Jump to content

Защо се получава така?


62 replies to this topic

#41 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 24 August 2007 - 11:14 AM

View Postmarillion, on Aug 24 2007, 12:00, said:

А не, не съм съгласен. Решително не съм съгласен! :) Аз мисля, че І е най-добър, останалото е повторение...

И една гатанка: Кой е и кой не е толерантен в този случай? :)

Отде да знам, аз не съм толерантна по природа :)
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#42 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 24 August 2007 - 11:53 AM

View PostHard rock fan, on Aug 24 2007, 12:14, said:

Отде да знам, аз не съм толерантна по природа :metal:

Само ти се струва така, всеки човек е природно толерантен. Важно е да не се срамува от това... :D

Нека да анализираме трите мнения и да преценим.

Всичко започна с:

View Postgeorid, on Aug 23 2007, 21:55, said:

4. Може би има и по-добри албуми от Physical Graffiti. Но още не съм слушал такива.

Според мен абсолютно толерантно мнение, Гео казва може би има, но аз не съм слушал такива. И забележи, той употребява още, за да подчертае още по-голямата си толерантност към останалите мнения.

После ти се изцепи с:

View PostHard rock fan, on Aug 24 2007, 11:44, said:

По точка 4: IV е по-добър от "Physical Graffiti", а "Ritchie Blackmore's Rainbow" e по-добър от IV. :)

Според мен абсолютно нетолерантно мнение. Ти заявяваш не само позиция, а и убеденост в думите си. И то убеденост в обобщаващ план. Тоест, за всеки един човек на тази Земя е ясно, че IV е по-добър от "Physical Graffiti", а "Ritchie Blackmore's Rainbow" e по-добър от IV. Тази :) емотка не те спасява, боя се... :lol:

И накрая аз изтрещявам класиката:

View Postmarillion, on Aug 24 2007, 12:00, said:

А не, не съм съгласен. Решително не съм съгласен! :) Аз мисля, че І е най-добър, останалото е повторение...


Тук вече не говорим за форма на нетолерантност, а за вид вербален фашизъм. Или казано по друг начин - ако ти читателю не си съгласен с мнението ми, знаеш какво ще ти се случи... :metal: А емотките, допълват заканата. :D


С горното искам да илюстрирам нагледно, защо е толкова необходимо в писменото общуване по-честата употреба на израза ин май хънест апиниън... Това не е проява на мекушавост или липса на собствено мнение. Напротив, това е зачитане на чуждото мнение с посочване на свое. А ако мнението е и достатъчно добре мотивирано, може пък и да стане общовалидно за част от хората прочели го...

Защото, струва ми се понятията толерантност и търпимост твърде често се смесват, а са твърде различни по своя характер, според мен...

In my honest opinion. :D
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#43 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 24 August 2007 - 12:32 PM

View Postmarillion, on Aug 24 2007, 12:53, said:

Всичко започна с:
Според мен абсолютно толерантно мнение, Гео казва може би има, но аз не съм слушал такива. И забележи, той употребява още, за да подчертае още по-голямата си толерантност към останалите мнения.

После ти се изцепи с:
Според мен абсолютно нетолерантно мнение. Ти заявяваш не само позиция, а и убеденост в думите си. И то убеденост в обобщаващ план. Тоест, за всеки един човек на тази Земя е ясно, че IV е по-добър от "Physical Graffiti", а "Ritchie Blackmore's Rainbow" e по-добър от IV. Тази :) емотка не те спасява, боя се... :metal:

И накрая аз изтрещявам класиката:


Тук вече не говорим за форма на нетолерантност, а за вид вербален фашизъм. Или казано по друг начин - ако ти читателю не си съгласен с мнението ми, знаеш какво ще ти се случи... :) А емотките, допълват заканата. :lol:

In my honest opinion. :D

Мне, хич не съм съгласна. Мнението на Георид изобщо не е толерантно :D, като имаш предвид КОЛКО албума е слушал той. То само ИЗГЛЕЖДА толерантно, което си е висш пилотаж, който Георид умее. :) (Разбира се, говоря ЕДИНСТВЕНО за конкретното мнение.)
Аз, разбира се, изобщо не се изказах толерантно.
А твоето, целеше да ми демонстрира колко нетолерантно е моето, което аз си го знам и бездруго.:D

To my mind :metal:

Edited by Hard rock fan, 24 August 2007 - 14:17 PM.

За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#44 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 24 August 2007 - 12:39 PM

Сега не ни остава нищо друго освен да изчакаме отзива на Георид за създалата си ситуация. Очаквам /разбира се, ако той реши да го направи/ с мнението си да обърне и моята и твоята теория по въпроса с главата нагоре. Ама това на готово всеки го може... :)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#45 reader

    s'duh

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 24 August 2007 - 16:07 PM

View Postgeorid, on Aug 23 2007, 21:55, said:

Бих направил следните заключения:

1. Хората са ебаси хората.

