Jump to content

За да остане природа в България


25 replies to this topic

#1 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 19 October 2008 - 10:08 AM

Хората, които обичат природата и предпочитат върху нея да не се строи незаконно, или поне това да не е толкова отблъскващо, имат възможност да изкажат (и покажат) мнението си по един интересен начин.
Подробности: http://forthenature.org/actions/157

Смятам в тази тема да пускам съобщения и за бъдещи подобни шествия - ако имате интерес поглеждайте понякога.

#2 MartinOwaR

    TrueInside

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts
  • Interests:True, trueeeeee

Posted 19 October 2008 - 11:29 AM

Идеята за темата е много добра, и аз ще пускам новини тук.

#3 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 19 October 2008 - 11:49 AM

:wub:
чудесно
колкото повече, толкова повече

#4 Xristo666

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 7 posts

Posted 19 October 2008 - 15:26 PM

Идеята е добре, ще ми е интересно какво ще публикувате :wub:

#5 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 23 October 2008 - 19:02 PM

ето още нещо
http://forthenature.org/news/520
имах съученици, които посещаваха курса по орнитология (който е вече традиционен мисля)
сигурен съм, че на хората, обичащи биологията ще им е интересно там
:P

а и това:
http://forthenature.org/news/521

#6 MartinOwaR

    TrueInside

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts
  • Interests:True, trueeeeee

Posted 27 October 2008 - 19:30 PM

За да бъдем чути в Европа (Комитетът по петиции на Европейския парламент заседава в София на 30.10.2008)

Ако искаш да остане природа в България,
Ако разчиташ на Европейския съюз да „натисне" България да опази природата си,
Ако си подкрепил подписките за Рила, Иракли, Пирин, Родопите, Калиакра, Странджа, Стара планина
или просто желаеш тези места да съществуват и за твоите деца,
eла да защитиш пред Европейската комисия по петициите своята позиция на 30.10.2008, пред сградата на Представителството на Европейската комисия в България,
(улица Московска № 9, София)
от 11.30 на обяд (ПОИСКАЙ СИ ДЪЛГА ОБЕДНА ПОЧИВКА ОТ СЕГА)

http://forthenature.org/actions/159

#7 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 28 October 2008 - 19:26 PM

View PostMartinOwaR, on Oct 27 2008, 19:30, said:

За да бъдем чути в Европа (Комитетът по петиции на Европейския парламент заседава в София на 30.10.2008)

Ако искаш да остане природа в България,
Ако разчиташ на Европейския съюз да „натисне" България да опази природата си,
Ако си подкрепил подписките за Рила, Иракли, Пирин, Родопите, Калиакра, Странджа, Стара планина
или просто желаеш тези места да съществуват и за твоите деца,
eла да защитиш пред Европейската комисия по петициите своята позиция на 30.10.2008, пред сградата на Представителството на Европейската комисия в България,
(улица Московска № 9, София)
от 11.30 на обяд (ПОИСКАЙ СИ ДЪЛГА ОБЕДНА ПОЧИВКА ОТ СЕГА)

http://forthenature.org/actions/159


Да изброя още десет места които искам да останат запазени. И да се оплача, че одрязаха дъветата пред прозореца ми за да построят блок.
Хубаво е да се бориш, но за мен този начин не е правилен. Отидох на едно такова нещо и от параноичните глупости на организаторите тотално се отказах да протестирам или каквото и да било. Ще си водя моята борба за да запазя природата ама зад параноични изказвания и грешно разбрана идеология не заставам.


P.S. Когато не можем да излезем от собствените си лайна в града, планините са ни най-малкия проблем.
Rock n' Roll

#8 MartinOwaR

    TrueInside

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts
  • Interests:True, trueeeeee

Posted 28 October 2008 - 20:20 PM

Всеки вид борба е добре дошъл, давай по твоя начин, лошо няма :lol: Що се отнася до организаторите, преди месец бях на почистването на Централен Балкан, запознах се с хората и се убедих, че наистина им пука за природата. И за това съдя по действията им, а не от тупания по гърдите, високопарни думи и параноични изказвания.

