Jump to content

Видеоклипове!Любими, стойностни..., а и тъпоумни!


116 replies to this topic

#1 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 17 октомври 2007 - 15:23

Леко кинематографична тема, така да се каже. Видеото не уби радиото, както предрекоха едни симпатяги навремето, но отдавна е навлязло дълбоко в музикалния бизнес и се е настанило удобно там. Вече дори и свръхекстремните банди правят художествени клипове.

Разбира се, тук ще става въпрос повече за любимите ни видеоклипове, но спокойно може да се анонсират и такива, които смятате за особено тъпоумни.

Пък и сайтовете с клипчета навлязоха много сериозно в интернет, вече почти няма нещо, което да не може да се намери, така че ще можем лесно да онагледяваме мненията си.


Хубаво е да се абстрахираме, поне доколкото можем, от лични пристрастия към бандите, когато оценяваме даден клип. Възможно е групата или съответната песен да не ни допада кой знае колко, но видеото да е страховито и да си струва вниманието и "показването" тук. Ето например това:

Nirvana --> Heart Shaped Box

Нито групата ми е любима, нито песента е нещо особено, но видеото го намирам за меко казано гениално. Великолепно онагледяване на тематиката на парчето. Натъртено-детайлна визия, която ни затрупва с асоциативни послания.

Да повлечем крак и с нещо друго, за което наскоро доста писах и което още ме тресе като марсилска треска:

Tool --> Jambi.

Макар и неофициален за групата, този клип е професионален - направен специално за парчето от режисьора Morgan Routt. Мисълта ми е, че не е от типа "скалъпени самоделки", с които напоследък е пълно из сайтовете за видео и които не са много-много за тази тема.

Edited by violator, 17 октомври 2007 - 15:36 .

-----------------------------------------
Слушай силно!

#2 Tejuk Metalist

    Angel Of Death

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 552 posts
  • Location:South Of Heaven

Posted 17 октомври 2007 - 15:34

Kreator - Enemy of God и Slayer - Eyes of the Insane
Две наистина яки песни с наистина яки и оригинални видеоклипове! :D

#3 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 17 октомври 2007 - 15:41

Хубава тема. За мен отдавна е въпрос на време видео клипът и аудио продукта да се слеят в едно. Говоря за онова наречено от мен безгранично изкуство сливащо в едно кино, музика, поезия, живопис...

И нека започна с един от първоизточниците на идеята:

Началото изглеждаше ТАКА, но той не спря дотук и по-късно ни предложи ТОВА и накрая смразяващата реалност ЕТО ТУК
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#4 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 17 октомври 2007 - 15:45

сички на Бичето
Кемене на Лаборант
сички на Тоол
сички на Куийнс ъф дъ стоун ейдж
сички на Питър Гейбриъл
Брадърс ин армс на Стрейтс
Тейк он ми на А-ха
Блек хоул сън на Саундгардън
Рабит ин йор нещо-си на Ънкъл
Джени`с гат а гън на Аеросмит
Сайлънт лусидити на Куинсрич
Мммм Мммммм Мммммм на Краш Тест Дъмис
Ду ди еволюшън на Пърл Джем

...
и още 10-20...принципно не си падам по клипове много много :D
darkness, darkness be my pillow...

#5 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 17 октомври 2007 - 16:19

View PostШureЯ, on Oct 17 2007, 16:45, said:

сички на Бичето

:D
/(.)
//\\

Попадал ли ти е този документален филм за направата на вселенския хит - "Игри на съдбата"!? :)
-----------------------------------------
Слушай силно!

#6 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 17 октомври 2007 - 16:28

View Postmarillion, on Oct 17 2007, 16:41, said:

Началото изглеждаше ТАКА, но той не спря дотук и по-късно ни предложи ТОВА и накрая смразяващата реалност ЕТО ТУК

Мисля, мисля...и не се сещам за нещо, до което Питър Гейбриъл се е докоснал и не се е превърнало в злато! Мидас Гейбриъл - така би трябвало да го наричат в музикалния бизнес.

И да, той определено е началото на всички начала в областта на художествените ефектни видеоклипове. :D
-----------------------------------------
Слушай силно!

#7 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 17 октомври 2007 - 16:42

View Postviolator, on Oct 17 2007, 17:28, said:


И да, той определено е началото на всички начала в областта на художествените ефектни видеоклипове. :D

И, за да те допълня, нека изложа малко факти относно видео клипа към Sledgehammer:
- печели 9 MTV Video Music Awards през 1986, все още неподобрен рекорд;
- списание Rolling Stone го поставя на първо място в "Top 100 Music Videos" през 1993;
- MTV обяви този видео клип за най-често пускания в историята на музикалния канал;
- и до днес се смята от специалистите за най-важното и най-влиятелно видео правено някога.

