Jump to content

"Тотална омраза" или "Кои групи/стилове не харесвам"


243 replies to this topic

#21 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 11:44

View PostBeerMe, on May 20 2011, 11:59, said:

Аз пък мразя тия спорове, за коя група била по-добра от другата и кой стил бил по-добър.
............................
Като се почне едно вадене на статистики и чудесии, и настава ужаса.
Да, де, ама тук темата не е кой колко по-добър е от еди кой си, а кого не можеш да понасяш/мразиш. Това са две различни неща. :)

Quote

Няма група или стил, които да мразя, има групи и стилове, които просто не слушам.
А! Ето това е приказка! :metal:
I don't know how I managed it...

#22 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 11:48

View Postviolator, on May 20 2011, 11:54, said:

Особено мразя Даниел Гилденлоу, защото е по-хубав от мен. :)
Споко, и ти си убавец. :metal:
I don't know how I managed it...

#23 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 20 май 2011 - 12:02

View PostOzzy, on May 20 2011, 10:18, said:

:worship:
Ако след Radiohead добавиш "и Мюзя" - цена няма да имаш! B)

:lol: Казвал ли съм ти, че понякога говориш с аватара си? :harhar:

Споменаването на името на тази група предизвиква моментална полемика, както във форума, така и в новините на сайта, което означава само едно, а именно?

По темата, не мразя - просто не слушам всякакви форми на метъл, рап, поп, данс и производни, както и голяма част от хард рок музиката с няколко гранични изключения...

Обикновено в ежегодните класации първите места в категориите "най-добър" и "най-лош" принадлежат на една група или изпълнител. Този факт би трябвало да изчерпва темата, но вие си знаете...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#24 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 12:05

Quote

Споменаването на името на тази група предизвиква моментална полемика, както във форума, така и в новините на сайта

To горното е вярно и за Manowar. :worship:

Та значи именно....какво? :harhar:
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#25 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 20 май 2011 - 12:07

View PostOverhate, on May 20 2011, 13:05, said:

Та значи именно....какво? :worship:

Онова.....другото!? :harhar:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#26 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 12:08

View PostBeerMe, on May 20 2011, 11:59, said:

Аз пък мразя тия спорове, за коя група била по-добра от другата и кой стил бил по-добър. Музиката е възприятие и усещане и действа силно индивидуално, така че този тип спорове винаги са ми били глупави. Като се почне едно вадене на статистики и чудесии, и настава ужаса. Все едно да ме убедите колко е хубава шкембе чорбата, след като съм я опитвала и знам, че не ми харвесва. :worship:

Няма група или стил, които да мразя, има групи и стилове, които просто не слушам.

По-интересно от това да разберем кой какво не харесва би било ако обсъдим дали е възможно да признаем, че даден обект на изкуството може да бъде качествен спрямо целите и замисъла на своя създател, макар на нас самите да не ни харесва.

Ето например шкембе чорбата. Тя може да съдържа в себе си достатъчно количество мръвки, а бульонът й да е овкусен по такъв начин, че да не дразни неприятно вкусовите рецептори на онзи който се е надвесил над нея в лъжица в ръка. Така сама по себе си въпросната супа ще бъде разкошна, спрямо замисълът на хората които са я обособили като ястие. За някои хора тя може да предизвиква намусени физиономии, докато за други активно слюнкоотделяне, но това с нищо не променя нейните собствени качества.

Примерно аз не харесвам особено Iron Maiden. Харесвам им няколко отделни песни, но има много повече които не бих имал търпението да изслушам до край. Но от чисто музикална гледна точка не мога да не се съглася, че музиката им е забележителна.

Разбира се, това са опити за едно обективно преценяване и няма как да се избегнат субективните фактори, но е по-добре, че има елементи на субективизъм, защото представете си само колко скучна и сива би била една реалност в която всички щяхме да преценяваме и усещаме еднакво. Най-малкото, че нямаше да има нужда от форумни пространства като това.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#27 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 12:14

View Postmarillion, on May 20 2011, 13:02, said:

:lol: Казвал ли съм ти, че понякога говориш с аватара си? :harhar:
Няма никакво значение с какво говориш, стига да не се притесняваш да казваш истината. Именно това и правя B)

Quote

както във форума, така и в новините на сайта
Което е чудесно, защото преди малко баш там прочетох най-точното определение за Мюз давано някога:

ivanos - 2011-05-20 08:41:06
Когато чуя някъде случайно музиката на Muse, винаги в главата ми изниква думата "импотентност"

Все едно аз съм го писал :worship:
I don't know how I managed it...

#28 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 20 май 2011 - 12:14

View Postviolator, on May 20 2011, 11:54, said:

Аз мразя Стиви Уондър, защото пее по-хубаво от мен.

Също мразя Стив Родъри, защото свири по-хубаво от мен.