2. Не вярвам в доброто у човека. Проявата на онова, което припознаваме като човешка доброта, е въпрос или на култивиране, или на обикновен страх. В човешката природата не е заложена аксиоматична доброта. Заложено е единствено оцеляването.

3. Ние сме там, където сме, защото сме такива, каквито сме.

4. Може би има и по-добри албуми от Physical Graffiti. Но още не съм слушал такива.
Georid-e, Georid-e, бъзикаш се ти с хората, както винаги си правил, ама гледам и че все още ти се вързват. Че и се съгласяват с теб даже! Лош Георид, лош! :blink:
Someone's gonna love me...

#46 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 24 August 2007 - 18:30 PM

Quote

Нямаше нужда да казваш, че си "затваряш очите" и "се опитваш да не мислиш за това" - то си личи от постовете ти. По-горе май вече писах за щрауса и главата в пясъка, ъм???

Доколкото си спомням в края на миналата година нашият многомъдър съвет на Елронд (разбирай Парлиамент) без да иска и без да осъзнае прие със закон пасивната евтаназия. Тъй че - никак не се притеснявай и продължавай със затворените очи - сакатите сами ще си измрат съвсем законно. Няма да притесняват съвестта и нервите ти и да загрозяват прекрасния ти взор.
В такъв случай предполагам и на домове за сираци или за болни не даваш, за да не "живеят като паразити". Ама пробвай да дадеш някой път за разнообразие - току виж вече няма нужда да си "затваряш очите" и ще вървиш с по-вдигната глава, а не забита в пясъка.

Сега за милосърдие ли ще си говориме? Сякаш няма нужда. Защо ли съм останал с впечатлението, че за повечето хора това е някаква форма на индулгенция, а за други - обикновена показност. Разбира се има и хора, които вярват, че ще променят света към по-добро, но сякаш не са много.

Quote

По-горе писа, че това че аз не правя обобщения, не означава, че твоето обобщение е грешно...
Така е, и мен това - честно не ме интересува, защото е твой проблем. А е проблем, защото правенето на каквито и да е обобщения за каквито и да е групи от хора говори, че те мързи да мислиш, мързи те да правиш разликата. Светът никак не е черно-бял, не се дели на "наште и ваште", на тия и ония, на просяци и непросяци или на инвалиди и неинвалиди (обективно погледнато всичките сме инвалиди).
Такова обобщение си е проблем. И това, повярвай ми - рано или късно ще се върне към теб.

Аз проблеми от такова естество нямам. Като говориш за "разлики", "черно-бяло" и т.н. - има един стар виц с много истина в него: "Как се нарича човек, който не прави разлика между цветовете? - далтонист. А този, който прави - расист".

Quote

Аз в поста ти по-горе, не виждам да си ме разбрал. Аз ти говоря, че проблемът е в нас, в собственото ни желание да си го изкараме на другите. Напротив - обясняваш ми за заплатите, сметките и не знам си какво. Че даже благосклонно казваш, че имало и свестни цигани. Бре, бре...

Хехе Да си изказал кой знае колко оригинална и дълбока мисъл, та да не те разбера, но аз такива неведнъж съм чел. Собственото ми желание да си го изкарам на другите е ответна реакция към заобикалящата ме среда. Защо не тръгна да си изкарвам на японците или индийците? Опитвам се да ти обясня, че омразата не е сляпа, а за нея има повече от обективни предпоставки, които ако започна да излагам, ще трябва да пиша до сутринта. Казваш - всеки човек е индивидуалност и не можеш да съдиш така прибързано за него. Та ти изцяло отричаш дедукцията! Когато по един или друг повод съм имал досег с десетки цигани, когато хората около мен също са се сблъсквали с тях и следейки ситуацията в България - мислиш ли, че не мога да си направя някакви заключения. И пак ти казвам - за момчето от Черепово, което спаси 20 пожарникари само добро мога да кажа, но тези са единици, а огромната част са измет.

Quote

Като спреш да си "затваряш очите" и като почнеш "да мислиш за това" и като всеки от нас почне да го прави - току виж нещата почнали да се оправят.
Всеки псува полицаите и бандюгите, но спокойно подминава, ако до него пребиват или обират някой. Лаем срещу корупцията, и в същото време даваме подкуп на ченгето или който и да е там.
Ревем срешу катастрофите по пътищата, но никой нищо не казва като види, че щофьорът е пил, и си сяда до него в колата.

Все си мислим, че простотиите, които стават не се отнасят до нас, ами до някой друг, който обикновено на всичкото отгоре "сам си е виновен" - и така докато лайната не почнат най-неочаквано да падат по теб, и се чудиш "ама, защо точно аз"...

