Jump to content

Оценяването на новините с Да/НеОценявам или харесвам!?


34 replies to this topic

#1 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 18 юли 2012 - 14:07

Мога лесно да разбера за себе си, но задавам въпроса тук, защото бих желал да подложим на публична дискусия функцията за оценяване на новините в сайта, която беше въведена преди време.

Не става дума за обсъждане на необходимостта от въпросната функционалност. Ясно е, че това е уеб стандарт, който няма как да бъде пренебрегнат в днешно време. А и не мога да отрека, че от него има известна полза.

Става въпрос за формулировките на въпроса и отговорите конкретно в katehizis. Koито според мен предизвикват известно объркване, Поне сред разсъждаващите хора.

Видно е, че повечето юзъри гласуват по инерция, следвайки facebook и youtube логиката харесвам / не харесвам. Но условието в katehizis е "Оценете новината". А смисълът на думите "оценете" и "харесвате ли" категорично не се припокрива. Една новина може да е ценна за теб и без изобщо да я харесваш. Например - отмяна на концерт на любима група. Естествено, че не ми харесва, но няма как да не оценя положително една интригуваща ме информация, предоставена ми грамотно, точно, безплатно и бързо.

Според мен, зададен по настоящия начин, отговорът предполага предимно оценка на новината в следните планове:
- Принадлежностен. Касае ме, не ме касае.
- Технически. Качество на списване, бързина на публикуване, съдържание, адекватност, усет, грамотност.

Ако въпросът е "Харесвате ли новината", отговорът ще предполага нещо далеч по просто - оценка на новината в емоционално-вкусов план. Харесва ми, не ми харесва.

Интересува ме най-вече мнението на Сатир по въпроса, защото най-вероятно той е предпочел формулировката "оценете" пред "харесвате ли".
-----------------------------------------
Слушай силно!

#2 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 18 юли 2012 - 14:14

"Оценете" има смисъл ако дава възможност за реална оценка, примерно по шестобалната система. Има ли подобна в новините на сайта, че не съм обърнал внимание? Иначе съм напълно съгласен с теб, че

View Postviolator, on 18 юли 2012 - 14:07 , said:

зададен по настоящия начин, отговорът предполага предимно оценка на новината в следните планове:
- Принадлежностен. Касае ме, не ме касае.
- Технически. Качество на списване, бързина на публикуване, съдържание, адекватност, усет, грамотност.

От тази гледна точка, първата функция е далеч по-важна от гледна точка на информационния характер на сайт. Втората функция е по-скоро приложима към репортажи от концерти, ревюта и статии, но няма връзка с ежедневните новини на килограм...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#3 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 18 юли 2012 - 14:17

Да, прав си, че има двойна възможност за оценка на новината - по отношение на нейното качество на поднасяне (бързина, акуратност, стил и т.н.) и нейното съдържание. И въпреки че за вас, като екип списващ новините, може би е по-ценно да разполагате с информация от първия тип, няма как да накарате потребителите да излязат от FB и youtube тертипа на оценка. Никога няма да сте сигурно колко от гласуващите гласуват по първия признак и колко по втория, колкото и да разяснявате какво означава техния глас СПЕЦИАЛО при вашите новини. Затова, следвайте утвърдените практики, пък, за любознателните, ако толкова искате, сложете 2 гласувания - по едно за всеки тип глас.
... Through dreams I influence mankind...

#4 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 18 юли 2012 - 14:29

View Postmarillion, on 18 юли 2012 - 14:14 , said:

"Оценете" има смисъл ако дава възможност за реална оценка, примерно по шестобалната система. Има ли подобна в новините на сайта, че не съм обърнал внимание?

Не, няма степенуване. Неслучайно съм споменал, че става въпрос за объркваща формулировка и във въпроса, но и в съчетание с отговорите.
Ако отговорите бяха "харесвам" "не харесвам", нямаше да има никакви двусмислия, независимо, че въпросът е "оценете". Но отговорите са ДА и НЕ. Тоест - оценявам/не оценявам. Което в никакъв случай не е релевантно на харесвам/не харесвам. :no:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#5 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 18 юли 2012 - 15:31

View PostЗмей Горянин, on 18 юли 2012 - 14:17 , said:


Ето ти един казус:
Потребителят Homer J. S. е фен на група Duff n` Donuts, които са насрочили дата за концерт в България. Влиза Homer J. S. в katehizis и пред очите му светва новина за отмяна на концерта на Duff n` Donuts.

