Jump to content

"Рокът синоним ли е на бунт?"


361 replies to this topic

#21 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 11:39

^^
Аз пък друго се сетих покрай Грами-тата, което е също свързано донякъде с тази тема. Кой взима наградите в категориите, които ни вълнуват? Paul McCartney (три броя!!!), Black Sabbath и Led Zeppelin. През 2014-а година! :shok:
I don't know how I managed it...

#22 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 11:48

View Postwhiplash159, on 06 февруари 2014 - 11:37 , said:

Както казах по-горе - просто времето е друго.

В смисъл, че поведението/музиката/текстовете на Motley Crue могат да се считат за бунт именно заради времето, в което живеят? Това тяхното не е бунт, а ташак работа. А и за да има бунт, трябва да има срещу какво да се бунтуваш. По времето на Motley Crue общо взето е нямало срещу какво да се бунтуваш. Живели са си като царчета и са се възползвали от всичко онова, което им предлага развиващия се капитализъм.
Затова и както казах по-горе, предпочитам да не говорим за "бунт", а за "ангажираност с проблемите на обществото, в което живееш". Нито в музиката, нито в текстовете, нито в поведението на Motley Crue (отново само като пример, вместо тях можем да посочим стотици други групи), не виждам каквато и да е било ангажираност за каквото и да е било, освен за личното благополучие (мацки, самолети, дрога, купони, имения).
I don't know how I managed it...

#23 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 06 февруари 2014 - 11:51

View PostOzzy, on 06 февруари 2014 - 11:48 , said:

А аз какво ти казах? Че не бива да се гледа дали само музикантите може да се определят като бунтари, а дали фенската им маса ги приема за такива.

Бунт/въстание/революция може преспокойно да се вдигне и с пистолет с капси.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#24 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 06 февруари 2014 - 11:55

View PostOzzy, on 06 февруари 2014 - 11:48 , said:

А и за да има бунт, трябва да има срещу какво да се бунтуваш. По времето на Motley Crue общо взето е нямало срещу какво да се бунтуваш.
Не е така. Точно в началото на 80-те се атакуваше лицемерно благоприличното общество на ниво морал и семейство. Да се цопнеш с размъкната тениска с череп на официално място беше шокиращо за костюмираните чичовци. Младите се кефеха, че рошавите метъли разваляха стройните родителски редици.
Hedniska Blod

#25 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 06 февруари 2014 - 11:58

Това сцена на бунт ли е?


WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#26 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 12:09

View PostSatyr, on 06 февруари 2014 - 11:51 , said:

А аз какво ти казах? Че не бива да се гледа дали само музикантите може да се определят като бунтари, а дали фенската им маса ги приема за такива.

Не съм съгласен. По тази логика, 90% от групите ще излязат бунтари и социално ангажирани, защото "феновете им мислели така".
Историята показва кой е бунтар/социално ангажиран и кой не е. И историята със сигурност показва, че Jim Morrison е бил такъв. Съмнявам се да го покаже за Vince Neil. Въпреки, че няма какво толкова да чакаме - вече минаха трийсетина години и то се вижда кой с какво ще бъде запомнен.

View PostHeathenHeart, on 06 февруари 2014 - 11:55 , said:

Точно в началото на 80-те се атакуваше лицемерно благоприличното общество на ниво морал и семейство. Да се цопнеш с размъкната тениска с череп на официално място беше шокиращо за костюмираните чичовци. Младите се кефеха, че рошавите метъли разваляха стройните родителски редици.

Това, както казах, е ташак работа. Някакво псевдо ученическо несъгласие с начин на обличане. Майтап някакъв. Далеч, далееееееч от бунтарството и социалната ангажираност, за която говоря.

И изобщо, това че да се "цопнеш с размъкната тениска с череп на официално място" е нещо мега бунтарско, беше наложено главно от МТВ. Мода някаква. Всички клипове бяха такива. Младежи с размъкнати фланелки се влачат наляво и надясно и показват как се противопоставят на старото поколение. Много бунт, много нещо.
I don't know how I managed it...

#27 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 06 февруари 2014 - 12:17

View PostOzzy, on 06 февруари 2014 - 12:09 , said:

Не съм съгласен. По тази логика, 90% от групите ще излязат бунтари и социално ангажирани, защото "феновете им мислели така".
Историята показва кой е бунтар/социално ангажиран и кой не е. И историята със сигурност показва, че Jim Morrison е бил такъв. Съмнявам се да го покаже за Vince Neil. Въпреки, че няма какво толкова да чакаме - вече минаха трийсетина години и то се вижда кой с какво ще бъде запомнен.

