Jump to content

Статии/ревюта в Metal Katehizis -мнения, препоръкиИли с какво и как апостолите на новия за


128 replies to this topic

#101 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 12 април 2011 - 21:27

Ето и първото ревю на Jurisprudent :wub:

http://www.katehizis...Rev.php?id=1602
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#102 Davidian

    епископ

  • Тамплиeри
  • PipPipPip
  • 361 posts
  • Gender:Male

Posted 12 април 2011 - 22:16

View PostSatyr, on Apr 12 2011, 22:27, said:

Ето и първото ревю на Jurisprudent B)

http://www.katehizis...Rev.php?id=1602

Поздравления за съфорумника!

Отдавна дава заявка, че има нужните качества да списва подобни неща. Освен това, идеален избор на албум. :wub:

#103 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 13 април 2011 - 07:25

View PostDavidian, on Apr 12 2011, 23:16, said:

Поздравления за съфорумника!
Отдавна дава заявка, че има нужните качества да списва подобни неща. Освен това, идеален избор на албум. :wub:
+ 1. Категорично. B)

#104 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 13 април 2011 - 07:48

Благодаря много за отзивите
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#105 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 13 април 2011 - 07:58

View PostJurisprudent, on Apr 13 2011, 08:48, said:

Благодаря много за отзивите
Честито B)
Ся да не вирнеш много човката :wub:

#106 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 13 април 2011 - 09:42

View PostSvil, on Apr 13 2011, 08:58, said:

Честито :lol:
Ся да не вирнеш много човката :wub:

B)

Няма бе. Ще гледам да кълва на ниско
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#107 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 05 юни 2011 - 22:03

Репортаж-пътепис от това

Posted Image

http://www.katehizis...ws.php?id=19056
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#108 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 13 юни 2011 - 07:58

Две в две

Интервюта с Marty Friedman и Sepultura
http://www.katehizis...s.php?id=19128
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#109 Stahli

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts

Posted 01 ноември 2011 - 00:04

Искам да отбележа нещо за ревюто на колегата Ози, който е писал за "Achtung Baby". Не се имам за капацитет, но с удоволствие чета и пиша ревюта тук-там, включително за някои чуждестранни издания. Направи ми ужасно впечатление как от това ревю нищо не се разбира. Говори се за някакъв велик албум, променил сцената завинаги, някакъв концерт в Сидни и обикновеният читател трябва да се сети за коя групата става въпрос ли? Аз не разбрах. Освен това, ревюто е недопустимо дълго и се слагат по 10 абзаца, за да опишат една песен, което е повече от изморително. Чета всяко ново ваше ревю с интерес и по принцип задържам както похвалите, така и критиките си, за да не каже някой, че се правя на интересен или на разбирач. Но това ревю наистина не е добре. Само болни фенове на тази група (която и да е тя) ще разберат за какво става дума. Чак в средата се разбира, че май-май говорим за U2 (но остават съмнения дали не е NIN), които са на около 10000 светлинни години от метъл музиката. Да говорехме за "Master of Puppets", всички щяхме да разберем, но в случая е друго.

И само допълнение, не заяждане - в ревюто за The Devil Wears Prada има много правописни грешки, като на 1-2 места е объркано дори името на групата. Не знам дали сте го оправили, но преди около седмица беше така. Просто го поправете, после ако искате ми изтрийте поста, нямам против, казвам всичко това, защото ви чета и следя, не за да ви дразня :worship: Даже по-добре ми изтрийте поста, щом го прочетете, че да не настава излишен хейт. Мерси предварително.

Хубава вечер и... предайте на авторите това, ако решите:

"Съкращавайте фразите до размера на мисъл"
М. Вайсберг

#110 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 01 ноември 2011 - 07:04

Не смятам, че е нужно постът ти да бъде изтриван. В крайна сметка той не съдържа нищо обидно, а е точно по темата - "Статии/ревюта в Metal Katehizis - мнения, препоръки". Аз, като част от екипа, винаги се радвам когато бива отправена конструктивна критика. Лошото е, че рядко получаваме такава, а именно тя може да накара авторът да се замисли и при следващия си материал да избегне конкретни грешки. Или пък ако авторът много си харесва написаното, то поне да отчете негативите на похватите си.

