Jump to content

Българският Рок и има ли той почва около нас?поне в Източна Европа!


168 replies to this topic

#21 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 22 January 2013 - 18:58 PM

View PostТигър, on 22 January 2013 - 17:17 PM, said:

Човек, както казах, коментирам това, с което са ми се показали. Чувал съм легенди за моноспектаклите на Мариус, но никога, нито веднъж не съм видял нищо от тях по телевизия, в интернет - а неговото тиририрам го въртяха през десет минути навсякъде, когато излезе. Ако толкова иска да бъде интелектуалец, защо не излезе с нещо интелектуално по телевизора, а с такива песни?

Няма да видиш театрална постановка по телевизията. За тази цел трябва да си купиш билет и да отидеш в театъра. Това е вътрешна потребност, а не рекламно внушение. Така работи и с българските групи - обличаш се и отиваш да ги гледаш в някой клуб. У вас няма да дойдат, нито пък ще научиш за тях и концертите им по телевизията.

Нали не съчетаваш думите "телевизия" и "интелектуалност" в едно изречение на сериозно?

#22 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 22 January 2013 - 19:27 PM

View PostJimmy Pop, on 22 January 2013 - 18:58 PM, said:

Няма да видиш театрална постановка по телевизията.

А едно време имаше - всеки понеделник. В сряда пък имаше опера. А в петък - руски новини и руски филм. В 99% от случаите, за Втората световна война :yes:
I don't know how I managed it...

#23 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 22 January 2013 - 19:29 PM

^^
Телевизия не гледам изобщо от поне три години, ако това има някакво значение.
Що се отнася до останалото - не случайно ти дадох примера с Есил Дюран. Извън това, с което я знаеш, тя е изключителна джаз-певица, изнесла е десетки джаз-концерти и така нататък. На теб пука ли ти за това?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#24 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 22 January 2013 - 19:53 PM

View PostТигър, on 22 January 2013 - 19:29 PM, said:

Извън това, с което я знаеш

С абсолютно нищо не я знам. :)

(Май смътно се досещам, че съм чувал името й, замесено в онзи тучния жанр).

Не виждам обаче това какво общо има с театралния гений на Мариус и невинното му епизодично залитане по сладникавия безвреден поп на 90-те (с доста стилния и придобил задгранична гледаемост клип на "Тиририрам", апропо - дори и песента да е глуповата).

#25 Overhate

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 508 posts
  • Gender:Male

Posted 22 January 2013 - 20:34 PM

Няма смисъл да се карате - за всичко е виновен Костов :rtfm:
Останал сам, прегърнах здрача
Изгубил се, открих нощта
На твоя гроб не ще да плача
Пред твоя кръст не ще скърбя

#26 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 22 January 2013 - 22:46 PM

Някои хора не разбират нашето предаване... (офф <almost on-> топик за лека вечер) :)



#27 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 22 January 2013 - 22:48 PM

Популярност се прави с медийна реклама...Обаче като изключим някои тясно специализирани рок медии (Katehizis, Пророк, Metal Hammer, някои сайтове и радиа) за рок и метъл (почти) нищо не се казва. А и специализираните медии не могат да отразят всичко, но това не е по тяхна вина - физически няма как и не са длъжни да следят всеки facebook/soundcloud/twiter/и така нататък профил на всяка банда за да следят какво се случва около нея - много банди нямат навика да информират медиите за дейността си и разчитат че някой ще им следи facebook страничката...е, феновете ще я следят, ама другите потенциални фенове?
Аз самия съм открил за себе си някои яки български банди само защото някой приятел ме е зарибил.
(за старите български банди не говоря, те са си известни още от едно друго време, когато някои неща бяха различни...но пък днес тези банди са познати и на дядо от село, щото са му ги пускали по радиоточката едно време)

Много от новите яки банди остават в сянка, просто защото нямат мениджър и според тях мениджмънта свършва дотам да си договориш 1-2 участия на месеца и да направиш профил в soundcloud и facebook.
Другия проблем обаче е че напоследък са популярни така наречените трибюти. В тях участват музиканти от различни банди (някои от които много добри), обаче на тези трибюти събират много повече публика (защо ли?), отколкото на собствените си концерти...и някои просто решават че е по-лесно да бичиш кавъри, а и финансово е по-удобно, макар че не са малко хората, които свирят единствено заради удоволствието. Но пък когато нещата станат само "за удоволствие", не можеш да очакваш че някой ще има сериозни амбиции и ще хвърли сериозни усилия за успеха си.

Казвам всичко това от наблюдения, а и отчасти от личен опит...

p.s. А "Улицата" е класика! Тя е важна част от културата...и бахура ;)

Edited by Geddy, 22 January 2013 - 22:50 PM.

