Jump to content

"Рокът синоним ли е на бунт?"


361 replies to this topic

#181 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 11 February 2014 - 15:34 PM

У нас думата "бунт" е натоварена с доста значения. Едно от тях е значението на rebellion в английския. В крайна сметка ще излезе, че рокът е носител на бунта само в България, поради широкото съдържание на думата "бунт", но не и по света :)
... Through dreams I influence mankind...

#182 stormbringer

    архиепископ

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 535 posts
  • Gender:Male

Posted 11 February 2014 - 17:54 PM

И "Rebel without a cause" трябва да си смени името на "James Dean - a depressed bad boy, without a cause", тъй като не влиза в някой определения за "rebel"
Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner.

#183 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 11 February 2014 - 19:22 PM

Както видяхме в изключително некомпетентната, тендециозна, измислена и нищо неструваща статия на "Гибсън" за "Rock Around the Clock" - рокът се свръзва и с думата "riot".
15-годишният Джон Ленън отишъл на рок концерт и останал разочарован, че не станал свидетел на "riot". Това е защото е нямал машина на времето, да дойде да пречете някои мнения тук и да разбере, че не само, че няма нищо бунтарско в рока, но и никога не е имало :D

Иначе, аз собствено, започвам да си мисля, че англичани и американци чисто и просто не познават собствения си език.
Това би обяснило абсолютно висчко :D
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#184 drivanov2003

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 210 posts

Posted 12 February 2014 - 08:42 AM

View PostSatyr, on 11 February 2014 - 19:22 PM, said:

"Rock Around the Clock"
Снощи имаше "I'm a Rebel" , но нямаше "Basta Ya".
Май повечето забравяме първото европейско турне на Бил Хейли - един възпълничък, на мойте години, с лимба на челото (аз и лимба нямам) - Рок араунд дъ клок, и залата става пълен дистрой. Тогавашните европейци, не видяли много танцов потенциал в рока, но виж за трошене на столове - става. Нашите като разказват, винаги употребяват "танцуваха рок". И на снимките е доста динамично. Е, имало е и някоя история с конфискуван магнетофон, или колона, но и днес да дигнеш повече шум, и се почва...
Пак ще повторя - трябва да е срещу властта, иначе е пропаганда.

#185 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 12 February 2014 - 13:54 PM

Най-лесният начин да се защити тезата "Рокът е синоним на бунт" е просто споделящите това виждане да изредят причините, поради които смятат така - еди кога си еди кой си направи това и това, което може да се определи като такава и такава проява. В случая нямам предвид да се обяснява надълго и нашироко, а просто да се посочат примери, които да потвърждават тази теза. Знам, че на предните страници има такива опити, но все пак - нека посочим/изредим най-добрите доказателства?

#186 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 13 February 2014 - 20:54 PM

Моите доказателства са публикации на "Гибсън", "Британика", Кеймбридж и др. Ако се разровя, всеки ден мога да вадя сутрин, обед и вечер по три подобни статии.
Кой определя синоним ли е рокът на бунт? Не аз, не ти, не ние тук. Определят го критици, учени дори, автори на документални публикации и филми и т. н.
Защитавайки тази теза, аз се позовавам на авторитета на горепосочените издателства и институции. Спорейки, ти спориш и с тях :)

И за да не изглежда, че се крия зад чужд гръб, ще почетвъртя:

Говорим за сравнение на родово различни понятия. По същество такива не подлежат на сравнение. Това е разликата между крокодила - че е по-дълъг, отколкото зелен.
Но тук не сравняваме чисто физически показатели, а социално-исторически събития/феномени и форма на изкуство. Т.е. е допустимо да правим такова сравнение. Но тъй като понятията са родово различни, АПРИОРИ се предполага и подразбира голяма степен на условност.
Абсолютно не се предполага и налага 90% от рок групите да пеят единствено и само за бунт или да са вдигали въоръжени въстания, за да се признае такъв вид "синонимност".
И от там нататък доказателствата са десетки, стотици и хиляди, тъй като се разпростират на територията на целия свят по различно време в период от над 50 години.
Прочети внимателно статията за "Rock around the Clock" и не знам какво повече ти е нужно. С каквото и да продължа - ще се повтарям, потретвам и почетвъртвам, а в отговор ще получавам само неща от сорта на "Еди-коя-си група пее за цвеклопроизводство, а не за бунт" и "Аз не свързвам рока с бунт". Което, в случая, е напълно нерелевантно.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#187 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 13 February 2014 - 21:36 PM

View PostSatyr, on 13 February 2014 - 20:54 PM, said:

Моите доказателства са публикации на "Гибсън", "Британика", Кеймбридж и др. Ако се разровя, всеки ден мога да вадя сутрин, обед и вечер по три подобни статии.

Това не са никакви доказателства. Статия на тема "Музиката на 60-те - звуците на бунта" е евентуално доказателство, че музиката на 60-те е синоним на бунт. А не рока като цяло.
Рокът съществува цяло десетилетие преди 60-те и четири десетилетия след 60-те.

Quote

Кой определя синоним ли е рокът на бунт? Не аз, не ти, не ние тук. Определят го критици, учени дори, автори на документални публикации и филми и т. н.

На страниците на този форум през годините е имало стотици обективни анализи за рока, пред които статии и филми на разни именити критици и учени изглеждат като филмчета за "Лека нощ, Деца".
-----------------------------------------
Слушай силно!

#188 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 13 February 2014 - 22:13 PM

View Postviolator, on 13 February 2014 - 21:36 PM, said:

Това не са никакви доказателства. Статия на тема "Музиката на 60-те - звуците на бунта" е евентуално доказателство, че музиката на 60-те е синоним на бунт. А не рока като цяло.
Рокът съществува цяло десетилетие преди 60-те и четири десетилетия след 60-те.
Къде видя да соча статия "Музиката на 60-те"?!????????????????
Посочих статии, където изрично и очевАдно се посочваха именно рок песни и рок групи.
Няколко пъти се обосновах и че след 60-те рокът много пъти, на много места и по много различни начини продължава да е синоним на бунт.
70-те имаме пънка, който е абсолютното превъплъщение и най-близка точка на сливане между рок и бунт. Това ти някак забрави :D
През 80-те имаме възхода на метъла, който в страните зад Желязната завеса е синоним на бунт. Това ти някак забрави или отричаш, защото не ти не си бутал Тодор Живков с пушка под звуците на "Kill'em All" :(
През 90-те и след 2000 г. тази свързаност, както също отбелязах, вече намалява и достига най-ниско ниво. Но НЕ ИЗЧЕЗВА и продължава да я има.
Е не е ли синоним рокът на бунт?
Ясно, че ще ми кажеш, че не е. Това е риторичен въпрос :)

View Postviolator, on 13 February 2014 - 21:36 PM, said:

На страниците на този форум през годините е имало стотици обективни анализи за рока, пред които статии и филми на разни именити критици и учени изглеждат като филмчета за "Лека нощ, Деца".
Твърди един от авторите на тези анализи. Нека някой друг оцени това. Нека времето оцени това. Нека след 30 години в друг форум други хора се позовават на някои от тези анализи, или някой от тях днес, сега, да бъде публикуван от авторитетна институция/организация и тогава ще си говорим пак на тази тема.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#189 drivanov2003

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 210 posts

Posted 14 February 2014 - 10:05 AM

View PostSatyr, on 13 February 2014 - 20:54 PM, said:

Моите доказателства са публикации на "Гибсън", "Британика", Кеймбридж
Позоваването на авторитет, не е довод при нАучен спор :lol2: .
За мене и джазът е синоним на бунт...И сигурно в своето си време класическите композитори са звучали като пирон в ушите на господарите си ( как не са ги клали ритуално не знам...). Паганини, не съм наясно по каква причина, ама отказват да го погребат.
Изкуството, което се запомня и остава във времето, по някаква причина се е отличава от общоприетото. И в това се състои "бунтът". Някой отказва да следва правилата, или ги прилага по свой начин - в следващият момент се оказва, че това са новите правила.
Изкуството е бунт.
Рокът е изкуство.
:metal:

#190 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 14 February 2014 - 10:16 AM

View PostSatyr, on 13 February 2014 - 22:13 PM, said:

Къде видя да соча статия "Музиката на 60-те"?!????????????????

