Jump to content

James Cameron - Avatar


206 replies to this topic

#101 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 08 February 2010 - 19:58 PM

View PostSatyr, on Feb 8 2010, 13:46, said:

Подробности за революционните технологии, използвани при заснемането на "Аватар" :harhar:

Да, прочетох и не виждам кой знае колко революционни неща, освен развитието на 3D технологията. Подобен списък мога да ти предложа и за The Matrix, а там повярвай ми, ставаше дума за наистина революционни неща във FX технологиите. Както казах, аз за 3D не говоря, гледах филма от DVD на домашното си кино, което е с прилични характеристики, а телевизорът ми е с достатъчно голям екран. Не ми се спори на тема качество на картината, със сигурност на голям екран и с очила за триизмерно виждане, удоволствието е далеч по-голямо, но отново повтарям, познавайки вкусовете си, знам че това няма да промени мнението ми за този филм. Говорим за високобюджетен филм-зрелище, който ще бъде забравен от зрители и критика само след няколко години - това е положението, кой каквото ще да ми разправя, но липсата на значими послания (спасяване на планетата, отричане от собствената си раса и вричането в отдавна втръснали на зрителя общочовешки добродетели, не могат да впечатлят никого в днешното комерсиално време) и блудкавата любовна история, провалят хубавото зрелище...

Интересно, само на мен ли ми се струва, че паралелите между творчеството на Роджър Дийн и дизайна на Пандора са прекалено натрапчиви?
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#102 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 08 February 2010 - 20:12 PM

View Postmarillion, on Feb 8 2010, 19:58, said:

Да, прочетох и не виждам кой знае колко революционни неща, освен развитието на 3D технологията.
Това малко ли е? Точно това е бъдещето и революцията в това отношение е още по-значима, отколкото ако бяха използвани анахронични, пък било то и невиждани досега ефекти. Представям си "революционен" съвременен филм, който въвежда deus ex machina например :lol:

За създадения специално за филма език нищо не казваш.

View Postmarillion, on Feb 8 2010, 19:58, said:

Подобен списък мога да ти предложа и за The Matrix, а там повярвай ми, ставаше дума за наистина революционни неща във FX технологиите.
Че кой оспорва "Матрицата"? Навремето сигурно някои като теб са я оспорвали :harhar:

View Postmarillion, on Feb 8 2010, 19:58, said:

Говорим за високобюджетен филм-зрелище, който ще бъде забравен от зрители и критика само след няколко години - това е положението, кой каквото ще да ми разправя, но липсата на значими послания (спасяване на планетата, отричане от собствената си раса и вричането в отдавна втръснали на зрителя общочовешки добродетели, не могат да впечатлят никого в днешното комерсиално време) и блудкавата любовна история, провалят хубавото зрелище...
Това с болда ще ти го напомня след няколко години B)
Като гледам - изброените от теб неща впечатлиха бая доста много хора от 19 декември насам...
Интересно е и това:
http://www.stars.bg/sport/880-ronaldo-i-ro...e-vav-fk-avatar
Сигурно е било вдъхновено само от сините мутри на на'вите...

View Postmarillion, on Feb 8 2010, 19:58, said:

Интересно, само на мен ли ми се струва, че паралелите между творчеството на Роджър Дийн и дизайна на Пандора са прекалено натрапчиви?
Този автор на мен ми е непознат, но както Камерън открито признава:

Quote

За вдъхновение ми послужи всяка една фантастична книга, която съм прочел от детството си до днес

WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#103 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 08 February 2010 - 20:32 PM

View PostSatyr, on Feb 8 2010, 20:12, said:

Този автор на мен ми е непознат, но както Камерън открито признава:

Roger Dean

Сатире, не ме убеждавай в достойнствата на филма от гледна точка на визуалните ефекти - опитай се да ме убедиш в неговите достойнства като завършен кино-продукт, съвършен при това, както се опитваш да внушиш в темата... :harhar:



EDIT: За езика, струва ми се, че "Аватар" не е първият филм в който се измисля нов език - на първо четене се сещам за елфическия във "Властелина", но имаше и друг филм с използване на специално измислен език, за съжаление в този момент не се сещам как се казваше... :lol:

Дали пък...