View PostHeathenHeart, on 28 January 2013 - 13:29 PM, said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#28 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 22 January 2013 - 23:29 PM

Аз ще разкритикувам външния вид на наш'те банди. Видя ли на снимка група, където половината са с развлечени разноцветни анцузи, а другата половина с мърляви тениски с имена на футболисти, веднага си казвам "тези са нашенци" и в повечето случаи познавам. Да си интересно, стилово подходящо и хващащо окото облечен, не е толкова въпрос на пари, а на идеи и фантазия. В краен случай поне може да са семпло спретнати. Добре известно е, че по дрехите посрещат. Разбира си, има и добри примери.

Edited by HeathenHeart, 22 January 2013 - 23:34 PM.

Hedniska Blod

#29 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 23 January 2013 - 10:05 AM

View PostHeathenHeart, on 22 January 2013 - 23:29 PM, said:

Аз ще разкритикувам външния вид на наш'те банди.
...
Разбира си, има и добри примери.

Един от добрите примери за млада българска банда, съчетаваща стилна музика със стилна визия:

Posted Image

:ok:

#30 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 January 2013 - 10:06 AM

View PostJimmy Pop, on 22 January 2013 - 16:57 PM, said:

Българинът по дифолт гледа на българските изпълнители с други очи.

Лично аз гледам със същите очи поради липса на втори чифт...

View PostJimmy Pop, on 22 January 2013 - 16:57 PM, said:

По презумпция "български рок" е някакво по-нисшо ниво в еволюцията на този социален феномен.

В общия случай това е реалия, а не презумпция...

View PostJimmy Pop, on 22 January 2013 - 16:57 PM, said:

Българският меломан ин дженерал дели бандите на "български" и "не-български".

Лично аз, "ин дженерал", предпочитам сегашната си уредба пред онези "респроми" от началото на 80-те и отново "ин дженерал" не виждам абсолютно нищо лошо в това свое предпочитание...

View PostJimmy Pop, on 22 January 2013 - 16:57 PM, said:

Най-напред трябва да се преодолее този начин на мислене. Да се изравнят критериите, в чиято базировка да не присъства факторът "националност", а да се основава единствено на качеството на самата музика.

Да, отдавна повтарям, че щеше да бъде много по-добре ако се бях родил в Полша...

View PostJimmy Pop, on 22 January 2013 - 16:57 PM, said:

И може би най-важното - да се показва нагледно на групите, че музиката им е добра. Чрез посещение на концерти и купуване на записи. Това не само ги подкрепя финансово, но и ги окуражава неимоверно много!

Това малко ми напомня за Сара и фиша, ами пуснете го този фиш най-накрая...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#31 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 23 January 2013 - 10:24 AM

View Postmarillion, on 23 January 2013 - 10:06 AM, said:

Лично аз, "ин дженерал", предпочитам сегашната си уредба пред онези "респроми" от началото на 80-те и отново "ин дженерал" не виждам абсолютно нищо лошо в това свое предпочитание...

Предполагам намекваш, че българските групи са изостанали в развитието си и бичат едни и същи парчета (един и същ стил) от 80-те (примерно). Смея да те контрирам обаче, че ако е така, то си в голяма грешка. Вярно е, че много групи го правят, но и достатъчно такива има и в Полша и навсякъде. Но също е вярно и, че родната публика приема в пъти по-възторжено "Смоука", "Сикена" и "Фиъра", отколкото авторските парчета на групите... и това съвсем не е по вина на качеството на авторските парчета. За съжаление, ако иска една родна група да събере повече публика и да я задържи в клуба до края на участието си, е принудена да играе ролята и на "респром". Това е реалията, която няма много общо с качеството на българската рок продукция. С радост забелязвам обаче, че все повече групи се престрашават и свирят предимно авторската си музика (поне от тези, които следя).

А ти колко клубни участия на нови български групи си посетил, за да имаш изградена представа за въпросната "реалия"?
А колко албума, на които не е изписано името на ФСБ, си закупил (или поне чул)?

Въпросите ми не са риторични! :)

#32 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 January 2013 - 10:38 AM

Нямам намерение да влизам в излишна полемика с теб. Моето мнение е, че българските рок групи са далеч от моите представи за музика и затова предпочитам да слушам чужди групи и изпълнители. Относно въпросите. Когато харесам нещо ново произведено в България го купувам. Извън ФСБ имам още няколко CD-та на български групи и изпълнители, включително едно на групата Lot Lorien, които имат представител в този форум. Аз каквото мога правя за българската музика - уреждам им ревюта в реномирани западни медии или участия в български рок клубове. Това обаче съвсем не означава, че мога да нарека българската рок музика качествена или поне не мога с ръка на сърцето да предпочета нея пред западните аналози. Съжалявам ако ти звуча прекалено песимистично, но това е моята реалия...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#33 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 23 January 2013 - 11:00 AM

Добре, де, как харесваш нещо произведено в България, за да се стигне до неговото закупуване? Чакаш някой да ти го препоръча? Или разчиташ на радио, телевизия, сайтове? Затова те попитах дали ходиш на клубни участия, колко често и на какъв принцип (случаен или само с препоръка). На колко млади родни групи си дал шанс (освен Lot Lorien - чудесна група)?