Homer J. S. се наглася да гласува и понеже e първосигнален, цъква НЕ. Обаче katehizis няма как да знае, това НЕ хейтърското ли е или фенското. Защото при така зададен въпрос /Оценете новината: ДА/НЕ/ логичните възможности за гласуване на човек с отношение към Duff n` Donuts са следните:

- /ДА/ Оценявам новината за отмяна на концета на Duff n` Donuts. /логичен отговор за мислещ фен на Duff n` Donuts/.
- /ДА/ Харесвам новината за отмяна на концерта на Duff n` Donuts. /логичен отговор за немислещ хейтър на Duff n` Donuts/.
- /НЕ/ Не оценявам новината за отмяна на концерта на Duff n` Donuts. /логичен отговор за мислещ хейтър на Duff n` Donuts/.
- /НЕ/ Не харесвам новината за отмяна на концерта на Duff n` Donuts. /логичен отговор за немислещ фен на Duff n` Donuts/;

Posted Image D`oh!
-----------------------------------------
Слушай силно!

#6 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 18 юли 2012 - 15:35

Идеята е буквално "харесвам" / "не харесвам" и от доста време, откакто съществува тази опция, се вижда, че повечето хора така я разбират.

Самият мен никога не ме е интересувало оценката на читателите за бързина, актуалност, качество и т. н. да се измерва по подобен начин :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#7 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 18 юли 2012 - 15:57

View PostSatyr, on 18 юли 2012 - 15:35 , said:

Идеята е буквално "харесвам" / "не харесвам" и от доста време, откакто съществува тази опция, се вижда, че повечето хора така я разбират.

Ясно е, че болшинството хора така я разбират, но не ми беше напълно ясно, че твоята идея е била такава. Все имах малка надежда, че чрез думичката оценете е търсен пробив в първосигналността на така популярното лайкване. :mellow:

Хората, за които това има значение, едва ли са повече от баладите в творчеството на Motorhead, но според мен в такъв случай би било по-удачно текстът да се промени.
Или въпросът трябва да стане "Харесвате ли тази новина", с отговори: ДА / НЕ",
или да си остане "Оценете тази новина", но с отговори: Харесвам / Не харесвам;
-----------------------------------------
Слушай силно!

#8 Vaskes

    Contemplator

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 178 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dirty olde towne of Sofia
  • Interests:Post-punk, Industrial, Gothic Rock, Punk, New Wave, Rock'n'Roll, Orchestral, Instrumental, Experimental

Posted 18 юли 2012 - 19:04

Първоначално като пуснаха опцията и аз си помислих, че идеята е да се оцени новината (качеството/актуалността/има ли смисъл от нея и т.н.), а не да покажем дали ни харесва самото съдържание (примерно кефя се, че Стив Харис ще издава албум и цъквам "лайк"), но практиката бързо показа обратното, хаха.
There's a devil crawling along your floor

#9 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 18 юли 2012 - 20:11

Честно казано, оценяването на качеството на новината никога не ми е било приоритет, когато съм цъкал "Да" или "Не". В крайна сметка в по-голямата част от случаите новините на сайта са представени достатъчно добре.
Оценката, която давам, обикновено е на базата на това как съответната новина ме е накарала да се почувствам. Смъртта на любим музикант не е нещо, което да оценя положително, колкото и добре да е написана статията. Ако е някаква безсмислица или жълтина, вероятността да я оценя отрицателно също е доста голяма. Ако преценя, че е отразена зле - също, но това точно тук е рядкост.
Ако пък ми хареса, давам "Да". Много съм щедър.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#10 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 18 юли 2012 - 20:35

View PostТигър, on 18 юли 2012 - 20:11 , said:

Смъртта на любим музикант не е нещо, което да оценя положително, колкото и добре да е написана статията.

Което, според дадения отговор "НЕ" на конкретно зададения въпрос "Оценете тази новина", означава, че не оценяваш новината, която те информира за смъртта на съответния любим музикант.

Искам да ми отговориш само и единствено с ДА или НЕ на следния въпрос: Ти оценяваш ли новината за смъртта на Джон Лорд? ДА или НЕ?
-----------------------------------------
Слушай силно!

#11 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 18 юли 2012 - 20:39

Мисля, че въпросът е поставен леко подвеждащо.
Оценявам новината с "Не", защото не ми харесва.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#12 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 18 юли 2012 - 20:50

View PostТигър, on 18 юли 2012 - 20:39 , said:

Мисля, че въпросът е поставен леко подвеждащо.
Оценявам новината с "Не", защото не ми харесва.

Някой попитал ли те е, дали новината ти харесва? Ти си интелигентен човек, би трябвало да знаеш смисъла на думата "оценявам" и разликата му със смисъла на думата "харесвам".

