Jump to content

Теза и Антитезамеломанска дискусия по въпросите на Вселената


290 replies to this topic

#1 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 11:15

Теза: "Напускането на Roger Waters, слага край на пълноценното съществуване на организма Pink Floyd"

Доказателства:
- албумът "Wish You Were Here" е последната съвместна работа на четиримата от Pink Floyd;
- след 1975г., Roger Waters издава самостоятелни албуми под името Pink Floyd;
- 90% от музиката и 100% от текстовете, концепцията и цялостната визия на албумите "Animals", "The Wall" и "The Final Cut", е дело на Roger Waters




Антитеза: "Напускането на Roger Waters, дава възможност за изява на истинския лидер на групата David Gilmour"

Доказателства:
- двата пост-Waters албума на Pink Floyd и особено последвалите ги две суперуспешни световни турнета, извеждат кораба-майка Pink Floyd в нова орбита и допринасят за популяризиране на групата сред масите;
- David Gilmour издава самостоятелни албуми под името Pink Floyd;
- липсата на "дразнителя" Waters, катализира творческите процеси и връща колективния дух в групата, включително реабилитацията на Wright като пълноправен член на Pink Floyd

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#2 gellllle

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 373 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 11:51

Истинския Pink Floyd за мен е до напускането на Roger Waters,все пак в този период са едни от най великите албуми за всички времена Dark side of the moon,Wish You Were Here - след това някак се губи магията на четеримата,не казвам че албумите са по лоши,но не са така силни както класическите им произведения!

#3 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 11:58

View Postmarillion, on Dec 29 2010, 11:15, said:

- 90% от музиката и 100% от текстовете, концепцията и цялостната визия на албумите "Animals", "The Wall" и "The Final Cut", е дело на Roger Waters[/i]

Това не е вярно. Цялата музиката в "The Final Cut" е написана от Waters (което прави 100%). Процентите в "The Wall" са съответно 93 :harhar:

И като сме почнали със статистика, да караме докрай. В албумите "More", "Ummagumma", "Atom Heart Mother", "Meddle", "Obscured by Clouds", "The Dark Side of the Moon", "Wish You Were Here", "Animals", "The Wall" и "The Final Cut" (които дебело искам да подчертая, че правят от Pink Floyd това, което е днес, а не нещо преди или след тях), Roger Waters е написал 54 песни САМОСТОЯТЕЛНО и още 34 в съавторство с някой друг, а David Gilmour е автор на 4 (!!!) песни САМОСТОЯТЕЛНО и на още 32 в съавторство с някой друг.

След тези числа на мен темата ми се струма........... излишна? :harhar:
I don't know how I managed it...

#4 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 12:04

Веднага искам да подчертая, че тази тема не цели противопоставяне между Waters и Gilmour. Дълги години аз бях на страната на последния в този задочен спор. Винаги съм считал Waters за ужасно тежък характер и съм го държал отговорен за случилото се в началото на 80-те. Всичко това се промени след като преди няколко години прочетох една книга. Тази книга ме накара да погледна на събитията от друг ъгъл. В последните няколко месеца на различни места във виртуалното пространство съм въвлечен в спорове от подобен характер. Затова и си позволих да изложа моята теза и противната антитеза на читателите на форума. Тук има достатъчно интелигентни меломани, които със сигурност имат какво да кажат по темата. Надявам се да успеете да излезете от шаблона "противопоставяне на дясна и лява ръка" и погледнете безпристрастно на случилото се във Вселената, за да се получи наистина ползотворна дискусия...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#5 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 12:11

View Postmarillion, on Dec 29 2010, 12:04, said:

и погледнете безпристрастно на случилото се във Вселената, за да се получи наистина ползотворна дискусия...
По безпристрастно нещо от числата аз лично не знам...
I don't know how I managed it...

#6 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 12:13

View PostOzzy, on Dec 29 2010, 11:58, said:

Това не е вярно. Цялата музиката в "The Final Cut" е написана от Waters (което прави 100%). Процентите в "The Wall" са съответно 93 :harhar:

Ози, аз казвам, че "90% от музиката в албумите "Animals", "The Wall" и "The Final Cut", е дело на Roger Waters", но може и тези проценти да са 92% или 93%.............това съвсем не променя тезата ми...