Пари за изпити, дипломни работи, полицаи и т.н. НИКОГА досега не съм давал. Плащам си осигуровките и данъците и гласувам, за да не оставям разни неграмотници срещу две кепабчета да решават бъдещето ми в тази страна. Помагам на хората ОКОЛО МЕН с каквото мога и вярвам, че никой от тях не може да каже, че съм можел да му направя услуга, а съм отказал. Това е - тесногръд и късоглед съм. А решаването на световните неправди оставям на други.
Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#47 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 24 August 2007 - 18:58 PM

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 24 2007, 19:30, said:

Това е - тесногръд и късоглед съм. А решаването на световните неправди оставям на други.

Чакай, чакай малко. Не се обиждай така. Аз не мисля, че mabon те е обидил с нещо, а още повече е целял това. Просто постът му е малко по-емоционален, но абсолютно мотивиран в целостта си. Друг е въпросът защо ти смяташ така...

Проблемът, както казах по-горе е в народопсихологията. От историческото ни наследство оставено от османското владичество ли, или пък от нещо друго, но трябва да си признаем, че българина попринцип е чиста проба расист. Замисли се, че статистически в България живеят най-малко цветнокожи от цяла Европа. Това не е случайно, повярвай ми. И сега да те попитам имаш ли нещо против в страната да емигрират един милион негри ще отговориш не само отрицателно, но и агресивно. И не си единствен. Това, което мен лично ме тревожи е, че повече време отделяме на безсмислени съждения на тема да ги има или да ги няма малцинствата вместо да консолидиране обществото си. Защото, пак ще си послужа с ненавиждания от теб американски модел, но там никой не те пита откъде си, а още по-малко се интересува от цвета на кожата ти. И всъщност, как според теб би ни определил нас българите, чисто визуално, някой западноевропеец?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#48 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 24 August 2007 - 22:22 PM

View Postreader, on Aug 24 2007, 17:07, said:

Georid-e, Georid-e, бъзикаш се ти с хората, както винаги си правил
:metal: Никога не се бъзикам с хората. Бъзикам се с непосилната лекота на битието и с темите, която тя предполага. То не е и бъзик, а, де да знам, опит за особеност в мнението. Форма на бягство. Шубе ме е да погледна проблемите в упор.

Колко изповеден постинг. Да.

Виж как mabon ме постави на място. С онази ламинарна смес от ирония, великодушие и поучителност. Браво на него. Сега изучавам репликите на Йода. Да съм подготвен при следващата ни среща. Изучавам волята и операцията съзнателно усилие на волята. Интересна операция. Днес влизах в уикипедията, да видя какво пише за Шопенхауер. Както и за хемороидите. В уикипедията пише всичко.

Опитвам и с антицепелинова терапия. Да поизляза от матрицата. Ето, в момента не слушам Цепелин. Слушам Робърт Плант. Разширявам кръгозора си. Старая се.


Нека се разбираме един друг. Да бъдем толерантни. Ако не можем - да бъдем поне търпими. Ако и това не можем - циганите на сапун. Но да останем хуманни. Първо куршум в главата и чак след това заливаме с натриева основа. Иначе е мъчително.

Ние, хората, трябва да сме хуманни. "Хуманен човек" е интересен израз. Означава човечен човек. Нещо като червен червен цвят. Или, ако не се правим на интересни с тъпи бягства от клишето - дървено дърво.

Има много примери за хуманност. Например, подложените на евтаназия кучета ги приспиват. Никой не ги пребива с тояги. Просто им слагат инжекция. Това е хуманно.

Хуманизмът е всичко. Робърт Опънхаймър е бил хуманист. Нежен съпруг и любящ баща. Опитвал се е да разбира другите. Бил е много деликатен. На никого не е казвал в лицето "да ти еба майката". Не го е казвал и зад гърба му. Не си го е помислял даже. Бил и великодушен. Широкоскроен. Водел студентите си по скъпарски ресторанти. Черпел ги. Приказвали си като равни. По цели нощи. Обсъждали всичко - квантовата механика, смисъла на живота, човека и природата, доброто и злото. Също и античната митология. Било е вълнуващо. Робърт Опънхаймър е бил много начетен. И много умен.

Благодарение на своята доброта, ум, начетеност, деликатност, разбиране и такт, Робърт Опънхаймър успял да поддържа в творческа хармония екип от стотина добри, умни, начетени и деликатни хора. Всички те били сложни личности. А как се поддържа работещ екип от сложни личности? Трудно. Но Опънхаймър успял. Браво.

Този екип от сложни личности направил чудно устройство. Никой преди тях не бил правил по-чудно устройство. Едно малко слънце. То изгряло посреднощ, на 16 юли 1945 г., над пустинята в Ню Мексико. Всички се радвали като деца. Като деца могат да се радват само чистите души. Да, всички те били чисти души. Най-много се радвал един дребничък италианец - Енрико Ферми. Той бил най-чистата душа. По-добър и деликатен дори и от Опънхаймър.

