Jump to content

Кои са най-надценяваните чужди групи в България?


144 replies to this topic

#21 Aggressive Perfector

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 145 posts

Posted 01 October 2007 - 14:19 PM

View PostЗмей Горянин, on Oct 1 2007, 13:26, said:

Darkthrone, които дори нямат щастието да имат своя De Misteriis...
Under A Funeral Moon, anyone? :D

#22 Ilith

    Pale Enchantress

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 275 posts
  • Interests:sadness and hate

Posted 01 October 2007 - 14:20 PM

Кой каза The Doors? Това никак не е вярно...
Но да, съгласна съм за Хим и Нирвана :D

#23 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 01 October 2007 - 14:20 PM

View Postdave, on Oct 1 2007, 15:05, said:

Много неща си написал, ама аз така и не разбрах, защо смяташ, че DP е надценявана банда в България?!?
Това, което разбрах е, че в България DP се радват на по-висока оценка, спрямо тази в UK. Това значи ли, че е надценена банда?
Или значи, че е правилно оценена, в съответствие на разни социално икономически особености на оценяващите.
Щото аз мога да посоча огромен брой банди, които никога не са получавали оценка в БГ. Това значи ли, че са недооценени в БГ, или значи просто, че е не са имали шанса да бъдат оценявани въобще?

Ти май не си прочел заглавието на темата. Тук иде реч за най-надценяваните, а не за най-недооценените групи/артисти в България. Според мен, а знам, че не съм единствен в това си твърдение именно Пърпъл е един от христоматийните примери за група, която се тачи много повече у нас, отколкото където и да било по света. Това са факти, а не предположения. Те почиват на сравнителни анализи извършвани най-често под формата на разговори с чужденци от мен и други меломани, с които аз съм говорил по въпроса. На помощ през осемдесетте идваха и разни апокрифни западни списания, от които разбирахме кой колко фена има по света. Е да, на помощ идваше и онзи филм от една нюйоркска зала с репликата на един продуцент: Because Led Zeppelin are great. That's why! Така поне мисля аз и тъй като съм пристрастен не ангажирам никой с мнението си...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#24 dav

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 235 posts

Posted 01 October 2007 - 14:29 PM

View Postmarillion, on Oct 1 2007, 14:53, said:

Ще отговоря аз, защото аз ги посочих на първо място в списъка ми. Никой не казва, че Пурплето няма фенове по света. Никой също така не казва и, че Пурплето не е тачена група по света. Това, което поне аз казвам е, че в процентно изражение тази група има повече фенове у нас отколкото в Англия. Говорил съм с много англичани по този въпрос. Всички те познават името DP и говорят с уважение за тях, но когато се спомене за LZ разговора се променя в посока страхопочитание... Едно е да уважаваш, друго да идологизираш. Просто сравнение между двете групи не може да се прави, поне в Англия LZ винаги ще имат митологичен статус. А в България почти винаги двете групи вървят ръка за ръка, когато в нечий разговор се спомене седемдесетарски хард рок. Така е...

Добре де това ,че шепа англичани, с които си говорил митологизират Цепелин и това съвпада с твоите разбирания, дава ли ти осноавние да твърдиш, че Пърпъл са надценена група у нас?
Нищо лошо в това, че харсваш повече Цепелин, но ми се струва, че подхождаш твърде субективно се в случаял

#25 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 01 October 2007 - 14:54 PM

"Обективна оценка" ще рече "продажби". И нищо друго.

Любопитен факт: в США само албумът Whitesnake 1987 е продаден в повече копия, отколкото целите дискографии на Deep Purple и Rainbow, взети заедно.

Какво доказва това? Нищо не доказва. Просто любопитен факт.
Така е то.

#26 Yanni

    I Am Colossus

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1816 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Discordant System

Posted 01 October 2007 - 14:55 PM

View Postgeorid, on Oct 1 2007, 15:16, said:

Не, не. Не ОТВАРЯЙ тази тема ОТНОВО. Туй искам да кажа.
Не отваряй кутията на Пандора!

Както и не споменавай името МУ ;)
Веднъж вече прояви неблагоразумието да го сториш, което, разбира се, няма да остане без последствия ;)
Направиш ли го още веднъж... само пре-светият Neal Morse би могъл да спаси душата ти ;) :D
A new level reached, where the absence of air lets me breathe...

#27 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 01 October 2007 - 15:06 PM

View Postmarillion, on Oct 1 2007, 15:20, said:

Ти май не си прочел заглавието на темата. Тук иде реч за най-надценяваните, а не за най-недооценените групи/артисти в България.

Аз правилно прочетох и правилно зададох въпроса си.
Ти не ми отговори или не си прочел правилно мейла ми.

