Jump to content

Любим концептуален албумза какво се разправя в него


53 replies to this topic

#21 Aggressive Perfector

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 145 posts

Posted 07 January 2008 - 21:55 PM

View PostMethodius, on Dec 28 2007, 12:24, said:

Последният (засега) на King Diamond - Give Me Your Soul Please. Концепцията е съвършено постигната и на музикално-композиционно равнище. И едва с този албум KD най-сетне ни предложи музикално-драматичното единение, към което се стремеше от началото на кариерата си.

А що се отнася до либретата му (всички до едно) - смятам ги за уникално за рока стилистическо постижение: напрегнато действие, в което в крайна сметка нищо не се случва (чистата континуалност на действието, без фрагментация по случки: събитията, без какъвто и да било логически порядък, изплуват и потъват в действието). Пък поетиката е заменена със сардонични подмятания... Но изот изконните хълм, къща, гробища и духове Копенхагенският страшник сковава просто рамка (както рамка за картина)... Никакви социални внушения, освен в "Окото" - най-слабото от всички либрето, ала компенсирано с най-хармонично и мелодически издържаната продукция!

И - особено съществено: усетът на Анди към илюстративния детайл и адекватната на повествованието музикална атмосфера и виртуозитетът, с който ги постига!... Та тъкмо с помощта на Анди текстът се претопява в действие! Амбумите на Diamond не се нуждаят от картина, за да се видят.

:P :metal: :good: :metal:
По-спокойно бе, човек! Тва е музика, не наука, баси...

#22 Emperor

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 398 posts

Posted 08 January 2008 - 19:21 PM

На Кинг Даймънд всички до един ме кефят. Най - много си падам обаче по албумите му от средата и края на 90те: The Spiders Lullabye 95 /не дотам концептуален, само последните няколко парчета имат общо по между си/, The Graveyard 96 и Voodoo 98.
Друго слушано до припадък нещо преди и недокоснато от години е албума на Куинсрайк от 88а и на пръв прочит за друго не се сещам.
Nothing to prove
Just a hellish rock n' roll freak
You call your metal black?
Its just plastic lame and weak
We're too old too cold
Too old and too cold

#23 Джуджето_GIMLY

    анонимен човеколюбец

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1378 posts
  • Gender:Male

Posted 08 January 2008 - 20:29 PM

Bathory - Blood On Ice
Blind Guardian - Nightfall In Middle Earth
Rebellion - Miklagard The History of the Vikings Part 2
Rhapsody - Power Of The Dragonflame
Rhapsody - Dawn Of Victory
King Diamond - The Puppet Muster
King Diamond - The Eye
Cage - Hell Destroyer
Rebellion - Sagas of Iceland The History of the Vikings Part 1

Кироо, бегай оттука, оти че те изпапурчим с копачо!

#24 StormWarrior

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 143 posts
  • Gender:Male
  • Location:London

Posted 11 January 2008 - 13:20 PM

Angra - Temple of Shadows
Grave Digger - Tunes of War
Dream Theater - Metropolis pt.2
Dream Theater - Change of Seasons
Turisas - The Varangian Way

Със сигурно изпускам още, като към горните може да добавя Авантазиите и първото Рапсоди, както и Найтфол на Гардиън.
IF YOU CHOOSE TO PICK A FIGHT, THE PRICE MIGHT WELL BE YOUR LIFE

#25 Metal Heart

    silent water(s)

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1399 posts
  • Gender:Female
  • Location:deepest sea

Posted 11 January 2008 - 14:46 PM

Много класики се изброиха... Няма да се връщам далеч назад в миналото, а ще се съсредоточа в настоящето. Съвсем наскоро излезе първият солов албум на Serj Tankian от System Of A Down - Elect The Dead - много зарибяваща концептуална творба с голям потенциал да се нареди сред любимите ми :D
P.S. Ако някой прояви интерес, ще пост-на историята, разказана от Serj :)

Edited by Metal Heart, 11 January 2008 - 15:42 PM.

