Jump to content

Суеверни ли сте?


68 replies to this topic

#21 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 04 април 2014 - 14:17

View Postzero_sum, on 04 април 2014 - 14:05 , said:

Приемате ли чукането с чашите при наздравица за суеверие?

Естествено. То си е чисто суеверие. До такава степен навлязло в ежедневието, че се е превърнало в автоматичен инстинкт.
Всъщност суеверията представляват точно това - защитен психологически инстинкт. По-горе Warlord чудесно обясни технологията им.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#22 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 04 април 2014 - 14:34

View Postzero_sum, on 04 април 2014 - 14:05 , said:

Приемате ли чукането с чашите при наздравица за суеверие?
Приемам го като традиция. В основана на много традиции има суеверия. Но, ако спазя някоя такава, това не ме прави суеверен. Още повече, че изобщо не очаквам да се случи там съответното добро/лошо нещо.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#23 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 04 април 2014 - 15:13

View Postzero_sum, on 04 април 2014 - 14:05 , said:

Мен лично по някой път ме изнервя, когато съм жаден да чакм някой да се повърта :D
Никой няма да те утрепе ако пиеш без наздравица, или кажи ти "Наздраве" и пий. :)
Hedniska Blod

#24 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 04 април 2014 - 16:17

View Postzero_sum, on 04 април 2014 - 14:05 , said:

Мен лично по някой път ме изнервя, когато съм жаден да чакм някой да се повърта :D
Интересно и дали жаждата си я утоляваш с алкохол?
Сега, ако кажеш, че това се отнася само за пиене на бира - добре е да знаеш за обща култура, че според етикета точно с бира не се чукат чашите :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#25 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 04 април 2014 - 21:32

View Postviolator, on 04 април 2014 - 13:46 , said:

Аз не съм просто атеист. Аз с гордост се наричам антитеист. И смятам, че всички суеверия, ведно с религиите, трябва да бъдат разобличавани, мачкани и иронизирани при всеки удобен случай.
Аз съм малко по-умерен, затова и на срещата ти казах, че не съм чак като теб атеист. Макар че, всъщност, съм доста близо, особено напоследък. Иначе на мен като човек с математическо образование ми е трудно да приема нещо, което почива практически изцяло на ненаучни принципи и логически грешки - а религията е именно това. По-малките суеверия - също, но не пречат толкова.

Принципно съм на мнение, че всеки има право да вярва в каквато си пожелае глупост, стига да не товари околните с нея - т.е. дали вярва в Яхве, Аллах, Один, Супермен или Летящото Спагетено чудовище, за мен е напълно все едно, стига да не се опитва да кара мен или другиго да сподели вярата му и да не се опитва да съди или да кара други хора да съдят мен или другиго на базата на тая вяра. Ако получава и някакъв позитив от това, направо чудесно.

От друга страна, срещал съм религиозни фанатици, на които вярата очевидно им вреди. Точно те обаче в общия случай имат навика да ръчкат религията си в живота на всички наоколо, та... На един му препоръчах да прочете "Спечели облог за Сатаната" на Хайнлайн, та белким види една различна гледна точка.

Като цяло, между другото, съм забелязал, че хора с по-атеистичен уклон май познават религиозните текстове по-добре. Всъщност извън тези, на които познаването на Библията им е част от "длъжностната характеристика"(литератори, историци, свещеници и т.н.), през живота си съм срещал точно двама, за които да съм на сто процента убеден, че я знаят наистина добре. Единият беше гореспоменатият религиозен фанатик, за когото и преди съм разказвал. Другият е пак колега математик, брутален атеист, прочел Библията единствено за да може да громи християнството аргументирано. Което, впрочем, правеше при всеки удобен повод. Преди време във форума стана дума за това, че дори повечето вярващи не знаят десетте Божи заповеди...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#26 zero_sum

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 87 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Reading books, hiking, playing guitar, traveling

Posted 04 април 2014 - 22:07

View PostSatyr, on 04 април 2014 - 16:17 , said:

Интересно и дали жаждата си я утоляваш с алкохол?
Сега, ако кажеш, че това се отнася само за пиене на бира - добре е да знаеш за обща култура, че според етикета точно с бира не се чукат чашите :)

Рядко пия друг алкохол освен бира. За първи път чувам, че според етикета точно с бира не се чукат чашите. Има ли някаква причина?