View PostOzzy, on Dec 29 2010, 11:58, said:

И като сме почнали със статистика, да караме докрай. В албумите "More", "Ummagumma", "Atom Heart Mother", "Meddle", "Obscured by Clouds", "The Dark Side of the Moon", "Wish You Were Here", "Animals", "The Wall" и "The Final Cut" (които дебело искам да подчертая, че правят от Pink Floyd това, което е днес, а не нещо преди или след тях), Roger Waters е написал 54 песни САМОСТОЯТЕЛНО и още 34 в съавторство с някой друг, а David Gilmour е автор на 4 (!!!) песни САМОСТОЯТЕЛНО и на още 32 в съавторство с някой друг.

След тези цифри на мен темата ми се струма........... излишна? :harhar:

Само искам да ти обърна внимание, че тезата ми обхваща периода след 1975г. Още веднъж ще го напиша:
- след 1975г., Roger Waters издава самостоятелни албуми под името Pink Floyd

И ако с теб сме на едно мнение по този въпрос, какво би казал за другото доказателство в антитезата:
- David Gilmour издава самостоятелни албуми под името Pink Floyd
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#7 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 12:13

С Ози наскоро анализирахме два такива случая, а именно Макс Кавалера и Ричи Блекмор, като гледам статистиката, тук нещата са сходни.
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#8 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 12:51

View Postmarillion, on Dec 29 2010, 12:13, said:

Аз пак да подчертая дебело, че Pink Floyd (повтарям - Pink Floyd, а не Уотърс, Гилмор, Мейсън или Райт) днес са това, което са, благодарение на албумите, които са издали в края на 60-те, целите 70-те и началото на 80-те. Всичко преди или след това можеш да го махнеш и групата няма да загуби нищо от величието, което притежава днес.
Та статистиката, която дадох, е за този период.

От там нататък, самостоятелен албум ли е "The Wall" или е на Pink Floyd, самостоятелен албум ли е "The Division Bell" или е на Pink Floyd, е въпрос на лична интерпретация. Чисто статистически и фактологично те СА НА Pink Floyd.
За теб са самостоятелни, за много други фенове - не. Така че, аз не мога да приема тезата ти и да говоря по нея.
I don't know how I managed it...

#9 incarnate

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 14:18

Ако темата ти е изрично свързана с периода след 1975 (т е 1975 – 1994), то съм склонен да подкрепя и Тезата и Антитезата ти, доколкото очевидно и двете са необорими факти. Не виждам обаче тук къде е казуса, защото едната не противоречи на другата и да търсим противопоставяне на двете е малко dеus ex machinа, т. е. да смучем от пръстите си доводи в полза на едната или другата, за да стигнем до определено заключение. Да – напускането на Роджър Уотърс слага край на онази музика, която някои наричат вселена (всъщност истинската вселена за мен лично са седемдесетарските албуми от Atom Heart Mother до The Wall, другите са периферия) и да – напускането на Роджър дава възможност за изява на Дейвид Гилмор, но нищо повече. Резултатът са два компромисни албума, особено първия от тях. Е... имаме успешни световни турнета, но според мен успехът на турнетата е свързан с невижданото светлинно и звуково шоу и името, градено с десетилетия, а не благодарение на албумите на Гилмор.
След като не искаш да противопоставяш двамата, все пак, кажи ми кое да противопоставя, щото аз не го виждам. :harhar:
...And through the window in the wall
Comes streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning
And no one sings me lullabies
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky

#10 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 14:28

View Postincarnate, on Dec 29 2010, 14:18, said:

напускането на Роджър дава възможност за изява на Дейвид Гилмор, но нищо повече. Резултатът са два компромисни албума, особено първия от тях. Е... имаме успешни световни турнета, но според мен успехът на турнетата е свързан с невижданото светлинно и звуково шоу и името, градено с десетилетия, а не благодарение на албумите на Гилмор.
Да. :harhar: Хората, които МОГАТ да разсъждават безпристрастно и МОГАТ да си махнат розовите Гилмор-очилата от носа (ако изобщо ги носят, де), го правят точно по този начин. :harhar:
I don't know how I managed it...

#11 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 15:25

View Postincarnate, on Dec 29 2010, 14:18, said:

Ако темата ти е изрично свързана с периода след 1975 (т е 1975 – 1994)

Да, това е разглеждания период. Според мен, именно този период, е най-драматичен в историята на групата и аз напоследък съм изцяло съсредоточен върху него. Търся отговори и задавам въпроси, нямам си работа... :harhar:

View Postincarnate, on Dec 29 2010, 14:18, said:

След като не искаш да противопоставяш двамата, все пак, кажи ми кое да противопоставя, щото аз не го виждам. :harhar:

Вместо това ще подхвърля още изводи до които достигнах през последните години, някои от тях скандални, според мнозина от феновете на Дейв...