Според моето скормно мнение родната сцена се раздвижи и разви изключително много през последните 5-6 години, само мястото й в медийното пространство (и в представите на много хора) си е на стария хал. Може би в това се корени и отсъствието й от полезрението на феновете отвъд Калотина и Дунав. :dntknw:

#34 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 23 January 2013 - 11:07 AM

View PostJimmy Pop, on 23 January 2013 - 10:24 AM, said:

Но също е вярно и, че родната публика приема в пъти по-възторжено "Смоука", "Сикена" и "Фиъра", отколкото авторските парчета на групите... и това съвсем не е по вина на качеството на авторските парчета.

О, напротив - това Е по вина на авторските парчета на 99% от съвременните ни групета.
За щастие има и един мъъъъъничък брой български групи, на които не им се "налага" да бичат кавъри, за да задържат вниманието на хората. И в тази връзка бих си позволил да отговоря и от свое име на двата въпроса, които си задал на marillion:

View PostJimmy Pop, on 23 January 2013 - 10:24 AM, said:

А ти колко клубни участия на нови български групи си посетил, за да имаш изградена представа за въпросната "реалия"?
А колко албума, на които не е изписано името на ФСБ, си закупил (или поне чул)?

Отговорът на първия въпрос: десетки. Отговорът на втория: стотици. Без да преувеличавам ни най-малко.
И знаеш ли какъв е резултатът? Че в 99% от случаите съжалявам, че съм си дал парите за нечии безидейни, посредствено изпълнени и лошо записани напъни. И не, по този начин категорично НЕ показвам "нагледно на групите, че музиката им е добра", нито пък ги "съпортвам" по какъвто и да било начин, тъй като нито ще отида да ги гледам/слушам втори път, нито ще ги препоръчам на някого. Показвам само едно нещо, и то на себе си - че е хиляди пъти по-смислено да "съпортна" Dead Can Dance, Opeth, Rammstein или онзи 1% читави български групи, купувайки си албумите им или билет за техен концерт, отколкото някой, който не ми предлага нищо насреща (освен "Смоука").

#35 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 23 January 2013 - 11:25 AM

View PostEnvy, on 23 January 2013 - 11:07 AM, said:

Отговорът на първия въпрос: десетки. Отговорът на втория: стотици. Без да преувеличавам ни най-малко.
И знаеш ли какъв е резултатът? Че в 99% от случаите съжалявам, че съм си дал парите за нечии безидейни, посредствено изпълнени и лошо записани напъни. И не, по този начин категорично НЕ показвам "нагледно на групите, че музиката им е добра", нито пък ги "съпортвам" по какъвто и да било начин, тъй като нито ще отида да ги гледам/слушам втори път, нито ще ги препоръчам на някого. Показвам само едно нещо, и то на себе си - че е хиляди пъти по-смислено да "съпортна" Dead Can Dance, Opeth, Rammstein или онзи 1% читави български групи, купувайки си албумите им или билет за техен концерт, отколкото някой, който не ми предлага нищо насреща (освен "Смоука").

Ама чакай малко - аз нямам предвид да купуваш всичко де що е българско. Аз съпортвам чрез посещение на концерти и купуване на дискове само групи, които харесвам. Под "съпортвам с присъствие на концерт" разбира се не визирам еднократно посещение от любопитство, а системно и целенасочено такова. С албумите е същото - може и да се прекарам да си купя албум на група, която не съм слушал достатъчно, за да преценя стойността й, но разликата идва от това, че ако ми хареса ще си купя и следващия им албум. Ако не - с моите или без моите 10 лв., на групата ще им е все тая. Когато обаче те могат да разчитат на моите 10 лв. при всеки нов албум - това е нещо съвсем различно.

Плява има навсякъде. И тя неминуемо преобладава. Няма нужда да изкарваме, че у нас е по-концентрирана, отколкото по целиот бел свет. Това ми прилича на вечното мрънкане на българина от 20 години насам как ние сме най-зле и всичко навън е в пъти по-добре. Били сме навън - еми не е!

#36 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 23 January 2013 - 11:33 AM

View PostJimmy Pop, on 23 January 2013 - 11:25 AM, said:

Ама чакай малко - аз нямам предвид да купуваш всичко де що е българско.

