Jump to content

Into the wildВ дивото


67 replies to this topic

#1 fantucho_

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 474 posts

Posted 25 октомври 2008 - 14:46

INTO THE WILD (2007)

Posted Image

След всичките комерс екшъни и тъпи комедии, които избълва Холивуд през последните години не съм си и представял, че може да се появи толкова стойностен филм като Into the Wild! От отдавна не бях гледал нещо, което да ме разтърси по такъв начин (май последният подобен филм беше Waking Life).
И сега толкова ми се иска да съм в планината и да се бъхтя по пътеките.
След филми като този големият град става твърде малък за порива към старнстване, нали?...

#2 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 27 октомври 2008 - 17:55

View Postfantucho_, on Oct 25 2008, 14:46, said:

INTO THE WILD (2007)

Posted Image

След всичките комерс екшъни и тъпи комедии, които избълва Холивуд през последните години не съм си и представял, че може да се появи толкова стойностен филм като Into the Wild! От отдавна не бях гледал нещо, което да ме разтърси по такъв начин (май последният подобен филм беше Waking Life).
И сега толкова ми се иска да съм в планината и да се бъхтя по пътеките.
След филми като този големият град става твърде малък за порива към старнстване, нали?...
Май само на мен този филм не ми повлия по този начин. Да, адски е хубав, но мисля, че посланието му не е "хващай пущинаците", ами точно обратното-че колкото и да е объркана една ситуация, трябва да останеш и да я оправиш, а не да бягаш като някакъв страхливец по планините и да се оправдаваш с разни поети и писатели. Мен лично въпросният "Александър Супертрамп" адски ме издразни и честно казано, заслужи си глупавата и самотна смърт.
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#3 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 27 октомври 2008 - 21:40

И на мен ми беше наивен въобще като идея. Като изпълнение на места добре, другаде излишно разкъсан, поомазан и "модерен" може би. А то краят трябва да е ироничен, осъзнаващ грешката си.

#4 Ясмина

    Тъмна земя

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Not Telling
  • Location:Will I always be here?

Posted 28 октомври 2008 - 09:43

View Postrodd1ck, on Oct 27 2008, 21:40, said:

И на мен ми беше наивен въобще като идея. Като изпълнение на места добре, другаде излишно разкъсан, поомазан и "модерен" може би. А то краят трябва да е ироничен, осъзнаващ грешката си.


бих добавила - и с доста клиширани диалози.
...и покапаха жълти капки...

#5 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 октомври 2008 - 10:04

View Postforeigner, on Oct 27 2008, 17:55, said:

Май само на мен този филм не ми повлия по този начин.

О, съвсем не си единствена. Още през април след възторженото ревю, което Вайли беше спретнал на този филм, го издирих и изгледах с интерес. Ето, какво написах тогава за него:

View Postmarillion, on Apr 13 2008, 22:47, said:

Подтикнат от хубавите думи които си написал за този филм реших да го изгледам тази вечер. Наистина добро кино с добра драматургия построена върху истински сюжет. Нещото което обаче предизвика у мен двучасовата среща със света на Алекс Супертрамп е по-скоро носталгия по доброто старо роуди-мууви на големия Вим Вендърс и несбъднатата ми мечта да видя екранизирана от него самия една от най-любимите ми юношески книги "По пътя" на Джак Керуак...

Онзи ден по Канал 1 мисля, даваха "Не ме търси" (Don't Come Knocking) на Вим Вендърс. Гледах го за пореден път и пак се сетих за "Into the Wild". Знам, че двата филма нямат нищо общо. Не ги сравнявам, но въпреки всичко докато гледах "Into the Wild" аз мислех за филмите на Вендърс, което е показателно...

Единственото обяснение за мен е, че "Into the Wild" печели голяма част от аудиторията с атмосферичния си саундтрак. Приятна музика на фона на прекрасни пейзажи. Лошото е, че както едното, така и другото писва с времето...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#6 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 28 октомври 2008 - 14:13

Самата идея забелязвам, че е доста разпространена сред хората. "Да избягат някъде сред природата", да водят някакъв такъв приключенски живот далеч от познатото им ежедневие. И по принцип си съществува само като идея.