Особено мразя Даниел Гилденлоу, защото е по-хубав от мен. :worship:

Някак отвътре ми идва да те попитам, какво обичаш? :harhar:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#29 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 12:22

View Postmarillion, on May 20 2011, 13:14, said:

Някак отвътре ми идва да те попитам, какво обичаш? :worship:
Е, то се разбира от написаното от него - след като мрази тези всичките, защото всеки от тях в нещо е по-добър от НЕГО, значи би следвало да обича себе си :harhar:
I don't know how I managed it...

#30 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 20 май 2011 - 12:58

View PostOverhate, on May 20 2011, 11:02, said:

Aз па тия Мюз само по име съм ги чувал, явно не съм изтървал :worship:
Нищо не си изтървал, само се чудя, защо им се оказва толкова голямо внимание, превърнали са се в лайтмотив на форума за обезмисляне на всякакви теми, като правят всякакъв друг спам да изглежда като откровение. :harhar:

За протокола - нямам нищо против въпросните Мюз като изпълнители.
Hedniska Blod

#31 DrFeelgood94

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 13:02

Не харевсвам ню,алтърнатив,блек,дет,пауър и всичко завършващо на -core.Но пък за сметка на това мразя Металика,Мейдън и грънджа(изключвам алис ин чейнс,които имат добри попадения) :worship: Който се интересува какво слушам може да погледне профила ми в ласт.фм >> http://www.last.fm/user/DrFeelgood94

#32 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 13:20

Мразя:
-денс и кажи-речи всякакъв съвременен поп, с прекалено малко изключения, че да имат някакво значение;
-рап;
-пънк;
-ню-метъл и стилове, в чието заглавие се среща сричката "кор";
-гръндж.
---
Директно казано, в мен уважение към музиканти, творящи в тези стилове, просто не може да има. Или поне е много трудно за постигане. Колкото ще да са добри, колкото ще да са качествени, колкото ще да са влиятелни, просто не мога да ги понасям и чуя ли нещо от тях, ми иде да убия някого. Затова и гледам да не попадам в разговори за подобни музиканти. Моля никой да не се чувства обиден от тези ми думи, просто това ми е мнението.
---
Не харесвам:
-екстремен метъл, с някакви малки изключения;
-джаз, отново с някакви малки изключения;
-прогресив метъл, отново с малки изключения;
-откровени имитации на групи, които харесвам;
-хумористични/пародийни групи.
---
Тук е малко по-различно, понеже във всяка от тези категории, евентуално с изключение на предпоследната, всъщност има достатъчно кадърни музиканти, които уважавам адски много. С екстремния метъл проблемът ми е, че просто не мога да го слушам. Мога да чуя музика, кадърна музика, качествена музика и т.н., но имам проблеми с врещящите вокали, набичения на макс дисторжън и т.н. неща, които просто ми пречат да възприема музиката. И да, знам, че вероятно звуча повърхностно, но просто съм такъв. Дразня се, когато някой трашър, примерно, започне да ми изтъква тежестта и агресията на музиката, която харесва, като положителни качества - сами по себе си те просто не са такива. Всеки може да свири тежко и агресивно, въпросът е да го прави както трябва.
С джаза и прогресив метъла проблемът ми идва до голяма степен от позьорщината на феновете на тези жанрове. Имам една много силна непоносимост към определен тип снобизъм, който обикновено идва с тотално непознаване на музиката и липса на желание от страна на сноба да разбере позицията на човека отсреща. Мисля, че който ме чете, ще се сети за какво говоря. Когато заявя на някой "елитарист", че не харесвам джаз, примерно, обикновено в отговор получавам вариация на "Ама как? Джаз??? Интсрументално майсторство??? Импровизация??? Как може бе? Т`ва все едно да не харесваш живота, долен плебей!" Не се шегувам и не преувеличавам. Да, наясно съм, че далеч не всички фенове на тези жанрове са такива, затова отново моля почитателите им да не се засягат. Другото, и по-важното, всъщност, е, че просто не са мой тип музика.
По отношение на предпоследното тире - мисля, че е ясно. Освен че си предпочитам оригиналите, другият проблем е, че обикновено имитаторите са прекалено, ама прекалено бледо копие на истината. Намерете си клипове на Metalforce и ги сравнете с тези на Manowar. Че то основната разлика е в това, че певецът на Metalforce не може да пее... Иначе облекло, сценично поведение и т.н. е почти същото. Музиката и тя... Тук не говоря за кавър-групите, между другото.
Що се отнася до последното... Когато заявих на един колега, че не харесвам Nanowar of Steel, той ми отговори, че това било, защото пародирали любимата ми група. Нищо не беше по-далеч от истината. Свалих си един техен албум именно защото пародират Manowar и защото исках да чуя нещо забавно на техен гръб. Не е като аз самият да не съм се шегувал с идеите, текстовете и поведението им. Само че хуморът на Nanowar ми дойде прекалено дебелашки, прекалено лишен от чувство за хумор и прекалено глупав като цяло. Не ми беше никак смешен, това ми е мисълта. Подобно е и положението с практически всичките хумористични групи, които съм чувал. Оставам с впечатлението, че една голяма част от тях разчитат именно на претенцията да са забавни и изобщо не им пука как ще си поднесат "забавността". В случая, естествено, говоря за рок и метъл-групи, не за изпълнители от рода на "Замунда Банана Бенд".
---