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B8%...%B4%D0%B7%D0%B0!

Edited by marillion, 08 February 2010 - 20:39 PM.

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#104 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 08 February 2010 - 21:16 PM

Във Властелинът на пръстените езиците (елфически, оркски, мордорски и т.н.) са измислени от ДЖ.Р.Р. Толкин, авторът на книгата. Като един от най-добрите лингвисти на своето време той е намерил предизвикателство за ума си в измислянето и развиването на езиците, които се говорят в Средната земя. С тази разлика от Аватар, Толкин се занимава с тези езици няколко десетилетия :lol:
Колкото до убеждаването в достойнствата на филма, ако ти сам не си ги видял, ние тук и до втръсване да ги повтартяме, няма да те убедим в тях.
Нещата започват да приличат на знаменитата тема за Мюз. Щото няма сила на тоя свят, която да ме накара да променя мнението си за тях :harhar:

Абе уебмастъра на тоя Роджър Дийн, да не е същия, който е правил сайта на YES? Стилизираното име на автора страшно прилича на дизайна от официалния сайт на бандата.
А да, разгледах сайта му и видях, че логото на групата е негово дело...

Edited by Svil, 08 February 2010 - 21:18 PM.


#105 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 08 February 2010 - 22:30 PM

Ясно, че Толкин създава всички езици използвани във "Властелина" - споменах го защото Сатир реши, че "Аватар" е първият филм в който е използван специално създаден език, а освен него има и други, сигурен съм в това. Ако Джеймс Камерън е създател на този език, това вече е нещо друго, но някак не ми се вярва в тази приказка за "човека оркестър", малко ми напомня за ББ...

Изненадан съм, че името Роджър Дийн не ти говори нищо. Той е автор на един куп обложки на плочи на различни групи, но работата му с "Йес" и "Ейша" е това с което ще остане в историята...

http://en.wikipedia....an_%28artist%29
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#106 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 08 February 2010 - 22:40 PM

Честно казано, рядко чета обложките на дисковете, извън текстовете на песните. Не съм типичния фен, някои неща не ме интересуват просто :)

#107 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 08 February 2010 - 23:39 PM

View Postmarillion, on Feb 8 2010, 20:32, said:

Roger Dean

Сатире, не ме убеждавай в достойнствата на филма от гледна точка на визуалните ефекти - опитай се да ме убедиш в неговите достойнства като завършен кино-продукт, съвършен при това, както се опитваш да внушиш в темата... :)
С автор се запознавам, ако го чета, като му прочета биографията, това е нищо повече от биография.
Апропо, "Матрицата", ако ще я взимаме за еталон, като концепция също е доста... взаимствана от сънародника на братята Уашовски - Станислав Лем.
Достойнствата на филма като завършен кинопродукт съм ги отбелязал точно и ясно още с първи си пост след като гледах филма. И да убеждавам никого нямам намерение. Ето човекът по-горе си каза "Не ми хареса и толкоз", не съм тръгнал да го убеждавам. Но несъстоятелното ти изказване, че няма нищо революционно и в жанра, и като кинематография в този филм - това ще го оборвам, въпреки че няма особена нужда...

View Postmarillion, on Feb 8 2010, 20:32, said:

EDIT: За езика, струва ми се, че "Аватар" не е първият филм в който се измисля нов език - на първо четене се сещам за елфическия във "Властелина", но имаше и друг филм с използване на специално измислен език, за съжаление в този момент не се сещам как се казваше... :crying:
Леле, мале - във ФИЛМА "Властелинът на пръстените" имало специално измислен за него език, ще умра от смях. Върви прочети кой е Дж. Р. Р. Толкин и той какво е измислил, пък после пиши такива работи.