Считам, че когато говорим за Вселената, говорим за един гений, един късметлия, един луд, един перфекционист и един генератор на идеи останал в сянката на всички, но призван да сложи край на Вселената по възможно най-тривиалния начин - собствената си смърт...

Случилото се преди пет години на "Live 8", потвърди тезата ми. Всички очаквахме с нетърпение този реюниън, помня как от вълнение не можех да спя предишната вечер, как цял ден настройвах телевизор, уредба и търсех подходящ канал, за да гледам директно предаването от "Хайд Парк" с възможно най-качествен звук. По ирония на съдбата турски канал предаваше директно и с долби стерео звук, "Канал 1" предаваше на запис и с безобразен превод в ефир, но да се върнем към темата... И тогава малко преди дванадесет вечерта на сцената се качиха ТЕ. Пет минути по-късно усмивката се беше изпарила от лицето ми и беше заменена с тотално недоумение. Всеки един от дайхардфеновете на Флойд е очаквал да види в този ден двама от героите си в познатото и натрупвано с години амплоа. Родж - студен и намръщен, Дейв - лъчезарен и добронамерен. Нищо подобно, точно обратното се случи. Уотърс не спря да се усмихва и закача с Дейв, Рик и Ник. В отговор получи два коси откоса с очи от страна на гениалния китарист, колкото да вдигне очи от грифа на китарата, чунким вземе, че обърка някоя нота...

Някак по инерция доскоро обвинявахме Родж за раздялата, а ето какво пише по този повод Ник Мейсън в книгата си:
"Защо бяхме готови да се примирим с това, което приличаше на преврат от страна на Роджър? Приемахме много неща като неизбежни, а сега, когато се обърна назад, това ми се струва безсмислено. Подобно малодушно примирение може да е било резултат от постепенните промени в структурата на групата през изминалото десетилетие. Може би, недостатъчно уверен в способностите си на композитор, Дейвид е смятал, че ако се противопостави на тези промени, рискуваме да загубим Роджър и да се окажем неспособни да продължим напред. Или след напускането на Рик може би сме се страхували да не бъдем маргинализирани и впоследствие изхвърлени един по един. Боли ме да го призная, но каквито и да бяха причините, тенденцията Роджър да бъде сочен с пръст като злодея, ако и да е съблазнителна, вероятно е несправедлива."

А, малко по-късно, следва и горчивото признание:
"Ние наистина се срещнахме и разговаряхме, дори си направихме една сравнително кротка среща през 1984 г. в японски ресторант, успокоявани от сушито и сакето, за да обсъдим всички онези неща, които нямаше да направим - и после Стив се присъедини към нас, за да ги чуе. Роджър без съмнение се подведе от общата ни сърдечност и примирение и реши, че сме приели, че с "Пинк Флойд" е свършено. Междувременно Дейвид и аз си мислехме, че след като Роджър приключи "The Pros And Cons", животът може би ще продължи. В крайна сметка между нас и преди беше имало разриви. Роджър смята тази среща по-скоро за проява на двуличие, отколкото за дипломатичност, но аз не съм съгласен с него. Определено уменията ни да общуваме за съжаление все още не се бяха оформили. Ние напуснахме ресторанта с диаметрално противоположни впечатления за това, което всъщност бяхме решили."

Широкоразпространената теза, че Дейв и останалите са жертва, е смешна и жалка. Пак ще повторя, че аз също години наред изповядвах тази религия, но книгата на Мейсън ми отвори очите за обективната истина. В цялата тази каша има два безспорни момента. Първият беше ясен отдавна - Роджър Уотърс е егоцентрик с ужасно тежък характер, който преекспонира своята лична житейска драма и подчинява групата на собственото си его, което в крайна сметка разруши безвъзвратно амалгамата наречена Пинк Флойд. Вторият, качествено нов момент внесен от Мейсън, е свързан с безхарактерността на останалите, които предпочитат да преглътнат още в самото начало първите наченки на творческа диктатура демонстрирана от Роджър, а по-късно доброволно се съгласяват да се превърнат в съпровождащи студийни музиканти на своя колега, които свирят чужда музика и нямат почти никакви права в творческия процес. На всичкото отгоре, най-губещ от всички, е именно генераторът на идеи Роджър Уотърс. Той създава цялата музика, пише всички текстове и вместо самостоятелно да обере плодовете на своя труд, решава да го стори под името Пинк Флойд...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#12 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 15:52

