Jump to content

Рок баладаи вкусове разни


96 replies to this topic

#1 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 02 ноември 2007 - 17:19

какво влагате в основата на понятието - балада, с което определяте една "бавна песен" за такава :D

според мен например Mamа на Genesis си съдържа онези елементи, според които да мога да я призная за балада, но според друг вероятно не е.
по какви вкусове и критерии възприемате дадена песен за балада, любопитно ми е да чуя вашето мнение. аз съм малко лаик по въпроса :D

#2 ШureЯ

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 288 posts

Posted 02 ноември 2007 - 17:58

рок-балада ---> Don`t Say You Love Me и Be My Friend на Free

другите не са важни... :D
darkness, darkness be my pillow...

#3 Tejuk Metalist

    Angel Of Death

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 552 posts
  • Location:South Of Heaven

Posted 02 ноември 2007 - 18:07

Ми аз не знам точно по какво определям,че една песен е балада! :D Но все пак за балади приемам такива песни,в които темпото е по-бавно даже и от Funeral Doom-ско(но не винаги),вокалите са страшно мелодични,а китарите са или в повечето време акустични или ако не са,то са с дисторшън! Текстовете са повече за разни тъжни неща и т.н. Естествено има някои балади,които за такива са си доста здравички,примерно тия на Metallica.

P.S.Поздрав с Guns N Roses - November Rain :D

P.P.S. Споменах Metallica.......Satyr скоро ще е тука! :D :lol:

Edited by Tejuk Metalist, 02 ноември 2007 - 18:10 .


#4 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 02 ноември 2007 - 18:12

Считай чиста електрическа китара - балада не прави?

#5 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 02 ноември 2007 - 18:24

View Postwiktory, on Nov 2 2007, 17:19, said:

какво влагате в основата на понятието - балада, с което определяте една "бавна песен" за такава :D

според мен например Mamа на Genesis си съдържа онези елементи, според които да мога да я призная за балада, но според друг вероятно не е.
по какви вкусове и критерии възприемате дадена песен за балада, любопитно ми е да чуя вашето мнение. аз съм малко лаик по въпроса :D
тука за блусовете на Скорпиънс ли ще си говорим :lol: :D :D
баладата е песен дето може да се целуваш на нея до като танцуваш(желателно е да е загасена ламбата, щото Петърчо от 6а на другия ден ще раздуе на цялото училище), обикновено вътре става дума за любофф, море и още нещо.
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#6 Tuxedoed

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 47 posts

Posted 02 ноември 2007 - 19:11

View Postwiktory, on Nov 2 2007, 17:19, said:

какво влагате в основата на понятието - балада, с което определяте една "бавна песен" за такава :D


За блусовете на които сваляхме гаджета га бяхме млади става въпрос нали. На Металика блусовете броят ли се, щото в диското само това пускаха.

#7 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 02 ноември 2007 - 19:44

Хм... балади... :D

Балада за Братята Холик (Хиподил)
Балада за туршията (Хиподил)
Балада за любимата (Епизод)

The Ballad of Chasey Lain (Bloodhound Gang)
The Ballad of Dwight Fry (Alice Cooper)
The Ballad of Hollis Brown (Nazareth)
Ballad of Jimi Hedrix (S.O.D.)

Броят ли се за балади?
Щото явно авторите им поне така смятат. :D

#8 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 02 ноември 2007 - 19:51

View PostTuxedoed, on Nov 2 2007, 20:11, said:

За блусовете на които сваляхме гаджета га бяхме млади става въпрос нали. На Металика блусовете броят ли се, щото в диското само това пускаха.

"Блус" е една много готина дума за описване на разнополов танц по двойки с втора мисъл :D Винаги много съм й се кефил. А блусовете на Металика не са никак лоши, ама нямам спомени да съм чувал нещо от Заряд и ПреЗаряд по дискотеките в мойте младини. :D

#9 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 02 ноември 2007 - 20:12

Хубава тема, добре зададен въпрос, провокативен пример. Какво повече му трябва на човек? :D

По-голямата част от музиката, която слушам има баладичен характер. С това изречение подсказвам и какво е вътрешното ми убеждение за понятието рок (или каквато и да е там) балада. Пак поради тази специфика на възприятие на конкретен тип музика, аз бих могъл да разделя баладичната линия според усещането, което изпитвам когато чуя определена композиция с баладичен характер. Ще се опитам да илюстрирам и мислите си с примери, които са валидни за мен, но е възможно и някой друг да открие в тях нещо от себе си.