Двадесет дни по-късно малкото слънце изгряло над един провинциален японски град. Статистиката отчела между сто и двеста хиляди. Статистиката е донякъде акуратен научен метод. Едни се изпарили, други само се поизпепелили, а трети умрели чак след 20-30 години. Кой както го влече. Демокрацията предполага право на избор. Правото на избор е фундаментална ценност.

Интересен ефект при атомния взрив е, че гама лъчите ти правят "снимка", преди да разбереш какво става. Отпечатват силуета ти върху стената. Чак после те издухва ударната вълна. В провинциалния японски град са намерени много такива снимки - запечатани човешки силуети върху бетонни стени. Изглеждат като сенки. Сянката е тук, а човека го няма. Не е ли интересно?

Интересно е.

Робърт Опънхаймър продължил да бъде добър и деликатен човек. Умрял от рак на гърлото, защото много пушел.

Вие пушите ли? Не е хубаво да се пуши.

Тия истории са банални. Всеки ги разказва. Историите за човешката доброта, атомната бомба и вредата от пушенето. И за циганите на Сатурн. Извинявайте, ако съм ви отегчил. Не исках. Опитвам се да бъда толерантен. И хуманен.

Благодаря за вниманието. Лека нощ. Възпитанието е много важно.

Edited by georid, 25 August 2007 - 00:12 AM.

Така е то.

#49 reader

    s'duh

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 226 posts

Posted 24 August 2007 - 22:56 PM

Много добре, много хубаво написано, така, с лееека иронийка, разбираш ли, то аз разбирам - къде да ходя и какво да правя.

Едно не каза обаче.

ТИ какво предлагаш?

Може би най-добре да бяхме обезглавили г-н Опенхаймер овреме - я виж колко мъка на този свят щяхме да спестим. Да вземем и да обезглавим един по един всички 700 000 цигани в малката ни Българийка, че току виж се пръкнал някой г-н Опенхаймер и от тях, или по-скоро няколко десетки хиляди малки Опенхаймърчета.

Но ТИ би ли вдигнал сатъра?
ТИ би ли дръпнал спусъка?

Както и да е, простено ти е, ти си философ, макар и не от толерантните. А на философите туй ви е работата.
Лека нощ от мен, утре ме очаква прекрасен ден! :metal:
Someone's gonna love me...

#50 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 24 August 2007 - 23:20 PM

Не. Не съм философ. Поради което съм толерантен. Какво предлагам? Да обезглавим Опънхаймър? Що? Разказах тази милион пъти разказвана притча поради една причина - човекът Опънхаймър.
Интелигентен, образован, ДЕЛИКАТЕН, толерантен, ДОБЪР, тактичен, възпитан, КУЛТИВИРАН.

Той е убил двеста хиляди души.

Ако трябваше да хване сатъра и да сцепи тиквата на някой циганин - щеше ли да го направи? АБСУРД! Той дори не би го напсувал. Не би си и помислил даже.

Но е убил двеста хиляди души.


Quote

Но ТИ би ли вдигнал сатъра?
ТИ би ли дръпнал спусъка?
Не. Страх ме е.

Кой грях е по-греховен? Да ти се иска да хванеш сатъра, но да не го хващаш, защото те е страх или да не искаш да хванеш сатъра, защото си интелигентен, образован, деликатен, толерантен, добър, тактичен, възпитан, култивиран. Ама, ей тъй, си убил двеста хиляди души.

Кой грях е по-греховен?

mabon-e, есеистични приятелю, я ми обясни пак за страха, Йода и пр.


@reader,

Има три неща, които мразя - Евърли Брадърс, неправителствените организации и общочовешките ценности. Причината, поради която ги мразя - лицемерието.

Какво предлагам? Да бъдем егоисти. Така ще опазим себе си. Щом опазим себе си - ще опазим и другите.

Хуманизъм в действие.
Лека нощ.

Edited by georid, 25 August 2007 - 00:04 AM.

Така е то.

#51 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 25 August 2007 - 00:14 AM

Харесвам стилът ти Георид. Символиката в думите ти често ми напомня хиляди преживяни от мен неща, милиони безсънни нощи прекарани в разговори за смисъла на живота и всичко останало. Радвам се също така и на факта, че продължаваш да налагаш този стил. Знам, че е уморително да го правиш, но и на Пинки не му е лесно, все пак е трудно да блъскаш главата си в стената на някой луд...

