Jump to content

Форумна класация за албум на 2013-та година!Тема за обсъждане


121 replies to this topic

#1 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 18 декември 2013 - 11:34

В тази тема можете да пускате всякакви коментари, които касаят класацията за албуми.

Напомням, че това е тема за албумите на 2013. В съседния форум Ози ще пусне тема за концертите, така че тях тук няма да ги обсъждаме.
ПИСУК!

#2 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 18 декември 2013 - 13:03

Миналата година аз възразих по точката да може да се участва с класация само с един албум. Оставам на същото мнение. Както и да го въртим, един албум не е никаква класация. Има и спекулативен момент с лишаването от точки на други албуми за сметка на единствения фаворит. Не, че е толкова важно, но ми се струва некоректно. Смятам, че минималният брой албуми трябва да бъде поне три.
Hedniska Blod

#3 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 18 декември 2013 - 13:15

въпрос - тази година Rush пуснаха ново издания на албума Vapour Trails - 2002 година. За разлика от повечето стандартни преиздания, това е смесено и мастерирано изцяло наново, с някои нови елементи в музиката, на старите песни е вдъхнат нов живот - това ми стана едно от любимите издания тази година, затова ме интересува мога ли да го отлича...макар да е ясно че самите песни са стари - не са написани и записани тази година

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#4 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 18 декември 2013 - 13:17

@HeathenHeart
Подкрепям. И моето предложение е за минимум три заглавия в класация. Нека Whiplash да каже, преди още хората да са почнали да пускат.

@Geddy
Не мисля, че може да се каже за точно такъв тип албуми, че са нови.
I don't know how I managed it...

#5 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 18 декември 2013 - 13:39

@Geddy

View Postwhiplash159, on 18 декември 2013 - 11:34 , said:

3. В класациите участват нови, студийни албуми издадени през 2013 година. Не включвайте EP-та, сингли и концертни дискове. Изключение се прави в случаите когато дадена група/изпълнител е издала албум с преработки, които се отличават в значителна степен от оригиналите.

По принцип идеята на тази класация не е била да ви ограничава по какъвто и да е начин, но все пак според мен е коректно когато се прави класация за албум на дадена година то включените албуми да са издадени през тази година, а не да са разни ремастери, преиздания, нови версии на плочи, нови версии с квадрафоничен звук, нови версии на DVD-A и т.н. Естествено ако някой много иска да включи нещо такова не смятам, че аз трябва да съм човека, който да му попречи и съответно ще го включа в крайните резултати, но все пак мисля, че трябва да оставим въпросните албуми да принадлежат на годината, в която са издадени (колкото и някои от тези записи да са актуални и днес). Миналата година имаше желания да се включат албуми с версии, които коренно се различават от оригиналите и съответно заради това добавихме изключението от правилното по-горе. Но си мисля, че класация за 2013 г. трябва да е с албуми пръкнали се през 2013 г.

@HeathenHeart
@Ozzy
Сегашният вариант на условията беше продиктуван от идеята от по-горе - участниците да не се ограничават твърде много, а по-скоро да приемат съставянето на такава класация като забавление и един вид лична ретроспекция. Съгласен съм с вас обаче по един друг пункт - за да има класация трябва да има нещо, което да се класира :) Така че ще добавя едно условие за минимум от поне три албума.
ПИСУК!

#6 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 18 декември 2013 - 13:49

Видях правилото и затова задавам въпроса, тъй като албума за който говоря се различава значително от оригинала. Но разбира се нямам против, ако решите че не бива да се включва. Само питам, тъй като нов или не, за мен лично това е едно от важните издания през годината, защото е реабилитация на подценявания оригинал, за който дори самите музиканти от Rush признават че са се осрали от бързане и напрежение

за трите албума минимум и аз съм съгласен - самото понятие класация включва подреждане на поне няколко елемента по някакъв критерий

Edited by Geddy, 18 декември 2013 - 13:50 .

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#7 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 18 декември 2013 - 15:08

Поправката, която нанесох - грешно преброих, че албумите са 6 и два от тях бяха под номер "3".