View PostCode187, on Oct 28 2008, 19:26, said:

P.S. Когато не можем да излезем от собствените си лайна в града, планините са ни най-малкия проблем.

Природата е (беше?) единственото място, където можеш да се откъснеш от "градските лайна" (мърдащи, разпльоскани, всякакви, но еднакво смърдящи) и да дишаш с пълни гърди. В една съседна тема одумваха младежа, че се е скрил "в дивото". Ами диша му се на човека...

#9 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 29 October 2008 - 01:54 AM

Човекът е "продукт" на природата. Ако я унищожава, то тя унищожава сама себе си :umnik: :lol:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#10 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 29 October 2008 - 20:34 PM

Хората като искат да живеят в лайна и да ходят на чистичко в планината, защо не вземат да отидат на село, там винаги е чисто.

Няма вариант в който, да живееш в лайната и когато отидеш в планината, да не ти мирише.

Човек първо трябва да седне и да види как се прави наистина опазване на природата и след това да почне да протестира. Изцепките от типа green-peace, в България не вървят, защото няма пари! Даже изглеждат смешни.
Rock n' Roll

#11 MartinOwaR

    TrueInside

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts
  • Interests:True, trueeeeee

Posted 29 October 2008 - 21:35 PM

Лошото е, че и на село вече не е чистичко, купчините лайна растат и не стареят, засипват ги с нови лайна. А пък тия пари (дето все ги няма) постилат пътя към местата за нови обществени тоалетни и забърсват задниците на задниците.

Вариант е, когато ти миреше, да кажеш, че ти мирише. А когато повече хора изкрещят, че им мирише, това може и да притъпи мириса на пари, и някои да си дадат сметка, че нещо не е както трябва.

Quote

Човек първо трябва да седне и да види как се прави наистина опазване на природата


В момента, седейки, виждаме как се прави унищожаване на природа (изсичане на столетни дървета заради лифтове и ски писти, застрояване на защитени местности, съпроводено от загиването на животински и растителни видове...) И някак си вече не те свърта на едно място и ти се иска да направиш нещо - "параноични глупости" или по-смислени неща, които може би ти ще кажеш какви да бъдат!

#12 little'circle

    Bacchante

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 252 posts
  • Location:in the most vicious part of a human mind

Posted 29 October 2008 - 22:03 PM

Мда, скорошни наблюдения показват, че дори да се опитват хората да ни научат на нещо (респективно как се прави опазване на природата) ние не отбираме. Така че чакането да ни дойде изневиделиця и цялата нация извиднъж да се научим да ни е грижа малко повече няма да даде резултат. А образовани еколози - бол. Виж, дейните хора са малко.

#13 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 30 October 2008 - 22:54 PM

View PostMartinOwaR, on Oct 29 2008, 21:35, said:

Лошото е, че и на село вече не е чистичко, купчините лайна растат и не стареят, засипват ги с нови лайна. А пък тия пари (дето все ги няма) постилат пътя към местата за нови обществени тоалетни и забърсват задниците на задниците.

Вариант е, когато ти миреше, да кажеш, че ти мирише. А когато повече хора изкрещят, че им мирише, това може и да притъпи мириса на пари, и някои да си дадат сметка, че нещо не е както трябва.



В момента, седейки, виждаме как се прави унищожаване на природа (изсичане на столетни дървета заради лифтове и ски писти, застрояване на защитени местности, съпроводено от загиването на животински и растителни видове...) И някак си вече не те свърта на едно място и ти се иска да направиш нещо - "параноични глупости" или по-смислени неща, които може би ти ще кажеш какви да бъдат!


Когато човек е неук сяда и прочита. Когато прочете и усмисли прочетеното, за да знае как да убеди хората, да застанат зад него, и да знае какво трябва да се промени, и по какъв начин това да стане най-добре, излиза и протестира. Голяма част от природозащитниците са неуки, гледали са много филмчета за green-peace и си казват: сега застроиха тук, дай да ходим да протестираме.

