Jump to content

District 9Тема за сай фай и още нещо


17 replies to this topic

#1 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 06 септември 2009 - 02:34

Posted Image

You are not welcome here

Новият поглед на „District 9” върху извънземното посещение на малката ни планета вече заслужи на филма етикета Ниско Бюджетна Сензация. Съблечен от романтиката на заглавия като „E.T.” и „Близките срещи” и от досадните патриотични речи и саможертви на „Денят на Независимостта”, филмът на режисьора Нийл Бломкамп е мрачна, песимистина прогноза за Посещението, гарнирана с високооктанов „Трансформърс” екшън. Доказалата се през последните години формула -ръчна камера, псевдо-документален облик, съпътстван от увлекателен реализъм (you-are-there) на як екшън и стойностни спец-ефекти е гаранция за успех (справка – скорошния Cloverfield).

Posted Image

Новото във фабулата на District 9 е повдигането и тълкуването на въпрос, който често е изскачал в съзнанието на Сай Фай Феновете, още щом преди много години са зърнали „Тенекиеният Човек” във вехтия оригинал на „The Day the Earth Stood Still”.
И въпросът е: Как реагираме после, след като сме напълнили гащите при вида на гигантския кораб-майка, надвиснал над свидното ни градче (Една вметка: Тук за разнообразие извънземният Ентърпрайз е подминал яко дим Чикаго и Ню Йорк и е зависнал над Йоханесбург, Южна Африка, тъй че американците сигурно са напълнили гащите с газ). Какво правим, ако нашествениците се окажат по-слаби от нас, болни, нуждаещи се от първа помощ и храна. Готови ли сме да подходим към Първия контакт открито и честно, изправени и горди да приветстваме посетителите, ако са добронамерени и да ги стреснем, ако са не са?
Изконната човешка природа е сложна и богата, но с наплива на неуката душевна пустота, която върви ръка за ръка с резкия технологичен прогрес и виртуалните „улеснения” става все по-проста и първична. Ние подхождаме към всичко чуждо със страх, недоверие, стремим се да го използваме и да се освободим от него. По същия начин, както нашият пра-пра-пра родител с дървената бухалка и тогата от меча кожа би се отнесъл към проблема. Това е нашият рационализъм и той не е мръднал ни на йота.
Резултатът горките извънземни изпитват на гърба си.

Posted Image

Скоро след тяхното приземяване те са изолирани в милитаризиран район в предградията на Йоханесбург, наречен „District 9”, който бързо и естествено мутира от зона за отдаване на грижа и приют за междупланетните гости, в изолационно гето, където странните, насекомоподобни същества са оставени „да се оправят”, докато MNU - Мултинационалната Организация (бла-бла), занимающа се с извънземния проблем, реши какво да ги прави.
Същевременно част от Кораба-Майка, приличаща на операционен модул пада, откачила се внезапно от огромната машина и потъва вдън земя, а ситуацията неминуемо става още по-неловка. Извънземните не могат да си тръгнат и трябва да останат на земята – като едно нежелано, отблъснато малцинство.
Метафората тук е повече от ясна и ярките, „неземни” изразни средства й помагат да отекне още по-силно в нашето съзнание. Много по-силен звън на камбанката, отколкото филми като „Хотел Руанда” и „Кървав Диамант” могат да извикат.
На нашата планета и в нашите ръце всяка хуманитарна инициатива или благородна кауза неизменно пада задушена под ксенофобия и ламтеж за материални изгоди. Под неумолимия стремеж на едно човечество да измисля нови и нови оръжия, с които да пръсне собствената си глава. Като зрители на филми сме свикнали да гледаме как черни, кафяви и жълти човешки глави падат под нечий императорски меч и да навеждаме състрадателно очи, но тази история се е повтаряла толкова много пъти, че вече не може да жегне сърцето ни. Но ето, че Близките срещи от Третия вид са се случили, инопланетяните са тук и човечеството не може да не постъпи с тях по същия начин.
Извънземните в този филм са Новите Негри и неслучайно режисьорът ги е поставил в съжителство с нигерийски терористи в изолирания с бодлива тел District 9. Повече от ясно е, че Старите Негри също ще ги третират като измет с някакво злорадо задоволство, ще ги използват и мачкат. Homo homini lupus.

