Jump to content

Комерсиален успех = "ЗА" или "ПРОТИВ"


54 replies to this topic

#1 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 12 May 2009 - 09:37 AM

Прави ми впечатление, че твърде често в меломански спорове на тема "кой е по- по- най-?", като основен аргумент "ЗА" или "ПРОТИВ", се изтъква комерсиалния успех споходил сравняваните групи или изпълнители. Някои считат комерсиалния успех за положителен знак в развитието на даден артист/група, други са на мнение, че именно този успех води до загуба на идентичност и възпрепятства креативността на този артист/група.

В този смисъл, реших да си поговорим открито за комерсиалния успех. За целите на настоящата тема ще изведем по-общо понятие за комерсиален успех, което включва не само финансови показатели /продажби на албуми, турнета, мърч/, но и субективно-обективни фактори, като влияние, популярност, кариера /пикове, спадове/, постоянство в успеха, заслуга на мениджмънта и т.н.

Според вас, добър или лош атестат за една група е постигнатия от нея комерсиален успех?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#2 mitaka

    Juventus fan

  • Енориаши
  • PipPip
  • 57 posts

Posted 12 May 2009 - 09:47 AM

Тука правилен отговор няма. От една страна музиката се прави, за да бъде чута. от друга нямаме нужда от приятни хард рокчета, чиято единствена цел е да се въртят по MTV. Това е от мен по тази тема.
Аndrea Fortunato: I never thought walking around could be so great.

#3 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 12 May 2009 - 09:59 AM

Quote

Според вас, добър или лош атестат за една група е постигнатия от нея комерсиален успех?

Нито добър, нито лош, просто няма връзка.
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#4 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 12 May 2009 - 10:10 AM

View PostOverhate, on May 12 2009, 10:59, said:

Нито добър, нито лош, просто няма връзка.

Пример за положителен ефект, настъпил след комерсиален успех:

U2
За всички е ясно, че успехът на Joshua Tree помогна на групата да осъзнае значимостта на музиката която твори, за да заеме предопределеното си място в историята. И въпреки противоречивите мнения относно меркантилния характер на Боно, никой не би могъл да каже, че комерсиалния успех е повлиял негативно върху творчеството на ирландците. Вярно е обаче и това, че с последните си албуми U2 сякаш демонстрират ако не творческа немощ, то поне признаци на идейно изчерпване, но все пак говорим за група с тридесетгодишна кариера, белязана от непрекъснато нарастващ успех.

Пример за отрицателен ефект, настъпил след комерсиален успех:

Genesis
През 1977 по време на турне на групата Фил Колинс забелязва, че в публиката пред него се срещат твърде малко женски лица. В резултат на това Фил и групата написват Follow You, Follow Me. Комерсиалният успех не закъснява, но с него завинаги си отива идентичността на прогресив рок иконата Genesis.

Разбира се примерите са изцяло субективни. Знам, че има хора които ще нарекат албумите на U2 през деветдесетте слаби, а други биха определили албумите на Genesis през осемдесетте за връх в творчеството им. Въпрос на гледна точка, но си мисля, че идеята на темата е ясна...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#5 mitaka

    Juventus fan

  • Енориаши
  • PipPip
  • 57 posts

Posted 12 May 2009 - 10:15 AM

Мисля да си допълня мнението, защото след кратък размисъл реших, че не е достатъчно изчерпателно за една прогресаркса глава(извинявам се, ако някой се засегне). Постигнатия комерсиален успех може да бъде положителен, ако парите бъдат вложени в по-добро оборудване за студиото, по-добро сценично оборудване, наемането на по-добър екип, който да се грижи за групата, както става при KISS(на обложката на Dressed to Kill групата е с чужди костюми, а в днешно време на всяко шоу пръскат фойерверки струващи коллосални суми). Също така с тези пари може да се купи(наеме) самолет за групата, който би дал възможност за по-добра почивка на музикантите между шоутата(James Hetfield в интервю пред MM). Разбира се, има вероятност музикантите да се разглезят и да започнат да общуват само чрез адвокатите си, както добре познатите ни Axl Rose и Slash от "Групата, забравена от времето". От гореспоменатото следва, че всичко зависи от самите музиканти и тяхното желание и отдаденост на музиката.

Edited by mitaka, 12 May 2009 - 10:16 AM.

