Jump to content

Какви са критериите за истинско фенство?И важно ли е да притежаваш оригинални продукти на групи


445 replies to this topic

#41 man on a mission

    Sixx

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 963 posts
  • Gender:Male
  • Location:This World

Posted 07 септември 2012 - 12:21

Истината е, че интернета завладя всичко и всички.Не казвам нещо ново.Но с неговата поява "фенът" получи огромната възможност да си "набави" всичко(буквално!) което харесва за отрицателно време.И то без да се напряга, да дава маса пари и т.н. за тази цел.Продължавам да отстоявам личната си теза, че това което тук си говорите се отнася като че ли най-вече за рок музиката (най-общо казано) - не смятам, че в нито еин друг жанр, нито едно друго изкуство някой дори се замисля да обсъжда нещо подобно, камо ли да го прави! Което ни прави извънземни :D С две думи - интернет пространството е улеснение.Замисля ли се някой обаче (изключвайки огромните имена), че не е далеч времето когато много групи ще започнат да обявяват фалит заради тази чума? И тогава какво ще правим? Абсолютно съм съгласен с мненията и на Marillion и на Satyr и Geddy.Закупуването на нещо оригинално е може би най-големият съпорт за любимците ни.И лично мен никой не може да ме убеди, че има по-голямо удоволствие от това да си закупиш оригинален диск( ако е изстрадано въпросното закупуване, то тогава моментът е още по-сладък), да го отвориш, разгледаш и чуеш.И после ще го правиш още много пъти.И така до следващата покупка (много изстрадана...) Било то и на албум/ДВД които знаеш дори наобратно и даже са ти втръснали.Поне аз така го чувствам.Цените са наистина смехотворни.15-25 лв. за оригинално ЦД ли са най-недостижимото нещо за нас? Айде бе...Ама иначе могат да се дадат несметен брой пари за цигари, алкохол и т.н. Извинявам се, но дори учениците (аз съм си купил повечето дискове, които имам именно в този ми период и съм се лишавал от цигари и закуски) биха могли да си спестят тази "плашеща" сума.Оправдания безброй.И интернет.Защото наистина за много хора той обезсмисля закупуването на тези продукти - хората просто не го намират за нужно.А и youtube - вече можеш да си слушкаш цялата тавичка необезпокояван, да си гледаш цялото концертче...А като си спомня как преди превъртахме лентата на касетките с химикалка/молив/бъркалка/пастелче...Ех, романтика...
What we need right now, is a miracle on earth
Let out hearts cry out, so our voices can be heard
Let us walk away together
From the never ending rain,
'Til the sun will shine for all of us again

#42 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 септември 2012 - 12:50

View PostSatyr, on 07 септември 2012 - 12:19 , said:

Нееееее, ти не си истински фен :(
Явно в наши дни за много хора фенството се измерва предимно в това да спориш и да скачаш като пале на наденица на всеки, който каже лоша дума за любимата ти група :D

Да, аз също имам този аналогичен проблем. Не тук в този форум, на на други специализирани за прог рок места в българското интернет пространство. Когато там напиша, че съм разочарован от нов албум на Spock's Beard, The Flower Kings, Neal Morsе, etc., веднага се намира някой млад фен, който да ме обвини в негативизъм и оплюване на групата/артиста. Как да му обясня на този млад човек, че слушам тези групи от самото им създаване и имам претенцията да посрещам всеки нов продукт носещ тяхното име с високите очаквания породени от историческото наследство? Как да обясниш на тези хора, че фенството изисква и критичен поглед, а не единствено сляпо почитание? От години забелязвам твоята лична борба в този форум по темата Manowar. Лично аз по-голям фен на групата от теб не познавам. Казвам го без никакво притеснение, защото във всяка твоя критична дума по отношение на групатаq лично аз съзирам години отдаване на каузата Manowar. Същата работа и с Metallica, съчувствам ти...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#43 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 07 септември 2012 - 13:12

^Сега сравни своите коментари към новия албум на Spock's Beard с идиотщините под трейлъра на новото издание на "The Lord of Steel", да речем. Съвсем приятелски съвет, няма никаква враждебност тук.

Случвало ми се е да скачам като "пале на наденица" след подобни простотии дори в защита на група като U2, която, всъщност, ненавиждам. Това си е особеност на характера ми, която е по-добре да изкореня май.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#44 Joacim

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 194 posts
  • Gender:Male

Posted 07 септември 2012 - 13:51

View PostSatyr, on 06 септември 2012 - 13:59 , said:

Мда, не ти се подигравам, ако изобщо би го възприел така, но ето това казва много


То сигурно и във форумите за филми така си говорят в днешно време: "Гледал съм този филм от 1990 година чак през 2005 година, щото тогава ми взеха първия компютър" :)
От една страна няма лошо - технологиите се развиват, нормално е, а пък пиратството е рай.
Но това, и друг път съм го казвал, води до девалвация на културните ценности. Включително любимата ни музика.

