Jump to content

Рок/метъл албумът, с който прослушахте Нашата музика


170 replies to this topic

#21 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 22 ноември 2009 - 18:43

View Postmarillion, on Nov 22 2009, 18:23, said:

Ето, за какво говоря:

Posted Image
О! Такива касетки вкъщи имаше в изобилие... Но не купени от тук. Баба ми /Бог да я прости/ беше преводачка. И като такава имаше шанса да отиде в командировка в Япония /ей тука винаги се сещам за филма "Маневри на 5-ия етаж" ;) / два пъти - през 1965-та и през 1973-та. Та от тези две командировки освен една камара такива касетки, в нас имаше един/два магнетофона, както и ЧУДОТО, което пазя и до днес - куфар, чийто капак се отвара в две части /това са колоните/, а останалото от съоръжението /долната част/, представлява радио, грамофон и касетофон! С поне 50 копчета! Космически кораб!!! :ninja:

Quote

Относно така наречените "допълнения" ти завиждам. Аз като слушащ прогресив рок бях много притеснен от "допълненията", защото нали си представяш какво е усещането ако Foxtrot на Genesis е "допълнен" с Motorhead... :(
Това не е точно така, защото ако ДОПЪЛНЕНИЕТО не ти харесваше, винаги можеше да се изтрие и на негово място да се запише нещо друго :metal:
Но пак повтарям - 90 минутните касетки бяха за предпочитане. Защото там получаваш 2 албума НА КУП на Дженезис или Флойд /примерно/, които на всичкото отгоре са ЦЕЛИ - без прекъсване по средата /като при 60 минутните касетки/.

А да не ви разправям как ставаше презаписа на даден албум, който твой приятел има, но нито той, нито ти имате двукасетъчен касетофон :metal: Тогава се събират неговия и твоя ЕДНОКАСЕТЪЧНИ касетофони, поставят се един срещу друг, на единия се пуска касетката да свири, а другия през това време записва :D :D :D А ние или излизаме от стаята за да не шумим /защото шумът ще се запише/, или стоим до двата касетофона и 45 минути мълчим :D
И накрая въпреки всичко, като си пуснеш записа, на места чуваш 3-ката, 4-ката или 10-ката /за трамваите говоря/, да минават на юруш през кръстовището на "Раковска" и "Дондуков" :)
I don't know how I managed it...

#22 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 22 ноември 2009 - 19:12

View PostOzzy, on Nov 22 2009, 18:43, said:

Но пак повтарям - 90 минутните касетки бяха за предпочитане. Защото там получаваш 2 албума НА КУП на Дженезис или Флойд /примерно/, които на всичкото отгоре са ЦЕЛИ - без прекъсване по средата /като при 60 минутните касетки/.

Да, ама, не, както казваше Бочара... :)

Албумите на Дженезис в по-голямата си част са по-дълги от 45 минути и това налагаше използване на попринцип неконвенционалните С-60... :(

Иначе, относно методите за презапис по-добре не отваряй дума, това беше цяло изкуство... :ninja:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#23 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 22 ноември 2009 - 19:21

View PostOzzy, on Nov 22 2009, 18:03, said:

Не знаете как продължава песента. Не знаете и как продължава албума. Но въртите до откат! :(
Леле, колко такива имах!!!! Спомням си как някой гений беше записал McVicar и беше отрязал през средата точно Escape pt. 1, е нямаше такова ядосване, любимата ми песен от албума :) ;) :metal: Ами когато една 60-минутна се използваше за записа на два албума и записващият по свое си усмотрение и вътрешна логика е пропускал по някоя и друга "по-маловажна" песен, за да се хванат "яките"? Чак когато си купихме уредбата, чух за първи път She Cares и State Street Sadie на Styx :ninja: И това с 45-минутното мълчане сме го правили... Или пък когато дебнеш радиото с дни, за да си записваш определени парчета и после въртиш тези сборки до припадък...

И ето, че оспамихме темата на човека :metal:
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#24 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 22 ноември 2009 - 19:45

View Postmarillion, on Nov 22 2009, 19:12, said:

Да, ама, не, както казваше Бочара... :ninja:

Албумите на Дженезис в по-голямата си част са по-дълги от 45 минути и това налагаше използване на попринцип неконвенционалните С-60... :metal:

Дори и така да е /сега не ми се проверява, но съм сигурен, че повечето 70-тарски албуми на Дженезис са до 45 минути, ако не и всичките - може и да греша/, светът не се вирти около Дженезис :) Никога не се е въртял и никога няма да се върти :( Не случайно казах:

Quote

Защото в 98% от случаите, формата на албумите беше до 45 минути.
:metal:

View Postforeigner, on Nov 22 2009, 19:21, said:

Леле, колко такива имах!!!!
Ти ли, бе?! Че ти тогава я си имала 2 години, я не... Къде се буташ и ти ;)
I don't know how I managed it...