Аndrea Fortunato: I never thought walking around could be so great.

#6 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 12 May 2009 - 10:18 AM

Музиката, която харесвам, не е за масовия слушател. Комерсиализацията обикновено е предшествана от омекотяване, което не ми се нрави. Като цяло я отричам, като единствения, но незадължителен плюс, е че качеството на продукцията като звук става по-добро. Не съм чак толкова краен, че да харесвам само демота :P
... Through dreams I influence mankind...

#7 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 12 May 2009 - 10:27 AM

marillion имах предвид, че за мен няма връзка. Или ми харесва, или не, дали е комерсиално няма значение.
Иначе логично е, че групи, чийто стил се поддава на комерсиализация, без да загуби от същността си, могат само да спечелят от такава (както и в примера ти с У2), докато при останалите има обратен ефект. Все пак комерсиалността е свързана с леснослушаемост и лесносмилаемост на музикалния материал, а някои стилове изискват точно обратното. :P
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#8 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 12 May 2009 - 10:59 AM

View PostOverhate, on May 12 2009, 11:27, said:

Все пак комерсиалността е свързана с леснослушаемост и лесносмилаемост на музикалния материал, а някои стилове изискват точно обратното. :P
Не мисля,че е точно така.С какво тогава обясняваш комерсиалния успех на групи като Цепелин,Мейдън или Металика? Нима масовият слушател би ги приел за флагмени на "хита на деня"?
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#9 didara

    Inconvenient

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 564 posts

Posted 12 May 2009 - 11:05 AM

Това е много. много сложна тема за обсъждане. Сложна е заради това, че границата обикновенно е много тънка, а именно - ако имаш нужните качества, идеи и ти се получава като цяло звученето започват да те слушат все повече и повече хора. Това комерсиално ли е? Ами да, комерсиално е! Значи за да не си комерсиален трябва да направиш така, че да те слушат точно определени хора с точно определени разбирания, които ще са ти много верните фенове. Излезеш ли от тази граница, приобщавайки хора с други разбирания и идеи, вече се накланяш към комерса. За мен лично няма никакво значение дали е комерс или не! За мен музиката е интимно (много лично) и емоционално изживяване и затова не се разграничавам да опитвам каквото и да е. Просот важното е да ми носи онова точно определено емоционално чувство, което толкова много харесвам :) :P
Твоето неразбиране не е лудостта на другия!

#10 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 12 May 2009 - 11:15 AM

man on a mission, комерсиалния успех на Металика идва с едноименния им албум, докато за мен, а и за много други (справка: http://metal-rules.c.../index.php?id=6 ), същината на музиката им е Master of Puppets. Oпределено хардрокаджийския Черен албум е доста по-леснослушаем. Да не говорим, че дори и Мастъра е лесносмилаем и слушаем, в сравнение с нещата, дето слушат Марилиона и Змея Горянин. :P

В тази връзка Металика почти се припокриват с примера на Мери за Дженезис - промяна на стила в по-леснослушаема посока, която им носи нови фенове, комерсиалност и приходи, но унищожава същността на това, което са били.

Edited by Overhate, 12 May 2009 - 11:17 AM.

Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#11 cygnusx86

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 323 posts

Posted 12 May 2009 - 11:43 AM

View PostOverhate, on May 12 2009, 12:15, said:

комерсиалния успех на Металика идва с едноименния им албум
Кво значи комерсиален успех? Металика са продавали милиони и преди черния албум. ...And Justice For All има 3 милиона продадени копия до излизането на черния албум. :P

Quote

Oпределено хардрокаджийския Черен албум е доста по-леснослушаем
Единствената "хардрокаджийска" песен в този албум е скапания enter sandman. Иначе да, по-лесно слушаем е.
"9.29. Сражавайте се с онези от дарените с Писанието, които не вярват в Аллах и в Сетния ден, и не възбраняват онова, което Аллах и Неговият Пратеник са възбранили, и не изповядват правата вяра докато не дадат налога безусловно и с покорство."

#12 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 12 May 2009 - 11:59 AM

View Postmarillion, on May 12 2009, 10:37, said:

За музикантите музиката е работа. Те това работят.

Джейсън Нюстед. Професия: музикант. Специализация: бас китара. Месторабота: "Металика" ООД.

Нормално е човек да се стреми към по-висока доходност от професията, която упражнява и от местоработата си. При неудовлетвореност от възнаграждението човек търси нова позиция и/или сменя местоработата си.