#7 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 октомври 2008 - 14:56

View Postrodd1ck, on Oct 28 2008, 14:13, said:

Самата идея забелязвам, че е доста разпространена сред хората. "Да избягат някъде сред природата", да водят някакъв такъв приключенски живот далеч от познатото им ежедневие. И по принцип си съществува само като идея.

Кажи си го направо. Става дума за така наречените "лузъри". Онези които по една или друга причина остават "неразбрани" от обществото, но по-често това е маска зад която е скрита липсата на всякаква амбиция да се постигне нещо в този живот. Идеята на "лузъра" е в самата идея да бъдеш "лузър". :metal:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#8 rodd1ck

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 501 posts
  • Gender:Male

Posted 28 октомври 2008 - 15:06

Е, аз нямах намерението да задълбавам предимно в тази насока. Мисълта ми беше, че ни показва една твърде наивна мечтателност по същия този наивен начин.
И да, това не е свобода на духа, това е по-скоро бягство и слабост.

#9 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 октомври 2008 - 16:13

View Postmarillion, on Oct 28 2008, 14:56, said:

Кажи си го направо. Става дума за така наречените "лузъри". Онези които по една или друга причина остават "неразбрани" от обществото, но по-често това е маска зад която е скрита липсата на всякаква амбиция да се постигне нещо в този живот. Идеята на "лузъра" е в самата идея да бъдеш "лузър". :metal:

Ако си разбрал образа на Кристофър МакКендълс като лузър, значи си гледал филма, но не си видял много от него! Не може да бъде губещ човек, който благодари на ябълката си, че е толкова вкусна и който изгаря парите си, за да се почувства по-естествен. Човек, чиято едничка цел в живота е непременният стремеж към духовното пречистване и душевното самоусъвършенстване. И който се чувства щастлив по пътя си към последното.

Американският философ Хенри Торо казва следното - "Най-богат е човекът, чиито удоволствия са най-евтини". Помисли над това в контекстa Супертамп и пак ми кажи, че е лузър.


Качествата на филма "Into The Wild" изобщо не се коренят в това, дали харесваме или не харесваме, одобряваме или не одобряваме философията на героя му. Това е история по действителен случай! И като такъв той просто показва събитията. Както и каквито са се случили. Режисьорът не тълкува, не дава мнение. Той просто следва написаното в дневника на Супертрамп и върви тихо по стъпките му. По-естествен художествен жанр от "non-fiction"-a няма. Да, донякъде е прозаичен, но е такъв по същия начин, по който са стереотипни водата, която пием и хлябът, който ядем. Животът е такъв. Животът е неизбежен.

По дяволите, в последния кадър на филма Шон Пен дори е решил да покаже снимка на истинския Кристофър, щракнал се сам пред автобуса. Напълно автентично фото, намерено и проявено след смъртта му и по което са направени самите декори на лобното място.
Ако не друго, поне това би трябвало да разясни и на най-проветрените неразбрали доста неща по същината на историята. А именно - че е и-с-т-и-н-с-к-а до мозъка на костите!
-----------------------------------------
Слушай силно!

#10 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 28 октомври 2008 - 16:33

View Postviolator, on Oct 28 2008, 16:13, said:

Ако си разбрал образа на Кристофър МакКендълс като лузър...
...
...
...
до мозъка на костите!
Да, де, именно - лузър.

Лузър е понятие от непрофесионалната социология.
Означава неконформист без его и истаблишмънт-related амбиции.
Така е то.

#11 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 октомври 2008 - 16:39

View Postviolator, on Oct 28 2008, 16:13, said:


Ако не друго, поне това би трябвало да разясни и на най-проветрените неразбрали доста неща по същината на историята. А именно - че е и-с-т-и-н-с-к-а до мозъка на костите!

Което не я прави по-стойностна, още по-малко пък значима. От моя гледна точка Супертрамп е типичния "лузър" и ти колкото и да се опитваш да ми вмениш романтичен идеализъм, не мога да се възторгна от подобен род крещяща безхарактерност... :metal:






EDIT: Я, писали сме с Гео по едно и също време. :) Даже горе-долу едно и също сме казали, макар и с различни думи... ;)

Edited by marillion, 28 октомври 2008 - 16:42 .

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#12 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 октомври 2008 - 16:44

View Postgeorid, on Oct 28 2008, 16:33, said:

Лузър е понятие от непрофесионалната социология.
Означава неконформист без его и истаблишмънт-related амбиции.