#25 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 22 ноември 2009 - 19:54

View PostOzzy, on Nov 22 2009, 19:45, said:

Дори и така да е /сега не ми се проверява, но съм сигурен, че повечето 70-тарски албуми на Дженезис са до 45 минути, ако не и всичките - може и да греша/,

Само 2 (два) от 11 (единадесет) албума на Дженезис в периода 1970 - 1980, включително и концертите, са с времетраене по-малко от 45 минути... ;)


View PostOzzy, on Nov 22 2009, 19:45, said:

светът не се вирти около Дженезис :) Никога не се е въртял и никога няма да се върти :(

Тук си прав, аз се въртях около Дженезис, а не света около тях... :ninja:

Edited by marillion, 22 ноември 2009 - 19:55 .

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#26 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 22 ноември 2009 - 19:58

View Postmarillion, on Nov 22 2009, 19:54, said:

Тук си прав, аз се въртях около Дженезис, а не света около тях... :ninja:
Тъй, де! Значи проблема с 90 минутните касетки е бил... личен :( :)
I don't know how I managed it...

#27 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 22 ноември 2009 - 20:06

View PostOzzy, on Nov 22 2009, 19:45, said:

Ти ли, бе?! Че ти тогава я си имала 2 години, я не... Къде се буташ и ти :)
Наследствени от кашона! :ninja: :(
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#28 king_of_dreams

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 105 posts
  • Gender:Male
  • Location:Here There And Everywhere

Posted 22 ноември 2009 - 20:48

View PostOzzy, on Nov 22 2009, 16:23, said:

А в онези години да имаш двукасетъчен касетофон... Боже!!! Това е все едно днес да си собственик на НАСА :) :ninja:

Извинявам се на всички във форума за допуснатата правописна грешка - "двукасетъчен",а не "двукасетачен" - срам и позор! отдавам го на вълнението :(

#29 Kharn The Betrayer

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 19 posts

Posted 22 ноември 2009 - 20:59

Quote

А да не ви разправям как ставаше презаписа на даден албум, който твой приятел има, но нито той, нито ти имате двукасетъчен касетофон Тогава се събират неговия и твоя ЕДНОКАСЕТЪЧНИ касетофони, поставят се един срещу друг, на единия се пуска касетката да свири

Хохо на тоя номер бях спец едно време, само че най-често записвах от телевизора(много песни на щурците и ФСБ записах по тоя начин ;) ).В други случай пусна радиото (едно време се въртеше нон-стоп само БГ музика и по венъж дваж на час пускаха нещо чуждестранно) и от него директен запис.
Аз треба да взема да ги изрова сTарите C-60 и да ги преслушам отново.Помня че на един запис се чуваше как комшията коли прасето, а на друг как баща ми ремонтираше Москвича( :) :ninja: )
Вижте младите едно време кво наричахме тенхологии. :(

Posted Image

Edited by Kharn The Betrayer, 22 ноември 2009 - 21:04 .

По долги истражувања и обиди, научниците од МАНУ открија начин како да ревитализираат луѓе. Одлучиле прв да заживее Гоце Делчев, бидејќи другите револуционери и преродбеници не им биле предадени од браќата комунисти. Откако го заживели се собрале околу него и му рекле:
- Еве ти бај Гоце наши македонски весници, еве ти наша македонска телевизија. Гледај каква убава независна и самостојна држава направивме. Чети и гледаj два дена и ќе дојдеме да си зборуваме пак.
По два дена влегува целата делегација во собата и гледаат, Гоце го нема а на масата белешка од него:

“Аз съм в София. Вдигайте останалите. Почваме всичко отначало."

#30 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 22 ноември 2009 - 21:19

View PostKharn The Betrayer, on Nov 22 2009, 20:59, said:

Помня че на един запис се чуваше как комшията коли прасето
Ето това нещо го намираш, цифровизираш, качваш в нета и даваш линк тук! Изключително много държа да го чуя :D Съвсем сериозно :yes:
I don't know how I managed it...

#31 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 22 ноември 2009 - 21:24

View PostKharn The Betrayer, on Nov 22 2009, 20:59, said:

Posted Image
DTK :D Пиратерията е по-стара от света B) Но като гледам дебелината на лентата, ми изглежда на 90 минутна. А пише 60 :yes: Тук се вижда разликата между пиратерията и оригинала - при пиратерията лентата е дебела като шкурка :D

А как се казваха БЪЛГАРСКИТЕ касетки?
I don't know how I managed it...

#32 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 22 ноември 2009 - 22:36

View PostOzzy, on Nov 22 2009, 21:24, said:

А как се казваха БЪЛГАРСКИТЕ касетки?

Dragon бяха първите български аудио касети. Прозвеждаха ги в Пазарджик. Имаше и VHS видео касети със същата марка. Ако не се лъжа обаче, тези касетки се появиха в края на 80-те, точно преди промените. Дотогава български аудио касети нямаше, ползвахме тези със записани приказки на тях. Помня какъв бой наставаше в книжарниците за определени приказки, за които предварително се знаеше, че са с по-голяма времетраеност, тоест повече минути лента. От "Балкантон" твърдяха под сурдинка, че лентата е BASF, но никой не знаеше истината...