@Тигър застъпването на релията излиза малко извън темата.

#27 Warlord

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 181 posts

Posted 04 април 2014 - 23:35

violator искаш да ми кажеш, че пиеш сам и в пълна тишина - непозволявайки никой да те чукне защото е суеверно и безсмислено?!?! Не ти вярвам :)

Edited by Warlord, 04 април 2014 - 23:37 .


#28 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 05 април 2014 - 12:01

View PostWarlord, on 04 април 2014 - 23:35 , said:

violator искаш да ми кажеш, че пиеш сам и в пълна тишина - непозволявайки никой да те чукне защото е суеверно и безсмислено?!?! Не ти вярвам :)

Естествено, че не. Нали сам казах, че подобни суеверия като чукането на чаши за здраве са се превърнали в автоматичен инстинкт. Понякога просто няма как да бъдат избегнати, защото са неизменна част от социалното общуване. Аз съм доста асоциален, ама чак пък толкова. Например - отказвам, когато ми подарят мартеница. Казвам: "Съжалявам, не съм суеверен и не нося подобни неща, подарете я на някой, който ще се зарадва". И прочие.

Когато съм в компания, разбира се, че и аз се включвам в наздравицата. Но с ясното съзнание, че вземам участие в една напълно безсмислена и досадна глупост. Междувпрочем, случвало ми се е и да откажа да се чукам, когато някой в компанията е толкова възбуден, че вдига наздравица на всяка глътка.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#29 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 05 април 2014 - 12:04

View Postzero_sum, on 04 април 2014 - 22:07 , said:

@Тигър застъпването на релията излиза малко извън темата.

Напълно по темата си е. По същество религиите са чиста проба суеверия. Узаконени и институциализирани суеверия. Психологически залъгалки, експлоатиращи хорските страхове, слабости, необразованост и склонност към предразсъдъци.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#30 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 05 април 2014 - 12:04

View Postzero_sum, on 04 април 2014 - 22:07 , said:

За първи път чувам, че според етикета точно с бира не се чукат чашите. Има ли някаква причина?
Не знам/не помня. Тогва го разбрах, когато някакъв български дипломат от кариерата беше издал книга за етикета. А щом дипломат от кариерата го казва в книга за етикета, аз му вярвам безусловно.

Не съм чел самата книга, там може и да е обяснено, четох интервю с него по повод издаването й.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#31 Warlord

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 181 posts

Posted 05 април 2014 - 12:25

Аз пък продължавам да твърдя, че дори и напълно убедените в несъстоятелността на суеверието антитеисти в разглежданите случаи чувстват известен подсъзнателен дискомфорт, макар и да не си го признават :)
Аз си признавам, че го чувствам, и вече поясних защо е така - остатъчен инстинкт който еволюцията все още не е затрила. А иначе също смятам суеверията за пълен булшит, както и религиите, дори всъщност не съм и атеист. Атеизма също е вид вяра и религия - вярваш, че няма богове. Докато аз не вярвам, че няма богове. Просто не ми пука. :)

#32 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 05 април 2014 - 12:31

View PostWarlord, on 05 април 2014 - 12:25 , said:

Атеизма също е вид вяра и религия - вярваш, че няма богове.

Това абсолютно не е вярно. Вярата и невярата в очеизбождащи и противоречащи си с всеки аспект на естеството щуротии не могат да бъдат съпоставяни в една логическа плоскост.