Да, и аз нямам това предвид. ;)

#37 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 January 2013 - 11:54 AM

View PostJimmy Pop, on 23 January 2013 - 11:25 AM, said:

Аз съпортвам чрез посещение на концерти и купуване на дискове само групи, които харесвам.

Аз правя същото. Впрочем, всички в една или друга степен правим същото. Лошото е, че лично на мен ми се налага да пътувам всяка година по няколко пъти в чужбина, за да осъществя това правило. Знаейки моите музикални вкусове, надявам се няма да ме попиташ защо се получава така?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#38 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 23 January 2013 - 11:56 AM

Българският Рок и има ли той почва около нас? Около нас може и да има. Но не и у нас.

Има някои групи, които имат качества. Обаче нямат много други абсолютно необходими неща:
- подходящи места за концерти на "малки" групи, такива на които тези групи да могат да представят музиката си - ако някой ми посочи един (само един) софийски клуб с капацитет 200-300 души, който да предлага подходящи условия и за трите заинтересовани страни (самия клуб, групите и публиката), ще го почерпя алкохол по негово желание :)
- лейбъли - такива в България няма, не и за рок/метъл. Колко албума издадени през последните примерно 5 години не от самите групи, а от музикална фирма можете да изброите?
- качествена апаратура - принципно ниският стандарт на живот в страната е фактор затрудняващ сдобиването с такава, но за мен той не е чак толкова важен. При достатъчно добро желание всяка една група може да се оборудва с висок клас инструменти - ако се наложи това може да стане и посредство банков кредит. Но ако някой ми посочи причина да го направят, ще го почерпя алкохол по негово желание :) Ще наредя Маршали, барабани Тама и китари (примерно) ESP пред 12 човека в клуб (т.е. дупка) Х? Супер!
- подкрепа от медиите (говоря само за рок/метъл ориентирани, не по принцип) - такава има, но не е достатъчна. Далеч не е.
- фенове - тук по-добре изобщо да не започвам защото нямам желание да псувам хората наред :lol: Изключенията са толкова малко, че са лесно пренебрежими (като брой, не като ценност).
- студиен звук - има ясно осезаемо подобрение, но естествено сме далеч от наистина световните стандарти за звук. Разбира се това е съвсем нормално и закономерно.

Има и други липси, посочих само най-важните поне според мен.

Във всяка една страна по света местните групи се радват на огромна подкрепа, дори от хора които са наясно че конкретната група Х е далеч от световните стандарти. Но повечето, да не кажа почти всички хора ги подкрепят защото се радват, че и при тях някой се опитва да прави нещо и защото знаят, че без подкрепа в началото всяка една група е обречена. Едва ли има причина да казвам как стоят нещата в България.

Да вземем за пример да кажем Metallica - група, която от 25 години насам пълни огромни зали и стадиони навсякъде по света. Преди 30-32 години обаче нещата не бяха точно такива, нали? Аз твърдя, че ако същите тези музиканти от Metallica със същите качества са в момента в България и са на по 18-20 години, те ще се разпаднат в рамките на не повече от 3 години :)

Та накратко - абсолютно всяка една действаща българска метъл група (независимо от конкретния жанр) съществува не благодарение на някаква подкрепа, а въпреки пълната липса на такава :)

#39 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 23 January 2013 - 12:04 PM

View Postsatanicart, on 23 January 2013 - 11:56 AM, said:

Аз твърдя, че ако същите тези музиканти от Metallica със същите качества са в момента в България и са на по 18-20 години, те ще се разпаднат в рамките на не повече от 3 години :)

Ако същите тези музиканти от Metallica, със същите качества, в момента са на по 18-20 години и са си в Калифорния, също са обречени на пълен провал. И причината не се нарича България, САЩ, Узбекистан или нещо от сорта.
Всяко нещо - с времето си. Преди 30+ години Metallica са се опитвали да звучат като Metallica. И са имали успех (и заради новата за времето си музика, която са създавали, и заради цялата хамалогия, която са свършили, докато успеят да привлекат внимание). Когато обаче някой се опитва да звучи като онези Metallica днес... Кому е нужно?

#40 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 23 January 2013 - 12:07 PM

^^ Сигурно си прав за повечето работи, обаче ето това последното:

View Postsatanicart, on 23 January 2013 - 11:56 AM, said:

Та накратко - абсолютно всяка една действаща българска метъл група (независимо от конкретния жанр) съществува не благодарение на някаква подкрепа, а въпреки пълната липса на такава :)

Ни връща директно в началото на темата. Подобни проблеми съществуват и в Полша, предполагам, но поне аз не съм доловил как кризата, международното положение или липсата на подкрепа от феновете води до производство на нискокачествен и/или абсолютно неатрактивен продукт от страна на полските прог групи, например. Това мрънкане и постоянно насаждано чувство на неразбраност у родните музиканти, наистина ме отблъсква от случващото се на българската сцена...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users