А, независимо на какво основно слушаш музика, притежаваш ли поне един оригинален диск на "Кралете" - все едно цеде, деведе или блурей. Дори и онзи от Каварна :)
Battle Hymns (последното издание) ,Louder Than Hell ,Gods of war ,а след няколко месеца и The Lord of steel. Дори и онзи от Каварна ..

#45 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 07 септември 2012 - 14:12

Добре, 4-5 диска (на една група) са една сериозна колекция за млад човек като теб :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#46 idid

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Female

Posted 07 септември 2012 - 16:07

Хубава тема!

Разглеждам въпроса по малко егоистичен начин. Ако харесвам една група и искам тя да продължава да издава албуми, купувам дискове, DVDта, тениски и всякакви джунджурийки с нейното лого, които харесам. Същото важи и за компютърните игри. Все пак, аз имам личен интерес те да продължат да произвеждат това, което харесвам, а тези хора с това си изкарват парите и какъв е смисълът да пускат нов продукт, ако предварително са наясно, че ще бъде откраднат? В добавка смятам, че е съвсем в реда на нещата, ако искам да ползвам даден продукт, да си платя за това, освен ако не ми го подарят. По същия начин си плащам и за бирата, която искам да изпия.

Да не говорим за качеството. Тениската, която си взех от концерта на MANOWAR в Каварна е точно толкова черна, колкото беше и тогава и щампата не е мръднала, въпреки че оттогава сигурно е прана поне 500 пъти. Не мога да кажа същото за менте-тениската, която ми подариха горе-долу по същото време... а аз нямам излишни пари за изхвърляне, пък и не купувам ментета по същата причина, по която никога не давам подкупи на катаждийте: не са си заработили парите, които искат да вземат.
I feel so tall I can touch the sky!

#47 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 07 септември 2012 - 16:56

Може би заради напредналата си възраст :lol:, аз разглеждам въпроса по един много елементарен и естествено според мен верен начин - или помагаш на любимата си група да съществува (какво означава това е повече от ясно) или... е*ал съм ти и фена :lol:

#48 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 07 септември 2012 - 17:36

Бтв, как следва да постъпи един истински фен в този случай:
http://katehizis.com...ws.php?id=4910

Верно, че е бая изолиран и е от преди пет години, но все пак...
Как?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#49 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 септември 2012 - 17:42

Нека веднъж завинаги да стане ясно, че има огромна разлика между зависими и независими артисти и групи. Докато правата са в ръцете на големите мейджър компании, почти няма смисъл от каквато и да е форма на подпомагане на артиста/групата от страна на редовия фен. Когато обаче говорим за независими артисти, а точно те съставляват основното ядро на предпочитаните от мен нови групи и артисти, тогава вече закупуването на оригинални продукти директно от сайта на музикантите или от щанда за официален мърч по време на концерт е пряка форма за подпомагане на тяхното творчество...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#50 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 07 септември 2012 - 18:10

^Съгласен съм напълно.
Само дето повечето изпълнители с достатъчно солидна фенска база работят с някой голям лейбъл.
И когато един такъв голям артист, работещ за голям лейбъл, се изкаже по подобен начин, какво се очаква да направя, ако съм му фен? (В конкретния случай не съм, изобщо, но...)
Преди време Леми от Motorhead директно призова феновете на групата да не купуват някакъв бокссет, защото лейбълът го издал без тяхно съгласие.
http://www.webcafe.bg/id_191112498
Почти сигурен съм, че групите, с които това се е случвало, не са малко.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#51 2+2=5

    Blasteroid

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 254 posts
  • Gender:Male

Posted 07 септември 2012 - 18:20

Пропускате факта, че единствения CD player, който много хора имат е този на компютъра. Така излиза, че освен самия диск трябва да бъде закупена и цяла аудио уредба. В наши дни купуването на оригинален артикул на групата, вече не е задължение на фена, а само знак на добрата му воля. Притежанието на оригинали продукти е важно само ако ти смяташ това за важно и изпитваш удоволствие да ги събираш. Но пък ако си фен на една група 10, 20, 30 години няма начин да не си си купил нещо нейно без значение дали е албум, билет за концерт, тениска, нокторезачка или нещо друго.
One Shih Tzu ... Seven Psychopaths