И това е само началото. По дефиниция всеки един видео клип на Питър се превръща в поредния еталон-учебник за жанра...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#8 Ясмина

    Тъмна земя

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Will I always be here?

Posted 17 октомври 2007 - 16:52

не си падам много по клипове. някак предпочитам да слушам песента пред това - да я гледам. единствено при слушането на Флойд двете ми сетива са в абсолютно пълен синхрон. обичам да гледам и Ник Кейв - Fifteen Feet Of Pure White Snow, Loverman, Henry Lee.....обичам и още няколко други, но в общи линии са твърде малко.
...и покапаха жълти капки...

#9 cygnusx86

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 323 posts

Posted 17 октомври 2007 - 16:55

Metallica - The Unnamed Feeling
Metallica - St.Anger
Metallica - Until It Sleeps
Metallica - One
Iced Earth - When The Eagle Cries
Iron Maiden - Rainmaker

Клиповете където музикантите просто правят смешни стойки и физиономии не ги признавам.Демек 99% от клиповете.
"9.29. Сражавайте се с онези от дарените с Писанието, които не вярват в Аллах и в Сетния ден, и не възбраняват онова, което Аллах и Неговият Пратеник са възбранили, и не изповядват правата вяра докато не дадат налога безусловно и с покорство."

#10 Нещото което вие в нощта

    Принц

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 689 posts
  • Gender:Male

Posted 17 октомври 2007 - 18:37

Rammstein - Stripped(режисьор: Лени Рифенщал)
Стенли - Обсебен(режисьор: Луис Бунюел)

Те т`ва е! :D

Edited by Нещото което вие в нощта, 17 октомври 2007 - 18:43 .

Ние ще влезем в забравата
с поредния номер и код.

#11 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 17 октомври 2007 - 18:56

С риск Вайли да ми се разсърди ще дам малко по-различна насока на темата. Виждам, че не са малко форумците, които не възприемат видео клиповете, или по-скоро ги пренебрегват за сметка на аудио формата. Честно казано и аз предпочитам да гледам концерт, отколкото видео клип например.

Иска ми се обаче да обърнем внимание и на пост продукцията във видео концертите. Говоря не само за режисьорската работа и последващия едитинг. Още по-малко за хореография, сценично поведение и брой различни гледни точки на камерата по време на заснемане. По-скоро бих искал да поговорим за онази част от пост продукцията, която привнася онзи допълнителен елемент към шоуто, без който картината би била скучна.

Ще дам няколко примера с любими мои режисьори.

Започвам с дебюта на Steven Soderbergh, а именно филм-концерта 9012Live на Yes от 1985. Искам да споделя с Вас, че ако днес тези кадри Ви се струват тривиални, то не така стояха нещата през 1985. По-късно самият Martin Scorsese бе продуцент (а според мнозина и скрит режисьор) на филм-концерта P.O.V. на вездесъщия Peter Gabriel. Все още чакам да излезе DVD на този невероятен филм-концерт. Доскоро пазех оригиналната си VHS касета. Сега остана само DivX-рипа. През деветдесетте бях смаян от начина, по който поглежда през обектива гения Hamish Hamilton. Надали има смисъл да казвам кой е Hamish Hamilton. Само ще спомена работата му по заснемане на концерти на звезди от ранга на Rolling Stones, U2, Peter Gabriel, Madonna, Mike Oldfield... Ето пример за типично провокативна пост-продукция представена от Hamish Hamilton. Няма как да минем и без още едно знаково име в гилдията. David Mallet. Снимал за Pink Floyd, David Bowie, Queen, INXS, AC/DC... Мисля, че David Mallet беше първият, който реши да съчетае музика и "усмивки от старите ленти" по един наистина впечатляващ начин. Вижте как.

Накрая, нека да кажа няколко думи и за новата вълна. Или поне имената, които аз следя в този жанр. Като се замисля обаче, май е най-добре да посоча само едно име. Другите все още не са готови да влязат в историята, поне според мен. Той се нарича Lasse Hoile. Датчанин по произход, той е отговорен за визията в музиката на умопомрачения гений Steven Wilson и неговите проекти - Porcupine Tree и Blackfield. Много харесвам работата на Lasse. Тя придава на тази музика онзи нюанс, който прави нещата завършени по един наистина успешен начин. Ето пример за това.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#12 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 17 октомври 2007 - 19:33

И аз не съм много голям фен на клиповете, признавам за най всички на Queen.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#13 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 17 октомври 2007 - 20:31

Единственият клип, който ме кефи е Стената...
Но това е съвсем друга бира :D
Next One Is Real

#14 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 17 октомври 2007 - 20:40

View Postdave, on Oct 17 2007, 21:31, said:

Единственият клип, който ме кефи е Стената...
Но това е съвсем друга бира :D

О, да!
Това е музикално видео нъмбър уан форевър!!
Но да започваме ли въобще тази тема?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#15 dave