Това, в общи линии е най-голямото постижение на режисьора- дебютант Нийл Бломкамп – изграждането на една ярка метафора, умело вплетена във фантастичен сюжет. За това той заслужава суперлативи. Епичното кино отдавна не е остър меч за социални послания, доколкото такива имат някаква реална емоционална тежест в съвременния свят, но тук, с умерена доза сарказъм, поуката лъсва. Дори и само като умело напомняне, каквото всъщност е.
Другите кино-качества на District 9 предпочитам да не възприемам насериозно, по-скоро като (успешно) упражнение по стил, каквото всъщност е.

Posted Image

Филмът започва с колаж от документални кадри и телевизионни репортажи, които въвеждат в историята главния герой Wikus Van De Merwe (какво име, а? Като нападател на Аякс :D хилав книжен плъх, чиито тъст заема важен полит-икономически пост в MNU, натоварен със задачата да предвожда специална военна операция по изселването на извънземните от мръсното, прогнило гето District 9, към стерилния, палатков концентрационен лагер District 10, далеч от всичко живо и в пълна изолация, удобна, примерно, за всякакви опити. Вандемерве е твърде некомпетентен и първият му ден завършва в болницата с обгорена ръка и заразен с извънземни гени, които провеждат ужасяваща трансформация в тялото му. Оттам започва и персоналният му кошмар и пълната трансформация на филма към букет от пуцалки и преследвания.
Екшънът е на ниво, престрелките са отлично режисирани, гнусните сцени с дисекции и мутации са порядъчно гнусни, има всичко за всеки.

Posted Image

Подозирам, че немалко от нас са заинтригувани от това нашумяло заглавие, та след изтърпяхте моите изплюти разсъждения по темата, тук можем да обсъждаме всичко, свързано с филма: неговото послание, дупките (кратери) в сценария, Вселената и всичко останало.

#2 Joey

    Psychosocial

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 868 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 06 септември 2009 - 15:26

View Postduende, on Sep 6 2009, 03:34, said:

Posted Image

You are not welcome here

Новият поглед на „District 9” върху извънземното посещение на малката ни планета вече заслужи на филма етикета Ниско Бюджетна Сензация. Съблечен от романтиката на заглавия като „E.T.” и „Близките срещи” и от досадните патриотични речи и саможертви на „Денят на Независимостта”, филмът на режисьора Нийл Бломкамп е мрачна, песимистина прогноза за Посещението, гарнирана с високооктанов „Трансформърс” екшън. Доказалата се през последните години формула -ръчна камера, псевдо-документален облик, съпътстван от увлекателен реализъм (you-are-there) на як екшън и стойностни спец-ефекти е гаранция за успех (справка – скорошния Cloverfield).

Posted Image

Новото във фабулата на District 9 е повдигането и тълкуването на въпрос, който често е изскачал в съзнанието на Сай Фай Феновете, още щом преди много години са зърнали „Тенекиеният Човек” във вехтия оригинал на „The Day the Earth Stood Still”.
И въпросът е: Как реагираме после, след като сме напълнили гащите при вида на гигантския кораб-майка, надвиснал над свидното ни градче (Една вметка: Тук за разнообразие извънземният Ентърпрайз е подминал яко дим Чикаго и Ню Йорк и е зависнал над Йоханесбург, Южна Африка, тъй че американците сигурно са напълнили гащите с газ). Какво правим, ако нашествениците се окажат по-слаби от нас, болни, нуждаещи се от първа помощ и храна. Готови ли сме да подходим към Първия контакт открито и честно, изправени и горди да приветстваме посетителите, ако са добронамерени и да ги стреснем, ако са не са?
Изконната човешка природа е сложна и богата, но с наплива на неуката душевна пустота, която върви ръка за ръка с резкия технологичен прогрес и виртуалните „улеснения” става все по-проста и първична. Ние подхождаме към всичко чуждо със страх, недоверие, стремим се да го използваме и да се освободим от него. По същия начин, както нашият пра-пра-пра родител с дървената бухалка и тогата от меча кожа би се отнесъл към проблема. Това е нашият рационализъм и той не е мръднал ни на йота.
Резултатът горките извънземни изпитват на гърба си.