Пък и при убедените и обосновани атеисти не става въпрос за вяра в несъществуването на "Бог" (Говорящ еврейски дух, строящ милиарди галактики с по милиарди звезди всяка за шест дни), а става въпрос за знание за несъществуването на "Бог". :yes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#33 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 05 април 2014 - 13:05

View PostWarlord, on 05 април 2014 - 12:25 , said:

Аз пък продължавам да твърдя, че дори и напълно убедените в несъстоятелността на суеверието антитеисти в разглежданите случаи чувстват известен подсъзнателен дискомфорт, макар и да не си го признават :)

Кое точно суеверие? Отраснал съм в несуеверно семейство и в несуеверно общество. Превърнатите в традиции суеверия ги познавам като традиции и спокойно мога да не ги спазвам, без да чувствам дискомфорт. С обикновените и всякакви други суеверия съм се запознал по-късно и предубено, изначално определяйки ги като суеверия. Повечето от тях дори не съм запомнил, за да им се връзвам.

Много по-некомфортно ми е, ако не си измия ръцете преди хранене, отколкото ако ям месо на Бъдни вечер например.

View PostWarlord, on 05 април 2014 - 12:25 , said:

Атеизма също е вид вяра и религия - вярваш, че няма богове.
Дори вярата в Бог не е религия. Религия е, освен това, познаването на религиозни книги, правила, принципи, спазването на ритуали, традици и т. н.
Аз, невярвайки в Бог, нямам абсолютно никакви ритуали, традиции, религиозни книги и т. н.
Така че - :no:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#34 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 05 април 2014 - 13:16

View Postzero_sum, on 04 април 2014 - 22:07 , said:

За първи път чувам, че според етикета точно с бира не се чукат чашите.
"С бира, както и с безалкохолни напитки чашите не се чукат."
Прочетох го тук.

Но на по-неофициални събирания не се спазва и всеки вдига чаша с това, което пие.

Също така, ровейки се из нета открих, че вероятно наздравицата води начало от древните възлияния в чест на боговете, също и това.
Явно суеверията са в основата на много обичаи, които не приемаме за суеверия или не се замисляме над тях. Което ме наведе на мисълта, че преди да се съди, трябва да се прецени дали дадено суеверие е вредно или безобидно. Например мартениците, които носят много приятно цветно настроение след зимата, не виждам как могат да бъдат вредно суеверие. Даже за втори път тук прочетох, че някой има нещо против тях - първият път някаква баба сектантка ми дръпна реч в парка, че било ужасно, смъртоносно и нам-кво езическо суеверие да носиш мартеница. Добре, че не видя какво още нося на врата, че женицата, както се беше запенявила, можеше да завърши в някое блато в близката околност. :lol2:

Честно казано, ако някои нормален човек ми откаже мартеница, с доводи, че е суеверия, ще се обидя. (Сектантите аз не ги намирам за много нормални.) Затова, като някой ме поздрави с "Христос възкресе", отговарям "Наистина възкресе" от чиста любезност, а не от вяра.

Всеки да си вярва в каквото иска, стига да не пречи и да не е прекалено. Както за много неща - важна е дозата. :)


View PostWarlord, on 05 април 2014 - 12:25 , said:

Атеизма също е вид вяра и религия - вярваш, че няма богове. Докато аз не вярвам, че няма богове. Просто не ми пука. :)
И аз съм на това мнение, но този спор вече сме го водили с Violator и сега само ще гледам сеир (ако има). :harhar:

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 13:05 , said:

Дори вярата в Бог не е религия. Религия е, освен това, познаването на религиозни книги, правила, принципи, спазването на ритуали, традици и т. н.
Аз, невярвайки в Бог, нямам абсолютно никакви ритуали, традиции, религиозни книги и т. н.
Така че - :no:
Не е точно така. Религия е докрината. Спазването на ритуали и т.н. са религиозни практики и по-скоро съвпадат с вяра. Вяра и религия не са едно и също.
Hedniska Blod