Сега ще спомена няколко конкретни групи. Изобщо не претендирам за изчерпателност, т.е. съществува вероятност по-нататък да допълня списъка.
-Iron Maiden - харесвам им около десетина песни. Плюс-минус три максимум. В практически всичко останало гласът на певеца - който и да е - просто ми звучи смехотворно. Не говоря за някаква обективност, говоря напълно субективно.
-Judas Priest - същото.
-Nirvana - не мога да ги понасям, а и, честно казано, мисля, че ако Кобейн не се беше гръмнал, сега нямаше да са и наполовина толкова известни. Фактът, че редовно въпросният се появява по челни места в класации за велики китаристи, ме вбесява.
-Kiss - ужким харесвам хардрок, падам си и по зрелищно шоу, обаче... Бият ми твърде много на изключително скъпа пошлотия, макар и да им харесвам няколко песни.
-Whitesnake - обожавам гласа на Ковърдейл в Deep Purple, но неговата група просто не ми въздейства. Хич даже.
-Ингви Малмстийн - тук е добре да спомена, че работата му с Джо Лин Търнър е нещо, което обичам адски много. Някои песни с Дъги Уайт - също. Останалото... Имам чувството, че човекът вместо да свири, демонстрира техника. Вместо да прави музика, ми показва колко е бърз. Издържам му около две песни и просто го спирам и си пускам нещо на Джо Стамп - не знам защо, обаче на него, при все че е почти същият, просто... му се получава.
-Pink Floyd - не е като да не ги уважавам, но просто не мога да ги слушам. Претенциозниченето на някои от феновете им ме дразни.
-Muse - вече съм писал по този въпрос.
---
Стига толкоз, че се поуморих.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#33 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 13:21

Quote

само се чудя, защо им се оказва толкова голямо внимание

Прогресарите са виновни.
А що е то прогресар, Абадона ще ви обясни :worship:
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#34 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 20 май 2011 - 14:26

Ехаааааа... най-накрая се появи тема, в която ще мога да воля да хейтвам, флеймвам и изобщо да правя всевъзможни простотии, които да наричам с изкривени "чуждици" :worship: Тъй като ще хейтвам надълго и нашироко, засега просто ще заявя участието си в темата и ще си позволя да оспоря 2 казани до момента неща:

View PostТигър, on May 20 2011, 14:20, said:

Дразня се, когато някой трашър, примерно, започне да ми изтъква тежестта и агресията на музиката, която харесва, като положителни качества - сами по себе си те просто не са такива.

За много хора (включително и за мен самия) тежестта и агресията са сред основните положителни качества на траш метъла и разбира се на други стилове. И да, имам предвид сами по себе си. Проблемът - там където ги има те са положителни качества, но обикновено те просто отсъстват.

View PostТигър, on May 20 2011, 14:20, said:

Всеки може да свири тежко и агресивно.

Абсолютно невярно. Безброй групи претендират, че свирят тежко и агресивно и безброй хора вярват в това, а всъщност тези групи правят само комични опити да свирят така. Практически групите, които действително могат да свирят тежко и агресивно са изключително малко - и като брой, и като процент от всички претендиращи да го правят. В по-късен и по-изчерпателен пост ще наблегна именно върху това - как не мога да понасям псевдотежки и псевдоагресивни групи. Казано накратко - освен по всичко останало, ще хейтвам много сериозно и по "мелодик дет" и т.н. стилове, които са срам за музиката :harhar:

Какво е Radiohead? :lol: И какво по дяволите е Muse? B)

Edited by satanicart, 20 май 2011 - 14:29 .


#35 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 14:34

View PostOverhate, on May 20 2011, 14:21, said:

Прогресарите са виновни.
А що е то прогресар, Абадона ще ви обясни :worship:
Въпреки че от мен се очаква да съм много зъл, бих казал, че не мразя отделни стилове, или групи. Тези, които не харесвам, подобно на други съфорумци просто игнорирам. С годините съм минал от хардрок, през хеви, спийд, траш, дет, готик, грайнд и сега блек. Всички тези стилове имат своите прекрасни представители. За новите стилове не мога да дам мнение, не ги слушам, не ми пречат нито те, нито феновете им. Има обаче една друга категория, върху която мога да стоваря ненавистта си - отделните песни. Ще дам само 2 примера, с които общата ми идея ще се изясни. Ненавиждам вселенските хитове Smoke on the Water и She's got the Jack. Тези две песни са доста елементарни като съдържание, предполагам и като техника на изпълнение (не случайно са алманах на всеки прохождащ китарист, или поне SotW). В същото време са грандиозни хитове, зверски преекспонирани навсякъде, колосално изтъркани и едва ли не превърнати в емблематични за жанра, което мен силно ме дразни. Ето, казах си го :harhar:
... Through dreams I influence mankind...