Posted Image

Скоро след тяхното приземяване те са изолирани в милитаризиран район в предградията на Йоханесбург, наречен „District 9”, който бързо и естествено мутира от зона за отдаване на грижа и приют за междупланетните гости, в изолационно гето, където странните, насекомоподобни същества са оставени „да се оправят”, докато MNU - Мултинационалната Организация (бла-бла), занимающа се с извънземния проблем, реши какво да ги прави.
Същевременно част от Кораба-Майка, приличаща на операционен модул пада, откачила се внезапно от огромната машина и потъва вдън земя, а ситуацията неминуемо става още по-неловка. Извънземните не могат да си тръгнат и трябва да останат на земята – като едно нежелано, отблъснато малцинство.
Метафората тук е повече от ясна и ярките, „неземни” изразни средства й помагат да отекне още по-силно в нашето съзнание. Много по-силен звън на камбанката, отколкото филми като „Хотел Руанда” и „Кървав Диамант” могат да извикат.
На нашата планета и в нашите ръце всяка хуманитарна инициатива или благородна кауза неизменно пада задушена под ксенофобия и ламтеж за материални изгоди. Под неумолимия стремеж на едно човечество да измисля нови и нови оръжия, с които да пръсне собствената си глава. Като зрители на филми сме свикнали да гледаме как черни, кафяви и жълти човешки глави падат под нечий императорски меч и да навеждаме състрадателно очи, но тази история се е повтаряла толкова много пъти, че вече не може да жегне сърцето ни. Но ето, че Близките срещи от Третия вид са се случили, инопланетяните са тук и човечеството не може да не постъпи с тях по същия начин.
Извънземните в този филм са Новите Негри и неслучайно режисьорът ги е поставил в съжителство с нигерийски терористи в изолирания с бодлива тел District 9. Повече от ясно е, че Старите Негри също ще ги третират като измет с някакво злорадо задоволство, ще ги използват и мачкат. Homo homini lupus.

Това, в общи линии е най-голямото постижение на режисьора- дебютант Нийл Бломкамп – изграждането на една ярка метафора, умело вплетена във фантастичен сюжет. За това той заслужава суперлативи. Епичното кино отдавна не е остър меч за социални послания, доколкото такива имат някаква реална емоционална тежест в съвременния свят, но тук, с умерена доза сарказъм, поуката лъсва. Дори и само като умело напомняне, каквото всъщност е.
Другите кино-качества на District 9 предпочитам да не възприемам насериозно, по-скоро като (успешно) упражнение по стил, каквото всъщност е.

Posted Image

Филмът започва с колаж от документални кадри и телевизионни репортажи, които въвеждат в историята главния герой Wikus Van De Merwe (какво име, а? Като нападател на Аякс ;) хилав книжен плъх, чиито тъст заема важен полит-икономически пост в MNU, натоварен със задачата да предвожда специална военна операция по изселването на извънземните от мръсното, прогнило гето District 9, към стерилния, палатков концентрационен лагер District 10, далеч от всичко живо и в пълна изолация, удобна, примерно, за всякакви опити. Вандемерве е твърде некомпетентен и първият му ден завършва в болницата с обгорена ръка и заразен с извънземни гени, които провеждат ужасяваща трансформация в тялото му. Оттам започва и персоналният му кошмар и пълната трансформация на филма към букет от пуцалки и преследвания.
Екшънът е на ниво, престрелките са отлично режисирани, гнусните сцени с дисекции и мутации са порядъчно гнусни, има всичко за всеки.

Posted Image

Подозирам, че немалко от нас са заинтригувани от това нашумяло заглавие, та след изтърпяхте моите изплюти разсъждения по темата, тук можем да обсъждаме всичко, свързано с филма: неговото послание, дупките (кратери) в сценария, Вселената и всичко останало.

:metal: :) :clapping: :clapping: :clapping: :clapping:

Много ми се искаше да прочета добро ревю за този филм.
Е............. прочетох, задължително ще го гледам!!!

Браво!!!

Insane in my brain

#3 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 06 септември 2009 - 18:34

Дуенде,

ревюто ти, както винаги е страхотно. Иначе аз чета коментари за филма от няколко седмици и ми е в плановете за гледане. Остава да си намеря субтитри. Тогава ще изкажа по-обширно мнение.
По принцип смятам, че бюджета не е най-важното за един филм. Ако няма идеи, добър сценарий, мани го бюджета. Колко от най-високо бюджетните филми в последно време изобщо не могат да ме грабнат.
А как съм зажаднял за хубава фантастика. Напоследък фантастичните филми са повече в стил мистерия, не и един хубав як сай фай екшън.