#35 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 05 април 2014 - 13:35

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 13:16 , said:

Не е точно така. Религия е докрината. Спазването на ритуали и т.н. са религиозни практики и по-скоро съвпадат с вяра. Вяра и религия не са едно и също.
Нали и аз точно това казвам - че вяра и религия не е едно и също. Религията има канони, ритуали и традиции. Те дори са различни при различни вероизповедания (напр. католицизъм, източноправославно и т.н.).
Мога да вярвам в Бог, без да извършвам нито един религиозен ритуал. Пак съм си вярващ. Но нито една религия няма да ме приеме/признае за принадлежащ към нея.

Сега ми избройте религиозните практики и вероизповеданията на атеизма :D
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#36 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 05 април 2014 - 13:51

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 13:35 , said:

Сега ми избройте религиозните практики и вероизповеданията на атеизма :D
Яденето, пиенето и тези три неща. Опаа, това май беше за езичеството. :harhar:

Аз твърдя, че атеизмът е религия, т.е. доктрина, не вяра (защото всъщност е невяра). Вероизповеданието му е атеистичните проповеди.

Всъщност тук се дърлим атеисти в различни степени и ни един истински вярващ.

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 13:35 , said:

Но нито една религия няма да ме приеме/признае за принадлежащ към нея.
Не е така, ти може да я признаваш и като те попитат, ще разберат, че вярваш.

Edited by HeathenHeart, 05 април 2014 - 13:52 .

Hedniska Blod

#37 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 05 април 2014 - 14:05

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 13:51 , said:

Яденето, пиенето и тези три неща. Опаа, това май беше за езичеството. :harhar:
А? Религозните не ядат и не пият? Нямат празници, свързани с обилно ядене и ядене по точно определен начин?
Тъкмо напротив. Религия е това, което ме кара да постя в определен период. Атеизмът нито ми определя кога и какво да ям и пия, нито как. Така че пробвай пак.

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 13:51 , said:

Аз твърдя, че атеизмът е религия, т.е. доктрина, не вяра (защото всъщност е невяра). Вероизповеданието му е атеистичните проповеди.

Всъщност тук се дърлим атеисти в различни степени и ни един истински вярващ.
И къде са й ритуалите, ако е е религия? Къде са й каноните и традициите? "Вероизповеданието е... проповеди"... Това нещо не го разбрах.

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 13:51 , said:

Не е така, ти може да я признаваш и като те попитат, ще разберат, че вярваш.
Ъ? Ако аз просто вярвам в Бог, а ме попитат католик ли съм или протеснат - как ще разберат какъв съм, още повече, че съм нито едното, нито другото.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#38 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 05 април 2014 - 15:07

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 14:05 , said:

А? Религозните не ядат и не пият? Нямат празници, свързани с обилно ядене и ядене по точно определен начин?
Тъкмо напротив. Религия е това, което ме кара да постя в определен период. Атеизмът нито ми определя кога и какво да ям и пия, нито как. Така че пробвай пак.
Беше чиста проба бъзик, има и емотиконка - :harhar: .

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 14:05 , said:

И къде са й ритуалите, ако е е религия? Къде са й каноните и традициите? "Вероизповеданието е... проповеди"... Това нещо не го разбрах.
Тъй като атеизмът е антитеизъм, нямането на ритуали е вид ритуал. Наистина излиза, че нищо е нещо, но при теоретизиране в чист вид може да се каже. В атеистичните проповеди се разкрива в какво вярват атеистите и повече в какво не вярват.
Трябва да се направи уточнение, че става въпрос за лично (или групово) възприятие, когато всяка докрина с твърдо установени канони се възприема като вид ограничение. В този смисъл аз (и някои други) приемат религията като ограничение, именно защото твърди, че отвъд нейните рамки "не може да бъде" или " не е редно да бъде". Тъй като твърдолинейният атеизмът твърди същото - че нещо го няма и не съществува, защото "не може да бъде", въпросният се приема като вид ограничение или притежаващ някаква каноничност, както религиите. В случая състоятелността на доводите на съответната доктрина или учение няма значение - то се възприема като ограничение на мисленето и възприятието. Това е моята гледна точка и по тази логика твърдолинейният атеизъм ми изглежда ограничаващ като религия - например ограничава ме да не приема мартеничката, която аз харесвам, защото била суеверие, а този акт аз приемам еднакво с някакво религиозно ограничение, например, да не ям месо в петък. И двете ограничения ми изглеждат еднакво безмислени.
Затова аз приемам за себе си по-умерения вариант на атеизъм - може да се нарече агностичен атеизъм или атеистичен агностицизъм, който според мен не налага никакви ограничения за някакви ежедневни действия, традиции и т.н., а в същото време е достатъчно анти всякакви религиозни заблуди, невежество, фанатизъм и т.н. прояви, които са вредни за обществото и човека, и най-вече ограничават знанието, науката, развитието и т.н.
Толерантна съм към умерената религиозност, която не вреди и не се натрапва. Не виждам нищо лошо в постна трапеза на Бъдни вечер, нито в боядисването на яйца (което даже не е с пристиянски корени), правенето на козунаци на Великден, рибата на Никулден и т.н. Има разлика между някой, отишъл да се разходи със свещ от църквата след Великден и (истински случай) млад човек, който си напуска следването да служи на някаква секта.
Надявам се вече да е ясно. :)


View PostSatyr, on 05 април 2014 - 14:05 , said:

Ъ? Ако аз просто вярвам в Бог, а ме попитат католик ли съм или протеснат - как ще разберат какъв съм, още повече, че съм нито едното, нито другото.
На практика някой може да е нито едното, нито другото, а да си вярва в някаква своя религия, която дори да не е ясно формулирана като система. Повечето хора, които се определят като вярващи са така - те уж се определят като християни (например), а някои вярват в прераждането, други ходят на врачки и други неща, които официалната православна християнска църква отрича.
Hedniska Blod

#39 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 05 април 2014 - 15:32

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 15:07 , said:

Беше чиста проба бъзик, има и емотиконка - :harhar: .
Е, явно неуспешен :)

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 15:07 , said:

Тъй като атеизмът е антитеизъм, нямането на ритуали е вид ритуал.
Първо - "а" и "анти" не е едно и също. Едното е "липса на", другото е "против" и "борба с".
Второ - нямането на ритуал не е вид ритуал. Така както нямането на окосмяване не е вид окосмяване, нямането на политическа принадлежност не е вид политическа принадлежност, нямането на лично МПС не е вид МПС и така нататък, и така нататък, и така нататък.

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 15:07 , said:

В атеистичните проповеди се разкрива в какво вярват атеистите и повече в какво не вярват.
Не съм чувал/чел нито една такава проповед. Те са нещо архаично. Ако не са - кажи ми къде утре има такава, за да отида. Защото християнски проповеди със сигурност ще има и то не една.

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 15:07 , said:

Трябва да се направи уточнение, че става въпрос за лично (или групово) възприятие, когато всяка докрина с твърдо установени канони се възприема като вид ограничение. В този смисъл аз (и някои други) приемат религията като ограничение, именно защото твърди, че отвъд нейните рамки "не може да бъде" или " не е редно да бъде". Тъй като твърдолинейният атеизмът твърди същото - че нещо го няма и не съществува, защото "не може да бъде", въпросният се приема като вид ограничение или притежаващ някаква каноничност, както религиите. В случая състоятелността на доводите на съответната доктрина или учение няма значение - то се възприема като ограничение на мисленето и възприятието. Това е моята гледна точка и по тази логика твърдолинейният атеизъм ми изглежда ограничаващ като религия - например ограничава ме да не приема мартеничката, която аз харесвам, защото била суеверие, а този акт аз приемам еднакво с някакво религиозно ограничение, например, да не ям месо в петък. И двете ограничения ми изглеждат еднакво безмислени.
Няма доктрина, няма учение, няма ограничение. Аз просто не вярвам в едно от хилядите измисляни в човешката история божества. Толкоз и нищо повече. Нямам книга с опорни точки, която да ме учи и да ме наставлява как да не вярвам. Невярата в нещо измислено не е ограничение.

