Jump to content

Евтино, скъпо или достъпно е ходенето на концерт в чужбина?


127 replies to this topic

#1 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 09 февруари 2011 - 20:23

View PostUgly, on Feb 9 2011, 13:48, said:

Когато аз отида извън България да гледам един концерт това ми струва 200-300 лв. повече отколкото би ми струвало у нас.

Точно.
@Ози, така и не мога да разбера откога ходенето по чужбина на концерти стана толкова просто и съизмеримо почти с ходенето до Каварна? Ако тази "чужбина" е само Сърбия, Гърция, Румъния и Турция може би, но какво става, ако искаш да гледаш група като Палас например? Която и в Сърбия няма да поканят? Ръсиш се 250 лева за самолетен билет + не знам още колко транспорт до и от залата/клуба. Не ми се струва много подобно на ходенето до Каварна.
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#2 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 09 февруари 2011 - 20:32

Над 1200 км (отиване и връщане), измерено в бензин, при среден разход 9 / 100 е около 110-120 литра бензин. Да го броим от евтиния по около 2,20 лв. = 240-260 лв. само за път. 30 лв. нощувка (необходима ти е минимум една) = 270-290 лв. Храна, вода и др. пътни разходи - при всички случаи излиза над 350 кинта удоволствието, че и към 400 (за 1 ден).
Разходът за бензин може да се намали, ако се кооперират двама или повече души и си го делят, но това не винаги става и пак, в зависимост от броя пътници, не е кой знае колко евтино.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#3 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 09 февруари 2011 - 20:38

Satyr е отговорил вместо мен. Аз само ще добавя, че това:

"Разходът за бензин може да се намали, ако се кооперират двама или повече души и си го делят"

важи и за чужбина.
I don't know how I managed it...

#4 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 09 февруари 2011 - 20:59

Е хайде сега - качваш се на автобуса и за 60-70 лева си в Каварна и обратно в София. Сравнявате много тенденциозно различни величини :russian: Влакът е още по-евтин. Имаше и самолет до Варна за 9 лева ако си го вземеш половин година преди концерта, както се постъпва с тези в чужбина.

Обаче мааааалко избягахме от темата за Сонисфиър :metal: :yes:

Edited by Javor, 09 февруари 2011 - 21:07 .


#5 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 09 февруари 2011 - 21:11

View PostJavor, on Feb 9 2011, 20:59, said:

Е хайде сега - качваш се на автобуса и за 60-70 лева си в Каварна и обратно в София. Сравнявате много тенденциозно различни величини :russian: Влакът е още по-евтин.
А ако тръгна пеша е без пари. И като добавим това, че ще спя там на ливадата до стадиона на палатка, а и ще си купя покана за 20 лева на входа на стадиона - целият фест ще ми излезне 30-40 лева.
Имаме различна представа за това какво означава "отивам на концерт" :metal:
I don't know how I managed it...

#6 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 09 февруари 2011 - 21:29

Да де, но в единия случай можеш лесно да отидеш с автобус за 70 лева двупосочно до Каварна, че да не плащаш 250 за бензин, ама я ми кажи как мога да отида за 70 ева двупосочно до Холандия? Такава информация адски ще ми помогне, понеже ще успея да отида и на акустичен концерт на Фиш, така че давай.

Edited by foreigner, 09 февруари 2011 - 21:30 .

А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#7 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 09 февруари 2011 - 21:39

View Postforeigner, on Feb 9 2011, 21:29, said:

Да де, но в единия случай можеш лесно да отидеш с автобус за 70 лева двупосочно до Каварна, че да не плащаш 250 за бензин, ама я ми кажи как мога да отида за 70 ева двупосочно до Холандия? Такава информация адски ще ми помогне, понеже ще успея да отида и на акустичен концерт на Фиш, така че давай.
До Холандия не можеш. Но чужбина не означава само Холандия или Париж. За 70 лева можеш да отидеш и да се върнеш до Белград, Истанбул, Атина, Букурещ, а вероятно и някъде другаде. Това не е ли чужбина? А в изброените градове не се ли провеждат често концерти, които тук само си ги мечтаем?

Освен това забравяте и факта, че като отидеш в Холандия, освен концерта, ще разгледаш и много други интересни неща. Музеи, площади, катедрали. Това в Каварна няма как да ти се случи. На мен ми е ясно, че средностатистическия метъл фен у нас предпочита докато започне концерта да мучи пред стадиона с две кебапчета в устата, вместо да разгледа ботаническата градина и двореца в Балчик или на път за Каварна да мине през музея във Варна и да се наслади на прелестта на най-старото обработено от човек злато в света, ама аз съм доста далеч от тези индивиди, за които фестивалът наистина излиза 50 лева (с всички възможни разходи), а тридневното ниво на хигиена е близко до това на приматите.
По начинът, по който аз ходя на концерт, цената в чужбина не е много по-различна от тази у нас.
I don't know how I managed it...