#52 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 септември 2012 - 18:24

Аз все още и по всяка вероятност никога няма да мога да проумея как е възможно човек да слуша любимата си музика от PC, вместо от добър CD плейр, включен към качествен усилвател и качествени високоговорители - за съраунд система дори не отварям дума, но това е само мое мнение и не желая да ангажирам никого с него...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#53 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 07 септември 2012 - 18:30

Че какво пречи добра аудиосистема да се върже към компютър?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#54 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 07 септември 2012 - 18:34

Когато даден лейбъл издаде диск (или каквото и да било друго) на дадена група без тяхно съгласие - то групата винаги може да направи такова изявление. Тези случаи обаче са само два вида:
- така наречените буутлези, при които издателят обикновено дори не може да бъде установен - музикантът няма никакъв нормален ход, посредством който да се защити. Няма кого да съди, няма какво да направи. Хубавото в случая е, че за огромния процент от тези издания важи правилото "или пиратски концерт с ниско качество или нещо официално също с ниско качество". Т.е. самите музиканти ако уважават достатъчно себе си като група и феновете си като такива не биха издали официално съдържанието на буутлега. Е, разбира се за най-запалените фенове подобни издания пък са същински находки :lol:
- официално издаден албум, компилация или нещо си там от сериозен лейбъл - ако проблемът е цената, колкото и да реват Резнър и Леми, те си получават съответните отчисления. Колкото е по-висока цената, толкова повече взимат, това е ясно. Ако проблемът е съдържанието - съди ги. Само че обикновено няма как да ги съдят, дори в повечето случаи самите лейбъли имат основания да съдят групите. Обичайно когато двете страни не искат да работят повече заедно, но все още едната страна (в случая групата) не е изпълнила задълженията си по него, договорът се изпълнява чрез анекс албумът (или албумите) които групата трябва да предостави на фирмата да бъдат някакъв бест-оф или различни варианти на песните, концертни изпълнения и т.н.

View Postmarillion, on 07 септември 2012 - 17:42 , said:

Нека веднъж завинаги да стане ясно, че има огромна разлика между зависими и независими артисти и групи. Докато правата са в ръцете на големите мейджър компании, почти няма смисъл от каквато и да е форма на подпомагане на артиста/групата от страна на редовия фен.

Защо? Единствената разлика е в процента от приходите които групата получава. Да, "независимите" групи получават много по-висок процент от продажната цена, на пък тя стига до много по-малко хора. Много, много, ужасно много по-малко. "Зависимите" получават по-малък процент, но пък продуктът им достига до многократно повече хора.

Може би аз не съм разбрал правилно, но ако идеята на написаното от теб е да не се купуват албуми на "зависими" групи защото парите отиват в лейбъла, то за мен тя е несъстоятелна. Групата, каквато и да е тя, получава приходи от всеки един продаден диск, независимо от кого и какви.

#55 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 07 септември 2012 - 18:39

View Post2+2=5, on 07 септември 2012 - 18:20 , said:

Пропускате факта, че единствения CD player, който много хора имат е този на компютъра. Така излиза, че освен самия диск трябва да бъде закупена и цяла аудио уредба. В наши дни купуването на оригинален артикул на групата, вече не е задължение на фена, а само знак на добрата му воля.

Има си законни дигитални формати, от които изпълнителят също получава приходи. Така че ако имаш само такъв плеър, това не е проблем да вложиш някоя стотинка в любима група. Колкото до задължението на фена, кога е имало такова? Човек винаги е имал правото на собствен избор дали да закупи нещо или не... е, поне когато говорим за музика :lol:

View Post2+2=5, on 07 септември 2012 - 18:20 , said:

Притежанието на оригинали продукти е важно само ако ти смяташ това за важно и изпитваш удоволствие да ги събираш. Но пък ако си фен на една група 10, 20, 30 години няма начин да не си си купил нещо нейно без значение дали е албум, билет за концерт, тениска, нокторезачка или нещо друго.

Няма как да не се съглася с тези 2 изречения :good:

Edited by satanicart, 07 септември 2012 - 18:40 .


#56 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 07 септември 2012 - 18:58

View PostТигър, on 07 септември 2012 - 17:36 , said:

Бтв, как следва да постъпи един истински фен в този случай:
http://katehizis.com...ws.php?id=4910

Верно, че е бая изолиран и е от преди пет години, но все пак...
Как?
А, сега, де! Как трябва да постъпи един истински фен на Менъуор, когато Джоуи го призозава да изпият заедно всичката бира на света и да изчукат заедно всички жени на света или нещо подобно (забравил съм точните му думи)?