Ще опитам пак:
Не споря, че DP/Doors ... тн... са оценявани много високо у нас, за разлика у другаде.
Защо според теб обаче, това значи, че са надценени?
По скоро са си съвсем правилно и уместно оценени с оглед на лишената от информация дупка, в която живяхме.
Пример - аз слушам активно музика от 82-ра година.
Не крия, че първата свястна банда, която чух беше Пърпъл (след Бони М и Стикс ;) ).
Познай кога чух Цепелин.
И не съм изолирано явление, напротив :yes: .
Та защо мислиш, че съм надценил Пърпъл?
Съвсем реално съм си ги оценил, при наличната база за сравнение (Щурците, Диана Експрес и Сигнал ;) ).
Next One Is Real

#28 Coremania

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 29 posts

Posted 01 October 2007 - 15:08 PM

Останал съм с впечатлението, че Iron Maiden са надценявани тук в България. Като че ли по света не се носят с чак толкова голяма слава :yes: Де да знам всъщност...

#29 the_mess

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Interests:Metal,Computer Games,Art!

Posted 01 October 2007 - 15:11 PM

AC/DC....Кефят ме ма чак па толкоз...
Don't try to tell us
What is right for us
We don't give a fuck anyway
Don't try to steal
Imagination from us
Things we believe
We will never betray!!!

#30 cygnusx86

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 323 posts

Posted 01 October 2007 - 15:12 PM

View Postdave, on Oct 1 2007, 13:34, said:

Няма надценявани групи.

Така е,прав си.Всичко е въпрос на вкус.Но да приемем че имаше...та затова Mayhem,Darkthrone,Manowar,Nirvana,Motorhead,Venom,Black Sabbath,Symphony X и всички траш групи.Да не забравя и Pantera,група която освен Vulgar Display of Power не е направила нищо свястно,изключвам по една-две песни от другите албуми.И как се разбира надценявана ли е групата не мога да разбера.Ммм не я разбирам аз тая тема нещо,всеки ше изброи групите които не харесва и толкова...
"9.29. Сражавайте се с онези от дарените с Писанието, които не вярват в Аллах и в Сетния ден, и не възбраняват онова, което Аллах и Неговият Пратеник са възбранили, и не изповядват правата вяра докато не дадат налога безусловно и с покорство."

#31 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 01 October 2007 - 15:14 PM

View Postgeorid, on Oct 1 2007, 15:54, said:

"Обективна оценка" ще рече "продажби". И нищо друго.

Продажбите също не са обективен критерий. Първо, че броят и характерът на аудиторията преди и сега е съвсем различен. Второ, че самият рок се променя, а с това се променя и цялостното отношение към него. Трето, че няма как да знаем колко много е повлияло всяко едно копие на всеки един албум върху всеки един слушател. Първият Велвет, както знаем, е бил закупен от няколко десетки души, но след изслушването му, всеки един от тях основал собствена група. Дали Гарт Брукс може да се похвали с нещо подобно? И кой е по-"влиятелен" в този случай - Велвет с техния ъндърграунд банан или мултимилионният динозавър Брукс?

Обективна оценка за продукт на изкуството не съществува. Който възприема музиката като състезание, обикновено се превръща в шредър. ;)
Но. Съществува интерсубективна оценка, която се формира от социология, историография и внимателно четене на пресата. :yes:

Пример: чуваш LZ I/II, прочиташ много мнения за тях и установяваш, че това е началото на ново летоброене в музиката. След това чуваш Shades of DP/DP, прочиташ много мнения за тях и установяваш, че това не е началото на ново летоброене в музиката. И т.н.
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#32 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 01 October 2007 - 15:14 PM

Абе що The Doors се смятат за надценени у нас (каквото и да означава това)?
Не мисля, че са надценени у нас (каквото и да означава това).

The Doors са си The Doors - каквото по света, такова и у нас - The Doors. Може би една от малкото балансирано оценени групи по релацията "свят / у нас" (каквото и да означава това).
Така е то.

#33 the_mess

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 228 posts
  • Interests:Metal,Computer Games,Art!

Posted 01 October 2007 - 15:17 PM

Slipknot са дооооооста надценени...гледам лапета дето от метъла понятие си нямат ама слушат SlipKnot които и мене в прочем ме кефят ама....ча па толкоз!
Don't try to tell us
What is right for us
We don't give a fuck anyway
Don't try to steal
Imagination from us
Things we believe
We will never betray!!!

#34 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 01 October 2007 - 15:19 PM

View Postgeorid, on Oct 1 2007, 16:14, said:

Абе що The Doors се смятат за надценени у нас (каквото и да означава това)?

Може би, защото са една от най-надценените групи в световен мащаб? И защото фенската маса на Доорс в България се състои от 95% фенове на личността на Джим Морисън и 5%, които не са чували за Byrds. :yes:
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#35 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 01 October 2007 - 15:21 PM

View Postcadaurus, on Oct 1 2007, 16:14, said:

И кой е по-"влиятелен" в този случай - Велвет с техния ъндърграунд банан или мултимилионният динозавър Брукс?
Без съмнение - Гарт Брукс. Повечето хора по света слушат чалга. Това е положението.

