Jump to content

Честит юбилей!


69 replies to this topic

#21 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 август 2011 - 12:46

И ние си го мислим :) Но след като някои хора ни забраняват да обявяваме годишнините си, така, както ние смятаме, че трябва да ги обявим, може и да не сменяме името, че сигурно пак ще трябва да започваме от нула :lol:

И докато си говорим - ето още една интересна смяна и размяна на имена
http://www.katehizis...ws.php?id=19642

Много бих искал след време някоя от двете формации там като обяви годишнината си, Rob Roy да отиде и да им обЯсни как всъщност стоят нещата :D
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#22 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 16 август 2011 - 13:13

Quote

Печатното издание "Про-Рок" не притежава авторските права върху съдържанието на сайта и никога не ги е притежавало.

Ако Satyr беше започнал с това щяхме да си спестим много тракане по клавиатурите. На какво обаче се дължи това, че авторските права ти принадлежат - че си бил единствен автор на новините или защото са публикувани в сайта който е твое притежание ?

Примерът с италианците е интересен. Ако някоя от двете формации почне да твърди в рамките на следващите 14 години, че има вече 15 години история зад себе си и е "ребрандирала корпоративната си идентичност" обещавам да коментирам, ако някой ми напомни. Не следя творческото им развитие.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#23 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 август 2011 - 13:23

А ти защо спориш без да знаеш кому принадлежат авторските права? :)

Всъщност, то не е трудно да видиш - където са останалите материалите и където присъства вълшебният знак ©, там са и правата. Ама сигурно за теб това не е достатъчно? :D

Не съм единствен автор, това би било невъзможно на такава огромна информационна маса. Как съм ги придобил - това си е предмет на договорки между двете страни, но то няма и значение. Очевадният факт е че този ресурс, датиращ от 2001 г., е на Katehizis.com, така че сайтът е точно на 10 години и три дни. Дори и ти да имаш "нещо против" :lol:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#24 Davidian

    епископ

  • Тамплиeри
  • PipPipPip
  • 361 posts
  • Gender:Male

Posted 16 август 2011 - 13:31

Първо, макар и със закъснение, искам да поздравя сайта и всички стоящи зад него по този хубав повод. Моите уважения за усърдната работа във всички аспекти, която ми е помогнала наистина много, изграждайки музикалния ми вкус и култура, на всичкото отгоре накрая ми предоставиха поле за изява, нещо което лично за мен е повод за огромна гордост.

До Роб Рой - не мисля, че в този ден говорим за списание "Про-Рок", сайт "Про-Рок" или сайт "Метал Катехизис". Аз мисля, че по-скоро в този ден честваме работата и всеотдайността на човека или хората стоящи зад тези имена в определен период от време. Сатир се е грижил и развивал всичко, независимо какво лого е стояло над свършената му работа, така че на този ден да поздравим него, а да не честитим на една формалност, като име, просто изразяващо работата му.

#25 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 16 август 2011 - 13:35

Като за сефте мислех по тази дискусия да не се намесвам, и няма да го направя с коментар по същество, макар да имам мнение, но по последните постове ще кажа 2 неща:
а. Дори аз, който от толкова скоро участвам по някакъв начин в неща около Катехизис, съм забелязал, че авторските права на всичко, откак този сайт съществува под каквато и да е форма, са на Satyr (тук изключвам авторските неща на екипа), без изрично да питам или търся отговор. Без никога да съм следял Про-Рок (не чета музикални списания), освен един брой за Лед Зепелин, който си купих през 2003г., винаги съм си представял, че всичко, което е вършено по времето, когато Satyr е бил част от групата хора, занимаващи се с това списание, е било най-вероятно по лична инициатива и от и собствено име на Satyr, т.е. е било негово, дори предполагам, че е и негова инвестиция. Логично е да остане негово и след като е спрял да бъде част от тази група хора.
б. горе marillion е прав, и аз, четейки коментарите под новините, често мисля такива неща. Просто казвам мнение, никой да не ме разбира погрешно.

Edited by Jurisprudent, 16 август 2011 - 13:52 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#26 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 16 август 2011 - 14:06

View PostJurisprudent, on Aug 16 2011, 14:35, said:

Без никога да съм следял Про-Рок (не чета музикални списания), освен един брой за Лед Зепелин, който си купих през 2003 г...
...и от който започна просвещението ти на тема Type O Negative, да се свети името им, нали? :lol:

#27 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 16 август 2011 - 14:18

На няколко пъти в темата повдигах въпроса за авторството на архива с новини за периода 2001-2007. На няколко пъти предположих, че не си единствен автор. На няколко пъти предположих, че имаш права над гореспоменатите материали в следствие на договорка между теб и Про-Рок. Чак сега отговаряш по тези теми, потвърждавайки, че предположенията ми са правилни.