Пак забиваш единствено в посоката бил ли е бунтар еди кой си музикант. А не това е най-важното. За бунт трябва масовост. Масовостта се определя от последователите на музиканта. Той може тайно да живее като султана на Бруней, но ако пред хората се показва като бунтар и ги поведе на бунт - то рокът е бунт. Защото това е въпросът. Не дали Джим Морисън или Винс Нийл са бунтари. А синоним ли е на бунт РОКЪТ.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#28 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 12:42

Аз и затова казах още в началото, че думата "бунт" не ми харесва много. И когато я чета/пиша в тази тема си я представям като синоним на ангажиране с най-сериозните проблеми в обществото, с изказване на мнение и взимане на страна по социални/икономически/политически казуси. А не си представям Илинденско-преображенското възстание ;)

Или с други думи говоря за разликата между това:

Posted Image

и това:

Posted Image

По-образно няма как да го покажа.

Edited by Ozzy, 06 февруари 2014 - 12:50 .

I don't know how I managed it...

#29 Agent Orange

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 12:49

View PostOzzy, on 06 февруари 2014 - 10:54 , said:

Че е възможно - възможно е. Ама, какво общо има това с Motley Crue само не ми е ясно. "Да правиш каквото си искаш е възможно" са го доказали Jim Morrison и Janis Joplin по времето, когато Vince Neil още е учел азбуката. Именно затова поведението на Neil не е някаква революция или бунт, а чиста проба позьорщина. Нищо повече.

Факт, но за мен не е позьорщина, защото при Motley това си е техният начин на живот. Те не живеят така за да популяризират музиката си. Ако го правеха щеше да е позьорщина. Те използват музиката си, за да могат да си позволят този разточителен (@Heathen Heart спомена за това как са изглеждали Motley в очите на техните съвременници) и откачен начин на живот. Аз не казвам, че Motley са открили топлата вода, но в днешно време страшно много хора асоциират понятието звезда и този начин на живот най-вече с Мotley и Guns N' Roses. Какво му е бунтарското на това? Ами бунтарско е, защото е гарнирано с тонове алкохол, наркотици, арести, присъди, побоища и т.н. И защото тези хора стават модели за подражание за толкова много млади хора.

А това, че Морисън е бунтар, спор няма. Не съм и тръгнал да го сравнявам с никого. Просто мисълта ми беше, че Motley за мен са едни от бунтарите или всъщност едни от по-големите бунтари в рока.

Както каза и @whiplash времената се менят. Навремето Black Sabbath са били нещо фрапиращо и ужасяващо като тежест, послания и т.н., после Venom са били еталон за шум, скорост, тежест и т.н. а днес тези групи примерно за екстремните фенове звучат доста леки. Sabbath като класически рок, а Venom като хеви метъл едва ли не. Просто летвата е много високо вдигната. Те и Carcass си го казаха в едно интервю, че навремето са били звукови терористи и пионери в нещо наистина ново, а в днешно време адски много банди свирят с ниско настроени китари, много бързо и много тежко.

Всяко време има нужда от нещо, което да провокира по-мрачните кътчета на човешкото съзнание. В началото имаме Sabbath, после Venom, после Hellhammer, Sodom, Celtic Frost и т.н. после идва бумът на дет метъла, после блека и т.н. Знам, че сигурно съм изпуснал много неща, но не ми се пише много, а и далеч не претендирам да съм специалист по екстремните жанрове, така че не ми се карайте много. :)

По същия начин е и с бунтарите. 60-те години са имали своите бунтари, 70-те, 80-те (и считам Motley са част от тази група), 90-те и днес. Всъщност днес май нямаме такива, както вече се спомена в дискусията. Което е много, много жалко....

#30 Agent Orange

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 12:54

View PostOzzy, on 06 февруари 2014 - 12:42 , said:

Аз и затова казах още в началото, че думата "бунт" не ми харесва много. И когато я чета/пиша в тази тема си я представям като синоним на ангажиране с най-сериозните проблеми в обществото, с изказване на мнение и взимане на страна по социални/икономически/политически казуси. А не си представям Илинденско-преображенското възстание ;)

Ясно е, че второто е много по-голям бунт. Както казах, част от зараждането на траша е точно реакция към Motley-подобните групи, които си пеят песните за мацки, коли и тъй насетне. В резултат на това имаме качването на музиката като тежест и като послания. Появяват се много по-сериозни теми в песните. Спор няма в това, което казваш. Просто говорим за различни неща. :)

#31 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 06 февруари 2014 - 12:56