Posted Image


Quote

70-те имаме пънка

Пънкът не е бунт, а простота. Регрес. Той е цикличен вирус, който се появява в рока тогава, когато последният започне да губи човешката си същност. Пренатрупал се е и качествено, и количествено. И нещо трябва да го свали на земята.
Рокът преболедува пънка сравнително бързо и той влияе единствено на екстремните (периферните) му стилове. Пънкът не влияе на базата на рока. Която не е бунт, а триакордието/пентатоника (блус, буги-вуги).


Quote

През 80-те имаме възхода на метъла

Метълът е акселерация. Спорт. Метълът е Олимпийските игри на рока. По-бързо, по-технично, по-мощно, по-високо, по-далеч.
Безспорният символ на осемдесетарския метъл е групата Iron Maiden. Те пеят за фантастика, мистика, литература, исторически герои.
Една от най-емблематичните им песни започва с реч на Уинстън Чърчил и е във възхвала на военновъздушните сили на Великобритания през Втората световна война.
Бунт и чудо.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#191 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 14 February 2014 - 10:40 AM

View Postviolator, on 14 February 2014 - 10:16 AM, said:

Posted Image
Най-накрая и ти да си прав в нещо ;) Вярно, книгата има подзаглавие "Music in the 60s". Но кои са на корицата? Джазмени, блусмени, други? Не, Бийтълс. ОчевАдно основна тема в тази книга са рок бандите от 60-те. Нали се сещаш, че обобщението "Музиката на 60-те" включва в себе си рок музиката, а не я изключва, както ти твърдиш.
Или книгата "Римски паметници на територията на България" не включва и не съдържа информация за такива паметници в София, щото видиш ли, в заглавието не пише "София", а България.


View Postviolator, on 14 February 2014 - 10:16 AM, said:

Пънкът не е бунт, а простота. Регрес.
Нонсенс. Слънцето не е звезда, а е кръгло. Сигурно бунтовете са нещо свръхсложно, за да бъдат признати за бунтове. Та, пънкът не е бунт, а простота :D

View Postviolator, on 14 February 2014 - 10:16 AM, said:

Той е цикличен вирус, който се появява в рока тогава, когато последният започне да губи човешката си същност. Пренатрупал се е и качествено и количествено. Рокът преболедува пънка сравнително бързо и той влияе единствено на екстемните (периферните) му стилове. Пънкът не влияе на базата на рока. Която не е бунт, а триакордието/пентатоника (блус, буги-вуги).
Това ли наричаш "обективен анализи за рока, пред които статии и филми на разни именити критици и учени изглеждат като филмчета за "Лека нощ, Деца"? Аз това го наричам "празни приказки" :)


View Postviolator, on 14 February 2014 - 10:16 AM, said:

Метълът е акселерация. Спорт. Метълът е Олимпийските игри на рока. По-бързо, по-технично, по-мощно, по-високо, по-далече.
Безспорният символ на осемдесетарския метъл е групата Iron Maiden. Те пеят за фантастика, мистика, литература, исторически герои.
Една от най-емблематичните им песни започва с реч на Уинстън Чърчил и е във възхвала на военновъздушните сили на Великобритания през Втората световна война.
Бунт и чудо.
Сто пъти казах и показах, че може да има бунт, без специално в текста на съответните песни да се пее за бунт. Как да го обясня, за да разбереш?
Излизаш ти на улицата през 80-те със скъсани дънки, черна тениска, нашивки, дълга коса и носиш на рамо касетофон, от който бичи "Aces High". Идва чичко милиционер, защото е решил че нарушаваш обществения ред/се бунтуваш. Прощаваме на чичко милиционер, той не е чел "стотиците обективни анализи на рока" 30 години по-късно в този форум.
И, развръзката: Ти казваш на чичко милиционер "Това не е бунт, защото групата пее за въздушната битка на Британия срещу Германия през Втората световна". И at this very moment чичко милиционер омеква, очите му се насълзяват, изпълва се с гордост, все едно той е победил Хитлер, и казва "Браво, мойто момче, продължавай така!" и те пуска по живо по здраво. На следващия ден, милиция, Комсомол, ОФ и БКП от партийния секретар на най-малката секция в Курново Конаре, та чак до Тодор Живков, са прозрели, че рокът не е бунт и абсолютно не закачат рок феновете.
И така Бате Влади създава предаването "Измислици премислици" :to_become_senile:
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#192 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 14 February 2014 - 10:51 AM

аз ли нещо изпускам или...? :D

СИНОНИМ - от уикипедия (но информацията може да се провери и другаде)

Синонимите са близки по значение думи, които се различават по форма — пишат се и се чуват различно. Произходът на думата е от старогръцки син (σύν) означава „с“ и онома (ὄνομα) — „име“.

Синонимите са думи, които могат да се заместват една с друга в контекста. Обратното твърдение не е вярно - ако в даден контекст две думи могат да заместят една друга, те не са задължително синоними, а това е следствие от семантичната близост на думите. В много случаи взаимната замяна между синонимите отнема от текста част от спецификата, която внася всеки от тях.

Според критерия за еднопонятийност синонимите са думи, в основата на които лежи едно понятие. Сложността за определяне на синонимията според това схващане произтича от сложността и при откриване на общо понятие, защото има по-широки и по-тесни по обем понятия.

При критерия съчетаемост синонимите имат еднаква съчетаемост с други думи, но еднаква съчетаемост могат да имат 2 думи, които са родово и видово понятийни. Освен това в синонимния ред не всички думи се съчетават с едни и същи други думи.

Синонимите са думи от 1 и съща част на речта с различен звуков състав, но посочват различни страни на едно общо понятие като задоволяват едновременно с това известни стилни изисквания.


Така. Рокът не е синоним на бунт...но от определена гледна точка може да се каже (и да се потвърди с хиляди доказателства) че е СИМВОЛ на бунта (пак казвам - според гледната точка, според възприятието на една или друга част от обществото, според посланията в конкретната рок-песен/група/стил и т.н.)
Иначе дългия (и напоителен) спор се превръща в носене на вода от 10 кладенеца за да доказваме че крокодила е по-дълъг, отколкото зелен (тва ли беше лафа ? :D )

View PostHeathenHeart, on 28 January 2013 - 13:29 PM, said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#193 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 14 February 2014 - 11:19 AM

View PostGeddy, on 14 February 2014 - 10:51 AM, said:

аз ли нещо изпускам или...? :D
Абсолютно, да. По никакъв тук не говорим за "синоним" в речниковия смисъл на думата. Говорим за синоним много повече като символ. Точно затова през два поста се налага да обяснявам, че "рок" и "бунт" са родово различни понятия и просто няма начин те да са истински синоними. И от това следва, че съждението че "рокът е синоним на бунт" има голяма степен условност. Мисля, че боравя с доволно прости понятия, но, някак си, оставам неразбран от хора, претендиращи да са големи мислители :shok:

View PostGeddy, on 14 February 2014 - 10:51 AM, said:

че крокодила е по-дълъг, отколкото зелен (тва ли беше лафа ? :D )

Точно така. Защото е дълъг по цялата си дължина, а не е зелен по цялата си повърхност (коремът му е бял).
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#194 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 14 February 2014 - 11:38 AM

^

Да приемем, че ти виждаш рока по един доста по-опростен начин, отколкото го виждам аз.