Това обаче, което ме натъжи и разочарова са последните редове от горния ти пост. Дали аз бъркам или ти не желаеш да изразиш ясна и категорична позиция по дискутирания проблем. Защото символиката не чини пет пари, тогава когато трябва да кажеш единствено да или не. Това аз за първи път го разбрах преди тринадесет години, когато трябваше да кажа да пред лицето по гражданското състояние. Тогава в типично мой стил опитах да се пошегувам, но не се получи - не се получи, но спомена и поуката остана. Или пък да приема, че наистина си егоист? Но не мисля така, ти не би го признал просто така, нали?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#52 mabon

    от Клана Морна <TYPE O PUROGATIV>

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 139 posts

Posted 25 August 2007 - 08:40 AM

View PostНещото което вие в нощта, on Aug 24 2007, 19:30, said:

Помагам на хората ОКОЛО МЕН с каквото мога и вярвам, че никой от тях не може да каже, че съм можел да му направя услуга, а съм отказал. Това е - тесногръд и късоглед съм. А решаването на световните неправди оставям на други.

...fair enough! Благодаря сериозно! (звуча като Сашо Диков, но наистина това имам впредвид)

View Postgeorid, on Aug 25 2007, 00:20, said:

mabon-e, есеистични приятелю, я ми обясни пак за страха, Йода и пр.

Не мисля, че има нужда. Виждам, че иронията ми те е засегнала, което е малко странно, тъй като беше просто отговор на твоята ирония, която оценявам.

Не приемам обаче примера с Опънхаймър, и по-точно не приемам как си носиш от 50 километра вода, за да докажеш... - всъщност не съм сто процента убеден какво точно се опитваш да докажеш с него? ....че....хората са...хора? т.е. същества страдащи от тенденция към самовлюбване, поради еволюцията на его-то си?? Ами, съгласен съм - точно така е.

За Опънхаймър - мога да кажа, че като си почнал по тая линия - трябва да се върнем и да обвиняваме първия сплел въже за всички обесени, първия наточил кремък, за всички наръгани и - естествено - как може да не обвиним китайците за всичките милиони застреляни. Няма да подкарам натам, обаче защото не ми се кара по твоята свирка на "иронични обобщения" (по-горе вече писах за обобщенията)

НЕ съм аз този, който ще седне да съди Опънхаймер, не смятам, че и ти си... по нещо което си чел или гледал.

Обаче съм много скептично настроен как го изкарваш "великия хуманен хуманист" - моите впечатления далеч не са такива, от това което съм чел. Сигурно смяташ, че щом е цитирал Бхагавад Гита - няма начин да не е бил светец... Е, аз не смятам така. Хитлер също е бил заклет трезвеник, непушач, ревностен християнин, че даже и вегетарианец - въобще душичка - но пречи ли му това да е самовлюбен комплексар - никак даже... Както казва Леми - какво може да очакваме от един вегетарианец??? :metal:

Разбира се, че е бил необикновен ум и човек (и разбира се говоря за Опънхаймер, не за другото) - но според мен точно огромното му самолюбие, фиксираност в себе си и желание да "влезе в историята" са били двигателят на амбицията му. (малко иронично като се има впредвид, как според теб егоизмът щял да ни спаси)

Дай сега да спрем да се вторачваме в дърветата, и да се отдръпнем малко, за да видим гората. За мен лично - няма абсолютно никакво значение, дали щеше да е Опънахаймер, Терми, Бор, англичаните, руснаците - е, има значение дали щеше да е Хайзенберг, ама това е друг въпрос... Искам да кажа, че по онова време сме я докарали до точката, в която лавината вече е тръгнала и се стоварва отгоре ни. Да не говорим за наивните изказвания на Бор как атомната бомба ще означава край на всички войни. Войната не зависи от оръжието... Йода е казал нещо много правилно, между другото. :metal: Нищо, че го подценяваш. И нищо че Лукас така некадърно прецака "падението на Анакин" в Епизод 1. Идеята е ясна. Пътят към ада е постлан с добри намерения...

И тая дума - хуманист????!? - как пък ти хрумна - откъде реши, че защитавам човечеството?? Напротив - очарован съм от начина, по който стремглаво вървим към собственото си самоунищожение.

Разликата е, че противно на теб - не смятам, че решението е..."Какво предлагам? Да бъдем егоисти. Така ще опазим себе си. Щом опазим себе си - ще опазим и другите."

Напротив - мисля, че точно егоизмът и надделяването на Културата на Егото и индивидуализма над Културата на не-Егото, Съпричастността и Емпатията ни е докарало до ръба на това, пред което сме. Ония древните, които си седяли и си гледали по цял ден в пъпа - са го нарекли Кали Юга, няма значение как се казва.
IMHO решението, което имаме и големия ни шанс е, че светът става все по-малък, все повече опит се обменя между хора, държави, нации, култури, които преди са били разделени от цели вселени, все повече използваме думата "ние" (като човечество, а не като държава). И не го бъркай с глобализация, не за това говоря, или поне не в политическото значение на думата.

Иначе се радвам на иронията и цинизма ти. Аз самият много съм се развивал в тези дисциплини в продължение на години, но ме докараха само дотам, че да започвам сега това изречение с "аз самият"... което е всъщност основата на всяка ирония и цинизъм, нали?
Най-голямата ирония е, че осъзнавам, че съм изкривен от същото това, срещу което говоря...

