрия случай). За съжеление съм песимист, че нещата биха могли да се променят - поне малко, поне с 5% да намалее броят на катастрофите в статистическите извадки.

Повтарям се, но българинът си е българин. Манталитет. Лично мнение.
Абе гледайки разни статистики се оакза, че ние сме горе долу със средно ниво на жертви от катастрофи. Има и по-драстични случаи. Изглежда проблемът е глобален. Но у нас има и отежняващи обстоятелства - огромна склонност към битов алкохолизъм, силно изразена мачовщина зад волана, избиване на комплекси, отвратителни пътища и амортизирани коли. В крайна сметка да видим как се процедира в по-успешно воюващите в тази посока държава и да вземем челен опит. Скоро не съм виждал ние да измислим решение на глобален проблем :blush:
... Through dreams I influence mankind...

#35 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 11 August 2007 - 10:51 AM

View PostЗмей Горянин, on Aug 8 2007, 17:31, said:

Така е, ама това за сега е скъпо. Пък и докато не почнат наистина да си събират глобите и наказват нищо няма да се промени. 6% били събраните глоби до сега... Е излиза, че само балъците си плащат глобите...

Тук си напълно прав. Преди около година един приятел имаше безумна случка. Полицай го спира заради превишена скорост и му пише фиш(не е бил много над ограничението). Приятелят ми се интересува къде и в какви срокове трябва да плати глобата, а полицаят го пита да не е луд, че ще я плаща и го съветва направо да скъса фиша и да го изхвърли някъде.
Живеем в страната на абсурдите. :yes:
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#36 spiritt1974

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 149 posts

Posted 12 August 2007 - 08:26 AM

Кажете нещо и за пътищата де. Всеки, който е карал в чужбина знае за каква е разликата с БГ. Тесни, натоварени с пълзящи по 20-30км/ч смрадливи камиони, край тях фучат коли с 120-130 без въможност за тройно разминаване. Остри завои, с много дървета край пътя вместо еластични мантинели, лоша маркировка, износена и закърпвана или с дупки настилка. Да не говорим неравностите, които могат да изхвърлят колата от пътя дори и при по-ниска( но несъобразена според кат) скорост. И всичко това е заради кражбите от ремонти на пътища.

#37 ArthurDent

    епископ

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 245 posts

Posted 15 August 2007 - 15:34 PM

.......

#38 valя

    интересуваща се

  • Енориаши
  • PipPip
  • 85 posts

Posted 16 August 2007 - 11:33 AM

Ужас! Направо ми се плаче, докато чета този 'тест', може би направен за майтапа, но всъщност отразяващ много точно тъжната и абсурдна действителност. :)
Страшно ме е яд на всичко това, което се случва!
И тъпото е, че надали ще ти трепне особено при вида дори на цяла върволица изложени потрошени коли - ако ще от Кулата до Бургас - при положение, че не се и замисляш за не/трезвото си състояние или ограничените си шофьорски/умствени способности, когато сядаш зад волана...
Абе, докато няма сериозни глоби и конфискации, положението няма да се промени. Щото явно повечето ги е грижа за хубавата кола (и демонстрирането на нейните възможности), отколкото за 1, 2, 5 ... човешки живота...
И вместо да ми слагат изпочупени коли, по-добре да изложат няколко лъскави мерцедеси и подобни, придружени с надписи от сорта: "Това беше иззето при превишаване на посочената скорост/шофиране в нетрезво състояние/едикакво си нарушение и т.н., и т.н." Това ще е значително по-ефективно!

#39 Sailing Ships

    Soldier Of Fortune

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1423 posts
  • Gender:Male
  • Location:Center Of The Universe

Posted 16 August 2007 - 18:40 PM

Майтап, не майтап - този тест си е действителността в България, колкото и да е тъжна тя. :dwarf:
So, take me with you,
Take me far away,
We'll ride the wind across the sky...
Spread your wings and you will see,
You control your destiny,
So Sailing Ships
Don't pass you by ...

#40 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 August 2007 - 21:52 PM

View PostArthurDent, on Aug 15 2007, 16:34, said:

.......
Демонстрираш непознаване правилата на форумите :no:

Да го беше атачнал.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users