View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 15:07 , said:

Затова аз приемам за себе си по-умерения вариант на атеизъм - може да се нарече агностичен атеизъм или атеистичен агностицизъм, който според мен не налага никакви ограничения за някакви ежедневни действия, традиции и т.н., а в същото време е достатъчно анти всякакви религиозни заблуди, невежество, фанатизъм и т.н. прояви, които са вредни за обществото и човека, и най-вече ограничават знанието, науката, развитието и т.н.
Толерантна съм към умерената религиозност, която не вреди и не се натрапва. Не виждам нищо лошо в постна трапеза на Бъдни вечер, нито в боядисването на яйца (което даже не е с пристиянски корени), правенето на козунаци на Великден, рибата на Никулден и т.н. Има разлика между някой, отишъл да се разходи със свещ от църквата след Великден и (истински случай) млад човек, който си напуска следването да служи на някаква секта.
Надявам се вече да е ясно. :)
Ясно е за теб. Ти си си ти. Но тук говорим по принцип. И в уравнението "е ли атеизмът вид религия" ти не присъстваш ;)


View PostHeathenHeart, on 05 април 2014 - 15:07 , said:

На практика някой може да е нито едното, нито другото, а да си вярва в някаква своя религия, която дори да не е ясно формулирана като система. Повечето хора, които се определят като вярващи са така - те уж се определят като християни (например), а някои вярват в прераждането, други ходят на врачки и други неща, които официалната православна християнска църква отрича.
Не съществува "религия, която дори да не е ясно формулирана като система". Ако не е ясно формулирана и систематизирана, тя е просто вяра, а не религия.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#40 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 05 април 2014 - 16:08

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 15:32 , said:

Е, явно неуспешен :)
Предоставих обяснения. :)



View PostSatyr, on 05 април 2014 - 15:32 , said:

Първо - "а" и "анти" не е едно и също. Едното е "липса на", другото е "против" и "борба с".
Второ - нямането на ритуал не е вид ритуал. Така както нямането на окосмяване не е вид окосмяване, нямането на политическа принадлежност не е вид политическа принадлежност, нямането на лично МПС не е вид МПС и така нататък, и така нататък, и така нататък.
Това вече го обясних - чиста теория, разни размишления.

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 15:32 , said:

Не съм чувал/чел нито една такава проповед. Те са нещо архаично. Ако не са - кажи ми къде утре има такава, за да отида. Защото християнски проповеди със сигурност ще има и то не една.
В момента няма, да, архаично са. Не си ли слушал подобна в училище, в началните класове? Аз съм.


View PostSatyr, on 05 април 2014 - 15:32 , said:

Няма доктрина, няма учение, няма ограничение. Аз просто не вярвам в едно от хилядите измисляни в човешката история божества. Толкоз и нищо повече. Нямам книга с опорни точки, която да ме учи и да ме наставлява как да не вярвам. Невярата в нещо измислено не е ограничение.


Ясно е за теб. Ти си си ти. Но тук говорим по принцип. И в уравнението "е ли атеизмът вид религия" ти не присъстваш ;)
И на двете - аз описвам моите лични възприятия, не претендирам за обективност. Така го виждам за себе си - така го обяснявам.

View PostSatyr, on 05 април 2014 - 15:32 , said:

Не съществува "религия, която дори да не е ясно формулирана като система". Ако не е ясно формулирана и систематизирана, тя е просто вяра, а не религия.
Тук съм съгласна, думата е "вяра", в разговорния език често бъркана с религия.
Hedniska Blod





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users