View Postmarillion, on Feb 8 2010, 20:32, said:

Е, не е истина. Езикът в "Кин-дза-дза" е със собствена граматика, създаден от лингвист и речник от около 1000 думи, за да се сравнява? :lol:
УжасТ и безумие...

А, Р. Дийн бил художника, рисувал на Ейша и Йес, а не писател. Това пък дори нямаше да си го помисля.
Безумие и УжасТ....

По стар мерилиънски обичай не ми извъртай думите. Никъде не съм говорил за измислен по принцип език. А за език, измислен специално за конкретен филм. Както вече обърнах внимание, "Властелинът" въобще не се вмества в този контекст.

И айде, нема нужда Камерън да си е създал и езика сам, та да го признаеш ти. УжасТ и безумие....
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#108 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 09 February 2010 - 14:36 PM

От всичко това по-горе, какво следва? Преди време беше пуснал подобна тема за още един филм. Беше го нарекъл задължителен за форума, даже щяхме да се изпитваме по него. Тогава ти повярвах и гледах лентата, всъщност опитах, но след 30 мин. се отказах. Странно, но дори и в иронията си, ти си обзет от чувство за непогрешимост и решаваш, че твоето мнение е единствено меродавно и всички трябва да се съгласяваме с него. Конкретно за "Аватар", освен обичайните превъзнасяния и безспорните цитати за нововъведения в 3D технологията /нещо, което аз не оспорвам от самото начало!/, не видях да прилагаш достатъчни доказателства за революционни достижения на филма. Още веднъж ти повтарям, предпочитам да говорим за този филм, като за завършен продукт, а не като за механичен сбор от специални ефекти. За теб историята е интересна - няма лошо, харесваш подобни истории, нещо от сценария те е докоснало, играта на актьорите ти импонира, визията зашеметява и т.н. За мен историята е тривиална, скучна и предсказуема; визията - прекалено кичозна и натруфена; цветовете - ярки и нереални; актьорската игра...хм, дай да продължим нататък; специалните ефекти са наистина на много високо техническо ниво, но далеч от предварителните ми очаквания и т.н. Имам ли право да кажа всичко това или нямам? Не е въпросът дали аз или някой друг в темата споделя възторга ти, въпросът е в това, че щом ти си казал, че ТОВА Е филмът, значи действително е така...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#109 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 09 February 2010 - 15:34 PM

marillion, в списание "Фентъзи Фактор" от преди време имаше интервю с Любен Дилов. Та той казваше за "Междузвездни войни" почти същото, което ти сега пишеш за "Аватар". "Технически е направен много добре, иначе е приказка, и то не от най-хубавите, нищо особено." Цитирам по памет, понеже списанието сега не ми е под ръка. Тъй де... Филмът на Лукас също не може да се похвали нито със сериозна история, нито с кой знае каква актьорска игра - всъщност играта в "Аватар" е по-добра. Може би и тогава някой е мислил, че ще бъде забравен от критиката и публиката. Ама се помни. Повече от трийсет години вече. Същите мнения съм чувал и за "Матрицата", когато излезе. Както и за всеки друг Голям Филм С Ефекти. Винаги ги има. Само че и филмите на Лукас, и "Матрицата", и "Властелинът на пръстените", и "Карибски пирати", и кой ли не погребан по подобен начин от някои зрители филм се помни още и винаги ще се помни. Още повече, че "Аватар" е първият художествен филм след дванайсетгодишна пауза на един от най-великите комерсиални режисьори в историята - а именно човекът, дал ни "Терминатор", "Бездната", "Истински лъжи", етц... Което е напълно достатъчно, за да бъде запомнен за поколенията.