View PostТигър, on 07 септември 2012 - 18:10 , said:

Това пък е толкова до болка познат случай на издание от някой си лейбъл, неоторизирано от групата, което тя обявява за неофициално и призовава феновете да не купуват, тъй като..... няма да получи никакви приходи от него.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#57 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 07 септември 2012 - 19:00

View Postsatanicart, on 07 септември 2012 - 18:34 , said:


Може би аз не съм разбрал правилно, но ако идеята на написаното от теб е да не се купуват албуми на "зависими" групи защото парите отиват в лейбъла, то за мен тя е несъстоятелна. Групата, каквато и да е тя, получава приходи от всеки един продаден диск, независимо от кого и какви.

Казаното от мен беше в контекста на дадения пример по-горе. Иначе за мен няма никакво значение дали става дума за зависима или независима група/изпълнител. Аз така или иначе непрекъснато пазарувам оригинални аудио-визуални продукти на групи/изпълнители, които следя от години. Във всички случай обаче, когато се касае до независим артист/изпълнител, винаги пазарувам от техния официален сайт. Обикновено това ми струва с няколко (до 10) лева по-скъпо от обичайното пазаруване през Amazon, но го правя в името на групата/изпълнителя и се чувствам много добре...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#58 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 07 септември 2012 - 19:01

View Postmarillion, on 07 септември 2012 - 17:42 , said:

Дори и на най-големите групи приходите от мърч по концерти и от официалните им сайтове отиват директно в групата. Сещам се за два случая - единия с Корн, другия или с Бизкит, или с Линкин Парк, които бяха прецедент - че лейбълът им откупуваше право да получава и процент (примерно 30%) от приходите от мърч. Срещу 20 и няколко милиона долара в случая с Корн.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#59 Valtyr

    Artisan ov War

  • Отлъчени
  • PipPipPip
  • 380 posts
  • Gender:Male
  • Location:At The Left Hand Ov God

Posted 07 септември 2012 - 19:59

View Postmarillion, on 06 септември 2012 - 16:49 , said:

Ако сума от 10-15 лева днес е проблем за учениците, аз какво да кажа за времето в което давах по толкова пари за касетка и запис върху нея? А по онова време 10-15 лева бяха много повече отколкото струват днес. При толкова ниски цени на оригиналните аудио-визуални продукти днес, да се търсят оправдания от финансов характер е чиста проба бягство от действителността...

Почувствах се беден...и даже не съм ученик вече... :russian:

Аз лично предпочитам да ходя на концерти и да си купувам оригинални тениски. Така подкрепям музикантите. Смятам, че времето е такова, че това са неща, които все още не са засегнати от Интернет и информационните технологии, но албумите от своя страна и дисковете като техен носител вече са обект на друг тип разбиране от феновете. Рядко можеш да чуеш въпроса:"Купи ли си новия албум на.....?". Обикновено този въпрос звучи така:"Свали ли си албума?" Представата се е променила и трябва да се намери друг начин музикантите да получават финансова подкрепа от феновете си. Mp3 форматът с официални песни от сайта на групата е добро решение. Ако един ден имам дебитна карта, с радост бих си купувал оригинални мp3-ки. Да се приказва обаче, че който не си купува оригинални дискове, не е фен, ми звучи развлекателно. Ако някой няма финансова възможност, означава ли това, че няма право да слуша музика?

За групите, които аз слушам например, продажбите изобщо не са важни. Да, има и такива, които не пълнят Уембли, а по-скоро някой подземен клуб. Какво, като продадат 100 копия и по-голямата част отиде за лейбъла? Не че и от тениски печелят много... Понякога подкрепата не е в покупката, а в самото слушане.
NO SINGLE BOOK WERE BEHELDEN BY ME
OH, NO QUESTION I CANNOT DO ANSWER
ONLY ONE SINGLE LAMP DO SHOW ME THIS WAY
AND THAT IS THE EYE OF SATAN!

#60 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1987 posts
  • Gender:Male

Posted 07 септември 2012 - 20:02

View PostSatyr, on 07 септември 2012 - 18:58 , said:

А, сега, де! Как трябва да постъпи един истински фен на Менъуор, когато Джоуи го призозава да изпият заедно всичката бира на света и да изчукат заедно всички жени на света или нещо подобно (забравил съм точните му думи)?
Аналогията е прекалено повърхностна, мисля, че си наясно с това.
Иначе ставаше дума за всичката бира и, хм, таковането на всички жени в България по два пъти, ако не ме лъже паметта.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users