И на мен ми се ще Мел Брукс да е по-влиятелен от Гарт Брукс, ама не е.


Quote

социология, историография, четене на пресата
Как успя да сбереш трите най-манипулативни дисциплини в едно изречение :yes:
Така е то.

#36 Fester Addams

    True Poser

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 277 posts

Posted 01 October 2007 - 15:22 PM

View Postthe_mess, on Oct 1 2007, 16:11, said:

AC/DC....Кефят ме ма чак па толкоз...

Ааа не ДиСи няма да ги барате ;) Back In Black е най-продавания рок албум :yes: ДиСи ги обичат по целия свят.Има точно три думи,които олицетворяват хубавата музика:Simplicity!Simplicity!Simplicity! ;)
Шоу да става!

#37 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 01 October 2007 - 15:24 PM

View Postgeorid, on Oct 1 2007, 16:21, said:

Без съмнение - Гарт Брукс. Повечето хора по света слушат чалга. Това е положението.

Не съм съгласен. По-влиятелен от гледна точка на слушателя, но в никакъв случай от гледна точка на музиката. А щом говорим за влияние, редно е да фаворизираме "музикантското" над "стадионното". Клиширано казано, Гарт Брукс има повече количествено влияние, но Велвет - повече качествено. А качеството е по-важно.

Edited by cadaurus, 01 October 2007 - 15:27 PM.

violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#38 Aggressive Perfector

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 145 posts

Posted 01 October 2007 - 15:26 PM

View Postcygnusx86, on Oct 1 2007, 16:12, said:

Така е,прав си.Всичко е въпрос на вкус.Но да приемем че имаше...та затова Mayhem,Darkthrone,Manowar,Nirvana,Motorhead,Venom,Black Sabbath,Symphony X и всички траш групи.Да не забравя и Pantera,група която освен Vulgar Display of Power не е направила нищо свястно,изключвам по една-две песни от другите албуми.И как се разбира надценявана ли е групата не мога да разбера.Ммм не я разбирам аз тая тема нещо,всеки ше изброи групите които не харесва и толкова...

ХАХАХА! Чуваш ли се!?
Mayhem и Darkthrone - култ в блека по цял свят
Manowar - кралете на метъла ебаси... Няма метъл който да не ги е слушал
Nirvana - и те се харесват по цял свят и са тачени като легенди
Motorhead - абе скрий някъде!
Venom - какво надценяване?! Те след '85 вадят лайна. А предишните албуми са обожавани и са повлияли на 90% от екстремните величия и на твоите любимци Metallica...
Black Sabbath - ама не, казвам ти, скрий се някъде и не излизай оттам.
Symphony X не знам да са толкова тачени в България...
Всички траш групи - даааа, то през 80те години преобладаващият метъл беше хевито, а трашът беше ъндъргаунд и само в БГ го слушахме...

Quote

Да не забравя и Pantera,група която освен Vulgar Display of Power не е направила нищо свястно
Човече, ти изби рибата... :yes:

#39 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 01 October 2007 - 15:27 PM

View PostAggressive Perfector, on Oct 1 2007, 16:26, said:

Да не забравя и Pantera,група която освен Vulgar Display of Power не е направила нищо свястно
То си няма и нужда от повече :yes: .
Next One Is Real

#40 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 01 October 2007 - 15:45 PM

View Postgeorid, on Oct 1 2007, 15:54, said:

"Обективна оценка" ще рече "продажби". И нищо друго.
Така е. Съгласен съм с теб.
Като говорим за продажби, не е лошо да се запознаем с класацията на НАЙ-ПРОДАВАНИТЕ групи/изпълнители НА ВСИЧКИ ВРЕМЕНА. Тя е подредена в няколко категории:
- продажби над милиард
- продажби над 500 милиона
- продажби над 250 милиона
- продажби над 100 милиона
- продажби над 75 милиона
- продажби над 50 милиона
По-надолу не продължава тази класация, защото група/изпълнител продал под 50 милиона бройки НЕ СЕ СМЯТА за НАЙ-ПРОДАВАН.
Кой е продал над милиард? Ще разберете след малко...
Става въпрос разбира се, за легални продажби.
От тази класация научаваме интересни неща. Като например, че Пърпъл са продали над 100 милиона копия. Ужасяващо много. Но пък са далеч зад Цепелин - около 300 милиона. Също интересен факт в тази класация е, че Whitesnake ги няма в нея. Т.е. не е възможно те да са продали от един от албумите си повече отколкото Пърпъл изобщо. И това е съвсем нормално.
Цепелин и Пърпъл са едни от НАЙ-ПРОДАВАНИТЕ. Факт. Но и двете групи СМУЧАТ в сравняние с ........................ Алла Пугачова. :yes:
А ето я и самата класация. Разгледайте я. Има интересни неща.
I don't know how I managed it...





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users