Бтв, щом визията на този филм ти е кичозна и натруфена, какво би искал ти да видиш? Попаднаха ми и коментари, твърдящи точно обратното - а именно, че Камерън и художниците не са действали с достатъчно размах и въображение и че всичко било прекалено близко до земната природа - което е нарочно и това е видно от птичи поглед, но това е отделна история...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#110 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 09 February 2010 - 16:02 PM

Не бих си позволил да сравнявам "Аватар" със "Звездни войни", не виждам нито една допирателна между двата филма. Произведението на Лукас е съвършено отвсякъде, доказателства колкото щеш - от това, че все още този епос се споменава винаги когато става дума за филм от жанра, през 30 годишната история на лентата, която види се, все още не омръзва нито на публика, нито на критика, до идеята "Звездни войни", идея отдавна надхвърлила пределите на киноизкуството. Поколения израснаха с вселената Star Wars, не е нужно да казвам повече - синът ми е невероятен фен на трилогията, в къщи сме затрупани с всевъзможни артикули от филма. Успоредно с всичко друго, нито аз, нито жена ми, сме направили нещо повече от това да му пуснем DVD-тата с тази приказка за малки и големи преди години. Най-интересното, поне за мен, е това, че той се впечатлява повече от първите /стари/ епизоди, въпреки не дотам съвършените специални ефекти и декори. В този смисъл, далеч по-коректно е да сравним "Аватар" с "Матрицата", нека да дадем шанс на Камерън за обективна съпоставка. Лично за мен идеята в "Матрицата" е гениална - съчетана с изключителните специални ефекти и чудесната игра на актьорите са три достатъчни основания да считам този филм-трилогия за по-значим за жанра от "Аватар", поне на този етап. Да не говорим, че диалозите, дизайна и общата визия в "Матрицата" са стилизирани, ненатрапчиви и изглеждат съвсем реални, докато "Аватар" предлага пищно зрелище граничещо с кича, поне според мен...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#111 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 09 February 2010 - 18:29 PM

View Postmarillion, on Feb 9 2010, 14:36, said:

От всичко това по-горе, какво следва? Преди време беше пуснал подобна тема за още един филм. Беше го нарекъл задължителен за форума, даже щяхме да се изпитваме по него. Тогава ти повярвах и гледах лентата, всъщност опитах, но след 30 мин. се отказах.
Муха-ха-ха. А разочарован ли беше, когато не после не се изпитвахме :)
Когато открих онази тема изобщо не бях гледал още филма, че и да бях - това за задължителността беше на майтап, просто защото е на тамплиерска тематика, като за справка логото на Катехизиса представлява тамплиерски щит и т. н.
Но, да не кажеш, че съм съвсем лош човек - ако искаш специално теб може да те изпитам на първите 30 минути :lol: :worship: :metal:

View Postmarillion, on Feb 9 2010, 14:36, said:

Странно, но дори и в иронията си, ти си обзет от чувство за непогрешимост и решаваш, че твоето мнение е единствено меродавно и всички трябва да се съгласяваме с него. Конкретно за "Аватар", освен обичайните превъзнасяния и безспорните цитати за нововъведения в 3D технологията /нещо, което аз не оспорвам от самото начало!/, не видях да прилагаш достатъчни доказателства за революционни достижения на филма. Още веднъж ти повтарям, предпочитам да говорим за този филм, като за завършен продукт, а не като за механичен сбор от специални ефекти. За теб историята е интересна - няма лошо, харесваш подобни истории, нещо от сценария те е докоснало, играта на актьорите ти импонира, визията зашеметява и т.н. За мен историята е тривиална, скучна и предсказуема; визията - прекалено кичозна и натруфена; цветовете - ярки и нереални; актьорската игра...хм, дай да продължим нататък; специалните ефекти са наистина на много високо техническо ниво, но далеч от предварителните ми очаквания и т.н. Имам ли право да кажа всичко това или нямам? Не е въпросът дали аз или някой друг в темата споделя възторга ти, въпросът е в това, че щом ти си казал, че ТОВА Е филмът, значи действително е така...
О, да. Когато говорим за филм, който почти всичкото критика, фенове, журналисти, кинодейци и прочие по света определят като революционен, то аз съм убеден в непогрешимостта на мнението, че този филм е революционен. Защото това не е мое мнение, а всеобщо, вкл. и на хора специалисти. Всичко това срещу мнението на един човек, неспециалист, но (за протокола) имащ чичо-специалист.
Продължаваш да ме четеш от избирателно по-избирателно. Казал съм, че ТОВА Е ФИЛМЪТ в ЛИЧНИЯ МИ ТОП 10 или 100, или колкото там.
След това просто привеждам факти - за касов успех, за влияние, за революционност, които взимам от външни авторитетни източници. И тогава се появяваш ти и излагаш твоето мнение, че няма революционност и т. н. Сигурно би стигнал и по-нататък, но числата за приходите на "Аватар" поне не можеш да оспориш :crying:

View Postmarillion, on Feb 9 2010, 16:02, said:

Не бих си позволил да сравнявам "Аватар" със "Звездни войни", не виждам нито една допирателна между двата филма. Произведението на Лукас е съвършено отвсякъде, доказателства колкото щеш - от това, че все още този епос се споменава винаги когато става дума за филм от жанра, през 30 годишната история на лентата, която види се, все още не омръзва нито на публика, нито на критика, до идеята "Звездни войни", идея отдавна надхвърлила пределите на киноизкуството. Поколения израснаха с вселената Star Wars, не е нужно да казвам повече - синът ми е невероятен фен на трилогията, в къщи сме затрупани с всевъзможни артикули от филма. Успоредно с всичко друго, нито аз, нито жена ми, сме направили нещо повече от това да му пуснем DVD-тата с тази приказка за малки и големи преди години. Най-интересното, поне за мен, е това, че той се впечатлява повече от първите /стари/ епизоди, въпреки не дотам съвършените специални ефекти и декори. В този смисъл, далеч по-коректно е да сравним "Аватар" с "Матрицата", нека да дадем шанс на Камерън за обективна съпоставка. Лично за мен идеята в "Матрицата" е гениална - съчетана с изключителните специални ефекти и чудесната игра на актьорите са три достатъчни основания да считам този филм-трилогия за по-значим за жанра от "Аватар", поне на този етап. Да не говорим, че диалозите, дизайна и общата визия в "Матрицата" са стилизирани, ненатрапчиви и изглеждат съвсем реални, докато "Аватар" предлага пищно зрелище граничещо с кича, поне според мен...
Йок. То е толкова несъвършено откъм ефекти от гледна точка на самия си автор, че той умишлено прави първо 4, 5 и 6 епизод и си оставя първите 3 за след 20 години, когато технологично киното се развие дотолкова, че да направи каквото иска. И това му изиграва много, ама много лоша шега.
Виж как се бие в двубоите Оби Уан в Епизод 1 и после го виж в Епизод 4 в дуела, в който Вейдър го убива. Просто насложи двата моменте и от гледна точка на това, че реално първите двубои са хронологически преди последния. Или може би Оби Уан и Вейдър с възрастта почват да губят бойните си умения, въпреки Силата.

А "Епизод 2" е на първо място в личния ми Антитоп....

И т. н.

Очакват ни продължения на "Аватар". Ако една аватарска трилогия се бе появила в края на 70-те и началото на 80-те, а сега излизаха "Междузведни войни", нещата щяха да са точно на 180 градуса. Въпрос на епохи. И култовите албуми от това време са по-култови, колкото са новите албуми, въпрос на промяна на манталитета на хората.

В момента лека-полека "аватарска" мания също завладява света - доказателство са линкът, който ти дадох за колажите с бразилски футболисти, както и това, че аз например си поръчвам от "Амазон" саундтрака и някакви там книжики за филма и т. н.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#112 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 09 February 2010 - 19:43 PM

Сравнението между "Аватар" и "Междузвездни войни" е достатъчно коректно предвид факта, че двата филма имат твърде много общи неща. И двата са епична приказка, маскирана като фантастика. И двата нямат кой знае колко оригинална или завъртяна история. И двата не са натоварени с философия(ето по този параграф "Матрицата" отпада, бих казал). И двата са революция в специалните ефекти. И в двата има достатъчно оригинален елемент, отличаващ ги от почти всичко - USB-плитките на навитата в единия и Силата в другия. И т.н. Иначе аз лично споменах произведението на Лукас заради доста сходните с тези на marillion изказвания на Дилов, не за друго. Бтв, това, че е чакал двайсет години, за да заснеме първите три епизода на историята си, просто не е вярно. В книгата "Междузвездни войни", написана от Лукас през седемдесетте години, преди сценария на "Империята отвръща на удара", между Люк и принцесата започва любовна история - т.е. това, че са брат и сестра още не е било известно дори на създателя им.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#113 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 09 February 2010 - 19:48 PM