#4 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 06 септември 2009 - 19:02

View PostSvil, on Sep 6 2009, 19:34, said:

Дуенде,

ревюто ти, както винаги е страхотно. Иначе аз чета коментари за филма от няколко седмици и ми е в плановете за гледане. Остава да си намеря субтитри. Тогава ще изкажа по-обширно мнение.
По принцип смятам, че бюджета не е най-важното за един филм. Ако няма идеи, добър сценарий, мани го бюджета. Колко от най-високо бюджетните филми в последно време изобщо не могат да ме грабнат.
А как съм зажаднял за хубава фантастика. Напоследък фантастичните филми са повече в стил мистерия, не и един хубав як сай фай екшън.

Приятелю, с мнението си ме подсети, че може би съм пропуснал да подчертая какво мисля за филма от чисто кинематографична гледна точка. Текстът ми изглежда хвалебствен за District 9, но това, което истински хваля е идеята, недвусмислено извикваща размишления за социалната и расова сегрегация.
Отвъд тънката саркастична метафора, обаче, сценарият на филма е доста противоречив. Има много дупки и неправдоподобни ситуации, често героите постъпват абсурдно и развитието на историята особено към края усуква до скъсване мостът на логиката.

Все пак си дадох сметка, че съм подходил твърде сериозно към историята. Очевадните противоречия в сценария и понякога твърде нарочно бутафорната действителност действат в услуга на пародийния портрет, който филмът рисува на нашата цивилизация.
Ако си дадеш сметка, че повечето образи и действащи лица са твърде карикатурни, за да бъдат възприемани буквално, възмущението от някои простотии намалява.

Пример: Самата идея, тук един малък spoiler, извинявам се - това е съвсем в началото, военните да карат извънземните да подпишат протоколите на Заповедта за изселване изглежда абсурдно на пръв поглед, но само на пръв....

Може би си прав - тенденцията в научно-фантастичните филми е търсенето на истината и обяснението на нещата в чуждопланетния разум, априори по-висш. Ами ако всички отговори са тук, в нас, и появата на извънземните действа само като катализатор на намирането на тези отговори, или просто проверка на способността ни да се осъзнаем. Накъде сме се развивали толкова години и какъв е резултатът от прогреса? Научили ли сме се да комуникираме помежду си, готови ли сме да комуникираме с Космоса?

Аз съм приел тази позиция във възприемането на District 9. Някой може би е видял нещата по друг начин?:metal:

#5 Pinky

    a pig

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 365 posts
  • Gender:Female

Posted 07 септември 2009 - 13:46

Attached File  1704789368560857211252232555nI3SsWtCf9eh1D3pWs5J.JPG   79,78K   26 downloads

"Mr. Alien, would you please open up? Yes, thank you. Sign here, please"

...

Честно казано, не съм много убедена какво да мисля за филма - определено не ми хареса... като Филм О_о Както каза дуенде - много абсурди и разминавания, зле прелива от еда част в друга и пр., и пр. В началото се пръснах да се хиля, сериозно. Който е гледал South Park Може да намери някаква прилика м/у извънземните и Crab People :metal: :) :clapping: Но как да е - накрая малко драма, голямо пуцане, туй онуй... И кфо ? - филма свърши. Седиш и гледаш и се чудиш кфо стана. Идеята за Нашето отношение спрямо пришълците беше добра. Окей - но не това прави филма. Личен извод - що годе добра идея осъществена поносимо зле. Но в началото си е фън, определено (:
walk into the jaws of hell.

#6 Joey

    Psychosocial

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 868 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sofia

Posted 07 септември 2009 - 20:45

Нека да започна така!!!

Филмът за мен лично е ШЕДЬОВЪР!!!

Защо?

Първо, отдавна не бях виждал толкова добро пресъздаване на долните и отрицателни черти на човечеството, който са преплетени в научно-фантастичния сюжет, по много умел и интелигентен начин.
Второ, според мен, невероятен преход от документален към игрален филм! Началото на филма е толкова добре изпипано и режисирано, че аз направо съм във възторг. Имах чувство, че гледам National Geographic, табелките по улиците, интервютата със случайни минувачи, злобата и ограниченото мислене на хората, всичко е поднесено по много директен и натуралистичен начин. Прехода към игралната част става плавно и оставя зрителя да се наслади на много майсторски режисираните бойни сцени. Отдавна не съм гледал толкова изпипана работа. Както е казал някакъв руски кино критик "Дори Майкъл Бей трябва да си води бележки за режисиране на бойни сцени".
Трето, липсата на известни актьори, те оставя да се насладиш на действието на филма, без пред очите ти да се мотае някой героичен Бен Афлек!