Относно възрастта на сайта мисля, че вече и двамата казахме каквото имахме да казваме :lol:
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#28 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 август 2011 - 14:22

Ти да пренаписваш авторското право ли си тръгнал? Няма значение кой е авторът, има значение на кого принадлежат съответните материали. Те НИКОГА не са принадлежали на "Про-Рок". И искам сега да ми кажеш на колко години е сатйтът, въз основа на това?
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#29 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 16 август 2011 - 14:24

View PostRob Roy, on Aug 16 2011, 15:18, said:

потвърждавайки, че предположенията ми са правилни.
Да, ама не са... Не знам защо все натам буташ нещата, че авторските права върху материалите в даден момент са били на ПроРок. А после, по някаква си договорка, те са прехвърлени на Сатир.
Не са били на ПроРок. Нито в 2001-ва. Нито в 2011-та.
А не ти ли минава мисълта през главата, че ако Сатир не е единственият автор, то останалите автори може изобщо да не са били от екипа на ПроРок? Възможно ли е това според теб?

Зададе прост въпрос - чии са авторските права?
Беше ти отговорено:
1. Те са на Katehizis.com
и
2. НИКОГА не са били на ПроРок.

Не мога да разбера защо продължаваш да търсиш под вола теле. Авторските права на материалите от 2001-ва до сега НЯМАТ ОБЩО И НЕ СА ИМАЛИ НЕЩО ОБЩО с ПроРок.
I don't know how I managed it...

#30 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 16 август 2011 - 14:29

View PostEnvy, on Aug 16 2011, 05:06, said:

...и от който започна просвещението ти на тема Type O Negative, да се свети името им, нали? :lol:
Да, аз нали и другата тема казах за това. По онова време беше върха на любовта ми по Цепелин и чак тогава забелязах, че има такова списание. Материалът беше на Георид. Но покрай това научих и за други неща. Интересното е, че научих и за Morphine оттам, де да знам, че след години ще стане една от любимите ми групи. Там прочетох и за Type O Negative. Като цяло беше силен брой, но така и не ме убеди да следя това или друго музикално списание. Винаги съм предпочитал сам да си търся и събирам информация за музика. Но от следене на Катехизис през годините научих повече.

Строго извинете за офтопика

Edited by Jurisprudent, 16 август 2011 - 14:30 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#31 Mor-Rioghain

    bean sídhe

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 451 posts
  • Gender:Female
  • Location:Shallow Grave

Posted 16 август 2011 - 14:40

View PostEnvy, on Aug 16 2011, 15:06, said:

да се свети името им
They are a non-prophet organization. :lol:
BTW, този брой никога не съм го зървала, даже.

Използвам момента да честитя юбилея, понеже от събота ми е много по-интересно да следя опитите за дискусия по проблема... Факт е, че сайтът съществува от цели 10 години (не ме засяга под какво точно име), и е първият ми източник на информация за любимата ми музика и хората, които я създават. Затова съм безкрайно благодарна на всички, които правят съществуването му възможно.

Пожелавам ви още дълги години все по-големи успехи!
Don't mistake lack of talent for genius.

#32 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 16 август 2011 - 15:45

Нищо не бутам, а просто питам. В нито един момент не съм оспорвал, че към днешна дата авторските права на публикациите в периода 2001 - 2007 приндалежат на Катехизис. Ако правилно съм те разбрал Ozzy, то явно и през периода 2001 - 2007 авторските права на публикациите в сайта са били изцяло в притежание на Satyr. Казваш, че авторските права не са прехвърлени на Satyr в следствие на договорка, каквото бе моето предположение. Другото ми предположение беше, че не той (Satyr) е автор на всичките публикации от разглежданият период. Това твърдение той потвърди. Ще го цитирам дословно:

Quote

Не съм единствен автор, това би било невъзможно на такава огромна информационна маса. Как съм ги придобил - това си е предмет на договорки между двете страни, но то няма и значение.
Значи все пак е имало някакви договорки между двете страни относно авторските права върху публикациите в сайта. Малко по-горе в темата аз попитах:

Quote

На какво обаче се дължи това, че авторските права ти принадлежат - че си бил единствен автор на новините или защото са публикувани в сайта който е твое притежание ?
Както вече стана ясно той не е бил единствен автор на тези публикации, което разбира се не е пречка или проблем за да притежава пълните права над тях. Това не го оспорвам. Оставам с впечатлението за противоречие обаче - защо Satyr споменава за придобиване в следствие на договорки, докато ти подчертаваш, че:

Quote

Авторските права на материалите от 2001-ва до сега НЯМАТ ОБЩО И НЕ СА ИМАЛИ НЕЩО ОБЩО с ПроРок.


Признавам си, че правото не ми е силна страна. Учил съм го три семестъра, но имам съвсем бегли спомени. За това не си позволявам да говоря за неща които не са ми ясни. За това питам и съм съмнителен - защото не зная.
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#33 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 16 август 2011 - 15:55

Възможно ли е да е придобивал правата върху публикациите, КОИТО НЕ Е ПИСАЛ ЛИЧНО ТОЙ (защото онези, които ги е писал са си негови по право, докато собственоръчно не ги прехвърли на някой друг), в момента на публикуването им на сайта? Просто пример...
I don't know how I managed it...