It's in your heart, it's in my soul, in your own reality
Vanquish the pain
Don't want to see it fail!

#26 NEVERMORE

    Schecterist

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Carramba, Carajo e Wiskey \m/ \m/

Posted 12 January 2008 - 00:33 AM

View PostStormWarrior, on Jan 11 2008, 13:20, said:

Angra - Temple of Shadows
Grave Digger - Tunes of War
Dream Theater - Metropolis pt.2
Dream Theater - Change of Seasons
O yeah!
:rolleyes: :blush: My precious :yes:

#27 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 13 January 2008 - 10:33 AM

View PostAggressive Perfector, on Jan 7 2008, 21:55, said:

:blink: :huh: :worship: :no:
По-спокойно бе, човек! Тва е музика, не наука, баси...
Това на Методиус няма как да му го обясниш :)

#28 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 15 January 2008 - 10:52 AM

View PostSvil, on Jan 13 2008, 10:33, said:

Това на Методиус няма как да му го обясниш :rolleyes:
Хих! [[:

По темата - почти сите Iced Earth-ски. За какво иде реч в тях.. Леле, много ме мързи, няма ли кой да го напише? ;/

#29 sodom

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 143 posts

Posted 15 January 2008 - 18:39 PM

Един е концептуалния албум - велик:
WASP - The Crimson Idol

Другите................ :rolleyes:

#30 Nosferatu

    Vampire Demigod

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 813 posts
  • Location:ye entrancemperium

Posted 18 January 2008 - 21:21 PM

Dimmu Borgir - In Sorte Diaboli като концепция ме кефи адски много, като музика е по-слаб от Дет култ армагедон, но става.
Manowar - The Triumph Of Steel - и той не е чак толкова концептуален, защото само една част от него е свързана, но е убер здрав!
Manowar - Gods Of War - мен си ме кефи адски много!
Bathory - Blood On Ice - нек'ъф култ ебаси!!!
Dissection - Reignkaos - мракът оувъруелминг!
King Diamond - The Graveyard - любим като концепция и един от най-любимите ми даймъндски албуми въобще.

#31 Nwarth

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 46 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Southernmost

Posted 03 February 2008 - 15:01 PM

Нека и аз да изброя моите, макар че те са подредени по емоционален заряд за мен, а музиката в повечето случаи не се опитвам да я критикувам... Ако концепцията е жестока - всичко друго си пасва.

Първо: Nevermore - Dreaming Neon Black

View Postcadaurus, on Dec 28 2007, 23:37, said:


Nevermore - Dreaming Neon Black (1999)
Обяснение в любов или по-точно какво става, когато гаджето те зареже...

Това тук не е точно така. В албума се разказва за приятелката на Уарел, която попада в религиозна секта, изчезва и се смята за мъртва. Всичките текстове на албума са свързани с една обща поема, която може да се съедини от първите изречение на всяка песен в лириките ( на лириките, но не на вокалите). Всичките лирики са невероятно емоционални, вокалите за мен са най-добрите изпяти някога от Дейн, темите засегнати в различните песни обхващат не само любовната болка от загубата (която присъства във всяка песен), но и всички други теми, характерни за творчеството на Nevermore. От агресивността, гнева и болката в Beyound Within, до омекотяването, мелодията, загубата на смисъла, отказването в живота в Dreaming Neon Black, Deconstruction, до връщането на надеждата, самозалъгването във вече съединението от всичко изсвирено досега в Cenotaph и No More Will. За всички почитатели на готика или дуума, които не биха се сетили да търсят подобно нещо в такава група - нека го чуят. Този албум просто смазва с атмосферата си.