В заключение ще кажа, че това ми е една от любимите тематики в научната фантастика. А именно какво ще стане, когато осъществим Първи контакт. Може би това е причината District 9 да ми окаже такова въздействие. Но дори и да не бях sci-fi фен, това си остава един от най-оригиналните филми излизали в последните години. За разлика от недоразумение Cloverfield, този филм успява успешно да доразвие идеята за "документално" кино.

Edited by Joey, 07 септември 2009 - 20:46 .


Insane in my brain

#7 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 08 септември 2009 - 15:06

Изгледах го. Хубав е. Може дори да го изгледам втори път.
И толкова. Честно казано това, че половината филм е като кръстоска между документален филм на Discovery Channel и извънреден репортаж на EuroNews адски ме издразни и на места превъртах напред. Иначе като цяло става за гледане. Можеха да добавят още малко лупканица :clapping:
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#8 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 09 септември 2009 - 09:53

Мдаа... Заслужава си, определено. Един от най-качествените фантастични филми, които съм гледал в последно време. Трябва да вземе "Оскар" за ефекти. Съвсем сериозно говоря, досега май не съм виждал интегрирани по този начин специални ефекти, изглеждащи дотолкова част от пейзажа, че да не са по-забележими от кофите за боклук по улиците. Мисля, че това не е много лесно постижение, когато говорим за слузести и пипалести извънземни.

Що се отнася до останалото - това и на мен ми се вижда като една доста интересна вариация на тема "Какво би станало при първия контакт". Само дето не съм съгласен, че хората са представени като зверове. Това би означавало, че ежедневните новини ни представят така, а това не е много вярно. По-скоро е показано, че малцинствените групи винаги ще бъдат отритнати, независимо дали са хора или не.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#9 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 09 септември 2009 - 12:57

View PostТигър, on Sep 9 2009, 10:53, said:

Само дето не съм съгласен, че хората са представени като зверове. Това би означавало, че ежедневните новини ни представят така, а това не е много вярно. По-скоро е показано, че малцинствените групи винаги ще бъдат отритнати, независимо дали са хора или не.
Всъщност филма показва точно ужасната природа на хората в съвремието.
Виж, че дори нигерийските бежанци дето живееха в същия лагер се отнасяха с извънземните като с боклуци при положение, че тънеха в една и съща мизерия и бяха малцинства в страната.
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#10 lordi

    -

  • Енориаши
  • PipPip
  • 74 posts

Posted 10 септември 2009 - 23:49

Останах с впечатлението, че има тънък сaрказъм по иначе доста интересна тема. Аз разлика между черните и извънземните невидях. То не само че няма, ами май вторите са представени като по-човечни от първите. Питър джаксън тка ги е представил, че направо ми се повращаше като ги гледах. :harhar:
Светът е пълен с тъпаци, които си мислят, че светът е пълен с тъпаци :)

#11 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 11 септември 2009 - 21:12

Питър Джаксън нищо не е представял, защото е продуцент, а не режисьор.
Иначе филма бива. Но честно казано този дух на риалити шоу малко ме дразни. Вече ми се повръща от риалитита, в каквато и да е сфера. Трябваше му още малко екшън и щеше да е 6.
Колкото до метафората на филма, аз я схванах, но извънземните някак си не предизвикват същото чувство на болка и страдание, когато гледам умиращи деца, били те и негърчета. Скаридите си бяха достатъчно гнусни, за да се кефя, когато някоя от тях умираше. Вкарването на човешки качества и отношения (голямата скарида и синът му и бащинско-синовните чувства между тях) си е доста клиширано и в някакъв момент помислих, че личната им драма ще ме докосне, ама не. Виж ако скаридката беше останал сирак, може би. Ама филма все пак беше с хепи енд.
Абе аз май съм твърде ксенофобски настроен...

#12 cliffburton

    Високо в небесата

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male

Posted 12 септември 2009 - 09:56

Вече се чуда дали да го гледам? ;) Като чета такива коментари, документален филм за извънземни не ми е присърце. ;) Все пак може и да го дръпна. :D
Когато си на дъното на пъкъла,когато си най-тъжен и най-злочест от парещите въглени на мъката
си направи стълба и излез.
САМО ЛЕВСКИ, ОБИЧАМЕ ТЕ!