Е, време е за смяна на сигнатурата... :metal:))

Edited by mabon, 25 August 2007 - 08:46 AM.

nemo me impune lacessit

#53 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 25 August 2007 - 10:29 AM

Как сте се отплеснали от темата мале, мале :harhar: . То психоаналаиза и философски разсъждения, и няколко умни фрази прочетени някъде. Толерантен можеш дa бъдеш докато ситуацията, не започне да те засяга лично. Когато те засегне ставаш адски нетолерантен и субективен. Тогава решенията се вземат под пара и емоций. После много хора съжаляват други пък са избрали правилния път. Почти като хазарт. А който смята, че остава хладнокръвен в много от случаите греши :D.
А във връзка със циганите тази седмица имах случка. Разбиха ми колата и откраднали гума акумулатор, едно евтино радио и малко инструменти и целия комплект изискван от КАТ, а направили золуми за много пари по колата.Обадихме се в полицията очаквайки да си свършат работата. Дали ще го напраявт ме съмнява. Но едва ли бихте останали равнодушни и като агънца ако се случи на вас. И ако, защото са цигани ще ги толерира закона, за да ги интегрираме и на Петко и Пенчо от парламента да им е сухо под задниците, бих казал е..л съм я в Държавата. Тук толерантност не може да има.

P.S. Има една приказка, че покрай сухото гори и мокрото, i ако това е цената да се спрат тези изцепки държавата трябва да я заплати. На всички е ясно, че има свестни цигани, но те са по селата и се опитват да направят нещо със живота си. Който в минавал през квартал Христо Ботев знае, че така интеграция не се прави или най-малкото тя е двустранна. Държавата да крещи интеграция интеграция, а циганите да се възползват по най-мръснишки начин от това. Не го толерирам и няма да го толерирам.
Rock n' Roll

#54 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 25 August 2007 - 11:45 AM

В момента слушам TransAtlantic. Не бях ги слушал от години, а ги обичам много. Когато групата стигна до този баладичен фрагмент от пиесата Stranger In Your Soul се сетих за тази тема и реших да копна текста тук:


TransAtlantic
Stranger In Your Soul


IV. Awakening the Stranger

In the time it takes to be lost or found
In the wake of something not for the crowd
Awakening the stranger in your soul
It isn't always quite that easy
Awakening the stranger in your soul

All the rage the wolrd goes on outside
It's alright come in here - it's safe to hide
Awakening the stranger in your soul
Is more than just a thought or feeling
There is no wordly danger beyond control
Awakening the stranger in your soul

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#55 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 25 August 2007 - 18:31 PM

Цъ. Не съм се засегнал. Опитах се да отговоря с ирония на иронията, с която отговори на моята ирония. Дето се вика – да се поупражняваме в позатапване :no: Една забавна дейност, която експонира егото :harhar: Чета те внимателно и с голям интерес. Но не винаги те разбирам. Ще ти задам същия въпрос, който ми задаваш: ти какво предлагаш? Не разбирам тези работи за егото, “аз”-а и пр.


Quote

… трябва да се върнем и да обвиняваме първия сплел въже за всички обесени, първия наточил кремък, за всички наръгани…
Да. Трябва да обвиня майка си и баща си, че са ме обрекли на сигурна смърт. Ако не се бях раждал – никога нямаше да умра. Но те са ме създали, родил съм се и – един ден неизбежно ще пукна. Кой ще е виновен? Те.


Quote

Хитлер
Хитлер е чудовище! Край. Изчерпахме темата.

Но ние не знаем и никога няма да разберем, дали Хитлер нямаше да приключи живота си като безличен чиновник от австрийските железници, подобно на тате. Или като професионален художник, леко посредствен. Или като мъж под чехъл на шармантната г-жа Браун-Хитлер, дето й носи куфарите по турнета и букетите след представление, а вкъщи мие чиниите и забърсва с пръст верото, пръснало по мустака. Или като не знам какъв си. Ако...

...ако не беше Версайския договор. Хитлер е дете на западните демокрации-победителки в Първата световна война. Поука, извлечена от западните демокрации-победителки във Втората световна война (същите тия): никога вече да не унижаваме Германия и германския народ, както направихме с Версай, освен ако не искаме пак някой комплексар да предяви амбициции в социалното инженерство, да тръгне да строи хилядолетни Нови редове и пр.

Кой е чудовището?


Quote

Обаче съм много скептично настроен как го изкарваш "великия хуманен хуманист"
Нещо не сме се разбрали, щото не съм се изразил ясно. Под “Опънхаймър е интелигентен, образован, деликатен, толерантен, добър, тактичен, възпитан, култивиран” имах предвид следното:

Опънхаймър е едно самовлюбено копеле.