Не казвам, че сравненията са некоректни, а че има разлика във влиянието, което един подобен филм ще има през 70-80-те години и през 2010 г. Което е като разликата във влиянието на един албум по онова време и аналогичен на него в наши дни.

Това, че Лукас не е чакал 20 години не го разбрах. Колко е разликата между епизоди 4-6 и 1-3? ОК, може да не е точно 20, а 15 или колкото там, това въобще не е толкова важно, за да го проверявам дори. Просто Лукас осъзнава, че по онова време не може да направи, каквото иска и оставя епизоди 1-3 за по-надпредничави времена. Всъщност това прави и Камерън с "Аватар", но той няма 'prequel' и годините са малко по-малко.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#114 Тигър

    кардинал

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 1990 posts
  • Gender:Male

Posted 09 February 2010 - 19:56 PM

View PostSatyr, on Feb 9 2010, 19:48, said:

Това, че Лукас не е чакал 20 години не го разбрах. Колко е разликата между епизоди 4-6 и 1-3?
Епизоди 1-3 и 5-6 не са били изобщо замисляни в началото.
Аз се бях обърнал към marillion, бтв.

Edited by Тигър, 09 February 2010 - 20:00 PM.

Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

#115 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 09 February 2010 - 20:10 PM

View PostТигър, on Feb 9 2010, 19:56, said:

Аз се бях обърнал към marillion, бтв.
Както и да е тов а :)

View PostТигър, on Feb 9 2010, 19:56, said:

Епизоди 1-3 и 5-6 не са били изобщо замисляни в началото.
Не съм съгласен. Още навремето през осемдесетте, да предположим оригиналните кино-копия, които вървяха тук по екраните си започваха с надпис, който се вижда при внимателно вглеждане по-долу - "Епизод IV - A New Hope" и после поред - Епизод 5 и 6.

Posted Image
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#116 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 09 February 2010 - 21:24 PM

Това, че тръгна и ти да сравняваш несравними величини е гротескно, но аз вече съм ти свикнал, отдавна си доказал, че от един момент нататък, всеки спор се превръща в самоцел за теб. Аз мисля да спра дотук, така или иначе знам какво следва, само ще ти напомня долното мнение в което не изразяваш лична позиция, а твърдиш убедено нещо в което други могат и да ти повярват, но позволи ми, поне аз да приема възторжените ти слова с известни резерви..........поне в следващите тридесет и кусур години, в които "Аватар" ще трябва да докаже, че може да устои на времето и няма да потъне в забрава след само няколко години, както ми се чини поне на мен...


View PostSatyr, on Dec 21 2009, 01:01, said:

След трето гледане мога отговорно да заявя:
Това е един от най-добре премерените и изпипани филми ever. До детайлите на детайлите. Не само като картини, но и като фабула. Има си хепиенд, разбира се. В този филм така и трябва, това не е психологическа драма или нещо подобно, в което главният герой да умре и да си кажем "колко яко, че нямаше хепиенд".
Но по пътя към този хепиенд, който "трябваше" да умре - умря. Когато трябваше "добрите" да понесат загуби, понесоха ги и те не са само за отбиване на номера. И т. н., повече и по-точно не мога да кажа без да разправя части от филма, а повечето хора още не са го гледали.
Завиждам им!
Ако е ваш тип филм, първото му гледане е преживяване, което е уникално!