Първата група е тази на чувствата. Нека си го кажем веднага, всеки от нас има своя музикален спомен неразривно свързан с преживяна сърдечна емоция. Тук и жени и мъже сме в един кюп, колкото и някои представители на силния пол да не си го признават. :D

Пример за тази група баладична музика, можете да видите/чуете
ЕТО ТУК!


Втората група е тази на емоциите. Тук не става въпрос за любовни трепети. Тук става въпрос за вълнения породени от виртуозност на музиканта или пък от лична харизма. Или, както често казваме за някои от харизматичните ни любимци, като Heorot :puke: Because he still makes me cry!

Пример за харизматичност в изпълнението, можете да видите/чуете
ЕТО ТУК!


Трета група е тази на купоните. Говорим за типични примери на балади, които зазвучали в подходящ момент по време на купон, те карат да се отдадеш на ритъма и да се поразкършиш с любим/а.

Пример за такава балада сякаш излязла от купон, можете да видите/чуете
ЕТО ТУК!


Четвъртата група е тази на мрачния прогресив рок фен. :D Попринцип, ние прогресарите сме мрачни хора, или така поне твърди жена ми. Аз отдавна се отказах да и противореча, затова нека приемем, че е права поне веднъж. :D

Пример за помрачително прогресарско настроение, можете да видите/чуете
ЕТО ТУК!


Пета група и последна за радост на мнозина :lol: е тази на баладичната инструментална музика.

Пример за това, можете да видите/чуете
ЕТО ТУК!
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#10 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 02 ноември 2007 - 20:29

То и аз съм лаик, сещам се за Self Portrait на Rainbow - все я броях за "любима балада", пък казват, не била балада.

Типична балада: мелодия - бавна, кахърна, нежна. Текст: задължително кахърен, най-често инспириран от любовно разочарование.
За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#11 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 02 ноември 2007 - 21:02

Diary, Last December + още някои на Ърт, също не се бухат в традиционните недефинирани представи за балада.. А де, де е Георида сега да каже що е балада? [:

#12 Abadon

    приятел на Чубака

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 577 posts

Posted 03 ноември 2007 - 04:04

Quote

Текст: задължително кахърен, най-често инспириран от любовно разочарование.

трябва и море да има, че и още нещо
Знаете ли че ...

Мириса на пламъка от запалката мирише на изгорели косми от носа.

#13 Jimmy Pop

    пишман-естет

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1122 posts
  • Gender:Male

Posted 03 ноември 2007 - 07:24

View PostAbadon, on Nov 3 2007, 05:04, said:

трябва и море да има, че и още нещо

Хиподил - Море от алкохол :lol:

Има го и морето и кахърите, че и още нещото.

Eric Clapton - Wonderful Tonight :D

Няма го ни морето, ни кахърите, какво остава за още нещото.

:D

:D

Та... що е то балада? :D

#14 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 03 ноември 2007 - 10:50

Забравих да спомена и за една нова, поне за мен категория баладична музика. Нова от гледна точка на възприятието, а не от гледна точка на изпълнителите или самите изпълнения. Наскоро осъзнах, колко много неща съм пропускал слушайки определени баладични композиции. И ако човек умее да променя музикалния си слух с времето, то аз намерих своето лично доказателство в подкрепа на този процес. Изведнъж нещо в мен каза *CLICK* и музика дотогава звучала по един начин се претвори в извор на нова емоция.

Шеста група е тази, която то залепя за стола и не те пуска. Тази група е леко тревожна, защото подлага психическите ти устои на изпитание. Тя леко ми напомня за сцената от филма Стената, в която Пинки сяда на люлеещия се стол насред полето. Помните я сигурно....