Второ: Pain of Salvation - BE

Уау... Уау, уау, уау! Няма такава концепция, няма такова нещо, няма толкова много оригинални идеи, толкова много различни влияния, толкова откровения, толкова болка. A какво точно е концепцията? За смисъла на съществуването на човечеството, за нуждата от Бог, за липсата му в модерното общество. В албума действително има 2 главни герои - Бог и Mister Money, които наблюдават какво се случва със света от двете си гледни точки. Както другите подобни концепции и тук се стига до нещо като край на земята, до преосмисляне и т.н. Все пак не очаквайте тук нещо християнско, дори разбиранията на бандата да са такива, тук Бог е представен в един универсален смисъл нямащ нищо общо с която и да е религия, той действително е света, всеки един от нас съставя част от него. Депресия отново, дааа, само такива глупости слушам...


Трето: Amorphis - Eclipse

Историята на Кулерво - много поучителна! Разказва се за робът Кулерво, който един ден решава да избяга от господаря си, за да търси своя път, минава през какви ли не случки, докато не намира родителите си, не се среща с жена си, която пък се оказва... Е, сами открийте това, мисля, че на официалния сайт на Аморфис все още има цялата история преразказана на английски. В самия албум случките са объркани, не са в хронологичен ред и по този начин трудно може да се разбере кака точно е концепцията. Още не съм чул каква е точно концепцията зад Silent Waters, но не вярвам да ми хареса повече от историята на Кулерво.


Тук вече просто почвам както се сетя.

Behemoth - Zos Kia Kultus

Не знам дали точно се зачита за концептуален албум, но повечето текстове в албума са свързани с учението Zos Kia Kultus, което беше разработено от един ученик и приятел на Алистър Кроули, чието име не мога да се сетя в момента. Основата на техниката е използване на символи за постигане на магически ефекет, на тантри, повтаряне на определени магически думи и т.н. и през целия албум може да се види тази техника, клипа към As above, so below също показва непрекъснатото повтаряне на символи. Въобще цялата окултична атмосфера в албума го слага сред любимите ми дет резачки...

Ааа, албумите на Burzum считат ли се за концептуални :Р? Все пак той е искал да постигне чрез всеки един от тях заклинание, което да приспи слушателя ; D. Е, последните му 2 са действително концептуални, но все пак не ми харесват достатъчно, за да опиша историята в тях. Хм, всъщност само Daudi Baldrs има строга концепция, а определено ми идва прекалено опростен, за да ми е любим.

Cradle of Filth - Cruelty and the Beast

Позната концепция - историята на Елизабет Батори написана в класически английски стихове и представена в готик/блек атмосфера. Харесвам много текстовете в този албум... има много точни попадения на Дани, яд ме е, че вече не си прави труда да драска толкова дълги неща. Damndation and a Day също е концептуален, разделен на няколко части (и отново по Paradise Lost на Милтън), по-любим албум ми е, но концепцията не ме грабва толкова, само последната част, където са Mannequine и Thank God for the Suffering, където историята се завихря в любимия ми романтичен стил... не съм сигурен, но и там май главната героиня е Батори или поне нейн прототип, хаха.

Diabolical Masquerade - Death's Design

Това го бях забравил... Проект на китариста на Кататония + Dan Swano, албума е представен като саундтрак на филм на ужасите, но действително не съществува такъв. Невероятен концептуален албум без концепция! В него просто темите се повтарят, лудостта надвива всичко, дори да има някаква измислена история, тя е нищо пред красотата на музиката, която се разкрива за слушателя... Защо този проект трябваше да умре?.. Препоръчвам на всички почитатели на авангардния/атмосферичен блек, но ако има такива, те вече са го чули.


Dark Lunacy - The Diarist

Мелодичен готик дет... когато за пръв път чух този албум от италианците и видях, че са премахнали цигулките, толкова характерни за техния звук бях много разочарован. И така с месеци го преслушвах, харесваше ми, но не на нивото на останалите. И след това видях лириките... Писани са по дневника на руски войник по време на Втората световна и разказват битката за Ленинград представена от различни ъгли. Невероятни, смазващи текстове, невероятна атмосфера. Интересно е, че италианците дори са написали текст на руски... С този албум станаха една от любимите ми банди.