#13 didara

    Inconvenient

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 564 posts

Posted 12 септември 2009 - 13:33

View Postcliffburton, on Sep 12 2009, 10:56, said:

Вече се чуда дали да го гледам? ;) Като чета такива коментари, документален филм за извънземни не ми е присърце. ;) Все пак може и да го дръпна. :D
Гледай го, няма да съжеляваш. Много е увличащ филма, направен е доста нестандартно.
Твоето неразбиране не е лудостта на другия!

#14 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 12 септември 2009 - 22:25

View PostSvil, on Sep 11 2009, 22:12, said:

Питър Джаксън нищо не е представял, защото е продуцент, а не режисьор.
Иначе филма бива. Но честно казано този дух на риалити шоу малко ме дразни. Вече ми се повръща от риалитита, в каквато и да е сфера. Трябваше му още малко екшън и щеше да е 6.
Колкото до метафората на филма, аз я схванах, но извънземните някак си не предизвикват същото чувство на болка и страдание, когато гледам умиращи деца, били те и негърчета. Скаридите си бяха достатъчно гнусни, за да се кефя, когато някоя от тях умираше. Вкарването на човешки качества и отношения (голямата скарида и синът му и бащинско-синовните чувства между тях) си е доста клиширано и в някакъв момент помислих, че личната им драма ще ме докосне, ама не. Виж ако скаридката беше останал сирак, може би. Ама филма все пак беше с хепи енд.
Абе аз май съм твърде ксенофобски настроен...
На мен пък извънземните ми бяха по-мили от хората ;)
Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#15 Pinky

    a pig

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 365 posts
  • Gender:Female

Posted 13 септември 2009 - 16:33

View PostSvil, on Sep 11 2009, 22:12, said:

Питър Джаксън нищо не е представял, защото е продуцент, а не режисьор.
Иначе филма бива. Но честно казано този дух на риалити шоу малко ме дразни. Вече ми се повръща от риалитита, в каквато и да е сфера. Трябваше му още малко екшън и щеше да е 6.
Колкото до метафората на филма, аз я схванах, но извънземните някак си не предизвикват същото чувство на болка и страдание, когато гледам умиращи деца, били те и негърчета. Скаридите си бяха достатъчно гнусни, за да се кефя, когато някоя от тях умираше. Вкарването на човешки качества и отношения (голямата скарида и синът му и бащинско-синовните чувства между тях) си е доста клиширано и в някакъв момент помислих, че личната им драма ще ме докосне, ама не. Виж ако скаридката беше останал сирак, може би. Ама филма все пак беше с хепи енд.
Абе аз май съм твърде ксенофобски настроен...

Скаридките ли бе... :D ;) :angry3: Култ! ;)
walk into the jaws of hell.

#16 eddie

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 400 posts

Posted 19 септември 2009 - 22:16

На мен филма ми хареса. Определено се отличава от повечето бози, които излизат напоследък.
В интерес на истината, прочетох темата чак сега, след като изгледох филма.
Според мен тупа-лупата си беше достатъчно, ако бяха добавили повече екшън, филмът щеше да избяга от основната идея, все пак не е "Звездни рейнджъри". :worship:

#17 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 25 септември 2009 - 17:57

Неволно се набутах да гледам филма на предпремиера. После ме беше яд. Не че тотатло не ми хареса, отделни моменти бяха яки, други - определено тъпи. Може би след време, ако го видя в магазина за 2,50 - 5 лв. ще го взема и след още едно гледане да бих дал по-подробно мнение.
Явната аналогия между положението с извънземните и Апартейда беше някак ненужна, така и не видях ясна идея прокарана зад нея, освен тривиалното противостоене.
Освен това, при Апартейда в ЮАР далеч не всички черни са живели в гета, както и сега без него, част от тях отново живеят в гета :no:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#18 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 27 септември 2009 - 01:21

Нищо специално не видях в тоя филм и бързо го забравих. Добре направен екшън с подплата, но направен без класа и стил, а и по едно време си става просто екшън. Все пак не ме и подразни много.
Ще го сравня с друг филм с подобна камера, скай-фай и не много развити идеи с простичък сюжет - "Децата на хората", то няма място за сравнения.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users