#34 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 август 2011 - 16:09

View PostRob Roy, on Aug 16 2011, 16:45, said:

Не, авторските права не са били на "Про-Рок". И няма значение как "Катехизис" ги е придобил. Важно е друго - там където са били тези материали от 2001 г. досега, там са и останали. Сайтът остана абсолютно същият доста след раздялата с "Про-Рок", промени се единствено името и логото му. Откога датира такъв сайт?
Откога датира "Каварна рок фест", организиран от общината и "Лауд консъртс", който до 2009 г. се казваше "Kaliakra Rock Fest" и се организираше от "Жокер Медия" и общината. На колко години е един човек, роден през 1980 г., но си е сменил името през 1998 г.?
Понеже явно на тези въпроси явно ние не можем да дадем отговори, всяка организация, медия, човек или каквото и да е, което си е сменял/а/о името, преди да обяви на колко години става на рождения си ден, трябва да се допитва до Rob Roy :lol:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#35 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 август 2011 - 16:23

На този етап умишлено не се включвам в правния "спор", единствено подсказах, че говорите на различни езици. За да излезете от главоблъсканицата и с цел приключване на тази, поне според мен интересната, но напълно излишна дискусия, предлагам на вниманието на спорещите глава втора от Закон за авторското право и сродните му права.

Моля, обърнете специално внимание на Чл. 4, т. 4 от този нормативен акт:

Глава втора.
ОБЕКТИ НА АВТОРСКОТО ПРАВО

Закриляни обекти


Чл. 3. (1) Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:

1. литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;

2. музикални произведения;

3. сценични произведения - драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;

4. филми и други аудио-визуални произведения;

5. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;

6. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) реализирани произведения на архитектурата и приложени устройствени планове;

7. фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;

8. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) одобрени архитектурни проекти, одобрени проекти по устройствено планиране, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;

9. графично оформление на печатно издание;

10. (нова - ДВ, бр. 29 от 2006 г.) кадастрални карти и държавни топографски карти.

(2) Обект на авторското право са също:

1. преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;

2. аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;

3. периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.

(3) Обект на авторското право може да бъде и част от произведение по ал. 1 и 2, както и подготвителните скици, планове и други подобни.


Изключения


Чл. 4. Не са обект на авторското право:

1. нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, както и официалните им преводи;

2. идеи и концепции;

3. фолклорни творби;

4. новини, факти, сведения и данни.

18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#36 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 август 2011 - 16:30

Да, Закона съм го чел много пъти и през цялото време на спора съзнавам какво пише там и ми беше приятно дискусията да отиде в точно тази насока :lol:

Сега след като не дава резултат, да видим какво друго ще се измисли :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#37 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 16 август 2011 - 16:31

.

Edited by Jurisprudent, 16 август 2011 - 16:32 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#38 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 16 август 2011 - 16:40

Много интересна, досежно дискусията, е също така формулировката на Чл. 7, ал. 2:

Чл. 7. (1) Произведение може да бъде разгласено под псевдоним или анонимно.

(2) До разкриване личността на автора неговото авторско право се упражнява от физическото или юридическото лице, което със съгласието на автора е разгласило за първи път произведението.

(3) Разпоредбата на ал. 2 не се прилага, когато псевдонимът не поражда съмнение относно личността на автора.


Въобще и изобщо, без ни най-малко да се вживявам като адвокат на Сатир, ще отбележа, че бих почерпил с бира всеки един от господата и госпожиците Envy, Florimel, Morrigan, Ози, Whiplash, Javor, Jurisprudent и Yanni, който успее да осъди Satyr (моля, да обърнете внимание: Satyr) да им заплати отчисления за авторски права относно публикувани техни материали в сайта...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#39 Roy

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 705 posts
  • Gender:Male

Posted 16 август 2011 - 17:14

Незнанието не ме оправдава и добре че Жорж даде цитат от закона за авторското право и сродните му права който внася повече яснота по въпроса. Съгласно чл. 7, ал. 2 Satyr притежава пълните авторски права върху публикациите в сайта си. Не разбирам каква беше нуждата на Satyr от толкова много приказки, когато е можел още в самото начало да публикува откъсите които публикува Жорж, щом е бил запознат със закона. Но както и да е. Изводът от всичко писано до тук - уеб мастъра притежава пълни авторски права върху публикациите :lol:
By and large, jazz has always been like the kind of a man you wouldn't want your daughter to associate with.

Duke Ellington

#40 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 16 август 2011 - 17:17

И тези публикации не са се местили, стоят си на едно и също място от 2001 г. насам, като само са преживели "ребрандиране на корпоративната си идентичност", под чиято шапка са, което толкова ти харесва :lol:

Кажи ми сега на колко години е един такъв сайт? По принцип, не точно нашия :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика





2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users