Jump to content

OPETH - "Heritage" (2011)


43 replies to this topic

#1 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 септември 2011 - 12:14

Гледам, че се събраха доста мнения по отношение на албума в темата за потенето, така че викам направо да ги съберем накуп тук и да открием отделна говорилня по въпроса, ок?

Posted Image


И така, до този момент дискусията криволичи по следния начин:

View PostYanni, on Sep 2 2011, 16:55, said:

Нещо ми липсва в този албум обаче, но все още не съм установил какво точно... <_< Не, не са дет-вокалите или пък тежките китари :yes: , по-скоро няма фокус цялата хава... Ще го моря още де, едва около 3 пъти съм го чул само за сега. :no:

View PostEnvy, on Sep 2 2011, 18:11, said:

Именно новата оливка звучи за пореден път тук и... Мда, комедиантът е сътворил един чудесен, наистина чудесен прог/джаз рок албум. <_<

View PostSilentdeath, on Sep 2 2011, 19:58, said:

Няма разочарование при тях.

View PostJurisprudent, on Sep 2 2011, 21:32, said:

Мдаа, и аз го изслушвам...Правилно казано - прогресив, с джаз фюжън елементи, пиана,флейти, само тук-там по-твърди китари и то по-скоро близки до 70-тарски хард рок...но това и Окерфелт сам си го каза в интервюто с Envy. Харесвам албума, но е доооста разлят, малко безформен или както казва Яни - липсва фокус...щеше да е по-силно да има такъв.

View Poststef_lp, on Sep 2 2011, 22:12, said:

Определено не е за едно слушане.. както винаги.

View PostRob Roy, on Sep 3 2011, 10:57, said:

Предполагам, че това ще стане най-противоречивият албум на тази група. Opeth скъсаха с тежкото си звучене и трудно бихме могли да припознаем етикета "метъл" в десетият им студиен албум. Дали не трябваше този албум да излезне под друго име ? Дали качественият прогресивен рок на Opeth през 2011 ще успее да надделее над очакванията и реномето им на водещо име в прогресивният метъл ? Лично аз смятам, че няма смисъл от спорове за етикети. Очарован съм от инструменталната част, особено от партиите на клавишните инструменти (мелотроните из албума навяват спомени за класическите King Crimson от 70-те). Албумът звучи съвременно, но и ретро. Считам, че бе въпрос на време издаването на подобен албум, след като Mikael Akerfeldt е фен на 70-тарският прогресивен рок, но бих се зарадвал и ако следващият студиен албум на Opeth е с познатите дет метъл елементи от преди. Защото именно умелото съчетаване на тежест с прогресивни елементи придава уникално звучене на групата.

View PostEnvy, on Sep 3 2011, 11:26, said:

Напълно съм съгласен и според мен ще стане точно това - в следващия си албум групата ще продължи оттам, докъдето стигна с "Watershed".
Продължавам да слушам "Heritage" и ми харесва все повече и повече, но същевременно се засилва и убеждението ми, че този запис е еднократен експеримент - нещо като "a tribute to Opeth's influences and inspirations", нищо повече.
Доста групи издават дискове с кавъри в даден етап от кариерата си, преработвайки чужди песни и придавайки им типичното си звучене. Е, и Opeth правят нещо подобно, само че наопаки - не преработват чужди песни, а отдават почит на вдъхновителите си, придавайки на собствените си композиции типичното за тях (вдъхновителите) звучене.
Следващият, моля? :rolleyes:

#2 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 03 септември 2011 - 12:58

Oще едно мнение от мен - напомня ми за Damnation. Може би наистина ще остане експеримент и след това Опет ще се върнат в познатите коловози. Но пак си мисля, че албумът е добър и ми харесва, но ми е леекичко отвлечен. Което не е учудващо, имайки предвид концепцията, но наистина пак взимам от Яни - малко фокус, малко по-стегната форма щеше да го направи по-добър. Лично бих дал висока оценка, но не от най-най-високите
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#3 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 03 септември 2011 - 15:06

Като чета мненията, май ще трябва да хвърля едно ухо на този албум. Интересно, но на този етап никой от вас не е потърсил причина за коренната промяна в музиката на шведите в лицето на един човек свързан с този албум...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#4 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 03 септември 2011 - 15:12

View Postmarillion, on Sep 3 2011, 07:06, said:

никой от вас не е потърсил причина за коренната промяна в музиката на шведите в лицето на един човек свързан с този албум...
Не е в Стив Уилсън работата, а в Окерфелт и акъла, на който е. Стив е само страничен играч.
Възможни причини за промени:
- Опет са се утвърдили и на Окерфелт му е широко около врата да прави експерименти
- Иска по-широка аудитория, особено извън традиционните метъл фенове
- Окерфелт не е хлапе и слуша и харесва доста разнообразни неща, вече далеч от корените на групата, та затова иска и да даде своята собствена трактовка по въпроса

Edited by Jurisprudent, 03 септември 2011 - 15:16 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#5 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 03 септември 2011 - 15:20

View PostJurisprudent, on Sep 3 2011, 16:12, said:

Стив е само страничен играч.