А когато ти говорят как трябва да си изключително всеотдаен едва ли не да си дадеш живота за тази каоза, обаче ти си всъщност от ония които не им остава време за толкова всеотдайност, и те заплюят, ти става изключително приятно и им теглиш една майна, и си заминаваш. Точно това се случва. Не може масата от хората да са всеотдайни. Обаче когато видят, че хората които се занимават с природозащита наистина си вършат добре работата, тогава нормалния човек започва да ги подкрепя. Докато този нормален човек е отблъскван и оплюван, защото не се е вързал на останалите дървета в Рила, защото има други задължения, нищо няма да се получи. Няма да си хвърлят боклука където трябва, дори няма да се замислят за природата, защото хората са такива. Такива са по цял свят. Там на "запад" обаче има едно нещо ЗАКОН, което нещо е забравено вече от около 19 години в България, защото по една или друга причина на почти всички в държавата им изнася да е така, който каквото и да говори е така.

Както всичко останало уважението към природата се възпитава. Не може да го имаш налято в главата, защото така е устроен света. И вие сигурно не се замисляте през ежедневието си за много неща както и аз, но те са част от живта ни. С някой си действия може да вредите на тази част от живота си, но вие дори не го осъзнавате. Същото е и тук. За да ви привлекат вниманието, за да се осъзнаете какво правите трябват усилия, а не враждебност. Трябва здрава работа и всеотдайност. Точно тук тези "ораганизатори" на протести са гола вода и от към идеи за привличане на потдръжници, и от към ресурси за да го направят. Всичко това по една или друга причина.


Аз тъй като съм един от подритнатите и оплютите, не ходя на протести и ги смятам за смешни. Хвърлям си боклука само в кофите, чистил съм лайната на кучетата по градинките, карам само на пропан-бутан, буча на хората по улицата, че си хвърлят лайната където им падне и те ме псуват, и ме хулят. Толкова мога това правя.

Е когато те подритват и от двете страни не ти е приятно, нали?

За щастие или не, изповядвам религията Рок! Тази религия учи да се бориш дори и когато те подритват от всички страни и да продължаваш да се бориш дори, и да умреш в крайна сметка. Отново за щастие или не познавам много хора изповядващи тази религия и те, както и аз, продължават да се борят доколкото имат сили. Тъй като тази религия се изповядва от милиони, искрено се надявам, че поне половината ще продлжават да се борят и да карат, макар бавно и анонимно, нещата да се случват както трябва. Едно обаче съм сигурен, че точно този тип хора не ходят на протести, вършат работата си стабилно и сигурно и подкрепят хората около себе си. За съжаление наистина не виждам това в тези протести затова и заради изброените причини по горе не ги харесвам. Не виждам как с тях ще се промени нещо, когато хората, които наистина могат, не го променят. Ако е за идеята да протестираме няма проблем ей го полето протестирайте, само че това се прави за да има градивност, а тя реално не съществува в тези протести.



P.S. Има доста пътетични неща и е дълго, но това мисля и толкова ме бива в писането. :no:
Rock n' Roll

#14 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 31 October 2008 - 10:29 AM

много добре разбирам мнението ти
моето е много подобно
и впечатленията ми са много подобни
в протестите не виждам конструктивизъм до сега
това, че ходиш на палатка в Рила и на морето, не те прави природозащитник, а защитник на места за къмпинг
да не говорим, че кампанията е май сбор на хора с еднакво мислене, една клика, която сякаш цели да се вдига шум, около тяхното мнение - който конкретно не е съгласен, значи не е с тях
колко е глупаво това не искам да коментирам
ако сега се питаш, защо пуснах темата и защо подкрепям тази кампания, ето отговор:
темпото, с което в България се унищожава, съотнесено към общите мащаби е ПОКЪРТИТЕЛНО
строителството у нас е гигантско (и много грозно) на фона на една застаряваща и намаляваща нация
и според мен единствената възможност да се търси начин за противодействие е да се шуми с голяма сила
това е единственото спасение, което виждам за местата, останали незасегнати
защото не е толкова страшно, че има къмпингари, хора от бялото братство, туристи и тн, които си изразяват мнението по тоя, неорганизиран, неконструктивен начин и с леко холивуски *грийнпийски* маниер за такъв много комплексен и сериозен проблем за населението на страната
страшното е, че хората на паветата нямат отговор за този голям проблем на БЪлгария
поне може да се надяваме, че с много шум, някой ще ги подсети да го решат

