Jump to content

Различни фенове на разнородни жанровеКое, как и защо провокира тази 'стряскаща' тенденция?


70 replies to this topic

#21 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 12:44

Спадам към човеците слушащи коренно различни видове музика. За мен музиката е емоция/чувство, а не мога да се огранича само в един вид емоция/чувство.
Слушам китарна музика всякаква (от Cannible Corpse през Slayer до Red Hot Chili Peppers); електронна (от drum'n'bass до най леката funky house музика); с много условности и популярна музика (от Depeche Mode до Kylie Minogue); винаги наред с всичко това съм слушал hip-hop (от oldschool до някои по-нови в бранша); всякакви проявление от newjazz до chillout и triphop...и със сигурност пропускам нещо...

И въпреки горните редове съм много по-метъл от много мои познати метъли, които с времето доказаха, че кубинките, камуфлажните панталони и дългите коси са били по-скоро поза, отколкото нещо стойностно. Не знам, да се забия в една музикална ниша за мен би било тягостно.

По-здрав към всички с последния Hatebreed : )

edit: Според мен в прекаленото парадиране с фенство към даден вид/жанр/стил музика има нещо гнило.
И винаги ми е било странно това с "праведната музика" ; )

Edited by ping_pong_bitches, 14 октомври 2009 - 12:53 .


#22 cliffburton

    Високо в небесата

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 14:09

+1 на последното мнение. Много съдържателен и аргументиран пост. И аз не се ограничавам -зависи от настроението слушам от Rammazzotti през Queen до Evile и Amon Amarth. Oтраснал съм с народна музика и макар и по-рядко сега и нея си я слушам. Случвало ми се на плеъра една след друга да е имало песни на Scorpions, Blind Gurardian, Maiden, Kreator, Satyricon. :blush: Всеки сам си решава какво да слуша, аз не влизам в някакви рамки и не плащам данък обществено мнение. :harhar:

Edited by cliffburton, 14 октомври 2009 - 14:14 .

Когато си на дъното на пъкъла,когато си най-тъжен и най-злочест от парещите въглени на мъката
си направи стълба и излез.
САМО ЛЕВСКИ, ОБИЧАМЕ ТЕ!



#23 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 14 октомври 2009 - 14:20

View Postping_pong_bitches, on Oct 14 2009, 13:44, said:

музиката е емоция
:harhar:
Като че ли това изчерпва темата за "тази стряскаща тенденция" напълно.

#24 reader

    s'duh

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 14 октомври 2009 - 16:35

View PostEnvy, on Oct 14 2009, 15:20, said:

:(
Като че ли това изчерпва темата за "тази стряскаща тенденция" напълно.
Е, аз много се стреснах един ден, когато осъзнах, че харесвам Слеър. Чак себе си изненадах. Още повече, че и Дрийм Тиътър харесвам. И Ню модъл арми харесвам напоследък. Абе ужас.

Но обвинения във всеядност не ми пречат.
Someone's gonna love me...

#25 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 19:09

Аз съвсем не спадам към човеците, които слушат коренно различна музика :(!
Аз слушам само и единствено качествена музика. Подробност, и в голяма степен случайност, е че повечето от нещата, които ми импонират биват определяни като прогресив-арт метъл и прогресив-арт рок. Не се вторачвам в тези жанрови дефиниции, създадени единствено с навигационна цел!
Обичам музиката, която ме облагородява, тази която се обръща към мен като към интелигентен човек, дори като към музикант! Затова и не виждам как е възможно да заровя уши в това което правят Gentle Giant, например, и после да пристъпя смело към cd на U2 или Кис, да речем, да не споменавам и една друга група, :) и това е така, защото това, което ми доставя музиката на последните е не повече от досада и понякога присмех и защото никога не бих могъл да приема насериозно това, което правят. Мисля, че музиката има по-дълбок и трагичен смисъл от това да доставя развлечение и да се представя в една скъпа лъскава опаковка, готова за консумация!

#26 Sailing Ships

    Soldier Of Fortune

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1423 posts
  • Gender:Male
  • Location:Center Of The Universe

Posted 14 октомври 2009 - 19:51

Определението 'качествена' е нож с две остриета според мен.

Всеки има свой личен вкус и самочувствие, че това, което слуша, е възможно най-доброто. Дали това наистина е така като почитатели на сходен стил музика, е съвсем отделна тема.

Сега се сещам за един случай. Задавам на една позната стандартен въпрос - 'Каква музика слушаш?', като получавам следния отговор - 'Слушам само качествени неща - поп-фолк и R & B.' :( :) :D

При мен различията се основават на някакви на пръв поглед далечни или невъзможни за някого прилики. Мога да слушам Pink Floyd, след това Metallica, по-късно Depeche Mode и да завърша с Eros Ramazzotti.

Съмнявам се епитет като 'всеяден' да е подходящ, защото едва ли има някой съфорумник, който да редува чалга, рап, рок, техно, джаз и класика.