Няма да минавам през Diamond. Само ще спомена, че любимият ми албум като концепция е Абигейл и продължението й.

Ulver - The Madrigal of Night - 8 химна за вълка в човека

Красота.. поне на текстовете, ахахаха. Не, един наистина блек метъл албум, нямам си представа как и защо са решили да запишат това нещо, в началото въобще не го харесвах, но коцепцията винаги ме караше да се връщам към него, до момента, в който се влюбих в този албум. Да не говорим за легендите около този албум, тексовете му все пак са жестоки, рифовете пленяват. Нека да дам част от единия текст.

И продължава да лови без капка тъга.
Защото каквото минава – изчезва.
Единственото му съжаление бе - липсата
на желания, неизпълними, достойни за сълзите му.

Докато не видя жал в нейните очи,
където цялата светлина блестеше
и скоро всичката радост трябваше да умре.
Девица величествена в своята чистота -
оставена сама, изгубена.

Луната изгрява отново,
преродена над нейната душа -
открадната тук от мрака,
свързващ я с магията вековна.

Изплашена тя го приближава
и продумва:

Ти, вестительо на Дявола,
който внася ужас във влюбените сърца.
Ти, елексирът на омразата човешка.
държащ дъхът последен на моята умираща душа -
Не ме оставяй, о, сянко
преди да се предам
на тези дълго отричани желания -
подарък за моето умиращо сърце.

И не носи той повече своят костюм -
червен като кръвта и виното -
защото виното и кръвта бяха на ръцете му
докато стоя до нейното легло и труп,
когато ги намериха двамата.

На норвежки сигурно е много красиво... : D!
И първият им албум е концептуален, но така и не успях да вляза в историята с троловете там. А пък следващия, отново концептуален, не ми е по вкуса...

The Old Dead Tree - The Nameless Disease

Още един изключително емоционален и депресивен албум. Концепцията се върти около самоубилия се барабанист на групата и начина, по който те се опитват да преодолеят загубата, да свикнат с идеята, че изглежда за него те не са били достатъчна подкрепа, за да го накара да продължи да живее. Изключително тежък албум, който би трябвало да привърже човек към живота. В комбинация с Brave Murder Day на Katatonia този албум или ще ви накара да се самоубиете или да приемете смъртта и да се примирите с нея в края на живота си като нещо напълно нормално.

Lacrimosa - Fassade

Концептуалното албумче на Лакримоза, което има за цел в един-единствен албум да събере всички отрицателни емоции, които човек може да изпита (макар и в положителен аспект, ахахха)... е, не е като да са ги събрали всичките, но идеята на албума действа отлично ; D. Трите части на Fassade имат прекрасни текстове, а геният на Тило както винаги ги е възпроизвел отлично като музика. И другите албуми на Лакримоза са тук-там концептуални, но точно този ме грабна точно заради това.

Katatonia - Viva Emptiness

Това май не е концептуален албум, а? Хаха. Е, не, поне аз откривам история в него, историята на двама братя попаднали в свят на престъпления, и това може да се проследи в текстовете от първата до последната песен. Oще от Ghost of the Sun ("the coldness from my brotherskin") до Omerta ("I thought I'd lost you my brother") героите са двама, извършват престъпление, влизат в затвора, свидетелстват и излизат, но това действително не е от значение... емоционалния заряд, смазващата престъпна атмосфера - просто рай, нещо което Katatonia никога няма да повтори. За мен и Brave Murder Day си е концептуално албумче свързано със страха от смъртта, образ, който се появява във всеки един текст от онзи албум и срещу който главния герой се изправя и накрая побеждава (макар и в смъртта си) страха си.