Такива ми ти работи... Във всеки случай не мисля, че мнението ти би трябвало бъде изтривано.
ПИСУК!

#111 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 01 ноември 2011 - 07:20

Да, мнението няма да бъде изтрито, защото е чудесен пример как се отправя нормална и конструктивна критика, а не е типичния за родното виртуално пространство безсмислен хейт.
Ще проверим за грешките при TDWP, най-често ревютата минават нужната редакция, но не винаги.

Благодарим за откровеното мнение :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#112 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 01 ноември 2011 - 09:12

View PostStahli, on Nov 1 2011, 00:04, said:

До колкото виждам, забележките ти са основно две:
1. Не съм обяснил точно за какъв концерт става въпрос, не съм казал в началото, че "Achtung Baby" е албум на U2 и т.н.
2. Прекалено дълго е.

Първата забележка я приемам напълно, въпреки, че все пак когато писах ревюто бях с ясната идея, че го правя основно за почитатели на U2. Което вероятно също е грешка, но аз така съм си решил. Та от тази гледна точка - няма никой на планетата, който да е поне малко почитател на U2 и да не знае чий албум е "Achtung Baby" и за кой концерт в Сидни става въпрос. Но както казах - приемам критиката. Все пак ревюто не се чете само от почитатели на групата и вероятно част от останалите не знаят точно за какво става въпрос. Вината за което е моя.
Не съм съгласен с написаното от теб:

View PostStahli, on Nov 1 2011, 00:04, said:

Освен това, ревюто е недопустимо дълго и се слагат по 10 абзаца, за да опишат една песен, което е повече от изморително.
Единствената песен, на която е отделен цял абзац е тази, която е записана от Depeche Mode. И така трябва да бъде.
Във всеки от останалите абзаци са описани по 2-3-4 песни. 5 абзаца, за 12 песни.

По повод дължината на ревютата, концертните репортажи, интервютата и т.н. (да, знам, че ти говориш само за ревюта, но не пречи да вметна и другите две) - колко са дълги се вижда още в самото начало. Просто скролваш надолу и виждаш дали е 5 реда, 50 реда или 500 реда. И от там нататък всеки си преценява сам за себе си. Ако на някой дългите ревюта, концертни репортажи и интервюта не му харесват - просто не ги чете. Аз 8-редово ревю, едноабзацен концертен репортаж и двуминутно интервю няма да направя никога. За това и не пиша за списание - там всичко е ограничено заради обема. В интернет ограничения за такива неща няма.

Благодаря за градивната критика. Такава тук е винаги добре дошла. :)
I don't know how I managed it...

#113 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 ноември 2011 - 10:17

View Postwhiplash159, on Nov 1 2011, 05:04, said:

Аз, като част от екипа, винаги се радвам когато бива отправена конструктивна критика. Лошото е, че рядко получаваме такава, а именно тя може да накара авторът да се замисли и при следващия си материал да избегне конкретни грешки.
Тук напълно подкрепям. Критиката е особено необходима на авторите, за да не бродят в собствната си мъгла, а за жалост нямаме механизъм за редовно получаване на такава (че дори и не-конструктивна) и както казаш, има голяма нужда, а рядко се получава
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#114 Stahli

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts

Posted 01 ноември 2011 - 13:43

Радвам се, че приемате поста ми така. Свикнал съм като кажа някаква критика някъде и после отдолу да ми се изредят 30 човека, които да ми кажат колко съм зле и как написаното от мен по други сайтове е тъпо и всички са тъпаци и т.н. :)

View PostOzzy, on Nov 1 2011, 10:12, said:

Първата забележка я приемам напълно, въпреки, че все пак когато писах ревюто бях с ясната идея, че го правя основно за почитатели на U2. Което вероятно също е грешка, но аз така съм си решил. Та от тази гледна точка - няма никой на планетата, който да е поне малко почитател на U2 и да не знае чий албум е "Achtung Baby" и за кой концерт в Сидни става въпрос. Но както казах - приемам критиката. Все пак ревюто не се чете само от почитатели на групата и вероятно част от останалите не знаят точно за какво става въпрос. Вината за което е моя.
Единствената песен, на която е отделен цял абзац е тази, която е записана от Depeche Mode. И така трябва да бъде.
Във всеки от останалите абзаци са описани по 2-3-4 песни. 5 абзаца, за 12 песни.