За албумите по няколко думи:
7. Killswitch Engage - Disarm The Descent Много се радвам, че Jesse Leach се върна, за да мога отново да харесвам тази група. Отпаднаха от играта, но това не е фактор за мен.
6. Alter Bridge - Fortress Който им се кефи, знае - пускаш си AB и няма шанс да те разочароват.
5. Terror - Live By The Codе Същото.
4. Chimaira - Crown Of Phantoms Всеки техен албум може да е последен, в това число и този. Обаче какъв край, а?
3. Korn - The Paradigm Shift Очаквах по-stripped down албум, заради връщането на Head, но както винаги ме изненадаха. Ако ще използват електорники от тук нататък, могат да се поучат от групите около тях в класацията ми.
2. Rotting Christ - Κατά Τον Δαίμονα Ἐαυτοὗ Съкрушителен. Каква атмосфера.
1. Bring Me The Horizon - Sempiternal Това е Follow The Leader-а на днешните хлапета или поне така ми се иска да мисля. Разбира се, в никаква степен в същия мащаб, но ме накара да се чувствам по същия начин както през 99-та. Не търся и обяснение защо.

#8 trasholasho

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 193 posts

Posted 18 декември 2013 - 18:20

Крайно време е да отворите и тема за най-добри издания не само за албуми, в която да се включват демота, сингли, преиздания концерти, албуми и т.н.

#9 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 19 декември 2013 - 13:53

1. Helloween - "Straight Out of Hell" - знаете отношението ми към тази група, така че първото място не би трябвало да изненадва никого. Очаквах нещо прекрасно и получих нещо прекрасно, така че...
2. Civil War - "The Killer Angels" - ето така се прави. Музикантите от Sabaton и певецът от Astral Doors. Шансът да не изкарат нещо изключително силно беше пренебрежим, а това, което излезе, беше, меко казано, отвяващо. В друга година, когато няма великолепен албум на Helloween, бих го сложил на първо място, без да се замислям.
3. Amon Amarth - "Deceiver of the Gods" - само преди една година не би ми и хрумнало да дам шанс на дет метъл група. После излезе песента на Sabaton "Twilight of the Thunder God", а после пък се оказа, че тази песен всъщност не е на Sabaton... Новият албум е по-мелодичен от всякога, има достатъчно песни, които да крещя с пълен глас, а откриващата е просто невероятна. Финалните четири песни ми идват странно, но...
4. Heavatar - "Opus 1 - All My Kingdoms" - вероятно най-добрият пауър метъл албум за годината. Бетовен и Бах на килограм. Мачкащ вокал. Величественост и епика.
5. Gloryhammer - "Tales from the Kingdom of Fife" - нещо твърде приятно, в действителност. Приятно, забавно за слушане и с много добро вокално изпълнение. При други обстоятелства щеше да е по-напред в класацията.
6. Black Sabbath - "13" - със сигурност ще се окаже на първо място в класацията на форума, а и сигурно си го заслужава. Доста добър албум, но, честно да си призная, от край до край успях да го издържа само два пъти.
7. Deep Purple - "Now What" - страхотна музика, но това не са Deep Purple, в които се влюбих като дете. Все пак е много добър албум, който препоръчвам с чиста съвест.
8. Lordi - "To Beast or not to Beast" - единствената причина да го включвам е, че май ми беше допаднал. Честно казано, в момента ми е трудно да си спомня дори една песен от този албум, но го изслушах с удоволствие. Трябва пак да пробвам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#10 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 19 декември 2013 - 14:23

View PostТигър, on 19 декември 2013 - 13:53 , said:

Black Sabbath - "13" - със сигурност ще се окаже на първо място в класацията на форума...