Някои други концепции:
В момента Virgin Black изваждат 3 концептуални албума, които заедно представляват музика за погребален ритуал. То и първия албум на Virgin - Sombre Romantic минава за концептуален за мен, то дори не е албум, а една песен... Но всичко на Virgin Black e прекрасно, няма нужда да изтъквам каквото и да е от творчеството им. Epica имат интересна концепция Consign to Oblivion започната още в последния албум на After Forever с Янсен, но то не е албум ; D. Защо никой не спомена NIN - Year Zero : P? Moonspell - Darkness and Hope e концептуално албумче с истории за призраци и призрачната атмосфера е доста добре написана, The Antidote пък се води точно концептуален, но действително не е, по него просто има написан сборник с разкази, но действително в целия албум се повтарят и застъпват идеи, както е и в Memorial. Чудя се само как до този момент My Dying Bride не са издали концептуален албум... трябва : Р!

Леле колко писах, никой няма да го прочете ;РРРР.

Edited by Nwarth, 03 February 2008 - 15:04 PM.


#32 spiritt1974

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 149 posts

Posted 09 February 2008 - 14:48 PM

Gods of War на Manowar с риск да предизвикам вълна от негодувание

#33 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 09 February 2008 - 17:20 PM

View Postspiritt1974, on Feb 9 2008, 14:48, said:

Gods of War на Manowar с риск да предизвикам вълна от негодувание
що, албума си е много як
само ми е странно що като ти е любим, лекичко плюеш по кралете в другата тема за смешните албуми :metal: :harhar:
майтапя се де...не ми пука особено кой какво мисли за моята любима музика

edit: впрочем и аз оплюх албума след 2-3 невнимателни слушания и първоначално се учудих...но това си е пак Менуор, но смесено със саундтрак (най общо казано)...за мен лично е яко

Edited by Geddy, 09 February 2008 - 17:22 PM.

View PostHeathenHeart, on 28 January 2013 - 13:29 PM, said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#34 spiritt1974

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 149 posts

Posted 10 February 2008 - 20:32 PM

Там бях написал че се шегувам :D

#35 ArthurDent

    епископ

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 245 posts

Posted 21 February 2008 - 15:20 PM

View PostNwarth, on Feb 3 2008, 15:01, said:

Леле колко писах, никой няма да го прочете ;РРРР.
Е защо - аз с голям интерес изчетох всичко и ти благодаря за добрите описания.
А ако щеш вярвай - и аз посредата на поста ти си зададох въпроса:

View PostNwarth, on Feb 3 2008, 15:01, said:

Чудя се само как до този момент My Dying Bride не са издали концептуален албум...


#36 Tejuk Metalist

    Angel Of Death

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 552 posts
  • Location:South Of Heaven

Posted 23 February 2008 - 11:57 AM

Posted Image
;) :blush: :yes:

#37 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 27 February 2008 - 23:32 PM

View PostNwarth, on Feb 3 2008, 15:01, said:


Леле колко писах, никой няма да го прочете ;РРРР.

Не можеш да си представиш с какво удоволствие четох поста ти, и въпреки че тези неща са ми доста далече стилово(поне някои от тях), ще си направя труда да ги чуя, защото ме заинтригува много...Колкото до моите любими концептуални албуми(най-любимият ми вид албуми изобщо :drinks: )-всичко вече е казано...Wish You Were Here на Floyd може ли да се приеме за концептуален? Ако да, доста би уподобил тези от рода на The Crimson Idol, Tommy,..., само чуйте Have a cigar, Welcome to the Machine също-"Заповядай, младежо, седни, вземи си пура, ти ще бъдеш велик, звезда, къде беше, няма значение, знаем къде си бил и какво си правил, защото си част от машината..." Тази машина не е ли музикалният бизнес? Но разбира се, както всичко флойдско, и това може да бъде погледнато поне през 10 различни призми, които да му придадат нови значения...
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#38 Lazy

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 22 posts

Posted 17 March 2008 - 17:22 PM

А моят любим е този:

Posted Image

Jefferson Starship - Blows Against the Empire (1970)

Разказва историята за хипарска революция срещу властта в Щатите и мечтата да се открадне космически кораб от орбита и да се направи пътешествие в космоса в търсене на нов дом.
Любопитното е, че Пол Кантнър е бил повлиян от някои идеи на Робърт Хайнлайн и му е написал писмо с молба да му разреши да ги използва. Хайнлайн му отговорил и дал разрешението си.