Значи, за да се издокарам на велик рок мислител е трябвало да напиша азбучната истина "Рокът е бунт" и толкоз. Колко било лесно. Коса, моса, дънки, вериги, шум, лошата система.
Аз цял живот да се хабя да мисля нерационално, а тя истината къде била под носа ми...
-----------------------------------------
Слушай силно!

#195 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 14 February 2014 - 11:41 AM

Как виждам рока не е от основно значение.
От ОСНОВНО значение е как виждам пониятието "синоним" в този контекст. Е, виждам го много повече като "символ" и правя дълга поредица от асоциации и намирам исторически доказателства в потвърждение на тезата.
А опонентите ми вадят речниковата дефиниция на "синоним" и привеждат доказателства, че тезата не отговаря на тях. Еми, естествено, че няма да отговаря и това 100 пъти го казах. И не знам, при това положение, кой мисли по-просто и кой - по-сложно :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#196 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 14 February 2014 - 11:47 AM

^

Аз също, спорейки, не разглеждах понятието "синоним" непременно в правия му смисъл. Разглеждах го и като "символ".

Според мен, след всичките тези обяснения, трябва чисто и просто да се пусне анкета. Рокът синоним (символ) ли е на бунт или не е. И нека всеки, който си е изградил мнение, прочитайки тази тема, да гласува.
Аз ще се съобразя с резултата от анкетата, защото вече ми омръзна да споря по въпроса. А и нямам какво повече толкоз да кажа.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#197 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 14 February 2014 - 11:56 AM

^
Предварително си загубил една такава анкета. И то не защото не си прав, а защото повечето фенове ще гласуват, че е синоним (символ) на бунт, защото за повечето метъли е по-готино да си синоним на бунт, отколкото да не си ;)
I don't know how I managed it...

#198 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 14 February 2014 - 12:01 PM

^

Не говоря за масова анкета. Там ми е ясно, че ще е пълен крах.
Говоря за анкета тук, във форума. Пряко свързана с настоящата тема. За да могат да гласуват хора, които са я проследили, които са мислили по въпроса и които в малка или голяма степен са си изградили мнение, четейки и/или участвайки в нея.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#199 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 14 February 2014 - 12:09 PM

View PostOzzy, on 14 February 2014 - 11:56 AM, said:

^
Предварително си загубил една такава анкета. И то не защото не си прав, а защото повечето фенове ще гласуват, че е синоним (символ) на бунт, защото за повечето метъли е по-готино да си синоним на бунт, отколкото да не си ;)

+1

View Postviolator, on 14 February 2014 - 12:01 PM, said:

^

Не говоря за масова анкета. Там ми е ясно, че ще е пълен крах.
Говоря за анкета тук, във форума. Пряко свързана с настоящата тема. За да могат да гласуват хора, които са я проследили, които са мислили по въпроса и които в малка или голяма степен са си изградили мнение, четейки и/или участвайки в нея.

Да ти призная честно, дори и в рамките на форума, не съм сигурен дали резултатите няма да са подобни на прогнозираните от Ози...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#200 incarnate

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male

Posted 14 February 2014 - 12:20 PM

Не знам за анкетата, но аз това, което видях по-горе е езиков спор. Като всеки езиков спор е преливане от пусто в празно. Думата „бунт” като всяка българска дума, търкана десетилетия с телена четка от медии и всякакви кресльовци, има променливо значение.

Естествено че рокът е бунт. Срещу общоприети нрави, публични маниери и битови навици в съответното десетилетие (50-те до 80-те и после).
Естествено, че рокът не е бунт. Срещу социални несправедливости, вадене на заметени грозни истини от олигарси и защита на човешките права.
...And through the window in the wall
Comes streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning
And no one sings me lullabies
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users