#36 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 20 май 2011 - 14:39

View PostOzzy, on May 20 2011, 13:14, said:

Което е чудесно, защото преди малко баш там прочетох най-точното определение за Мюз давано някога:

ivanos - 2011-05-20 08:41:06
Когато чуя някъде случайно музиката на Muse, винаги в главата ми изниква думата "импотентност"

Все едно аз съм го писал :worship:

Аз мислех да кажа "бездарие", айде по-културното "липса на оригиналност", но човека директно е заковал.

По темата: ако някой не мрази разни групи, не е задължително да се захваща да обяснява, че не мрази. Тази тема, ако има смисъл, а вече има аргументирани коментар по нея, например на Тигър, е или да се обсъди негативните пристрастия, докато положителните/харесването, е писано достатъчно много, или да има възможност всеки, който иска да оплюе разни групи, да го направи тук, а не като офтопик другаде, и ако се аргументира, още по-добре. Роб Рой е дал трета идея, която аз не смеех да задам, да не става прекалено, но аз го разбирам така: дали, макар че не харесваме/мразим група или стил, може обективно да признаем някакви техни достойнства/качества и т.н. Ако някой иска, това също е отворено за коментар. Ще дам пример: не харесвам Нирвана, изобщо; нищо обективно значимо не мога да намеря в музиката им, а мнението колко били на Кобейн текстовете големи ми е просто смешно. Не харесвам и Кис, но им признавам, че са успели да си създадат имидж и бизнес от групата си и музиката си, може да е по мой вкус елементарна и детско шоу, но го правят добре и успяват с това (най-малкото като бизнес). Това лично го уважавам, други хора може да не го виждат като достойно за уважение.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#37 windowpane

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 14:44

View Postdav, on May 20 2011, 09:26, said:

Тази тема според мен съвсем не подхожда и не се вписва добре във форума.
От друга страна за хора, чийто интелектуален капацитет им позволавя да наричат Джудас и Мейдън "шитни" е перфектната арена да излеят всичките си вредни емисии.

Ако беше неподходяща, досега да я няма. Освен това си личи, че на теб напълно ти подхожда :worship:

Не харесвам още т. нар. New Wave of American Heavy Metal. Намирам съчеатнието на треторазредна версия на In Flames от 90-те и At the Gates с метълкор набивки + емо вокали за супер зле. Поредната модерна вълна, която се забрави бързо. Странното беше, че в началото слагаха в този кюп и Mastodon, която слава богу няма нищо общо с него.

#38 dav

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 235 posts

Posted 20 май 2011 - 14:57

И как точно установи, че ми подхожда?
Какъв е смисъла да хабиш напразни усилия в "мразене" на музика, още повече пък в оплюване на групи, които безусловно са признати като култови. Да , култови!
Все пак, щом си решил да изхождаш "шитните" си по форумите, вместо на определените за това места, прав ти път

#39 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 20 май 2011 - 15:02

View Postsatanicart, on May 20 2011, 15:26, said:

***
Подозирам, че влагаме различен смисъл в думите "тежест" и "агресия", а точно в момента нямам много време за обяснения. Друг е въпросът, че нямам нищо против тежестта и агресията, стига да са придружени със свястна музика.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#40 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 20 май 2011 - 15:21

Не мога да разбера докога ще се изненадвам от постоянната цикличност на типичния феномен "български меломански спор". Независимо по какъв начин е зададена темата и независимо от откровено комичните опити на участниците в дискусията да се придържат към клишето "за музиката всичко - за почитателите нищо лошо", все пак се стига до едно и също положение. В началото на дискусията се наблюдават индиректни намеци, а в нейния край се стига и до съвсем директни обиди към почитателите на определена група/артист/стил в рок музиката и т.н. За Бога, защо се чувствате задължени да разбирате от всякаква музика и да давате компетентно мнение за всеки музикален стил, а на базата на всичко това да обобщавате и квалифицирате почитателите на определена група/артист/стил в рок музиката и т.н.? Не е ли по-добре всеки да слуша любимата си музика и освен да не пречи на своя съсед да слуша неговата любима музика, също така да не прави излишни опити за психологически портрет на семейството на своя съсед, или пък да квалифицира непонятната музика, която се разнася от неговия хол?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users