Най-общо - това е все едно четеш за пръв път и то не в съвременните условия, а примерно преди 30 години, класическа книга на класически автор-фантаст.
За мен първото гледане беше като първото прочитане на "Дюн", на "Градът и звездите", на "Фондацията", на "Замъкът на лорд Валънтайн", на "Властелина на пръстените" и т. н. Все книги, които съм чел за пръв път преди около 20 и повече години. За съжаление някои от тях така и не можах да прочета отново.
Предимството на филмите е, че там е по-лесно.
Много по-често ще мога да намирам три часа, за да гледам "Аватар" отново. И отново, и отново.
Е, от един момент нататък на кино ще започне да ми излиза солено, така че надявам се по-бързо да се появи на DVD, което си върви с 3D-очила.
Дори смятам да си купя тук първото най-елементарно издание и след това да се заложа в "Амазон"-а и да чакам там да излезе някакъв супер мега едишън. Вече си го представям - върху магнитна поставка, който "лети" няколко сантиметра над нея и реално стои във въздуха :metal:

Posted Image
^ ГЕНИЙ
:) :crying: :lol: :worship: :metal:

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#117 Svil

    кардинал

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 3368 posts

Posted 09 February 2010 - 22:16 PM

Ще заключвам темата, май...

#118 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 10 February 2010 - 08:09 AM

View Postmarillion, on Feb 9 2010, 21:24, said:

Това, че тръгна и ти да сравняваш несравними величини е гротескно, но аз вече съм ти свикнал, отдавна си доказал, че от един момент нататък, всеки спор се превръща в самоцел за теб.
Което не е толкова лошо. Много по-лошо е това, което ти правиш във всеки един спор - четеш само себе си, а опонента по диагонала...

View Postmarillion, on Feb 9 2010, 21:24, said:

Аз мисля да спра дотук, така или иначе знам какво следва, само ще ти напомня долното мнение в което не изразяваш лична позиция, а твърдиш убедено нещо в което други могат и да ти повярват, но позволи ми, поне аз да приема възторжените ти слова с известни резерви..........поне в следващите тридесет и кусур години, в които "Аватар" ще трябва да докаже, че може да устои на времето и няма да потъне в забрава след само няколко години, както ми се чини поне на мен...
Извикай 14-годишния си (или колкото там беше) син - и, моля, нека той чете постингите ми, резюмира ти ги и тогава да ми отговоряш, за да не си правиш свободен преразказ с елементи на разсъждение върху тях.

Убедено говоря за МОИТЕ възприятия при гледането на "Аватар" и че у МЕН той е пробудил асоциации с първото прочитане на велики фантастични произведения в литературата. Ако ти това го разбираш като сравнение на "Аватар" с "Фондацията" и т. н. - нЕмам думи :)
А така, както ти твърдиш, че филмът ще бъде забравен след 3 години, аз пък със същия успех твърдя, че няма.
И понеже четеш по диагонал, не си обърнал внимание и че Камерън ще прави продължения. С удоволствие ще гледам как след година-две като се появи продължение на станалия най-касов филм в историята за два месеца, след още една година той ще бъде забравен :crying:

Но нямам и намерение да пиша постингите си с легенди, бележки под линия и т. н., само и само, за да ги розумее някой си там...
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#119 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 10 February 2010 - 09:13 AM

View PostSatyr, on Feb 10 2010, 08:09, said:

Убедено говоря за МОИТЕ възприятия при гледането на "Аватар" и че у МЕН той е пробудил асоциации с първото прочитане на велики фантастични произведения в литературата. Ако ти това го разбираш като сравнение на "Аватар" с "Фондацията" и т. н. - нЕмам думи ;)

Грешиш, водя и този спор напълно добронамерено, както винаги е било. Нищо не преразказвам, цитирам. Цитирам твое мнение в темата. Мнение в което ти излизаш от пределите на обективното и внушаваш, че:

View PostSatyr, on Dec 21 2009, 01:01, said:

След трето гледане мога отговорно да заявя:
Това е един от най-добре премерените и изпипани филми ever. До детайлите на детайлите. Не само като картини, но и като фабула.

...

