Jump to content

Различни фенове на разнородни жанровеКое, как и защо провокира тази 'стряскаща' тенденция?


70 replies to this topic

#61 Morphine_Child

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 5 posts

Posted 16 октомври 2009 - 17:06

Атеист:
* Практичен, силно информиран от американските медии човек, с наклонности в областта на науките.
* Песимистичен роб на науката, който тайно се опитва да й противоречи, като отрича Енергията за съществуваща.
* Шкумбест потребител на компютърни игри, който не може да отделя хормон на щастието.

:worship:

Заяждане, провокация? Няма такова нещо :worship:

#62 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 16 октомври 2009 - 19:04

View PostMorphine_Child, on Oct 16 2009, 18:06, said:

Атеист:
* Практичен, силно информиран от американските медии човек, с наклонности в областта на науките.
* Песимистичен роб на науката, който тайно се опитва да й противоречи, като отрича Енергията за съществуваща.
* Шкумбест потребител на компютърни игри, който не може да отделя хормон на щастието.
:D

Отново не разбрах. По всичко личи, а и бе изрично споменато за такива зрънца като теб, че "атеист" и "вярващ" по отношение на меломанщината бяха употребени образно. Просто различен поглед върху проблемата. Ако той не ти харесва - чудесно. Махни с ръка и дай нататък, злото забрави - както пеят едни естрадни титани.

Но буквализацията ти е напъната, а в доводите ти прозира неразбиране и търсена конфронтация. :worship: Забрави за подобни похвати в този форум. В която и да е тема, срещу когото и да било. :worship:


Quote

Заяждане, провокация? Няма такова нещо :worship:

Не съм те питал! Продължи да ми се обясняваш и изявата ти тук ще бъде стопирана на ниво "мимолетна". :D
-----------------------------------------
Слушай силно!

#63 Cesare Borgia

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 17 posts
  • Location:Skype: personae0

Posted 11 януари 2010 - 17:20

Защо обаче на един познавач и ценител на класическата (в широк смисъл) музика не би му хрумнало да отсява класическите жанрове гранично (отсам и оттатък границата) по сложност и "качественост"; и защо за него една песен на Шуберт се равнява по естетическа стойност на симфония на Малер? Или пък у Бетовен - приравнява (по естетическа стойност) сонатата и симфонията? И пр... И при все това през (например) Романтизма е бушувала (естетическа) война - между брамсианци и вагнерианци. По какво направление протича същинското подразделяне в изкуството, т. е. в какво е противоречиво истинското, голямото изкуство? Не по сложност, не по "качественост", а по въздействие, внушение... Музиката например може да бъде нежна, лирична, искрена, душиста (Брамс), но и помпозна, бойка, патетична, гръмка (Вагнер) - имам конкретно предвид тук романтичната музика*... А че рок-меломаните придирят и спорят помежду си за естетическа стойност на рок-жанровете, не и да поддържат "школи на внушение" - то това подсказва само едно: че естетическата стабилност и стойност на рока като цяло е под въпрос (в съпоставка с класическата, в широк смисъл, музика: която затова и е класическа)... Ако решително, с намерение да убивам съм тръгнал на война, а музикалните ми интереси гравитират около рока, то нима за допълнително подстрекание ще си пусна Gentle Giant?!... Та, мисля си, нека, въпреки подвъпросността като цяло на рока, се приучваме, от обич към рока, да делим рок-жанровете по внушение и въздействие, не по сложност и "качественост". Понеже Smells like Teen Spirit никак не е сложна, но - за тези, които наистина имат непредубедени за рока уши - тя твърде силно въздейства по определен начин; и ето кое е важното, трябва да е важното! Освен ако някой "авторитетен" сноб например не дръзне да приравнява сега "чистото понятие" рок с т. нар. арт-рок ("еманацията" на рока) или пък да отделя арт-рока спрямо "останалия рок", а всички около му вземат да му пригласят - би ме разколебало... Т. нар. арт-рок е преди всичко, сиреч фундаментално, рок - извън рока той губи почва под краката си, колкото и да е "арт". И както казва големият електрокитарен педагог Tom Hess: "Кърт Кобейн очевидно беше слаб китарист и посредствен музикант, но той в пълнота, безостатъчно съумяваше да изразява себе си в Nirvana". Нека бъдем фенове, нежели критици!

------------------

(*) Макар че един от главните аспекти на полемиката е било новаторството у Лист и Вагнер ("Как е възможно да си играят най-безотговорно с хармонията!", възкликва "брамсианката" Клара Шуман). Но това е друга тема.
Aut Caesar, aut nihil!

#64 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 12 януари 2010 - 11:09

[quote name='Cesare Borgia' date='Jan 11 2010, 17:20 ' post='58714']
Защо обаче на един познавач и ценител на класическата (в широк смисъл) музика не би му хрумнало да отсява класическите жанрове гранично (отсам и оттатък границата) по сложност и "качественост"; и защо за него една песен на Шуберт се равнява по естетическа стойност на симфония на Малер?

