Jump to content

Режисьорите, които Ви хващат за гърлото са...и това е така защото...


66 replies to this topic

#1 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 01 август 2007 - 14:28

Алън Паркър

Толкова го обичам, че го чувствам като свой близък човек. Първият му филм който гледах бе разбира се Стената. Спомням си, че беше непосредствено след премиерата през 1982. Бях на 12, но все още помня възхитата си от педала на прахосмукачката и анимацията, особено онзи момент със знамето на Великобритания, което се разпада и от него остава кръст от който започва да се стича аленочервена кръв, която пък от своя страна изтича непотребна в канализационна шахта на улицата. После дойде Пилето и аз бях омагьосан завинаги от Паркър. Ако не се лъжа, всъщност преди това ДП Разпространение на филми пусна Среднощен експрес. Гледах го в едно много циганско (нищо лично към боята) кино Аура, но пък го гледах поне пет пъти след това... Останалите филми на Паркър допълваха картината в моя живот. Ангелско сърце ме накара завинаги да избера Де Ниро за свой любим актьор (за което спомогна и ролята му по същото време в Имало едно време Америка), Пътят към Уелвил е все още една от най-великите гротески на нашето време, а когато се сетя за The Commitments усмивката ми се появява на лицето и неволно посягам към секцията със CD-та, за да си пусна музиката към филма...

Вим Вендърс

Няма да си кривя душата, проумях посланията му едва след като гледах Криле на желанието, но за мен най-великия му филм остава един от най-незабелязаните. Говоря за До края на света. Никога няма да забравя шанса, който получих да си намеря билет на "търси се" (па макар и на космическа цена) за премиерата на филма. Беше на една от онези панорами в НДК, но филмът беше извън програмата на фестивала и бе представен само с една прожекция със симулативен превод. Този филм все още е един идеалите ми за киноповествование. Чакам го вече много години на ДВД и дано го дочакам...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#2 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 06 август 2007 - 14:42

Никой ли от Вас няма да сподели нещо за любимия си режисьор?
А колко много киномани във форума се навъртат...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#3 Hard rock fan

    Self Portrait

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1036 posts
  • Location:The land of no tomorrow

Posted 06 август 2007 - 14:51

Един е аллах и Франсис Форд Копола е неговият пророк.
Опа, грешка. Един е Режисьорът и Копола е името Му.
И завеща ни Той Светите писания: Апокалипсис сега и Кръстникът.

А инак, има и още един: Скорсезе го зоват.
Е, хайде и ....Спийлбърг, от мен да мине.

Edited by Hard rock fan, 06 август 2007 - 14:56 .

За него необходимото и достатъчно доказателство за съществуването на Бог беше музиката.

#4 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 06 август 2007 - 14:59

Не робувам на режисьорски имена. Вярно, че имам някои по-фаворитни, но съвсем не всичките им филми ми харесват :pogranichnik:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#5 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 13 август 2007 - 13:13

Въпреки не особено големият интерес към темата аз все пак ще продължа да изреждам режисьорите, които все още ме карат да мечтая наяве...

Тери Гилиъм
(Terry Gilliam)


Все още ненадминат майстор на абсурдното кино. Ако има антиутопия в киното то Тери е нейното лице. За ролята му в групата Монти Пайтън (Monty Python) ми е трудно да говоря, но за блестящият Бразилия (Brazil) бих говорил с часове. За мен този филм няма аналог в историята на киното. За сметка на това обаче, почти всяка година на бял свят се появява филм носещ част от посланията на Бразилия. Гениален!! Кралят на рибарите (The Fisher King) показа едно друго лице на Тери Гилиъм и може би затова този филм му донесе най-много награди. Вторият колос в творчеството му за мен е Дванадесет маймуни (Twelve Monkeys). Не са много режисьорите, които могат да изваят до съвършенство този сюраелистичен свят в който Брус Уилис прави ролята на живота си.



Братя Коен
(Joel and Ethan Coen)


Първата ми среща с братята бе през 1991г. Тогава все още съществуваха така наречените филмотечни кина и в едно от тях аз гледах култовия Бартън Финк (Barton Fink). Този филм до голяма степен промени представите ми за кино и неусетно ме въвлече в новата вълна кинорежисьори по онова време с може би най-ярък представител Тарантино. Следващият филм, който гледах на Братя Коен бе съвършено различен. Той се нарича Генерално пълномощно (The Hudsucker Proxy) и завинаги ме направи техен фен. Фарго (Fargo) и Големият Лебьовски (The Big Lebowski) са достатъчно популярни сред кинолюбителите, за да има нужда да споменавам нещо за тях.
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#6 Suffer Me

    Passenger

  • Енориаши
  • PipPip
  • 80 posts

Posted 14 август 2007 - 13:57

Аз разглеждам темата по следния начин: "добрият режисьор не държи да помниш името му, а неговия филм. Един филм трябва да говори сам за себе си."