Дайте да изясним какво всъщност е "бунт". За мен "бунт" е случилото се на 10.01.1997 г. Случилото се през това лято не е "бунт". "Бунт" е това, което се случва в Украйна. "Да правиш каквото си искаш" не е "бунт", това е неподчинение на установени правила и норми на поведение. Винаги ми е било чудно какво се има предвид с вече исторически наложилата се аналогия между "рок музика" и "бунт". Това ако щете ме връща към идеогемите от времето на комсомола. Аз не считам, че постъпките на Морисън могат да покрият понятието "бунт". Строго погледнато става дума за хулиганска проява. Погледнато през призмата на "голямата работа Морисън" излиза, че неговите постъпки са израз на "бунт". Глупости на търкалета, ще ме прощавате...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#32 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 13:05

Аз ще се опитам отново да откъсна темата от миналото и да я вкарам в настоящето. Защо днес няма нищо (или почти нищо) от това, за което писахме досега? При все, че хляб затова колкото щеш.

Средата-края на 60-те са ясни. Там проблемите са много и големи. Затова и има срещу какво да скочат голяма част от музикантите. Повечето от 70-те и целите 80-те са сравнително спокойни години за западното общество, оттам идва и относителната липса на "бунт" (нека от тук нататък да слагаме думата в кавички, така няма да се бъркаме с въоръжено възстание) при музикантите (с малки изключения). Както вече казахме, тогава времената са били такива, че да се мъкнеш с раздърпана фланелка е било достатъчно, за да се сметна за хипер несъгласие със системата. Началото на 90-те са ясни - там събития колкото искаш, ето ти и нов "бунт". Навремето Georid го беше нарекъл "последния голям взрив в музиката" - съгласен съм с това определение.

Защо днес (периодът от последните 10-15 години) не се случва нищо подобно на музикалния хоризонт???

- три сериозни войни, взели стотици хиляди жертви (Югославия, Ирак, Иран);
- 11-и септември
- Ал Кайда
- най-голямата рецесия от десетилетия насам
- най-голямата младежка безработица от десетилетия насам - разбирай цяло едно поколение, което в голямата си част е обречено на нерадостен живот и бъдеще
- тотално разделение в света на две групи: ултра богати / останалите хора
- арабска пролет
- екологични проблеми

Това всичкото се е случило не в последните 100 години, а в последните 15. Би трябвало музиката да е УДАВЕНА в цялата тази тематика. Би трябвало голяма част от музикантите да пишат от сутрин до вечер за тези проблеми.

А то какво? Най-шокиращото нещо в съвременната музика е излизането на Lady Ga Ga от някаква вагина по време на концертите си.

Нещо не е наред тук...
I don't know how I managed it...

#33 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 06 февруари 2014 - 13:16

Продължаваш да разглеждаш нещата от едностранчиво по-едностранчиво.

Даваните за пример и от мен обществени бунтове са едно на ръка.

А какво става с личните, персонални бунтове? Не случайно пуснах клипчето от "Tenacious D".

Рокът е бунт, точно защото има безброй случаи, в които чрез него отделни хора са се бунтували срещу родители/семейство/училище и други порядки, които, общо погледнато, са твърде дребни, за да може противопоставянето към тях да се приравни на истински бунт.

Рокът е бунт, защото през 80-те тук имаше фенове с дълги коси и дънкови облекла, които пасивно противостояха на системата.
И е АБСОЛЮТНО ВСЕ ЕДНО дали те са слушали Цепелин, Флойд, Пърпъл, Мейдън, Металика, Мотли Крю или която и да е друга група или всички тях накуп.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#34 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 13:19

Сори, но не мога да гледам клипа от тук.

За 80-те години у нас съм напълно съгласен с теб. Така е.
I don't know how I managed it...

#35 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 13:20

View PostSatyr, on 06 февруари 2014 - 11:58 , said:

Това сцена на бунт ли е?
Не знам бунт ли е, обаче ако бях на мястото на героя на Мийтлоуф, реакцията ми нямаше да се различава много, честно казано. Ама филмът е страхотен, де, и песента също ми харесва.