По повод дължината на ревютата, концертните репортажи, интервютата и т.н. (да, знам, че ти говориш само за ревюта, но не пречи да вметна и другите две) - колко са дълги се вижда още в самото начало. Просто скролваш надолу и виждаш дали е 5 реда, 50 реда или 500 реда. И от там нататък всеки си преценява сам за себе си. Ако на някой дългите ревюта, концертни репортажи и интервюта не му харесват - просто не ги чете. Аз 8-редово ревю, едноабзацен концертен репортаж и двуминутно интервю няма да направя никога. За това и не пиша за списание - там всичко е ограничено заради обема. В интернет ограничения за такива неща няма.

Благодаря за градивната критика. Такава тук е винаги добре дошла. ;)
Ози, именно за това се хванах аз - че ревюто е правено за фенове. Ако беше написано във фен-сайт на U2 със сигурност нямаше да имам никакъв проблем с него, включително и откъм дължина. Нали, не съм аз човекът, който да казва на кое къде му е мястото, но просто се замислих от гледна точка на метъл фена, че е напълно възможно да не знае кой е този албум и на коя група е. Но както и да е, вече обсъдихме това ;)

За дължината - възможно е да съм се поизкривил малко професионално, но съдейки по мен и колегите ми (в офиса и тези от виртуалното пространство), човек вече няма много време да чете дълги неща. Концертен репортаж - да, те трябва да са дълги. Интервю - да, нека е дълго, показва професионализъм. Но при наличието на стотици албуми, излизащи всеки месец, все ми се струва, че трябва да са по-кратки. От друга страна, дължината показва, че човек има какво да каже за дадения албум, което също е добре. Така че вероятно истината е някъде при средата :)

Не знам колко и какъв feedback получавате, но в крайна сметка е напълно възможно само аз да си мисля тия неща, така че се надявам да не съм засегнал нечий авторски вкус или таланат. И без това автори - малко, разбирачи - много. Така че, нека се подкрепяме, колкото можем ^^ Аз самият често пиша и големи глупости, така че...

И нека този, който винаги пише перфектни ревюта, да хвърли първия камък! :)

#115 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 01 ноември 2011 - 14:01

View PostStahli, on Nov 1 2011, 13:43, said:

Ози, именно за това се хванах аз - че ревюто е правено за фенове. Ако беше написано във фен-сайт на U2 със сигурност нямаше да имам никакъв проблем с него, включително и откъм дължина. Нали, не съм аз човекът, който да казва на кое къде му е мястото, но просто се замислих от гледна точка на метъл фена, че е напълно възможно да не знае кой е този албум и на коя група е. Но както и да е, вече обсъдихме това :)

Съгласен съм, че медията Metal Katehizis е основно обърната към метъл феновете, но все пак, на този сайт и в този форум, могат да се прочетат новини и мнения свързани с рок музиката като цяло, а не само с метъла. В този смисъл на репликата:

Quote

Да говорехме за "Master of Puppets", всички щяхме да разберем, но в случая е друго.

Аз бих отговорил, че лично аз нищо нямаше да разбера, по простата причина, че изобщо не познавам този албум, въпреки че съм го слушал нееднократно по купони още от годината на излизането му. В същото време познавам всяка нота от "Achtung Baby" и нямам нужда от излишна фактология по темата. С две думи, въпрос на гледна точка, Ози много хубаво го е казал:

Quote

Първата забележка я приемам напълно, въпреки, че все пак когато писах ревюто бях с ясната идея, че го правя основно за почитатели на U2. Което вероятно също е грешка, но аз така съм си решил. Та от тази гледна точка - няма никой на планетата, който да е поне малко почитател на U2 и да не знае чий албум е "Achtung Baby" и за кой концерт в Сидни става въпрос.