В употребения жаргонен контекст "лузър" е чуждица.

Означава "губещ". Човек, който е под нулата, но не е задължително на студено.

Lose - губя! На непрофесионален английски. :metal:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#13 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 октомври 2008 - 16:48

View Postmarillion, on Oct 28 2008, 16:39, said:

..... колкото и да се опитваш да ми вмениш романтичен идеализъм, не мога да се възторгна от подобен род крещяща безхарактерност... :metal:

Нищо не искам да вменя на никого. Обясних точно и ясно:

"Качествата на филма "Into The Wild" изобщо не се коренят в това, дали харесваме или не харесваме, одобряваме или не одобряваме философията на героя му."

Да не би да харесваш само филми, чиито герои ти импонират душевно? :)
-----------------------------------------
Слушай силно!

#14 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 28 октомври 2008 - 16:49

View Postviolator, on Oct 28 2008, 16:44, said:

Означава "губещ". Човек, който е под нулата.
Да, де, именно.
Лузър е понятие от гледна точка на казионното мнозинство.
От своя гледна точка лузърът не е лузър.

Ако от своя гледна точка лузърът е лузър, то означава, че е искал да бъде като останалите, но не е успял. Тоест той е трю лузър.
Така е то.

#15 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 октомври 2008 - 16:53

View Postviolator, on Oct 28 2008, 16:48, said:

Да не би да харесваш само филми, чиито герои ти импонират душевно? :)

Интересен въпрос. Не съм се замислял, но ако отговорът е положителен от това какво следва, според теб? :metal:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#16 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 октомври 2008 - 16:54

View Postgeorid, on Oct 28 2008, 16:49, said:

Да, де, именно.
Лузър е понятие от гледна точка на казионното мнозинство.
От своя гледна точка лузърът не е лузър.

Ако от своя гледна точка лузърът е лузър, то означава, че е искал да бъде като останалите, но не е успял. Тоест той е трю лузър.

Значи ситуация като след избори у нас. Всички се обявяват за победители, независимо от резултата!

Разбрах! Лузър означава "български политик"! :)

View Postmarillion, on Oct 28 2008, 16:53, said:

Интересен въпрос. Не съм се замислял, но ако отговорът е положителен от това какво следва, според теб? :metal:

Следва да не спориш с мен за кино! ;)
-----------------------------------------
Слушай силно!

#17 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 28 октомври 2008 - 16:57

View Postviolator, on Oct 28 2008, 16:54, said:


Следва да не спориш с мен за кино! :metal:

Разбирам. :) А мога ли да имам мнение относно някой филм който и ти си гледал, но то да бъде малко по-различно от твоето? ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#18 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 28 октомври 2008 - 17:02

View Postmarillion, on Oct 28 2008, 16:57, said:

Разбирам. :metal: А мога ли да имам мнение относно някой филм който и ти си гледал, но то да бъде малко по-различно от твоето? :)

Разбира се. Стига да не е от рода - ""Апокалипсис сега" е тъп, защото Полковникът е голям гадняр и психопат и поведението му не импонира на личните ми разбирания за затваряне в собствен свят"..., всичко е наред!
-----------------------------------------
Слушай силно!

#19 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 28 октомври 2008 - 17:04

View Postviolator, on Oct 28 2008, 17:02, said:

Разбира се. Стига да не е от рода, ""Апокалипсис сега" е тъп, защото Полковника е голям гадняр и психопат и поведението му не импонира на личните ми разбирания на затваряне в собствен свят"..., всичко е наред!
Е ли полковник Курц лузър? - въпросът, който изниква.
Така е то.

#20 duende

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1149 posts
  • Gender:Male

Posted 28 октомври 2008 - 17:17

Into the wild

В момента, в който филма се възприеме като импресия и като дзен-путъване към себе си, всичко е ясно.
Супертрамп не се интересува от света и възприятията му - той бяга от тях. В стремежа си да намери себе си. Смея да твърдя, той не умира щастлив.
Аз мисля, че филмът не трябва да се възприема като поредица от реални събития, той е съновидение, осзънаване, приближаване към природата, красива картина. Шон Пен е решил да придаде романтичен облик, красив нюанс на едно самоубийство. :metal:





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users