Робърт Трухийо. Професия: музикант. Специализация: бас китара. Месторабота: "Суисайдъл Тендънсийз" ООД, "Инфекшъс Груувс" ООД. Временна трудова заетост: "Шанън Озбърн" ЕООД, чрез дружеството й за концертна и звукозаписна дейност "Ози Озбърн" ООД. Нова месторабота: "Металика" ООД.

Изпитвам известни съмнения, че при смяната на местоработата си Трухийо е разсъждавал дни и седмици наред как Ride the Lightning е трю, а пък Load е кънтри.

Случаите, при които комерсиалният успех води до вътрешни угризения на музиканта, съмнения относно истинската стойност на "аз"-а му и като следствие - тежки депресивни състояния, са единични. Не е известна причината, поради която Майкъл Хътчинс се е обесил. Възможно е Хътчинс да е мечтаел да бъде певец на King Crimson, а не на повърхностната комерсиална атракция INXS и това да е обусловило избора на радикално решение.
Така е то.

#13 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 12 May 2009 - 12:11 PM

View Postcygnusx86, on May 12 2009, 12:43, said:

Кво значи комерсиален успех? Металика са продавали милиони и преди черния албум. ...And Justice For All има 3 милиона продадени копия до излизането на черния албум. :P
Именно!!!Те постигат комерсиален успех преди черният албум.Стават "масова група" преди края на 80-те.Агресивният им стил явно не е фактор за слушателите.
Лично аз мразя групи,които гледат да се приспособяват към модата с цел да припечелват повече.Един ясен пример за това са Bon Jovi.Видимо за всички е,че те винаги са в крак с модата и я следват неотлъчно.И това винаги им носи успех и призови места.А от това ми се драйфа.Най-силните им албуми са епохалните Keep The Faith и These Days,които излизат през 90-те,когато креативността на хард рок групите е унищожителна.Примери за това са Deep Purple с The Battle Rages On,Nazareth - Move Me,Uriah Heep - Sea Of Light,Coverdale/Page.Но да се върна по темата за Бон Джоуви.Всички тези неща водят до липса на идентичност и собствен стил - нещо,което горепосочените не притежават.Пример за искренност е умопомрачителната солова творба на Самбора Stranger In This Town.Т.е. групите,които умишлено се стремят към комерсиален успех са некадърни.Примери много - Poison,Firehouse и всичките с тупираните косички.Изключението се нарича Europe.
От другата страна са групи като Цепелин,Флойд,Мейдън и Куин,които постигат всичко само и единствено с оригиналността си,страненето от модерното,креативността и гениите на музикантите вътре.Ето такъв комерс уважавам аз.А не умишлено търсеният...
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#14 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 12 May 2009 - 12:17 PM

View Postgeorid, on May 12 2009, 12:59, said:

За музикантите музиката е работа. Те това работят.


Интересна гледна точка към проблема. Съгласен съм с теб. Аз също много често съм оправдавал определени комерсиални "подхлъзвания" на мои любими групи и изпълнители с клишето: "Това им е работата, а всяка работа е свързана с печелене на пари - колкото повече, толкова по-добре!"

Сега обаче се сетих за една особена категория труженици на музикалния фронт. Те по правило нямат строго определена месторабота, а се стремят към съдружие в максимално широк кръг ООД-та. Неформално бихме могли да ги наречем "флагмани на търговската глобализация в рок музиката", а формално те са просто едни много добри бизнесмени. Интересно ми е да разбера твоето мнение за тази порода музикални бизнесмени. Крайно комерсиални или крайно продуктивни са те според теб? Играят роля в стил "манастирът тесен за мойта душа е" или просто са оставени на свобода от Комисията за защита на конкуренцията да се сдружават и създават монополи безнаказано?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#15 StormWarrior

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 143 posts
  • Gender:Male
  • Location:London

Posted 12 May 2009 - 12:23 PM

View Postman on a mission, on May 12 2009, 13:11, said:

Ето такъв комерс уважавам аз.А не умишлено търсеният...


Напълно съм съгласен с мнението на man on a mission и най-вече този цитат - ако комерса е търсен умишлено, то това говори лошо според мен, въпреки че в крайна сметка ако песента/музиката ми харесва надали бих я отрекъл само заради това.