    Not Knowing

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 505 posts
  • Location:Babylonian Tower
  • Interests:watching different roads and wonder where my own is rolling<br />waiting all day long for a change and it's showing

Posted 17 октомври 2007 - 20:44

View Postmarillion, on Oct 17 2007, 21:40, said:

О, да!
Това е музикално видео нъмбър уан форевър!!
Но да започваме ли въобще тази тема?
Че аз с това приключих "форевър" по темата.
Само да дообясня - не притежавам двд плейър, нито него еквивалент. Гледал съм най-много 10 пъти ТиТръба. Не знам на кой канал са всекви музикални телевизиии.
Туй то.
Next One Is Real

#16 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 17 октомври 2007 - 20:48

Върха на музикално-визуалния и идейно-интелектуален синхрон:



http://www.youtube.com/watch?v=-xEzGIuY7kw
http://www.youtube.com/watch?v=ixyTNd-Ln38

И те така.

Edited by Regen, 17 октомври 2007 - 20:48 .


#17 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 17 октомври 2007 - 22:16

View Postmarillion, on Oct 17 2007, 19:56, said:

С риск Вайли да ми се разсърди ще дам малко по-различна насока на темата. Виждам, че не са малко форумците, които не възприемат видео клиповете, или по-скоро ги пренебрегват за сметка на аудио формата. Честно казано и аз предпочитам да гледам концерт, отколкото видео клип например.
Открий си друга тема тогава - за концертните видеоматериали, а не действай като кукувица :D
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#18 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 17 октомври 2007 - 22:23

View Postmarillion, on Oct 17 2007, 19:56, said:

С риск Вайли да ми се разсърди ще дам малко по-различна насока на темата....

Баш, ще се сърдя! :worship: Това си е много по темата даже. Голяма част от творците, които правят клипове, се занимават и с фотография, и с артуърк, и със сценография, и със сценична режисура.

Какъв по-добър пример за това, от двамата ми абсолютни любимци - Storm Thorgerson и Anton Corbijn!

И двамата са гении, създали визуално изражение на великански концерти, албуми и песни на групи и артисти от най-най-най-висок ранг.

И за да не бъда голословен, любимата ми работа на Сторм:

Pink Floyd --> High Hopes Произведение на изкуството! :D Каквото и да кажа, ще е огризка от това, което наистина чувствам, когато попивам този шедьовър.

Някой от любимите ми работи на Антон:

U2 --> One,

Joy Division --> Atmosphere

Depeche Mode --> In Your Room /live - "Devotional"/,

Depeche Mode --> Walking In My Shoes,

Depeche Mode --> Barrel Of A Gun,

Depeche Mode --> Waiting For The Night /live - One Night in Paris - 2002 г./
Неспирният, обезличаващ, всепомитащ, безнадежден дъжд! Непресъхващата черна сълза! Всичко е и в негатив. Ъ-ъ-ъ-ъ, казах ли, че Корбийн е гений!?

Metallica --> Until it Sleeps...великолепен!
-----------------------------------------
Слушай силно!

#19 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 17 октомври 2007 - 22:26

А иначе най-великите клипове в метъла са "Tears of the Dragon" на Брус Дикинсън и "Stand My Ground" на Within Temptation.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#20 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 18 октомври 2007 - 02:45

View Postviolator, on Oct 17 2007, 23:23, said:


Е първият ми съзнателен спомен. Явно причудливите видения на Стормя така са отприщили паметта ми, че считам този клип за начало на личното си летоброене. Години по-късно стоях втрещен пред факта, че някаква си група Пинк Флойд е сефтосала съзнанието ми. Както и да е.

Щом стане дума за клипове, аз си падам умерен авангардист. Текстът и музиката на една песен са предостатъчен извор на послание, така че добрият клип следва не да обяснява наново песента, а да й придава най-удачната визия. Без да се изпада в самоцелност, но в много по-голяма степен без да се изпада в повествователност. По принцип визията има предимството да предава максимум ефект с минимум изразни средства. Метафора му викат някои. Метафора е с един скеч да кажеш всичко, което имаш да казваш.

Пример: Radiohead - Just. Не вярвам някой да е познал края на този клип от първо гледане.

Други примери:

Depeche Mode - Only When I Lose Myself. Стопроцентов Дейвид Линч.

Depeche Mode - Halo. Незаслужено подценявана песен, пък в клипът участва самият Антон Корбейн. (Каза ли някой ВЕЛИКИЯТ Антон Корбейн?)

За да не превръщам темата в трибют към Депеш и Корбейн, завършвам с Depeche Mode - Walking In My Shoes.

Massive Attack - Karmacoma. Съвършен баланс между шизоидна музика и шизоидна визия. Само един от бисерите на Джонатан Глейзър.

The Avalanches - Frontier Psychiatrist. Голям купон.

Blur - Coffee and TV. Трогателно.

Айде стига толкоз.
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users