Хм, не бих бил толкова сигурен... :)

#11 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 19 декември 2013 - 15:18

Ще видим. Ако гласуват достатъчно хора, ще се появи в прекалено много класации, за да не е твърде напред.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#12 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 19 декември 2013 - 15:47

коментари за класацията ми:

1. Ayreon - The theory of everything - ако можех щях да му дам и пет първи места. Лека полека, с всеки нов албум, маестро Лукасен става все по-голям и по-голям. Композиторския му талант расте, расте и таланта му да кани точните хора за точните роли в своите епични рок опери, а това че се превръща във все по-голямо име му дава възможността да работи с все по-големи и изявени имена, макар че той не пропуска да кани и някои слабо известни, но интересни музиканти, стига те да пасват точно на концепцията му и да харесват Ayreon. "Теорията" ме грабна още с първите минути слушане и дълго време я пусках отново и отново преди да си пусна нещо друго. Отдавна не ми се беше случвало, честно казано! Мелодиите, рифовете, хармониите - всичко е много хващащо...а също и цялата концепция и превъзходното участие на JB, Marco Hietala, Cristina Scabbia, Tommy Karevik и т.н. както и участието на великаните Rick Wakeman, Keith Emerson, Jordan Rudess и Steve Hackett.
2. Dream Theater - Dream Theater. Явно след раздялата с по-метално ориентирания Портной, Данчо Рудата е получил повече творческа свобода и това си личи в по-мелодичното, разнообразно и по-клавирно звучене, което на мен лично ми липсваше от години, а Манджини май си падна точно на мястото - великолепен, но и умерен барабанист. Тази група започна отново да отива нагоре. Кеф!
3. Fates Warning - Darkness in a Different Light - завръщането на едни от джедаите на прогресив метъла. Изключително съм щастлив че отново са тук, а албума спокойно може да се мери с някои от класиките им (а турненце, нещо?)
4. Riverside - Shrine of the New Generation Slaves - Новата Вълна на Полския Прог Метъл :D Сериозно - Riverside са едно от имената показващи, че модерната полска музикална сцена е мнооого напред с материала. Новото отроче на Дуда и компания продължава (донякъде) там където свършва Anno Domini High Definition.
5. Deep Purple - Now What?! Ами сега?! Няма ги Ричиту и Маестро Джон Лорд, няма Смок. Маестро Лорд (да бъде светлина над божествената му клавиатура) беше голям, Блекмор, макар и голям композитор, си е темерут...само че Deep Purple никога не са били Блекмор бенд или Джон Лорд бенд. Вероятно те са най-обичаната и оплювана банда в историята на рока, както и една от бандите с най много смени в състава, като единствения постоянен член винаги е бил Ян Пейс - един от най-големите (и донякъде подценявани) рок барабанисти от ранга на Кийт Муун, Нийл Пърт, Джон Бонъм и т.н. Другите големи - Гловър и Гилън обаче също имат огромен принос в най-добрите години от историята на Пърпъл и без тях Смока и другите класики едва ли щеше да ги има или пък щяха да бъдат нещо тотално различно...честно казано, колкото и да не са съгласни и да скочат като ужилени дай-хард феновете на Пърпъл - за мен идеалния състав на тази банда беше Гилън, Лорд, Пейс, Гловър и Стив Морз, нищо че и аз съм израстнал със Смока и Child in time. Но да се върнем в настоящето - Дон Еъри е най-достойния заместник на маестро Лорд, интерпретиращ чудесно неговите партии наживо и притежаващ собствен почерк който си личи в новия албум. Не бях много впечатлен от предишните албуми, но Now What?! е просто прекрасен и всъщност с удоволствие слушах това което свириха от него в Каварна!
6. Voivod - Target Earth - нема лабаво в Канада!!!
7. Amorphis - Circle - пореден албум от тази голяма банда, разкошен, макар и за мен да не блести с нещо супер ново и уникално
8. Black Sabbath - 13 - Бащиците се завърнаха!
9. Queensryche - Queensryche...хм...извинете, а Крис деГармо кога ще издаде новия албум? Аха...да...благодаря, извинете за безпокойството... Всъщност албума не е никак лош, доближава се до чудесните (и донякъде подценявани) първи албуми на Queensryche, преди Операцията. Доста по-добър е (поне за мен) от този на Джоф Тейт бенд, но и показва че най-важния композитор в тази банда беше деГармо...
10. Megadeth - Super Collider - Мъстията може и по-добре. Все пак не е лош албума и си заслужи място в личната ми класация.