Иначе за мен рокът никога не е бил бунт. Не съм живял достатъчно по време на социализма, че да има кой да ме потиска сериозно заради музикалните ми вкусове, нито пък някога съм имал сериозни проблеми заради начина, по който изглеждам и се обличам. Рокът във всичките му проявления е бил социално приемлив навсякъде през целия ми живот, независимо дали става дума за купонджийски хардрок, героичен хеви метъл, траш, класически рок или каквото и да било друго. Не мисля, че социалната ангажираност на текстовете на някои групи има каквото и да било значение за който и да е музикален жанр, доколкото това къде се вписва една песен зависи практически изцяло от музикалните, а не от литературните й качества. "Hail and Kill" щеше да е хеви метъл, дори ако в нея се пееше за бродерия и готварство. С което, естествено, не искам да омаловажавам текстовете, понеже калпава лирика, все пак, е способна да скапе доста композиции. Но... Това, че някои са решили да пишат по обществено значими теми, няма никакво отношение към тези, които пишат за нордическата митология, да речем. Точно както това, че някои се дрогират до смърт, няма отношение към тези, които не го правят. Или както това, че някои се обличат и държат така, няма отношение към тези, които се обличат и държат онака.
Това, че някои рок-музиканти са решили да се бунтуват по някакъв начин, не означава, че рокът е бунт. Означава, че тези конкретни музиканти са решили да изразят бунта си по някакъв начин - пък ако не е и музикално, понеже показването на части от тялото на сцената не е музикално, а поведенческо изразяване на нещо, не виждам каква връзка има това с рока в цялост.
Да не говорим, че не се сещам дори за един съвременен музикант, когото да определя като бунтар, и мисля, че никога не съм срещал истински бунтовни срещу каквото и да било фенове на каквато и да било музика.

Т.е. не, рокът не е бунт. Някои рокаджии може и да са бунтари. Не всички.

Все пак не съм напълно съгласен с Лоутън. Със сигурност немалко музиканти правят каквото правят единствено с цел финансова печалба, но все си мисля, че на преден план би трябвало да е любовта към музиката. Т.е. да твориш рок, защото харесваш рока, да правиш нещо, което обичаш, и да получаваш удоволствие и удовлетворение от него.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#36 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 06 февруари 2014 - 13:25

View PostТигър, on 06 февруари 2014 - 13:20 , said:


Затова и някъде още в началото споменах, че нещата трябва да се разглеждат от контекста на времето им. Нормално и закономерно е за по-младите хора днес рокът да не е бунт. Но това не променя същността му. Ако е бил бунт през 60-те, 70-те, 80-те години, а сега не е бунт за почти всички фенове, синоним на бунт ли е?
И какво значение към това имат банковите сметки и стандарта на живот на отделни музиканти?
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#37 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 13:26

View PostТигър, on 06 февруари 2014 - 13:20 , said:

Това, че някои са решили да пишат по обществено значими теми, няма никакво отношение към тези, които пишат за нордическата митология, да речем.

Или за мацки. Да речем.

Точно така. И никой тук не е казал обратното. Това, че някой пише/говори/пее за социални проблеми, го прави ангажиран със социалните проблеми. Това, че някой пише/говори/пее за нордическата митология, означава, че има някакво отношение към нея и тя го вълнува. Този, който пише/говори/пее за мацки, определено има силно отношение към тях и в повечето случаи доста често те му "връзват". Което означава, че той е по-умен от "социалния" и "нордическия" музикант :lol2:
I don't know how I managed it...

#38 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 06 февруари 2014 - 13:30

View PostSatyr, on 06 февруари 2014 - 13:25 , said:

И какво значение към това имат банковите сметки и стандарта на живот на отделни музиканти?

Некакво, разбира се. Roger Waters е добър пример в това отношение. Ако по-горе говорех за яхти, самолети, палати и т.н., то имах предвид онези музиканти, чието творчество е концентрирано единствено върху тематиката за мацки и коли. И отново да кажа - в това няма АБСОЛЮТНО НИЩО ЛОШО. Именно това се опитва да каже и Lawton в интервюто. Поне така аз го разбирам.
I don't know how I managed it...

#39 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 06 февруари 2014 - 14:01

View PostSatyr, on 06 февруари 2014 - 13:16 , said:

А какво става с личните, персонални бунтове?

Персонални бунтове има откакто има човешко общество и социум. Но няма рок откакто има човешко общество и социум.

Бунтове в смисъл на революции има откакто има човешко общество и социум. Но няма рок откакто има човешко общество и социум.

Електрически музикални инструменти има от 50-те години на 20-и век. Има рок от 50-те години на 20-и век.

Извод: Рокът е еволюционен маркер, плод на научно-техническия прогрес, нямащ пряка връзка с конкретните бунтове и революции на времето си.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#40 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 06 февруари 2014 - 14:12

Едното не пречи на другото. Как да няма връзка нещо, чрез което ти изразяваш бунтарството си? Бунтът не е еволюция, той е тъкмо обратното - революция. Като такъв той няма собствени средства. Трябва да ползва взети наготово от другаде средства, които сами по себе си са възникнали по еволюционен път - оръжие, мегафони, коктейли Молотов, винилови протестни трансперанти.... рок - това са средства. И, да, те могат да бъдат синоними на бунт, ако и да са възникнали по друг път.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users