иначе за самите нас като народ не ми се говори
мечта е на всеки, ако може да вземе междублоковото пространство
и храчейки кръв да завещае на него на децата си, голяммммм блок
ама да е по-голям от всички околни

можеш да погледнеш тук:
http://www.greenbalkans.org/
може би ще остави друго впечатление

#15 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 31 October 2008 - 20:46 PM

View Postfenyx, on Oct 31 2008, 10:29, said:

много добре разбирам мнението ти
моето е много подобно
и впечатленията ми са много подобни
в протестите не виждам конструктивизъм до сега
това, че ходиш на палатка в Рила и на морето, не те прави природозащитник, а защитник на места за къмпинг
да не говорим, че кампанията е май сбор на хора с еднакво мислене, една клика, която сякаш цели да се вдига шум, около тяхното мнение - който конкретно не е съгласен, значи не е с тях
колко е глупаво това не искам да коментирам
ако сега се питаш, защо пуснах темата и защо подкрепям тази кампания, ето отговор:
темпото, с което в България се унищожава, съотнесено към общите мащаби е ПОКЪРТИТЕЛНО
строителството у нас е гигантско (и много грозно) на фона на една застаряваща и намаляваща нация
и според мен единствената възможност да се търси начин за противодействие е да се шуми с голяма сила
това е единственото спасение, което виждам за местата, останали незасегнати
защото не е толкова страшно, че има къмпингари, хора от бялото братство, туристи и тн, които си изразяват мнението по тоя, неорганизиран, неконструктивен начин и с леко холивуски *грийнпийски* маниер за такъв много комплексен и сериозен проблем за населението на страната
страшното е, че хората на паветата нямат отговор за този голям проблем на БЪлгария
поне може да се надяваме, че с много шум, някой ще ги подсети да го решат

иначе за самите нас като народ не ми се говори
мечта е на всеки, ако може да вземе междублоковото пространство
и храчейки кръв да завещае на него на децата си, голяммммм блок
ама да е по-голям от всички околни

можеш да погледнеш тук:
http://www.greenbalkans.org/
може би ще остави друго впечатление



Днес като преглеждах новините и се ядосвах на поредните безмислици, се натъкнах на заключението от комисията на ЕС за екологията и разитието на този въпрос от страна на управляващите ни. Останах с впечетлението, че протеста беше след дъжд качулка. Защо?
ЕК за околната среда се е самосезирала (страшна дума) и в резултат на петиций от отделни хора!( не организаций) са преценили, че проверката е наложителна и резултатите са плачевни. При което се прави протест за да видят ЕК, че се протестира. Сякаш като си тръгнат трябва да спрат протестите и като дойдат пак отново да протестираме.
Влизал съм в такива страници разгледах и тази, хората правят хубави неща, само че нищо не се случва. Няма промяна! И аз лично не виждам как ще стане с протестите. Те са част от всичко, само че се обръща прекалено много внимание на тях, вместо на други неща, които биха довели до повече резултати. Организирането на залесителни кампании, масово почистване на различни зони. Популяризиране на проекто закони, които ще доведат до стимулиране на незаинтересуваните хора към използване на различни продукти, горива, лесно разграждащи се опаковки, натиск над правителството за създаване на поне 2, 3 завода за рециклиране и не защото София се е заринала в лайната си, а защото държавата, всичките 111 хиляди квадратни километра земя, имат нужда от това. И не защото "бойко митич" иска да си изкара дивиденти. Знам, че всичко е обвързано с пари, но ако не се започне от някъде, няма и да се стигне до някъде. Има специфични проблеми, но трябва да се опита да се започне масова промяна на нещата всеки в собствената си сфера за да има резултат, защото иначе се получава йо-йо ефект (не говорим за отслабване :yes:. Протестирането не е единствения вариант и всяка друга възможност трябва да се използва, а тези възможности са малко в нашата действителност и протестирането само по себе си не води към нищо съществено.
Rock n' Roll