11. Rush - Vapor trails - Remixed - стар албум на нов глас. Сложих го последен, първо защото е стар, второ за да не бъркам сметките, защото не получих окончателен отговор мога ли или не да го включа в класацията си. Според мен отговаря на правилата, но нямам против да го разкарате от класацията...и без това във форума едва ли има повече 2-3 фена нa Rush и освен мен никой няма да го спомене. Както казах по-горе, държах да спомена албума по следните причини: технически всички текстове и музика са написани 2001-2002. Всички песни са записани през 2002 година. Новото е изцяло новия микс и някои допълнителни елементи в аранжиментите. Въпреки това албума стана едно от любимите ми издания през тази година - не защото е на любимата ми банда, а защото най-после реабилитира подценявания оригинал. Дълги години болшинството фенове мрънкаха и подценяваха тези великолепни песни, заради слабата продукция. Дори самата банда признаваше в интервюта че продукцията е била твърде слаба и тежка, и са бързали твърде много за да се подготвят за завръщането си на сцена и с нов албум през 2002, след липсата на активност няколко години. Липса на активност, породена след семейната трагедия на Нийл Пърт. След завръщането на групата Алекс и Геди поемат всички ангажименти, както около продукцията на албума, така и всички медийни изяви, за да не натоварват все още възстановяващият се от трагедията барабанист. Така че те не успяват да отделят достатъчно внимание на албума...а после вече е късно...и все пак не съвсем. През годините идеята за изцяло нов микс е набирала сила, докато най-после с тежката задача се е хванал (неизвестния за мен) David Bottrill. Резултатът е повече от великолепен.

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#13 whiplash159

    The Grim Squeaker

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2590 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ankh-Morpork

Posted 20 декември 2013 - 15:59

View PostТигър, on 19 декември 2013 - 13:53 , said:

А ти слушал ли си Powerwolf? Защото ако не си, ти ги препоръчвам много горещо.
ПИСУК!

#14 incarnate

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male

Posted 20 декември 2013 - 18:15

View PostGeddy, on 19 декември 2013 - 15:47 , said:

... Явно след раздялата с по-метално ориентирания Портной....

Не, че искам да противореча, но тук примерно:



Портной показва нагледно къв металист е :P. Особено след 3:48 мин. Пък Манджини си е метъл, метъл, метъл, че извън пътя метъл (както казваше баба ми).

Това в интерес на дискусията :)
...And through the window in the wall
Comes streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning
And no one sings me lullabies
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky

#15 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 20 декември 2013 - 18:42

Въпроса не е кой къде какво свири. Въпроса е че последните няколко албума с Портной бяха доста агресивни - повече метъл, по-малко прогресив. Аз лично свързвам това с Портной, без значение къде какво свири, защото в голяма степен той беше шефа в DT...извън DT е друго - той все пак участваше и в някакъв Beatles трибют и там определено не е метъл, а в същото време записа албум и свири концерти с A7X...и така нататък

Рюдес от своя страна е с по-класическа постановка и доколкото знам е имал по малко композиторска свобода с Портной на борда, докато сега е равностоен партньор на Петручи

Edited by Geddy, 20 декември 2013 - 18:43 .

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#16 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 20 декември 2013 - 19:02

View Postwhiplash159, on 20 декември 2013 - 15:59 , said:

А ти слушал ли си Powerwolf? Защото ако не си, ти ги препоръчвам много горещо.
+1
Powerwolf заемат в мойта класация доста предно място.

Edited by HeathenHeart, 20 декември 2013 - 19:09 .