Във въпросното ревю, Ози, сподели и най-важната информация за мен, а именно, че CD-то с кавъри е част от новия брой на списание Q. Благодарение на тази информация, вече поръчах списанието и по всяка вероятност този диск ще допълни бокс сета към новото издание на албума. Ето че в крайна сметка това ревю е постигнала основната си цел - да информира читателите за представеното художествено произведение...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#116 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 01 ноември 2011 - 14:04

View PostStahli, on Nov 1 2011, 13:43, said:

така че се надявам да не съм засегнал нечий авторски вкус или таланат.
Не си, разбира се :)
И тук бих се присъединил към колегите - за ревюта на албуми получаваме много малко отзиви. Предимно тук във форума. И за това е напълно възможно понякога някой от авторите да не забележи пропуски или гришки.
С концертните репортажи и интервютата е по различно - там на сайта си имаме коментари и ако си написал някоя глупост, то веднага се забелязва и коментира от хората. Но под ревютата нямаме коментари и такива неща не могат да бъдат лесно видяни.
Да, за дължината на ревютата си прав - истината е по средата. Аз принципно ревюта на албуми не пиша - концентрирал съм се върху концертни репортажи и интервюта. Понеже ми се случва свръх рядко да драсна ревю на албум (това май ми е второто), за това и си позволявам да ми се отплесне повече ръката. Ако пишех всяка седмица поне по едно ревю, вероятно нямаше да са толкова дълги. Но пак не бих ги правил по абзац и половина - невъзможно е в такова пространство да пишеш за всяка от песните, да обърнеш сериозно внимание на текста, музиката, как са записали този албум, защо са го записали и т.н. В абзац и половина можеш да събереш своите съвсем общи представи за албума. Нещо, което на мен като читател не би ми било достатъчно. Защото аз ИСКАМ да знам. :)

И да, прав си - напълно е възможно, ако си метъл фен, да не знаеш чий албум е "Achtung Baby" :)
I don't know how I managed it...

#117 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 01 ноември 2011 - 14:18

View PostOzzy, on Nov 1 2011, 14:04, said:

И да, прав си - напълно е възможно, ако си метъл фен, да не знаеш чий албум е "Achtung Baby" :)
Аз лично гарантирам за това. ;)

View PostOzzy, on Nov 1 2011, 14:04, said:

напълно възможно понякога някой от авторите да не забележи пропуски или гришки.
:) Извинявай, не се стърпях... :)
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#118 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 01 ноември 2011 - 14:22

:)
I don't know how I managed it...

#119 Davidian

    епископ

  • Тамплиeри
  • PipPipPip
  • 361 posts
  • Gender:Male

Posted 01 ноември 2011 - 15:53

И аз, като автор на ревюто на TDWP, ще си позволя да благодаря на Stahli за конструктивната критика и толерантното отношение. Ще имам предвид забележките, щом правя толкова много грешки, явно трябва да отделям повече внимание на крайния преглед.

Иначе, благодаря за отделеното време да прочетеш дългото ми, скромно мнение относно този албумец :)

#120 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 01 ноември 2011 - 16:30

Мнението на Stahli по-горе ме наведе на мисълта да попитам нещо, така и така сме "вдигнали" темата:

Четящите "Катехизис", любопитно е да кажете какво очаквате, искате да прочете, разберете и т.н. от едно ревю? Как четящите "виждат" едно ревю, което би им харесало, т.е. дали по-подробно, по-описателно, по-сухо и концетрирано в/у конкретния албум, с повече бекграунд информация за групата/стила, повече спиращо се на конкретни песни, т.н. (само давам примери как може едно ревю да поднесе/представи информация за групи и албум)? Наистина би било интересно читателите да кажат принципно какво повече или по-малко се харесва. Може да е полезно.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users