#8 Sailing Ships

    Soldier Of Fortune

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1423 posts
  • Gender:Male
  • Location:Center Of The Universe

Posted 09 февруари 2011 - 21:39

View PostSvil, on Feb 9 2011, 10:09, said:

Оооо... веднага ще демонстрирам бодър оптимизъм.
Искам за Сонисфиър, на Националния стадион следните групи: Angra, Pendragon, Symphony X, Shadow Gallery, Threshold. И след тази моя проява на безпримерна храброст всичко ще цъфне и върже и стадиона ще се напълни до спукване, а BEC няма да могат да сварят да си преброят парите от приходи за продадени билети.
Благодаря за вниманието.

Плюс Vanden Plas и си стискаме ръцете. :russian:
So, take me with you,
Take me far away,
We'll ride the wind across the sky...
Spread your wings and you will see,
You control your destiny,
So Sailing Ships
Don't pass you by ...

#9 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 09 февруари 2011 - 21:44

View PostOzzy, on Feb 9 2011, 21:39, said:

До Холандия не можеш. Но чужбина не означава само Холандия или Париж. За 70 лева можеш да отидеш и да се върнеш до Белград, Истанбул, Атина, Букурещ, а вероятно и някъде другаде. Това не е ли чужбина? А в изброените градове не се ли провеждат често концерти, които тук само си ги мечтаем?
Точно това ти обясних в горния си пост - че за мен "концерт в чужбина" по-често означава точно Холандия, Англия, Германия или Франция, защото любими прог групи от рода на Спокс Биърд, IQ, Rush и т.н. в Белград, Истанбул, Атина и Букурещ не стъпват.
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#10 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 09 февруари 2011 - 21:52

View Postforeigner, on Feb 9 2011, 21:44, said:

любими прог групи от рода на Спокс Биърд, IQ, Rush и т.н.
Е, ти си от 0,75% от всички фенове, така че мнението ти за това какво е чужбина и какво не, не е меродавно :metal: :russian:
I don't know how I managed it...

#11 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 09 февруари 2011 - 22:01

View PostOzzy, on Feb 9 2011, 21:39, said:

а тридневното ниво на хигиена е близко до това на приматите.
Е тука вече ще се караме :russian: Няма животно, което да живее в мръсотия, освен ако не е принудено от човека.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#12 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 09 февруари 2011 - 22:14

View PostOzzy, on Feb 9 2011, 21:52, said:

Е, ти си от 0,75% от всички фенове, така че мнението ти за това какво е чужбина и какво не, не е меродавно :metal: :russian:
Какво искаш да ми кажеш, че всички хора ходят по чужбина на концерти само на мастодонти като Стоунс или Аеросмит? Хахаха.
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#13 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 09 февруари 2011 - 22:21

View Postforeigner, on Feb 9 2011, 22:14, said:

Какво искаш да ми кажеш, че всички хора ходят по чужбина на концерти само на мастодонти като Стоунс или Аеросмит? Хахаха.
Кой е казал нещо за мастодонти? Това, което се опитвам да обясня е моята гледна точка и защо СПОРЕД МЕН ценово (голяма) разлика между концерт в чужбина и на другия край на България няма. Мнението ти не съвпада с моето? Ами... ОК. :russian:
А иначе - да, повечето хора, които ходят на концерти в чужбина не го правят заради групите, които ти ходиш да гледаш там. В което, разбира се, няма нищо лошо.
I don't know how I managed it...

#14 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 09 февруари 2011 - 22:42

Защото гледам, че с изключение на разни мастодонтски банди, които родните промоутъри не смеят да поканят преди 5000 българи да се завлекат да ги гледат в съседките ни, някои прог метъл банди (в Гърция) и някоя и друга трашария или хеви метъл банда, която по чудо ни подминава, чак такава огромна разлика в концертните ни програми няма. Ето, в Гърция ще има Менуор, Саксън, в Румъния - Скорпиънс и т.н., все банди, които сме гледали и тук. Ами Styx и Journey например, които и тук имат много фенове? Трябва да се грабнеш до Англия да ги гледаш.
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#15 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 09 февруари 2011 - 22:52

Е, ти гледаш конкретно за настоящия момент. Ако се разровиш назад в годините ще видиш, че на година има поне 3-4 концерта, които си заслужават да се видят в съседните на нас държави. Кренбърис, Аеросмит, Клептън, Ози, Фейтс Уорнинг, Анатема (до скоро не бяха идвали у нас), Гънс, Сантана, Полис, Стинг и т.н. и т.н.
Иначе съм съгласен - изброените от теб групи не се канят не само у нас, а и на целите Балкани.
I don't know how I managed it...

#16 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 10 февруари 2011 - 07:39

Гледам, че сравнявате ходене до Холандия и Каварна ще ви драсна по една тънка сметка и за двете от миналата година.