Докато обединяващото е китарният звук, сложността (с някои условности) в музицирането, смислените текстове, по-особените вокали и т.н.
So, take me with you,
Take me far away,
We'll ride the wind across the sky...
Spread your wings and you will see,
You control your destiny,
So Sailing Ships
Don't pass you by ...

#27 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 19:56

View PostStavrogin, on Oct 14 2009, 20:09, said:



Четох ти мнението до момента с "Аз съвсем не спадам към човеците, които слушат коренно различна музика.Аз слушам само и единствено качествена музика", след това естествено се набиха на очи две понятия "прогресив" и "арт рок" Наистина имало хора като теб, които парадират с прогресив и арт фенство и сигурно чекия си си набил, докато си го писал това горното. Съжалявам, че съм толкова прям, но това е комплексарско за мен. Точно така, пич, всички други слушаме некачествена музика.

Сериозно ли някои хора намират това да се слушат различни видове музика за нещо...лошо!? Колко ограничено, демн...

Edited by ping_pong_bitches, 14 октомври 2009 - 20:02 .


#28 deep purple

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 319 posts

Posted 14 октомври 2009 - 20:09

Ако трябва да съм честен и аз не мога да разбера как можеш последователно(или едновременно) да слушаш хард рок,прогресив (примерно) и блек или дет метъл.Това вече наистина ми е несъвместимо.Все пак трябва да има някои родствени белези по които да определяш музикалните си предпочитания.Поне за мен е така.
Но на кратко бих казал,че за мен е важно музиката да ме вълнува,да ми харесва и да не ми служи само за фон.Ако искам фон си пускам радиото.Не съм и от тези,които се стремят да изслушат цялата музика на земята.Така се губи музикално-вкусовата идентичност.
Sail away tomorrow,
sailin' far away.
To find it steal or borrow.
I'll be there someday

#29 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 14 октомври 2009 - 20:14

View PostЗмей Горянин, on Oct 14 2009, 11:33, said:

Аз съм от крайните музикални консерватори. Намерил своята идеална ниша, аз не мърдам от нея, защото знам, че няма да ми хареса нищо друго. Да, може да има отделни елементи от други музикални стилове, които да ми харесат, както каза Emperor, но това не означава, че харесвам другия стил, или че ще си го пусна в колата, или ще чуя цял албум. Според мен няма как да харесваш Emperor i Фил Колинс Едновременно. Тоест, явно има как, но ми е доста странно. Това са коренно различни неща и за да каже някой, че му харесват напълно, не просто частично, и двете, то това означава, че той няма ясна и изградена позиция по това какво точно в музиката му харесва, какво го човърка. Такива хора, за мен, са склонни с лека ръка да изневерят на музикалните си предпочитания и да минат в някой друг лагер. Това за мен е нелоялност, не просто към стила, групите и музиката, като цяло, а подозирам, дори съм сигурен, че дори може да се пренесе и извън музиката.
Съзнавам, че звуча малко рязко, не искам да обидя никого. Приемам музикалните предпочитания на всеки, като негово лично право, но не винаги ги разбирам :)
+1
Много добре казано :(

#30 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 20:50

Горните две мнения са пълен абсурд. Наистина не мога да си представя, че има толкова закостенели хора. И с какви изрази се борави (wtf!?) - "музикално-вкусовата идентичност"; "Според мен няма как да харесваш Emperor i Фил Колинс Едновременно" :( Изперкала работа...

"Това за мен е нелоялност, не просто към стила, групите и музиката, като цяло, а подозирам, дори съм сигурен, че дори може да се пренесе и извън музиката" :D Човече, съжалявам те :)

Edited by ping_pong_bitches, 14 октомври 2009 - 20:56 .


#31 deep purple

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 319 posts

Posted 14 октомври 2009 - 20:57

Е сигурно ти не си изперкал като наричаш групи,които харесваш п...и.А ако искаш мога да ти обясня и какво значи музикално-вкусова идентичност.

Грешка,които не харесваш :(
Sail away tomorrow,
sailin' far away.
To find it steal or borrow.
I'll be there someday

#32 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 21:00

View Postdeep purple, on Oct 14 2009, 21:57, said:

Е сигурно ти не си изперкал като наричаш групи,които харесваш п...и.А ако искаш мога да ти обясня и какво значи музикално-вкусова идентичност.

Грешка,които не харесваш :)

Нямам какво да кажа повече на човек, който сам се е поробил в някакви граници гарантиращи му музикално-вкусова идентичност. За теб явно е много важно да те знаят/приемат като "......" (тук си попълни по твой избор) :(

#33 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 14 октомври 2009 - 21:07

Тука навремето се подвизаваше един дето харесваше траш и ходеше на поп-фолк партита. Но явно това за широко скроените личности е нормално.

#34 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 21:11

View PostSvil, on Oct 14 2009, 22:07, said:

Тука навремето се подвизаваше един дето харесваше траш и ходеше на поп-фолк партита. Но явно това за широко скроените личности е нормално.