View Postmarillion, on Dec 29 2010, 15:25, said:

които предпочитат да преглътнат още в самото начало първите наченки на творческа диктатура демонстрирана от Роджър, а по-късно доброволно се съгласяват да се превърнат в съпровождащи студийни музиканти на своя колега, които свирят чужда музика и нямат почти никакви права в творческия процес.
И ако питаш мен - слава на Бога, че са го направили :harhar: :harhar:
Между другото, знаеш ли как започва тази прекрасна книга на Nick Mason?
I don't know how I managed it...

#13 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 16:03

О, да, знам много добре:

"Роджър Уотърс благоволи да говори с мен едва след като бяхме учили шест месеца заедно в колежа." :harhar:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#14 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 16:08

:harhar:
I don't know how I managed it...

#15 Agent Orange

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 17:47

View Postmarillion, on Dec 29 2010, 12:04, said:

Веднага искам да подчертая, че тази тема не цели противопоставяне между Waters и Gilmour. Дълги години аз бях на страната на последния в този задочен спор. Винаги съм считал Waters за ужасно тежък характер и съм го държал отговорен за случилото се в началото на 80-те. Всичко това се промени след като преди няколко години прочетох една книга. Тази книга ме накара да погледна на събитията от друг ъгъл. В последните няколко месеца на различни места във виртуалното пространство съм въвлечен в спорове от подобен характер. Затова и си позволих да изложа моята теза и противната антитеза на читателите на форума. Тук има достатъчно интелигентни меломани, които със сигурност имат какво да кажат по темата. Надявам се да успеете да излезете от шаблона "противопоставяне на дясна и лява ръка" и погледнете безпристрастно на случилото се във Вселената, за да се получи наистина ползотворна дискусия...


За коя книга става въпрос ? За книгата на Ник Мейсън "Пинк Флойд Отвътре" ли ?

Edited by Agent Orange, 29 декември 2010 - 17:49 .


#16 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 17:55

Да, за същата книга става дума. Единствената автобиография написана от член на групата. Останалите книги за Пинк Флойд не ме интересуват. Там става дума за журналистически интерпретации на факти, аз се интересувам от "вътрешната" гледна точка...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#17 marooned

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 324 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 18:14

View PostOzzy, on Dec 29 2010, 16:08, said:

:blink:

Нека да добавя, за да е пълна картината, че "Девата" благоволи да преплете съдбата си с "Водолея", защото имаше нужда от МПС.

Съвсем естествено - в духа на добрите английски традиции, Водолеят учтиво отказва да предостави своето МПС на Девата!!!!
"He is an Ocean! I am just a fish in a pond!"
Carlos Santana about Miles Davis

"Fear builds walls!"
Roger Waters

"When the house is rocking, don't bother knocking!"
Stevie Ray Vaughan

#18 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 18:16

View Postmarooned, on Dec 29 2010, 18:14, said:

Нека да добавя, за да е пълна картината, че "Девата" благоволи да преплете съдбата си с "Водолея", защото имаше нужда от МПС.
Така, де... Иначе за какво да благоволява да говори с него?! :blink:
I don't know how I managed it...

#19 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 29 декември 2010 - 18:23

После имаше и една история с поискана цигара...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#20 marooned

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 324 posts
  • Gender:Male

Posted 29 декември 2010 - 18:30

View PostOzzy, on Dec 29 2010, 18:16, said:

Така, де... Иначе за какво да благоволява да говори с него?! :blink:

E... как за какво? :blink:
Като студенти в Политехническия университет, съвсем в реда на нещата е Роджър да коментира чертежа, върху който Ник е работил:"...така характерната сянка на Роджъровия силует надвисна над моята чертожна дъска..."


View Postmarillion, on Dec 29 2010, 18:23, said:

После имаше и една история с поискана цигара...

И тук отново се намесват "добрите английски традиции" по отношение на щедростта :wacko: :) :)
"He is an Ocean! I am just a fish in a pond!"
Carlos Santana about Miles Davis

"Fear builds walls!"
Roger Waters

"When the house is rocking, don't bother knocking!"
Stevie Ray Vaughan





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users