Холандия(6 човека, цените са на човек): Самолетен билет до Дортмунд - 100 лв. двупосочно, 140км с кола до Холандия (грубо 10 лв. бензин ако има кой да ви прибере с кола), вила за 3 дни (200 лв.), вход в клуба (70 лв.), 5 бири (45 лв.), храна (60 лв. в хубаво заведение), храна за вилата (150 лв.). Няма да включвам разходи като пазаруване и други такива. Общата сметка до тук грубо е 635 лв. за 3 дни.

Каварна(4 човека, цените са на човек): Билет за фестивала (90лв.), бензин (40 лв. еднопосочно), билет за влак (30 лв. връщане), хотел с баня и климатик (100лв. ), храна(2 хранения на ден в хубаво заведение 200лв.), бира + кафета и друли лигавщини по плажа (пак към 200лв.), посещение на ботаническата градина (15 лв. с кафе и фанта). Мърча и други глезотии няма да ги включвам. До тук грубата сметка е 675 лв. за 5 дни.

Грубо казано това е сметката, като направя уточнението, че ако ходите някъде във вътрешността на Холандия ще ви трябват още 80лв. за влак. В каварненската сметка не съм включила бензина, който сме издухали от ходене по плажове извън Каварна, което ще компенсира влака ви в Холандия. Като изключим, че едното е за 3 дни, а другото за 5, сметката е горе долу еднаква :russian:

#17 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 08:57

View PostBeerMe, on Feb 10 2011, 07:39, said:

Като изключим, че едното е за 3 дни, а другото за 5, сметката е горе долу еднаква :yes:
Общо взето това се опитвам да кажа и аз...
Да добавя само, че преди около 15 години да се отиде на концерт в чужбина беше почти като да отидеш до Марс. Ако някой кажеше "Отивам да гледам Ози в Прага" или "Отивам да гледам Роджър Уотърс в Лондон или Париж", хорага го гледаха така, сякаш им казва "Отивам да се срещна с Обама". А каква е ситуацията днес? Вижте само в този форум за какво става въпрос. Всеки втори едва ли не ходи по някакви фестивали и концерти навсякъде в Европа. И понеже споменах Роджър Уотърс - от този форум ще имаме представители на негови концерти в Хърватска, Чехия, Холандия, Италия, Франция, Англия!
Всичко това ясно показва, че днес да се ходи по чужбина за концерти е многократно по-лесно и достъпно отколкото преди 10 или 15 години и голяма част от феновете не само, че могат да си го позволят, но и го практикуват често, а и не рядко го предпочитат пред ходенето на концерти у нас. :metal:

Разбира се, пак ще повторя, че сметката, която BeerMe е направила, се отнася за онези, които отиват по концерти като бели хора. А не за изпълнения тип праисторически човек :russian:
I don't know how I managed it...

#18 Javor

    кардинал

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 1411 posts
  • Gender:Male

Posted 10 февруари 2011 - 09:19

Пак ще кажа, че сметката на BeerMe включва най-културния начин за ходене в Каварна, който е и възможно най-скъп и най-евтиният начин за ходене в Холандия. Защото аз не виждам в сметките ѝ в Холандия хранене в хубаво заведение два пъти на ден, а виждам храна от супермаркет за вилата. Не виждам ботанически градини, кафета, плажове и прочие :metal: Така сравнени нещата изглеждат почти еднакво, но в действителност никой не може да ме убеди, че при еднакво ниво на лукс, забавления, ядене и други глезотии, в чужбина (извън пределите на Балканите) не излиза поне два пъти по-скъпо ходенето на концерт или фестивал. Просто защото съм ходил достатъчно с раницата на гърба по влакове и палатки и съм наясно с най-евтиния вариант :russian:

#19 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 10 февруари 2011 - 09:20

View PostOzzy, on Feb 10 2011, 08:57, said:

Разбира се, пак ще повторя, че сметката, която BeerMe е направила, се отнася за онези, които отиват по концерти като бели хора. А не за изпълнения тип праисторически човек :russian:

Което ме наведе на въпроса: Сложиха ли бани най-накрая на този къмпинг в Каварна, че години наред хората ходят да се мият сутрин на чешмата пред гробището?

Извинявам се за офф-топика, но то и без това темата стана пълна боза :metal:

#20 BeerMe

    бирена фея

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 863 posts
  • Gender:Female

Posted 10 февруари 2011 - 09:29

View PostJavor, on Feb 10 2011, 09:19, said:

Пак ще кажа, че сметката на BeerMe включва най-културния начин за ходене в Каварна, който е и възможно най-скъп и най-евтиният начин за ходене в Холандия.

Разбира се, че по отношение на "трошенето" на пари не можем да ги сравняваме, в Каварна си махаме главите по 5 дни и не се лишаваме от абсолютно никакви глезотии, докато в Холандия нещата стоят малко по-различно, но не сме "клошарствали" по никакъв начин.

Според мен Ози искаше да каже, че ако наистина ходиш по концерти с включени всякакви екстри, разликата не е много голяма. Но винаги го има и момента, в който можеш да стигнеш до Каварна на стоп, да спиш на палатка, да купуваш храна от магазина и да ти излезе 100 лв. за трите дни (с включен билет).





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users