Jump to content

Muris VarajicОбърнете внимание на този китарист!


6 replies to this topic

#1 Methodius

    послушник

  • Отлъчени
  • Pip
  • 40 posts

Posted 09 март 2008 - 21:22

Няколко извадки:
http://www.lickspace.com/Video/PlayVideo.a...=RfEXlQtV4zM%3d
http://www2.guitarmasterclass.net/solo-gui...ernate-picking/
http://www2.guitarmasterclass.net/solo-gui...l-shred-lesson/
http://www2.guitarmasterclass.net/solo-gui...me-neo-classic/
(проследих това, последното, около 100-тина пъти...)

Официален сайт: http://murisvarajic.com/ (особено раздел Videos, освен забележителната биография на младия босненец)

Това е невероятно... Повече нямам какво да кажа! Т. е. нямам какво да кажа... Интересно, какво бъдеще го чака?

Самият Muris казва: "Nothing is impossible, sky is the limit". Тайната на Паганини, разгадана от Лист година след знаменития концерт в Париж (1832-ра) на великия цигулар! (Лист дотолкова бил потресен от изпълнението на маестрото, който "скрил оркестъра", че се затворил за 6 месеца без да концертира и създал своите прословути Etudes de Paganini.)

Edited by Methodius, 09 март 2008 - 23:09 .


#2 Methodius

    послушник

  • Отлъчени
  • Pip
  • 40 posts

Posted 10 март 2008 - 09:44

Моят коментар:

Отмъщението на Електра
(за да си дойде всичко в реда на нещата)

Muris би могъл в истинския смисъл да бъде наричан маестро на електрическата китара, еманципиран в пълнота спрямо рок'ен'рола. Та сайтът убедително свидетелства, че китаристът е надраснал с инструмента си жанровостта и от височайшата си позиция на музикант-виртуоз владее в прецизност различните жанрове. Блусът, джазът, кънтрито, рокът и пр. вече (при него) губят силата си на парадигми и им се отрежда място на придаващи екзотичен привкус формализирани маниери на музициране - досущ както старите ладове в съвременните мажорни и минорни тоналности. Ала Muris Varajic ни най-малко не "дроби" заради спорта и суетливата показност на рок-артиста, но встъпва в музиката с проникновение, инвенция и страст. Такъв е бил Паганини, такъв е бил и Лист - до тях, гениалните интерпретатори, ще се нареди и той, убеден съм! Това не е просто механично отработена - часове и часове, с години упорство - лекота, а полет на гълъб... И ето - електрическата китара най-подир ще се хабилитира сред класическия музикален инструментариум... Дори старата акустична китара впряга в поглеждащата отвъд рока велика "електрическа" мисия - тъй, както навремето струвал и Паганини. One of the aspects of electricity is: let guitar be violin! Останалото са естетски прехласвания.

Edited by Methodius, 10 март 2008 - 10:27 .


#3 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 10 март 2008 - 20:07

Хубаво де.. Бърз е, техничен е. Импровизатор и т.н... Но това наистина ли ти харесва??? Кое му е хубавото - хилядата тона в секунда подчинени на некакви правила?

И какъв ти е големия кеф от анализа на музиката тип 4 курс философия в СУ? Не може ли просто да я усещаш без много дълбане? [x

Без да се засягаш.. Просто питам.

Edited by Regen, 10 март 2008 - 20:14 .


#4 Methodius

    послушник

  • Отлъчени
  • Pip
  • 40 posts

Posted 10 март 2008 - 22:37

Просто отговарям

Съжалявам. Себе си съжалявам. Че ако щете: съжалявайте ме и вие. Или ме убийте с камъни: не ме е страх, да, вече не ме е страх, не ще ме дори досрамее и да пикаете публично върху ми... А най-добре ме подминавайте, ако и да досаждам... Та от 22 години се опитвам да споделя с някого едно и също, едно простичко... Поне с един: един-едничък умен човек... И представа нямаш колко ви мразя - всички вас... На някои от вас съм им симпатичен, дори ме харесват, а дори и ме обичат, та дори твърдят и че се впечатляват от мен - няма да им го позволя: нека знаят!...