#16 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 31 October 2008 - 23:12 PM

сам казваш, че за всички тези неща, които и аз, и ти смятаме за правилните, пари, желание и развитие няма

аз обаче мисля, че точно заради това трябва да се пошуми
само така нещо изобщо ще стигне до ушите на хората
преди известно време нямаше и кой да протестира

закони, програми и бюджети ние и другите хора там, някъде си, не можем да удобряваме
има определен кръг от чиновници, които трябва да го свършат за нас
но те не го правят

тук идва и философския въпрос, като нищо не се променя, трябва ли да се спре да протестира, натяква и натъртва
някои смятат, че няма смисъл
други, че трябва да се продължава

а петициите бяха лични
подписваха се индивидуално доколкото си спомням
това не значи, че цялата кампания няма заслуга за разпространението им

#17 Code187

    Средник!

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 344 posts

Posted 01 November 2008 - 01:04 AM

View Postfenyx, on Oct 31 2008, 23:12, said:

сам казваш, че за всички тези неща, които и аз, и ти смятаме за правилните, пари, желание и развитие няма

аз обаче мисля, че точно заради това трябва да се пошуми
само така нещо изобщо ще стигне до ушите на хората
преди известно време нямаше и кой да протестира

закони, програми и бюджети ние и другите хора там, някъде си, не можем да удобряваме
има определен кръг от чиновници, които трябва да го свършат за нас
но те не го правят

тук идва и философския въпрос, като нищо не се променя, трябва ли да се спре да протестира, натяква и натъртва
някои смятат, че няма смисъл
други, че трябва да се продължава

а петициите бяха лични
подписваха се индивидуално доколкото си спомням
това не значи, че цялата кампания няма заслуга за разпространението им


Да се натяква и да се бучи е добре, но просто трябва да се вкара идея в протестите и конструктивност. Аз буча на хората по улицата дето си хвърлят боклука, където им падне и не ходя да викам на протестите. Всеки прави каквото трябва, проблема е, че някой не се поучават и развиват при забележки от странични наблюдатели. Това се отнася и за организаторите. Трябва да се помисли още за да се постигне ефект. Няма нищо лошо хората, които разбират и са потдръжници на идеята да се запази природата в България, да седнат и да измислят закони, които на тези протести да бъдат пропагандирани и натяквани, защото така както е сега само си бучим без ясни цели или прекалено общи искания. Мисля, че това може да се направи и би имало принос към протестирането. И като имам предвид да се измислят, наистина да бъде седнато и да бъде помислено и изпипано всичко. Ако не всички то поне част от нещата според мен ще имат успех и ще бъдат натикани в парламента. Управляващите е ясно, защо не ги интересува. По-важно е да се вземат подкупи и да си затваряш очите пред закона, а голяма част от тези чиновници (носни кърпички, които се сменят както е удобно и когато е удобно) не разбират и бъкел от това с което трябва да се занимават.

Edited by Code187, 01 November 2008 - 01:06 AM.

Rock n' Roll

#18 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 01 November 2008 - 11:01 AM

нищо не мога да кажа
само мога да се съглася

само дето, според мен, ще мине още дооооста време преди да се случи нещо такова,
а и никак не съм сигурен дали въобще хората от подобни протести ще се нагърбят с подобни неща

....за съжаление

#19 MartinOwaR

    TrueInside

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts
  • Interests:True, trueeeeee

Posted 12 November 2008 - 16:03 PM

Петиция срещу произволията в природен парк Витоша

През октомври 2008 г. в района на Алеко в Природен парк Витоша с тежка строителна техника бяха унищожени каменни реки и тревна растителност на площ от 18 дка.

#20 fenyx

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 32 posts

Posted 27 November 2008 - 17:24 PM

eto oshte neshto po temata Vitosha
vseki moje da pogledne sam za kakvo stava vupros
http://forthenature....nts/category/44.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users