...а повечето хора още не са го гледали.
Завиждам им!
Ако е ваш тип филм, първото му гледане е преживяване, което е уникално!

Най-общо - това е все едно четеш за пръв път и то не в съвременните условия, а примерно преди 30 години, класическа книга на класически автор-фантаст.

За мен в горните думи има нещо повече от лично мнение, има внушение за правдивост. Затова и реагирах. Има ли нещо лошо в това, да имам различно мнение от официоза? Мога ли да го изразя свободно, без да получа поредната доза хапливи забележки в разразилия се спор? Всъщност, Сатире, защо приемаш всеки спор като поле за самоизява? Нека водим рационален спор, няма нужда от цялата тази патетика...

Ето, за мен е интересно как ти, който е гледал "Аватар" поне три пъти, ще коментираш следната моя теза. За мен лично е необяснимо наличието на оръжия /лъкове/ в ръцете на обитатели на планета подчинена на хармонията. Защо са им тези лъкове, нима те не принизяват идеята за единство на жива и нежива материя? В момента, в който "сините" използваха и конвенционално оръжие взето от инопланетяните, цялата философия на този свят рухна, поне според мен. Същото, впрочем, се случи и в момента, в който главния герой от "Сектор 9" започна да се трансформира в "скарида". Признавам си, дразнят ме подобни "дупки" в сценария, за мен те провалят концепцията и превръщат един добър филм в дъвка за масите. А, когато посланията избледнеят, сме на прага на класацията на MTV за хитсингъл на лятото - всички знаем какво се случва с този сингъл след няколко месеца...

За пореден и последен път, лично аз харесах "Аватар" като зрелище. Водя този спор, защото не споделям възторжените ти слова за филма. Считам, че Камерън е провалил една добра идея на ниво сценарий, диалози и обща визия, което ми дава основания да мисля, че "Аватар" няма да остави трайна следа в света на киното, а ще бъде запомнен единствено и само с предложените 3D иновации. Мога ли да изразя подобно мнение, без това да те накара да ме убеждаваш в обратното? Преди време имаше един човек в друг форум, който не искаше да се пише нищо лошо за един известен музикант, само защото е фен на този музикант - нали осъзнаваш колко абсурдно е подобно искане? На теб ти харесва "Аватар в което няма нищо лошо, но позволи на останалите да имат собствено мнение и да го изразяват свободно...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#120 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 10 February 2010 - 09:29 AM

Че е изпипан филмът е факт. "Изпипан" според теб какво значи? Значи ли, че трябва задължително да се хареса на всички и т. н. или че налагам мнение? Изпипан е и планът "Барбароса", но в учебниците се спряга като "варварски акт на агресия с/у държава, с която Германия има мирен договор". И т. н.

Завиждах и продължавам да завиждам на хората, които ще го гледат за пръв път, но не свален от замунди-мамунди и т. н.
Помисли! Завиждам на тези, на които ще им хареса. Като се ровиш из старите ми постове виж и че съм обяснил нагледно какъв тип филм е това за хора с какви вкусове и нагласи и т. н. Което също не изключва вероятността на някого, дори вписващ се в "профила", филмът да не хареса. Чудо голямо. На над 90% от хората им харесва, това вече е най-касовият филм в историята, два месеца след излизането си, не че това е фактор в харесването, но не съм умрял да убеждавам нехаресващите го да си променят мнението.
Споря с абсолютно несъстоятелни и несъсотятелно подкрепени изказвания, че не бил революционен.

Защо са им на на'вите лъкове ли? За да ядат. И да се отбраняват, вкл. и с/у извънземни нашественици. Хармонията в тази планета не е на нонстоп съзнателно ниво във всичко живо. Има хищници, които нападат, каквото им падне все едно "човек", човек или друго животно е. За да ядат. Храната там на никого не скача сама в устата.
Сините не са използвали човешки оръжия, използваха ги човешките аватари. А и да бяха - това не им пречи на философията.

Айде сега питай ме защо им е на на'вите и хищницте да се хранят.
Ще ти отговоря ;) :) :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users