------------------

Moга да ти отговоря така - поради същата причина, поради която един познавач и ценител на литературата може да хареса кратък разказна Селинджър и протяжен символно-мисловен роман, или част от роман, на Марсел Пруст! Проблемът с изкуството и в частност с рок музиката, и в музиката въобще, не опира до неговота сложност, а по-скоро до неговата автентичност. Стойностни неща има както прости така и сложни в по-голямата си част са сложни, няма по-просташки израз от това, че всичко гениално е просто, израз на скотско мислене е това. Сравненията с класическата музика не са много удачни в случая, все пак тя затова е класическа издържала е проверката на времето, но мисля че си наясно,че дори в класическата музика доста от произведенията са били подлагани на унищожителна критика точно по отношение на естетичнете им качества, да припомня само критиките на един немски философ спрямо естетиката на Вагнеровите произведения, в този смисъл и тогава е съществувало разграничение и "измерване" на стойност в музиката. Нещо повече имало салонна музика, т.е. такава за масите, Щраус например, и такава каквато не е особено тачена, Моцарт, Бах е бил почти забравен! Но.... все пак винаги иде реч за музика, а не за някакво подобие на такава, както в случая с Кърт Кобейн например, на когото да му лепнеш етикета музикант е по-лошо отколкото да кажеш, че Куелю или Гришам са писатели.
Много лошо е да делим жанровете само по въздействие, съгласен съм че музиката на Шуберт или Бетовен въздейства по ралзличен начин, но не това че въздейства я прави качествена, а тъкмо обратното. А когато онова което прави Кърт Кобейн, например, въздейства по някакъв начин, хм ми какво да кажа........, защо пък да не,човек е искрен най-вече в това, което му доставя удоволствие, аз лично не бих приел до себе си човек на когото въздейства "музиката" на Кърт Кобейн, както не бих приел и човек въодушевен от Найтуиш, например или Ивана!

#65 Cesare Borgia

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 17 posts
  • Location:Skype: personae0

Posted 12 януари 2010 - 12:32

Не се наемам да говоря абсолютистки за нещо. Кърт Кобейн е рок. А доколко рокът е музика и какво въобще е рок и какво въобще е музика, и, следователно, кое въобще е рок и кое въобще - музика - не смея да твърдя. Нито ще дръзна да оборвам нечии симпатии и антипатии. Нещо е ценно, защото просто е ценно. Но как все таки нещо е ценно? Своя отговор съм поместил ето къде: link.
Aut Caesar, aut nihil!

#66 Fanatik_Priest

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 140 posts
  • Gender:Male

Posted 12 януари 2010 - 22:02

Не знам защо изобщо се чудите. Това, което наричаме музикален вкус, няма значението на стилов избор. Според мен е напълно нормално един човек да слуша САМО блек метъл така, както някой друг би си пуснал последователно класически рок, нео метъл, джаз, дръм енд бейс, кънтри, грайнд, диско... Просто става въпрос за това, какво харесва един конкретен човек. Вкусът на първия може да изглежда като еднородна и скучна каша на втория, а вкусът на втория като торта с люти чушки на първия (манджа с грозде не било хептен лошо :unsure: ), но в крайна сметка всеки е предоволен музиката, която слуша, и това е най-важното.

Ето, аз не се определям като кой знае колко разностилов слушател, понеже всичките стилове, които ще изброя след малко имат своите допирни точки по един или друг начин, обаче на някой може да му изглежда прекалено. Консултирайки се с профила ми в Last.fm, стигам до извода, че в последно време слушам най-вече траш метъл и прогресив рок и метъл, но също така често си пускам класически хеви метъл, пускам по някое ухо на дет метъл сцената и тук-там си харесвам нещо, изпитвам неистов глад за рок от края на 60-те и 70-те години, че и по-стари неща, не си пускам често, но пък никога не се е случвало да не ми харесват произволни блус и джаз изпълнения. И т.н. всякакви неща, гравитиращи около тези стилове.
You Rock! ™
I Rock! ®



#67 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 12 януари 2010 - 22:29

View PostFanatik_Priest, on Jan 12 2010, 22:02, said:

торта с люти чушки на първия (манджа с грозде не било хептен лошо :D )
Не си опитвал шоколад с чили значи :D

Простете офф-а :unsure:
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#68 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 19 януари 2010 - 21:24

Нямам музикална предубеденост. Но някак ми се получава, че си копая в една градинка и рядко прескачам в най-близката съседна.
Но така се получава...няма я целенасочеността за Змея :angry3:
И се получава, понеже...се оказва, че в мойта градинка, най ми е уютно.

Понякога съм откривала бисери и в чужди градинки.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#69 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 19 януари 2010 - 22:08

View PostHard rock fan, on Jan 19 2010, 21:24, said:

Понякога съм откривала бисери и в чужди градинки.

Нека да позная... :angry3:

...но, рядко, твърде рядко. -_-
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#70 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 20 януари 2010 - 09:22

View Postmarillion, on Jan 19 2010, 22:08, said:

Нека да позная... -_-

...но, рядко, твърде рядко. :D

Да, познА. :angry3: Не за всички, понеже....говоря дори не само в рока. Някои са в попа и в кънтрито и т.н.
Ако трябва да съм точна, говоря за открити отдавна заровени съкровища (е, някои и недотам древни, но и ...случайно попаднали ми в повечето случи). А що се отнася до новите съкровищници...си ги откривам само в моята градинка и в чуждите дори не търся, щото ако опитам...се оказва, че не ми пасват. Пък и нямам време да се ровя, ровя...ровя, за да открия, че не е това, което търся.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#71 King of a Shadow

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 184 posts

Posted 14 февруари 2010 - 23:26

И аз слушам каквото ми е кеф! Кефя се и на денс хитовете по радиото.

Но в плейлистата ми 98% е Black/Neo/Death/Thrash/Hard'n'Heavy!Изключително рядко пускам други стилове, но на купони нямам проблеми с вкусовете на другите!
Things are not what they used to be
Missing one inside of me
Deathly lost, this can't be real
Cannot stand this hell I feel





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users