Въпросът изобщо не е подвеждащ. Логиката му е права като такт в песен на AC/DC. А отговорът ти сам по себе си е показателен за това, че зададеният по този начин въпрос създава смислов безпорядък. Поне за хората, които обръщат внимание на тези неща.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#13 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 18 юли 2012 - 21:13

Нещата са тотално объркани. В социалната мрежа, откъдето в последно време идват всички "новости" във виртуалното общуване, под новина за смъртта на някой също можеш да видиш достатъчен брой "лайквания". За всички е ясно, че не става въпрос за буквално "харесване" на новината за смъртта на някого, а по-скоро става дума за оценка на починалия приживе и съпричастност с останалите негови почитатели. Същата история и при отбелязването на годишнини от смъртта на някого. Каква е разликата между "лайкване" на новината за смъртта на Джон Лорд и "лайкване" на новината за годишнина от смъртта на Рони Джеймс Дио, например? Пълна идиотщина, ако питаш мен, но хората търсят различни начини за общуване и съпричастие...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#14 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 18 юли 2012 - 21:14

Някаква мода са тези бутони, навсякъде да се "лайква". Не виждам особен смисъл в тях. Повечето хора цъкат, поне така мисля, според дали им харесва новината, а не начинът, по който е написана.Има и такива, които цъкат, защото могат - има ли бутони, трябва да се цъкат. :harhar:
Hedniska Blod

#15 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 18 юли 2012 - 21:15

View Postviolator, on 18 юли 2012 - 20:50 , said:

Някой попитал ли те е, дали новината ти харесва?
Точно това ми беше объркващото. Понеже думата "оценявам" без пояснението как оценявам съответната новина - и, евентуално, защо - в крайна сметка не носи никаква информация. Когато прочета някаква новина, в ума си задължително й правя някаква оценка - дори и да я оценя като новина, която не си струва да оценявам с "Да" или "Не", в който случай просто не цъкам.
Може да се каже, че молбата за оценка под новините е поставена некоректно, всъщност, но, както виждаме, повечето потребители на сайта са разбрали точно намерението на Сатир.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#16 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 юли 2012 - 07:39

Хората, които ги притеснява именно "оценяването" в зададеното условие, нека приемат нещата така: Новината се оценява по двубалната система, където има само една положителна оценка ("да") и само една отрицателна ("не").

Не знам за вас, но аз имам поне една диплома, в която пише:
Български език и литература - 6
Математика - 4
История - 6
Физическо възпитание...... Да

Ерго, ако образователната система приема "да" за форма на оценка, при това на документ, чиято основна цел е именно това, значи - няма драма :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#17 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 19 юли 2012 - 08:42

View PostSatyr, on 19 юли 2012 - 07:39 , said:

Хората, които ги притеснява именно "оценяването" в зададеното условие, нека приемат нещата така: Новината се оценява по двубалната система, където има само една положителна оценка ("да") и само една отрицателна ("не").

Изобщо не ме притеснява условието на въпроса и възможните отговори. Напротив даже - аз хиляди пъти предпочитам "Оценете тази новина" пред "Харесвате ли тази новина". Макар да е очевидно, а и съм напълно наясно, как първият въпрос на практика е неизползваем, с оглед на средните коефициент на интелигентност и културно ниво на рок/метъл потребителите. Които са смайващо ниски, съдейки по много неща и от дълги години.
Смятам, че се получават смислови аномали, ако въпросът е "Оценете тази новина", а всъщност се има предвид "Харесвате ли тази новина". Процесът оценяване предполага използване на много повече мозъчни клетки в сравнение с процеса харесване.

Ако има нещо, което да ме притеснява, е това, че стотици гласуващи потребители на сайта или не осмислят това, което им се задава като въпрос, или значението на думата "оценява" им убягва.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#18 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 19 юли 2012 - 09:20

Рискувайки да се присъединя към смайващо ниските коефициенти, чета и се чудя - обсъжданото в тази тема има ли значение. Posted Image
Hedniska Blod

#19 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 19 юли 2012 - 09:29

View PostHeathenHeart, on 19 юли 2012 - 09:20 , said:

Рискувайки да се присъединя към смайващо ниските коефициенти, чета и се чудя - обсъжданото в тази тема има ли значение. Posted Image

В момента във форума има поне 5 активни теми, които нямат абсолютно никакво значение за мен лично. Да не говорим, че в тях рядко забелязвам постове, в които няма по над 5 правописни грешки, за стилистичните да не говорим. Но нямам никакво намерение да вляза там и да изтъкна безсмислеността и/или неграмотността им. :yes:
-----------------------------------------
Слушай силно!

#20 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 19 юли 2012 - 10:09

Не го приемай лично, май трябваше да сложа и весела емотиконка, но все си мисля, че това е добре известно:

Quote

стотици гласуващи потребители на сайта или не осмислят това, което им се задава като въпрос, или значението на думата "оценява" им убягва.

Hedniska Blod





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users