Quote

Да не говорим за наивните изказвания на Бор как атомната бомба ще означава край на всички войни. Войната не зависи от оръжието...
Но размера й зависи. Размерът има значение. Не съм убеден, че Бор е бил толкова наивен. Вече 62 години няма Трета световна война. Факт. Не че не е имало трупане на напрежение и поводи (искра) всичко пак да отиде на майната си, както два пъти преди това. Имало е. И то какви! Карибската криза е далеч по-сериозен повод от гръмването на някакъв престолонаследник в Сараево. Но Трета световна – йок.

Доктрината “възпиращ ефект на ядреното въоръжаване” почива върху какво?

Върху страха. Страхът, че ако някой от Брадърите пушне червеното копче, после и другият Брадър ще го пушне и ще стане мазало. Същият този страх, който ме възпира да хвана сатъра. Fear is the key.

Нека да поговорим пак за страха. И за горкия Йода, дето Лукас му е набутал в устата очалгаризиран синтез на далекоизточните нетеистични учения.


Quote

е, има значение дали щеше да е Хайзенберг, ама това е друг въпрос...
Щяхме да сме на три морета. Нямаше да има цигани. Нямаше да я има тази тема.
:huh:

Quote

Напротив - мисля, че точно егоизмът и надделяването на Културата на Егото и индивидуализма над Културата на не-Егото, Съпричастността и Емпатията ни е докарало до ръба на това, пред което сме
Да снемем егото? Егото е фундамента на Западната цивилизация. Значи искаш да снемем Западната цивилизация? Ти си комунист? :D

Предлагам ти два метода:

1) Социо-икономически.
Национализираме. Грабителите – на съд. За предателите – разстрел. Земите – в кооперации. Телата – на ОФ-събрания. Душите – описани и прошнуровани в “Обикновени хора” на Георги Караславов.

Чрез унификация на “аз”-овете – напред към “ние”!

Недостатък: този метод вече е прилаган. Резултатите са противоречиви.

2) Социо-психо-лингвистичен.
Променяме езика. Тая работа с “аз”, “ти”, “той”, “ние”, “вие”, “те” хич не ми харесва. Махаме ги. Езикът говори тебе (не ти него). Значи, чрез промяна на езика по индукция търсим промяна на мисленето.

Има и индивидуални решения, които снемат “аз”-ове. Д-р Егаш Мониш, един хрисим португалски лекар, е предлагал снемане чрез съвсем проста операция – едва ли не с чук и длето. Методът не е свързан със софтуерни решения (каквито всички тук обсъждаме), а с промяна в хардуера: прекъсване на магистрална връзка между дъното и периферията (в случая – челния дял). Нарича се лоботомия. Д-р Егаш Мониш е получил Нобелова награда за метода си. Според завещанието на самия Нобел наградата се дава “на този, който е постигнал забележителни успехи в областта на физиологията или медицината”. Когато връчва наградите си, Кралската шведска академия обикновено използва израза “За изключителни заслуги в...”. Не е ли интересно?

Интересно е.

Друг доктор (не по медицина, а в областта на хуманитарните науки) – д-р Йозеф Гьобелс - без малко да го номинират за Нобелова награда за мир през 30-те. Д-р Йозеф Гьобелс е бил експерт в колективното снемане на “аз”-ове. Разработил е метод за вменяване на истини на широки групи от населението, посредством изкуството на говора и на писаното слово. Методът му е бил ефективен. Давал е видим и траен резултат.

Ясер Арафат не е бил доктор, а обикновен терорист (или герой на национално-освободителното движение; зависи от гледната точка), но получава Нобеловата награда за мир. Не е ли трогателно?

Трогателно е.

Такаааа. Какво да направим? Да бъдем егоисти. Така ще опазим себе си. Щом опазим себе си – ще опазим и другите.
Така е то.

#56 mabon

    от Клана Морна <TYPE O PUROGATIV>

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 139 posts

Posted 25 August 2007 - 22:40 PM

Себе си ли убеждаваш? Мене ли? Сам си задаваш въпроси, на които знаеш отговорите...

View Postgeorid, on Aug 25 2007, 19:31, said:

Не е ли интересно?

Интересно е.

Не е ли трогателно?

Трогателно е.

Интересно и трогателно отвсякъде...



View Postgeorid, on Aug 25 2007, 19:31, said:

Под “Опънхаймър е интелигентен, образован, деликатен, толерантен, добър, тактичен, възпитан, култивиран” имах предвид следното:

Опънхаймър е едно самовлюбено копеле.

Все съм си мислил, че "самовлюбено копеле" е нещо по-различно, но... явно не е.

Quote

Кой е чудовището?

Quote

Хитлер е чудовище! Край. Изчерпахме темата.

Така е. Аз какво по-точно очакваш да заявя???