Hedniska Blod

#17 Karolina

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 102 posts
  • Gender:Female

Posted 22 декември 2013 - 21:28

Групирала съм албумите в личната си класация по четири основни признака:

-- На първо и второ място съм сложила два албума, които са безапелационно добри по всички показатели, и качествата им не могат да бъдат замъглени от лични пристрастия (1. Black Sabbath - 13; 2. Helloween - Straight Out of Hell)

-- От трето до седмо място съм сложила пет албума, които са в най-предпочитания от мен стил, и които едва ли ще влязат в нечии други класации, но тъй като съм ги очаквала с най-голямо нетърпение и съм ги слушала най-дълго време, имам морален ангажимент да ги спомена (3. Stahlmann - Adamant; 4. Turmion Katilot - Technodiktator; 5. Schwarzer Engel - In Brennenden Himmeln; 6. Unzucht - Rosenkreuzer; 7. Eisenherz - Fluch der Zeit )

-- От осмо до единадесето място съм поставила пет албума, които са силни, епични, добре написани и още по-добре изсвирени, притежават висок енергиен заряд и по скромното ми мнение отразяват едни от най-добрите традиции на доброто старо хеви, развити по много естествен и ... красив начин (8. Powerwolf - Preachers of the Night; 9. Gloryhammer - Tales from the Kingdom of Fife; 10. Orphaned Land - All is One; 11. Rhapsody of Fire - Dark Wings of Steel)

-- На дванадесето място съм поставила един албум, който мога да определя с една дума: комерсиален. Но в онзи положителен смисъл на "слушаем", с хитово звучене и покриващ доста голяма аудитория, включително и периферна за жанра (12. Avenged Sevenfold - Hail to the King)

Толкова от мен.

Edited by Karolina, 22 декември 2013 - 22:04 .


#18 stef_lp

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 128 posts

Posted 23 декември 2013 - 13:33

И аз да се изкажа, че да ми олекне.
Born Of Osiris - странно ми е колко негативи отнесе този албум, в някои отношения ми харесва повече от предния - да доста често китарата стои на един тон (или breakdown както му викат келешите), но на мен не ми звучи изтъркано особено с тези електроники отгоре. Зад всеки ъгъл има изненади - или нещо прекрасно или внезапна агресия, но всичко е напълно логично, няма хаос. Дори ги гледах наживо два пъти (два!!) тази година и барабанистът ме разпитва някакви неща за мен вместо аз него, което ми беше доста странно ;D
The Ocean - с всяко следващо слушане ми харесваше все повече, рядко срещана оригинална и добре изпълнена концепция. Пропуснах ги в София, но ги гледах другаде.
The Dillinger Escape Plan - забелязах, че докато слушам този албум мога да търча с 20-30% повече обиколки на стадиона от колкото с някой друг ;D Тях също ги гледах тази година.
Queens Of The Stone Age - Fairweather Friends просто не мога да я приема... още 2-3 малко по-слаби песни и като цяло късата дължина.. очаквах доста повече, но все пак напълно не съм разочарован. И тях ги гледах тази година ;D
Ghost, Steven Wilson, The Black Dahlia Murder, Revocation. Bring Me The Horizon - и тях ги гледах хехе
Tesseract - ако в оригинал беше инструментален, щях да го сложа на 1-во или 2-ро място.. просто този вокал - не. Не че все още не слушам инструментала през ден. Иии... да и тях ги гледах.

Като цяло доста приятна за мен година като се има предвид колко групи имах щастието да видя. Единствено доста помрачена от внезапния край на едни мои любимци - Король и Шут. Също и на Sybreed, но те, вярвам, ще се върнат под една или друга форма.

Издънки - Trivium (big time, но поне ги гледах и си хванах перце!), Karnivool (а толкова силен сингъл), Devildriver (след толкова обещания издадоха нещо доста посредствено, но и тях ги гледах ;P), Megadeth (ах този Draiman може би), Arctic Monkeys (само 1-2 ставащи песни, очаквах доста повече и ги гледах :|)

Edited by stef_lp, 23 декември 2013 - 14:20 .


#19 Earl Of Black

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 202 posts

Posted 23 декември 2013 - 14:43

View PostHeathenHeart, on 20 декември 2013 - 19:02 , said:

+1
Powerwolf заемат в мойта класация доста предно място.

Ако беше като предходния им... сигурно отиваше директно на първо място при мен. Страхотен powermetal :)
I will win but never fight
That's the Art of War

#20 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 23 декември 2013 - 19:22

Трябва да хвана да ги преслушам тогава. От бая време съм ги набелязал, ама...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users