Има режисьори, чиито филми съм склонна да гледам веднага, щом чуя, че са техни. Но се въздържам от този лош навик. И ако приемем, че в направата на една продукция не участва единствено режисьора (тук не става дума за кратки инди филми), а многолюден екип от всякакви художници и артисти, то заслугата за крайния продукт - макар и осъществена под неговото ръководство - не е изцяло 100%-ово на режисора... Един субективен поглед към нещата. :P

#7 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 август 2007 - 17:58

View PostSuffer Me, on Aug 14 2007, 14:57, said:

Аз разглеждам темата по следния начин: "добрият режисьор не държи да помниш името му, а неговия филм. Един филм трябва да говори сам за себе си."


Много хубаво казано. Не разбирам само кавичките цитат ли означават, но това в случая няма никакво значение. За мен обаче това би било утопичната гледна точка на всеки режисьор, респективно кинозрител. Да, би било чудесно, ако преди лампите в залата да загаснат съзнанието ни е освободено от онези очаквания неминуемо връхлетели ни от афиша на филма. Обикновено /казвам обикновено, а не задължително/ първата реакция на всеки киноман, когато види името на известен режисьор в трейлъра или на киноафиша е спонтанна. Съвсем естествено и в реда на нещата е останалите ленти на този човек да преминат на бърз кадър през мислите на въпросния киноман. В което няма нищо лошо, но както правилно споделяш ти, това понякога е вредно. Вредно е да подхождаме към нечие произведение с предварителна нагласа, високи очаквания или пренебрежение... Впрочем, това като че ли е валидно за всяко нещо в нашия живот - от виртуалния контакт в интернет до бизнес срещата определяща съдбините ни.

Как мислиш, можем ли наистина да изпразним съзнанието си и гледаме филма без уговорки?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#8 Filth

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 4 posts
  • Interests:Lycanthroat<br />Serpent Tongue<br />Oral Pleasures<br />Desires Better Unsung<br />Sepulchral Voice<br />Dead Man Squawking<br />The Poison In The Font<br />Dark Immortal Screams

Posted 17 август 2007 - 01:34

Стенли Кубрик :no:
Drink From Me And Live Forever

#9 windowpane

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male

Posted 21 август 2007 - 13:08

Дейвид Линч е може би единственият режисьор, чийто филми винаги са ме удивлявали. Inland Empire, Mullholand Drive, Lost Highway, Elephant Man, The Straight Story... - все трудни за забравяне филмчета, които, след като си ги изгледал, те карат да гледаш тъпо и да се чудиш къде се намираш...

#10 Master Of Riffs

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 5 posts

Posted 21 август 2007 - 17:16

Two words:

MARTIN SCORSESE

#11 Pecado

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 156 posts

Posted 22 август 2007 - 12:45

Дейвид Финчър

Не ми се обяснява много, но атмосферата, цветовете... Ако Финчър беше музикант - вероятно щеше да прави някъв откачен индъстриъл. B) Единственото негово нещо, което ме е разочаровало е Зодиак. Баси мудната работа става по едно време. Иначе нелош филм, ама като за него... :angel:

Edited by Pecado, 22 август 2007 - 12:46 .


#12 cadaurus

    мелоФройд

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 494 posts
  • Location:A Sceptic's Universe

Posted 22 август 2007 - 13:05

View PostPecado, on Aug 22 2007, 13:45, said:

Ако Финчър беше музикант - вероятно щеше да прави някъв откачен индъстриъл. :angel:

Цъ. Ембиънт. B)

Или клипове на Коян? ;)
violator: Моите категории са абсолютно обективни. Това е факт.

#13 Jim Crow

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 101 posts
  • Gender:Male
  • Location:Transylvania 90210
  • Interests:exotic pets

Posted 03 септември 2007 - 16:29

View Postmarillion, on Aug 1 2007, 15:28, said:

Алън Паркър
особено онзи момент със знамето на Великобритания, което се разпада и от него остава кръст от който започва да се стича аленочервена кръв, която пък от своя страна изтича непотребна в канализационна шахта на улицата.
Между другото - това ми е една от любимите сцени в киното въобще...