Чисто и просто исках да се науча да свиря на електрическа китара, не да харесвам каквото и да било или да се кефя на каквото и да било... Но моята стихия е философският анализ, а китарата бе вещ, върху която се насилвах, за да избягам на размишленията и да си спечеля по достойнство, а не по "компания" приятели... Междупрочем, ако има нещо, което (макар да не съм образован) да усещам с цялата си душа, нещо което действително да върша с любов и страст, неуморно и с грижа, безкористно, отдадено и без компромис, ден и нощ, а дори и докато спя, докато разговарям, нещо, което ме обзема от малък - то е тъкмо философският анализ: на каквото и да било. И навярно точно методологическо опосредстване и школовка ми липсват, че да те респектирам с аналитичните си предприятия - да, същото това, което например липсва на Хендрикс, че да респектира мен със своята китара.

Чудно, защо тоя толкова осъзнат човек, Muris Varajic, продължава да дерзае и да живее вдъхновено, щом като (според теб, а и според мен!) е невъзможно стойностен човек да харесва дейността му и да се кефи ней? Да ти се по бохемски кефят е животът, брате! А и ти по бохемски да се кефиш! И "колко е хубаво, че хубавата музика няма край"!

И накрая: горд съм, че откакто съм се родил, не съм изпил нито една бира! Не намирам у себе си с какво друго да се гордея.

Ха-ха-ха-ха!...

(Знаеш ли, срещат се хора, които умират да се кефят с мен: но не ще им го позволя.)

Хайде, бе! Ще ме защити ли някой! Нуждая се от защита!... Няма да ви го позволя: знайте... Самовлюбен съм, ревнив към себе си: до строгост. Строгостта "избива комплекси".

Edited by Methodius, 10 март 2008 - 23:57 .


#5 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 11 март 2008 - 09:22

Няма за какво да те защитава някой. [x
Питах и разбрах. Хубав отговор. Малко странен, ама хубав.

#6 пияница на грил

    Хемул

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 192 posts

Posted 15 март 2008 - 13:33

е па пича свири мноо яко:worship: дай боже всеки му. аз така скоро нема да мога с мойто фащане на китара еднъж седмично. ма важното е да си свирукаме :metal:
tiuriuliu biurgiurdiuliu.Рейс 305 е ПОДВОДНИЦА!!!
АЛКОХОЛЪТ В МАЛКИ ДОЗИ Е ПОЛЕЗЕН ВЪВ ВСЯКАКВИ КОЛИЧЕСТВА
powered by ВИП СУЛЮ
http://www.myspace.com/anchorheaddarthmetal

#7 asking_pet

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 1 posts

Posted 22 юли 2008 - 04:22

Значи сега искам да кажа мнението си. Може би много хора ще ме нападнат, но много важно.
Това е един наистина добър и професионален китарист, но толкова. В никакъв случай не е Бог. Богове сред хората няма, колкото и някои да имат нужда да се кланят на нещо. Обръщам се към философа - доста прекаляваш с превъзнасянията и хвалбите си за нещо, което далеч не е непостижимо. Има много добри музиканти по света. Ако просто сравняваш един от тях с нещо непостижимо, значи не разбираш колко е голям света. Честно да призная свиренето бързо на ел.китара не е голяма философия, аз примерно имам някаква бързина (освен това смятам, че има още много да напредвам), имат я и много други ел. китаристи... Поради това, че не е чак толкова трудно тичането по грифа на ел.китарата ще има много китаристи, които ще бъдат наричани "богове" от масата,на която буквално й се завива свят и която е немислеща и има нужда да се поклони на нещо... Много се дразня, кога чуя примерно по телевизията да се казва за даден музикант, че бил "цар на еди-какво си" или пък бил най-добрия... и т.н., сякаш другите музиканти не заслужават уважение и са тръгнали му да се кланят. Особено се дразня и от празни философски разсъждения, които в действителност не казват нищо. Майсторлъка е в това да кажеш много, но с малко думи и разбираемо. А не да разтягаш локуми от пълни глупости. Извинявам се на философа, но това е мнението ми. Нищо лично.





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users