Не намесвам "поп-фолк"-а по никакъв начин. И няма как след като не го смятам за музика => няма как и да е изкуство. Тук май говорим за изкуство, нали? : )

#35 deep purple

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 319 posts

Posted 14 октомври 2009 - 21:13

View Postping_pong_bitches, on Oct 14 2009, 22:00, said:

Нямам какво да кажа повече на човек, който сам се е поробил в някакви граници гарантиращи му музикално-вкусова идентичност. За теб явно е много важно да те знаят/приемат като "......" (тук си попълни по твой избор) :(
Много си далече от истината PPB :) Ама много...Аз имах точно това в предвид - че няма как да слушам Ерос и Диму,сещаш ли се? Ама понеже всички по форумите са безсмъртни и е по-важно да напишеш епитети и определения като путки,чикии и wtf не вникваш в написаното.
Само за пояснение.Хич не ми пука кой като какъв ме знае/приема,аз съм си аз.Тук,на улицата и у нас.Ама за теб силно се съмнявам,как беше,Bitches?
Sail away tomorrow,
sailin' far away.
To find it steal or borrow.
I'll be there someday

#36 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 14 октомври 2009 - 21:19

Говорим за музика, а в музиката критериите са доста различни.
Аз например ще предпочета блек метъла пред поп-фолка, ако имам избор в дадена ситуация. Но това не означава, че харесвам блек метъл. Също така и не го отричам. Но няма вариант изразните средства на блек метъла да допаднат на моята натура и вкусови предпочитания.
Както и породилата тази полемика група Мюз, за мен те са твърде далеч от рок звученето, което харесвам. Твърде поп-рок са ми.

#37 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 21:22

dеep purple, представям си какъв стрес ти е, когато чуеш нещо, което ти харесва, но то не влиза в твоите музикално-вкусови рамки и окови..упс, да де, то няма как да ти хареса всъщност, защото ти си промиваш мозъка с мисли като, знам ли - "ааа не, аз слушам ".........", това не може и не трябва да ми харесва"

#38 deep purple

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 319 posts

Posted 14 октомври 2009 - 21:26

PPB,върни се в темата за Muse и ще намериш всички отговори на терзанията си.Усещаш ли как спорим за едно и също?
Между другото,за да разбереш какво имам в предвид под музикално-вкусова идентичност погледни мнението на Svil (по-точно примера) за блек метъла.Ако имаш затруднения,дон'т би афрейд ту аск :(
Sail away tomorrow,
sailin' far away.
To find it steal or borrow.
I'll be there someday

#39 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 14 октомври 2009 - 21:27

View PostSvil, on Oct 14 2009, 22:19, said:

Говорим за музика, а в музиката критериите са доста различни.
Аз например ще предпочета блек метъла пред поп-фолка, ако имам избор в дадена ситуация. Но това не означава, че харесвам блек метъл. Също така и не го отричам. Но няма вариант изразните средства на блек метъла да допаднат на моята натура и вкусови предпочитания.
Както и породилата тази полемика група Мюз, за мен те са твърде далеч от рок звученето, което харесвам. Твърде поп-рок са ми.


Едва ли в темата говорим за точно определени крайности (блек или каквото и да е). Става дума за това, че всеки е свободен да слуша това, което му харесва без значение как даден вид музика е найменованa от журналисти, музиканти и прочие и най-вече, че е възможно и естествено човек да харесва два вида крайно различаваща се музика (примерът е условно даден с минимум два вида музика, видовете разбира се могат да растат колкото си искат :( )

И в дадена ситуация спокойно можеш да избереш нито едно от двете. Сети ли се за този вариант? :)

Edited by ping_pong_bitches, 14 октомври 2009 - 21:35 .


#40 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 15 октомври 2009 - 08:50

View PostSailing Ships, on Oct 14 2009, 20:51, said:

Определението 'качествена' е нож с две остриета според мен.

Не съм съгласен с теб, качествената музика си е крайно "еднопосочно" и "едностранно" острие, което, отгоре на всичко, нанася огромни, трайни руптури, оставящи те белязан за цял живот.
Това, че качеството в музиката е чисто обективно нейно свойство е факт, неподлежащ на съмнение. Друг е въпросът доколко всеки един от нас е способен да бъде оценител на музиката, защото какво друго е човек, ако не оценител,. Затова се изисква натрупана критична маса интелект, опит, интуиция, сетивност и една цялостна отвореност към стойностните неща в света, защото какво от това като слушаш Йес, а си мислиш, че Джон Гришам е писател, че Бодигард е стойностен филм или че Вежди Рашидов е стойностен творец. Естествено всеки има мнение по отношение на това кои неща са стойностни, но да не забравяме, че именно мненията за нещата са по-важни отколкото самите неща!

Edited by Stavrogin, 15 октомври 2009 - 08:53 .






1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users