Пример за тази група баладична музика, можете да видите/чуете
ЕТО ТУК!
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#15 Kristin

    (баш) философ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 628 posts

Posted 03 ноември 2007 - 11:48

Рок баладата е онова музикалното, пеещо, свирещо, дето кара сърцето да затуптява, в мозъка да напират разни спомени (няма значение дали добри или лошо, важното е, че са спомени), да ти се прииска да гушнеш любим човек, да го целунеш иии да подхванете един танц на любовта :D
В компанията ми рок баладите са наречени "отрови"... ние избягваме такива песни, поради ефекта, който имат върху нас... (да се разбира напъплянето на ония спомени в мозъка)...
А най-големите отрови могат да се превърнат и в най-големият лек за болните души, обаче това е в зависимост как са поднесени.
Aз конструирам всеобщото като избирам себе си!

#16 Fester Addams

    True Poser

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 277 posts

Posted 03 ноември 2007 - 13:56

View Postwiktory, on Nov 2 2007, 17:19, said:

какво влагате в основата на понятието - балада

Bruce Dickinson-Tears Of The Dragon

Другото са празни приказки :D
Шоу да става!

#17 Guest_Regen_*

  • Гости

Posted 03 ноември 2007 - 14:01

View PostKristin, on Nov 3 2007, 11:48, said:

Рок баладата е онова музикалното, пеещо, свирещо, дето кара сърцето да затуптява, в мозъка да напират разни спомени (няма значение дали добри или лошо, важното е, че са спомени), да ти се прииска да гушнеш любим човек, да го целунеш иии да подхванете един танц на любовта :D
В компанията ми рок баладите са наречени "отрови"... ние избягваме такива песни, поради ефекта, който имат върху нас... (да се разбира напъплянето на ония спомени в мозъка)...
А най-големите отрови могат да се превърнат и в най-големият лек за болните души, обаче това е в зависимост как са поднесени.

Чаках аз някой да се изцепи и да каже туй дет' не мога да се сетя как и да се съгласа и ей го на.
И те така!
[:

#18 wiktory

    empathy

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1079 posts

Posted 04 ноември 2007 - 13:46

View PostJimmy Pop, on Nov 3 2007, 07:24, said:

Хиподил - Море от алкохол :wub:

Има го и морето и кахърите, че и още нещото.

Eric Clapton - Wonderful Tonight :metal:

Няма го ни морето, ни кахърите, какво остава за още нещото.

:yes:

:D

Та... що е то балада? :)

анджък. в някои балади дори няма текст, просто симфонична.
друга е - епична. трета - тежко пиано едиква си, четвърта - кънтри, пета - класическа и т.н.
може би е интересно да поговорим за видовете балади, но що е то самата - балада?
определено е свързана с лиричност, с повтарящ се мотив, бавна е, мелодична...
но Оne Caress на Депеш Мод при тази наличност на елементи, описани горе не е балада, примерно, според мен. и както скоро коментирах това съм съгласна, че тя е просто една разкошна импресия. но балада не е.

@ Мерилиън, разкошни примери. дано намеря скоро време сериозно за тях :D

#19 Tuxedoed

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 47 posts

Posted 04 ноември 2007 - 14:23

View PostJimmy Pop, on Nov 3 2007, 07:24, said:


Та... що е то балада? :metal:

Като я чукнеш по рамото да и падат гащите. Мерилиъне такъв пример имаш ли? Щото аз правилния отговор го знам ама ще изчакам да видя кой ще познае.

#20 clear

    калпазанка

  • Енориаши
  • PipPip
  • 118 posts

Posted 04 ноември 2007 - 14:35

View PostTuxedoed, on Nov 4 2007, 14:23, said:

Като я чукнеш по рамото да и падат гащите. Мерилиъне такъв пример имаш ли? Щото аз правилния отговор го знам ама ще изчакам да видя кой ще познае.

точно с дадения пример в темата за Мама на Дженезис познай кога ще ми паднат.. по скоро на теб ще ти дотрябва памперс като я чуя :metal: ))))





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users