#39 Undertow

    кюре

  • Отлъчени
  • PipPip
  • 98 posts

Posted 17 March 2008 - 20:40 PM

View PostMetal Heart, on Jan 11 2008, 14:46, said:

Много класики се изброиха... Няма да се връщам далеч назад в миналото, а ще се съсредоточа в настоящето. Съвсем наскоро излезе първият солов албум на Serj Tankian от System Of A Down - Elect The Dead - много зарибяваща концептуална творба с голям потенциал да се нареди сред любимите ми :angry3:
P.S. Ако някой прояви интерес, ще пост-на историята, разказана от Serj :harhar:


Аз проявявам интерес ако все още имаш желание :ninja:


ОН > Virgin Steele - House of Atreus ACT I ( за мен това е най-най-най-задължителния концептуален албум) Естествено не всеки се интересува от гръцка митология, но пък драмата там е много интересна.
Музиката пък е :blush:

Ето какво казват най-големите критици от един чуждестранен сайт на който 95% от албумите са оплюти, няма да споменавам сайта защото може би се сещате, а и да не правя реклама:lol:


Quote

Everybody, who claims to be a Metal-fan and does not possess this CD already or won't run into the next shop to get it, has to be excommunicated immediately!

Posted Image


========================================================



Натам мога да продължа с Pain of Salvation - The Perfect Element - трудно е да направиш изобщо някакъв опит да преразкажеш набързо сюжета на този албум. Линията на смисъл е общо взето кръстосан огън между социалност и утопия. Нараненото дете - съсипания човек.Любовта която малките притежават и това в което се превръща после. Много , много може да се говори... но най-добре е да се чуе.

Posted Image


========================================================


И завършвам с Pink Floyd - The Wall - едва ли има смисъл да разказвам за какво става въпрос.За мен всеки е гледал филма или поне е слушал албума. Гледал съм филма поне 100 пъти и всеки път откривам различните гледни точки в една и съща идея.Който не е гледал филма за мен просто е изпуснал едно от най-великите творения правени някога...

Posted Image

Edited by Undertow, 17 March 2008 - 20:41 PM.

Comfortably Numb

#40 Димо

    The Green Reaper

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 248 posts

Posted 19 March 2008 - 11:44 AM

Ех, че късно видях тая тема. :blush: По-голяма част от любимите концептуални албуми вече сте ги споменали за това ще бъда скромен и ще назова само два:

NIИ – Yaer Zero

Годината е 2022 (или Година Нулева). Часовникът отброява времето до Апокалипсиса. Атмосферата е Оруеловска. Светът (или поне Щатите) се управлява от тоталитарно правителство (hyperpower - термин за господстваща нация), а съзнанията на хората са под влиянието на фанатичната религиозна общественост. Свят, където почти всичко естествено е мъртво (свобода/мнение/природа), а технологиите са във всеки аспект от живота на хората. Дори и звуците...
Началото е мощно, шумно и мелодично - като едно деликатно утро в Деня на Страшния Съд ("...Facing our consequence/This is the beginning of the end..."). След това Машините бавно и постепенно завземат аудио ландшафтите, като ги имплодират в минималистични, дигитализирани звукови картини, над които се извисява гласът на Резнър - агресивен на моменти, в добрата стара традиция, и шизофренично плах на други места. Думите му: Бог, войната, омразата. Оръжията му: синкопирани синтетични бийтове и бас линии, многократно филтрирани и почти невидими китарни рифове, хаотични семпли и режещи ушните канали glitch шумове. :lol:

dredg – El Cielo

Концепцията: Dream Caused by the Flight of a Bee around a Pomegranate a Second Before Awakening

Posted Image

Думите са излишни... Просто чуйте ударите на четката върху платното и се оставете на музиката! :(





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users