А иначе режисьорите за мен:
Тим Бъртън
Уес Крейвън
Роб Зомби

Edited by Jim Crow, 03 септември 2007 - 16:29 .

"Some people never go crazy, what truly horrible lives they must lead" Ch. Bukowski

#14 Kristin

    (баш) философ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 628 posts

Posted 03 септември 2007 - 16:52

Tim Burton особено в комбина с Джони Деп... хехе... и аз съм от ония щури тиинове дето полудяват по вида на Джони :(
Aз конструирам всеобщото като избирам себе си!

#15 Jim Crow

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 101 posts
  • Gender:Male
  • Location:Transylvania 90210
  • Interests:exotic pets

Posted 03 септември 2007 - 19:03

Ъъъъ ама аз не полудявам по него ;)
Просто ме кефят приказките на Бъртън :blink:
"Some people never go crazy, what truly horrible lives they must lead" Ch. Bukowski

#16 georid

    манипулатор

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 822 posts

Posted 03 септември 2007 - 23:00

Режисьорите, които ме хващат за гърлото:
Тери Гилиъм
Франсис Форд Копола
Милош Форман

Режисьорите, които бих хванал за гърлото:
Вим Вендерс
Микеланджело Антониони
Така е то.

#17 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 04 септември 2007 - 08:33

View Postgeorid, on Sep 4 2007, 00:00, said:


Режисьорите, които бих хванал за гърлото:
Вим Вендерс
Микеланджело Антониони

Що бе Гео, кво са ти направили тия двамата представители на германо-италианската дружба? :blink:
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#18 Харпалике

    вълчица

  • Енориаши
  • PipPip
  • 127 posts

Posted 04 септември 2007 - 09:30

Не са един и два, но ще спомена само двама:

Ким Ки Дук

Майстор на болезнения разказ, без много бля-бля (т.е. "големи разкази") и с доста бодливи парченца ирония, уж случайно разпилени из сюжета.

Експериментатор... Приспиващ зрителя с малки забавни мръсни историйки като за начало, последвани от шок. Така както може да се натъкнеш на иронични трънчета, така може и да се изгубиш в кратка красива картина (още си спомням кадъра на есенни листа, разпилявани от вятър в Самарянката).



Уон Каруай

Ух, за него не може да се пише. Трябва да се види и чуе. Който не обича тъжни любовни истории, да не гледа :blink:
Because my duty
Was always to beauty
And that was my crime

#19 stiff

    кюре

  • Енориаши
  • PipPip
  • 80 posts

Posted 06 септември 2007 - 11:12

1. Дарио Ардженто /не хваща, а ти реже гърлото с парче стъкло... примерно/
2. Алфред Хичкок / гърлото пресъхва от напрежение/
3. Джон Карпентър /напъхва в гърлото ти разни ъ-ъ-ъ, неща и сам си съчинява саундтрака към това/
4. Джордж Ромеро /произвежда "немъртви" единици, които захапват за гърлото, викат му изкуство/
5. Такаши Миике / дзън-н-н-н през гърлото и след две секунди главата пада/
6. Кинджи Фукасаку /гледайте "Battle Royale" и ще останете без гърла... и разни други неща/
7. Дейвид Кроненбърг /тука гърлото го използваме да КРЕЩИ-И-И-И-И-М!/
8. Лучио Фулчи /гърлото се дави в кръв и мозък/
9. Руджеро Деодато /през гърлото минават човешки останки/
10. Марио Бава /гърлото поръща зеленикави течности, процесът на демонизация е завършен/
11. Дейвид Линч /мед за гърлото, отрова за душата.../

Мога да продължа и до 100, но се съмнявам, че хората, гледащи предимно американски филми биха ме разбрали
:jester:

It's a cash & carry world, you pay as you go...
...sometimes you have to pay a little, mostly a lot, once in a while all you've got
STEPHEN KING (STORM OF THE CENTURY)

#20 Sleeping Sun

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 29 posts

Posted 06 септември 2007 - 15:15

Не забравяйте, моля,
Алан Силвестри

На него принадлежи музиката както на "Кой натопи заека Роджър", така и на "Van Helsing"
Tomorrow and yesterday are always equally far away - Carpe Diem!





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users