Quote

Такаааа. Какво да направим? Да бъдем егоисти. Така ще опазим себе си. Щом опазим себе си – ще опазим и другите.


Добре де, добре. Явно няма да спреш да го повтаряш като мантра, докато не самоубедиш в това...
Съгласен съм. Айде да сме егоисти...
И понеже моето твърде развито Его има много по-приятни неща да прави в съботната нощ, от това да се занимава с твоето високоразвито Его, и да се опитва безсмислено да убеждава твоето Его да си направи харакири... смятам да спра дотук.
С други думи - дреме ми на Егото за Еготата на другите! Така ще се опазим!

Лека нощ!
nemo me impune lacessit

#57 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 26 August 2007 - 02:59 AM

Стига сте коментирали Бор и Опенхаймер. Това са хора постигнали доста повече от вас, от мен и който и да е било във форума. Офтопика мисля, че е прекален дайте да говорим по темата не да се заяждаме. Мога да обяснявам доста и за двамата учени споменати в спора, но мисля, че е излишно. Ако всеки от вас пишман енциклопедисти се хване да прочете, за личностите споменати по нагоре и разсъждава без субективизъм ще разбере, че спора ви е безмислен, и не води до нищо интригуващо свързано с темата.


P.S. Да не говорим, че заключенията ви са толкова префърцунени, че ми се повръща :metal:
Rock n' Roll

#58 mabon

    от Клана Морна <TYPE O PUROGATIV>

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 139 posts

Posted 26 August 2007 - 08:52 AM

Я, па тоя??? За толерантността е тази тема май?? Горкичкия - никой не обръща внимание на глупостите, които е писал, и той се чувства самотен в огромната форумна и темна пустота.
Ето, момче, обръщам ти внимание - успокой се!

View PostCode187, on Aug 26 2007, 03:59, said:

Стига сте коментирали Бор и Опенхаймер. Това са хора постигнали доста повече от вас, от мен и който и да е било във форума.

Именно поради това "коментираме" тях, а не твоите ала-бали за "покрай сухото гори и мокрото" и "свестните цигани живеят на село"... Съчувствам ти, и аз съм минавал през същото, ако това е, за което бленуваш - ок.
Иначе, мисля да покоментираме и Айнщайн...

View PostCode187, on Aug 26 2007, 03:59, said:

Мога да обяснявам доста и за двамата учени споменати в спора, но мисля, че е излишно. Ако всеки от вас пишман енциклопедисти се хване да прочете, за личностите споменати по нагоре и разсъждава без субективизъм ще разбере, че спора ви е безмислен, и не води до нищо интригуващо свързано с темата.

Ами обяснявай бе - някой да те спира??? ОоО, вярно - имаме си интернет. Не си губи времето.
И не си прав - всичко написано по-горе е абсолютно по темата. Толерантността (както и поста ти по-горе) са свързани все с обикновеното човешко его!

View PostCode187, on Aug 26 2007, 03:59, said:

P.S. Да не говорим, че заключенията ви са толкова префърцунени, че ми се повръща :metal:

И??? Решил си да повърнеш в тази тема, тъй ли?
Ами повръщай си, бре! Кой те спира? Пречисти се от "префърцунените заключения", каквото и да означава това.
nemo me impune lacessit

#59 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 26 August 2007 - 13:03 PM

Нито търся съчуствие нито нищо. Темата е за толерантността, а не за постиженията в науката. Не ми пука дали някой чете мненията ми. Ако смяташ, че твоите мнения са безкрайно интересни и задълбочени, грешиш. Просто си поредния надменен писач скрил се зад компютъра ( пишман еднциклопедист ). Остани си такъв и не коментирай това какви са моите доводи за да напиша мнението си, защото си много далеч от истината.
Rock n' Roll

#60 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 26 August 2007 - 13:29 PM

View PostCode187, on Aug 26 2007, 03:59, said:

заключенията ви са толкова префърцунени, че ми се повръща :puke:
Темата е "Защо се получава така". Ако се е получило така, че ти се повръща, ето, заповядай:

Posted Image

Торбичка за повръщане. Важното е да си помагаме, когато някой от нас е в нужда. За едно общество, изградено върху принципите на толерантността и взаимното уважение, основно правило е:

Никога не драйфай върху килима!

Хубаво е, освен това, да се спазват и някои елементарни правила за самосъхранение. Например:

Когато двама си ги мерят - не заставай между тях! Излагаш се на рискове от пенетрационен характер :). Така е, млади другарю. Пък ако тия двамата са пишман-енциклопедисти, надменни и егоцентрични, префърцунени и самовлюбени, правят се на интересни и духовити - хич не ти и трябва, шъ знайш! :unsure:

Ето, колко толерантно се получи. И не забравай - това е просто един форум. Място, където да убиеш малко време, да напишеш едно-две ала-бала, да се поразтовариш и после пак - обратно в живота.
Така е то.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users