EDIT: Сега се сетих, че в средата на 80-те, социалистите наводниха пазара с едни червени аудио касети Condor (или Commodore) - пълна отврат като качество, а като произход мисля бяха корейски. Иначе TDK изчезнаха от официалните магазини още в началото на 80-те, тогава касетофоните станаха масово явление и властта реши, че не бива да се прави излишна реклама на империалистическия консорциум. В "Кореком" внасяха основно BASF и AGFA, германското производство се приемаше като значително по-допустимо за свободна продажба от японското такова, но няма как, колкото и да се напъваха комунистите аудио техниката по домовете си беше основно японска. Егати темата отворихме, направо се върнах тридесет години назад... :yes:

Edited by marillion, 22 ноември 2009 - 23:05 .

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#33 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 22 ноември 2009 - 23:06

View Postmarillion, on Nov 22 2009, 22:36, said:

Dragon бяха първите български аудио касети.
...............
в средата на 80-те, социалистите наводниха пазара с едни червени аудио касети Condor
Абе, друго ми се върти в главата... Друго име. Ама сега и да ме убиеш не мога да се сетя :yes:
I don't know how I managed it...

#34 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 22 ноември 2009 - 23:09

И аз като теб не се сещам как точно се казваха онези корейски боклуци, не бяха ли Commodore?

Иначе за българските съм сигурен, преди пазарджишките други не е имало... :yes:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#35 ping_pong_bitches

    star sucker

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 270 posts
  • Gender:Male

Posted 23 ноември 2009 - 00:44

Супер е, че споделяте подобни неща :yes: Дано само наклонът, по който бутнахте разговора, не попречи на други форумци да споделят и те нещо интересно по темата.

#36 deep purple

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 319 posts

Posted 23 ноември 2009 - 07:42

Ха,сега се връщам известно време назад.Не че мога да правя сравнения с Ozzy или Marillion,тъй като съм набор '88,но знам каква беше тръпката преди дасе появи интернета.Когато откривах цялата красота на рока и бях нон-стоп по Славейков заради дискове или в легендарните Hell Horse или Abyss за касети.Много музика открих така.Та...
Някой помни ли марката касетки Goldstar? Бяха най-красиви на външен вид - с озовко,зеленичко и т.н.Та на един 60 минутен Goldstar за пръв път чух Marillion разбира се с Misplaced Childhood.Един мой съученик ми я даде с думите "Я виж ти т'ва дали можеш да го разбереш,'щот аз не" :D Тогава единственото,което разбрах е че допълнението от Б страна беше три-четири песни на AC/DC от "Live" и една песен на Styx,която доста дълго време бях убеден,че е на Def Leppard B) Става дума за Edge Of The Century.Та именно с въпросните запълвания по касетите открих адски много музика :yes:
Sail away tomorrow,
sailin' far away.
To find it steal or borrow.
I'll be there someday

#37 Blacky

    Дунавски вълк

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1005 posts

Posted 23 ноември 2009 - 09:02

Още 10-годишен се заслушвах в Queen и усещах, че има нещо различно в тая група. 5 години по-късно вече слушах Twisted Sister и веднъж ми попадна една сборна касетка с Меноуър, Металика, Мегадет и Сепултура. Първата ми закупена касета беше Manowar - The Triumph Of Steel.
...I can hear the silence,
see invisible emptiness...
Pasi Koskinen

#38 Вирджиния

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Female

Posted 23 ноември 2009 - 09:07

И понеже нямам много стаж в тая музика ще се изпеця ... Nightwish - Wishmaster 2000 г. :yes:

#39 Стефан Николов

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 147 posts

Posted 23 ноември 2009 - 10:07

Първата касетка, която купих Metallica "So What??" (Тогава борбата беше между http://www.ironmaiden.com/index.php?catego...2_articleid=314, който тъкмо беше излязал, и въпросния "албум" на Metallica в крайна сметка, Металурзите наделяха) която беше няква масовка, моята обложка не беше даже и като стандартните за този "сборен" албум. А иначе първа жертва падна касетата на "Мечо Пух" дадах я на братовчед ми да ми запише върху нея Scorpions, а как ме убеждаваше продавачката в магазина да си купя тукмо излезлия Chaos A.D. на Sepultura, ехеййй още помня, тя не, че нещо разбираше тогава жената ама хвала и запали ме !:yes:

#40 Стефан Николов

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 147 posts

Posted 23 ноември 2009 - 10:10

А после...95 96-та може би...някъв смотан китайски касетофон (може и турски?!) купен от Пазара в Димитровград, двукасетъчен (!!), колко презаписи направи. И го мъкнехме, насам натам със батерии зареден...еххх славни времена :yes:





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users