От друга страна мисля, че стойностните музиканти биха се радвали искрено на комерсиален успех ако хората които си купуват дисковете/мп3ките и ходят на концерти оценяват подобаващо създаденото от тях, но и надали биха отрекли публиката само защото не е трю - все пак колкото повече продажби толкова по-добре (отново говорим ако това не е единствената цел).

Edited by StormWarrior, 12 May 2009 - 12:24 PM.

IF YOU CHOOSE TO PICK A FIGHT, THE PRICE MIGHT WELL BE YOUR LIFE

#16 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 12 May 2009 - 12:35 PM

View Postman on a mission, on May 12 2009, 13:11, said:

Лично аз мразя групи,които гледат да се приспособяват към модата с цел да припечелват повече.Един ясен пример за това са Bon Jovi.Видимо за всички е,че те винаги са в крак с модата и я следват неотлъчно.И това винаги им носи успех и призови места. А от това ми се драйфа. Най-силните им албуми са епохалните Keep The Faith и These Days,които излизат през 90-те,когато креативността на хард рок групите е унищожителна. Примери за това са Deep Purple с The Battle Rages On,Nazareth - Move Me,Uriah Heep - Sea Of Light,Coverdale/Page. Но да се върна по темата за Бон Джоуви.Всички тези неща водят до липса на идентичност и собствен стил - нещо,което горепосочените не притежават.
Бих се наел да оспоря примера ти. Тъкмо обратното е. Ако чуеш песен на Bon Jovi по радиото, дори и да не си я слушал преди - би ли я объркал с песен на друга група? Bon Jovi съумяват да запазят почерк и разпознаваемост при все, че е трудно да запазиш почерк и разпознаваемост, ако свириш рок мейнстрийм за максимално широка аудитория.

Bon Jovi са по дефиниция комерсиална група. И са много добра и дълготрайно успешна комерсиална група. Силата им е именно в почерка и в разпознаваемостта. Иначе защо би си купил албум на Bon Jovi, а не на някой друг, който е съвсем като тях и прави същите песнички за забавление и разтуха? Колко Bon Jovi-та познаваш?

"Епохалните" Keep The Faith и These Days са повлияни по-скоро от алтърнатива във време, когато креативността на традиционните хард рок групи бележи най-ниската си точка, направо точката на замръзване. Посочените от теб албуми на Пърпъл, Назарет и Юрая са по-скоро записи за дайхард фенове с колекционерска стойност, които на фона на собствените дискографии на въпросните банди са без особено значение, а на общия фон от 90-те пък са хептен без значение.
Така е то.

#17 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 12 May 2009 - 12:39 PM

View Postmarillion, on May 12 2009, 13:17, said:

Сега обаче се сетих за една особена категория труженици на музикалния фронт. Те по правило нямат строго определена месторабота, а се стремят към съдружие в максимално широк кръг ООД-та. Интересно ми е да разбера твоето мнение за тази порода музикални бизнесмени.
Не знам. Най-добре е да попиташ Майки Портной лично :P
Така е то.

#18 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 12 May 2009 - 12:41 PM

Тука не ставаше ли дума за Милко Калайджиев или по-точно за иудео-масонското му превъплъщение Тони Левин? :P
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#19 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 12 May 2009 - 12:44 PM

View Postgeorid, on May 12 2009, 13:35, said:

Бих се наел да оспоря примера ти. Тъкмо обратното е. Ако чуеш песен на Bon Jovi по радиото, дори и да не си я слушал преди - би ли я объркал с песен на друга група? Bon Jovi съумяват да запазят почерк и разпознаваемост при все, че е трудно да запазиш почерк и разпознаваемост, ако свириш рок мейнстрийм за максимално широка аудитория.
Мисля,че разпознаването е благодарение на гласа на Джон,а не толкова до стила на групата.Не искам да съм краен,но за мен групата от Ню Джърси са АББА на 80-те.Шлагерчета,платинени издания,лъскав имидж,предвидими смехотворни клипове и прекрасни балади :P
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#20 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 12 May 2009 - 12:47 PM

View PostOverhate, on May 12 2009, 13:41, said:

Тука не ставаше ли дума за Милко Калайджиев или по-точно за иудео-масонското му превъплъщение Тони Левин? :P

И той, и той... :) Но, също и Портной... :D Има и още, разбира се... :)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users