Тук си в голяма заблуда. Няма такова нещо, като "страничен играч" при SW. До каквото и да се е докоснал той, променил го е по собствен начин. Справка, съраунд версиите на кримсъните, предпоследното творение на ливърпулските братя, онзи велик и различен албум на Фиш от далечната вече 1997, работата му по няколко композиции на Мерилиън, различните проекти в които участва, мога да изброявам дълго, почти толкова дълго, колкото дълго изследвам всяка стъпка на този гений...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#6 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 03 септември 2011 - 15:25

View Postmarillion, on Sep 3 2011, 07:20, said:

Тук си в голяма заблуда. Няма такова нещо, като "страничен играч" при SW. До каквото и да се е докоснал той, променил го е по собствен начин. Справка, съраунд версиите на кримсъните, предпоследното творение на ливърпулските братя, онзи велик и различен албум на Фиш от далечната вече 1997, работата му по няколко композиции на Мерилиън, различните проекти в които участва, мога да изброявам дълго, почти толкова дълго, колкото дълго изследвам всяка стъпка на този гений...
Наясно съм какво искаш да кажеш, но пак смятам, че дори и да има влияние подкожният Стив Уилсън, тоя призрак бродещ и бунещ съвременната прог сцена, пак си мисля, че нещата съзнатенлно опират до Окерфелт. А и какво е положението ще разберем от съвмесният им албум. Което ми напомня, че този плодотворен септември чакаме и новия албум на Уислън соло.
За жалост не ми се отваря сайта на Опет, иначе оттам щях да ти дам няколко примера какво имам предвид.

Edited by Jurisprudent, 03 септември 2011 - 15:26 .

Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#7 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 03 септември 2011 - 15:31

Не съм чул все още този албум, единственото което правя е да приведа факти в подкрепа на тезата си и то само на база споделеното от вас. Ако чуеш всеки един от албумите за които стана дума по-горе и чуеш останалите албуми на въпросните групи и изпълнители, съвсем ясно ще доловиш разликата. Тази разлика се дължи преимуществено на SW, нямам никакви колебания по този въпрос, въпрос на време и желание да доловиш типичните уилсънови моменти в тези творби...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#8 incarnate

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 427 posts
  • Gender:Male

Posted 03 септември 2011 - 15:58

Сътрудничеството на Стивън Уилсън с Опет е още от времето на Блекуотър Парк преди 10 години. То се изразява в продуциране, запис на партии от албуми в негово студио, че дори и в свирене на някои клавирни партии в Damnation примерно. Стивън и Микаел са приятели, които активно обсъждат музикалните си проекти през годините. В този смисъл миксирането на Heritage от негова страна не е поява на ново влияние, а промяната на звука и стила е по-скоро приумица на Окерфелд.

P.S. @Marillion, не зная за новия албум, но ако не си слушал Damnation, чуй го, мисля че ще ти допадне, доколкото познавам музикалните ти пристрастия :rolleyes:
...And through the window in the wall
Comes streaming in on sunlight wings
A million bright ambassadors of morning
And no one sings me lullabies
And no one makes me close my eyes
So I throw the windows wide
And call to you across the sky

#9 Jurisprudent

    Joydivisionist.

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2374 posts
  • Gender:Male
  • Location:The Land of Bittersweet Symphonies
  • Interests:- progressive rock, hardrock, heavy metal, thrash&death metal, alternative, wave/darkwave, gothic, post-punk, industrial, jazz, jazz rock, fusion, blues

Posted 03 септември 2011 - 16:00

И новият, и Damnation имат потенциал да допаднат на marillion.
Plus Ultra.

"This world is totally fugazi."

"We will always be so much more human than we wish to be."

"From the Stars back to our Cities"


Jazz fusion audio centre

1001 albums online

#10 Envy

    Not Telling

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 2409 posts
  • Gender:Not Telling

Posted 03 септември 2011 - 16:04

View Postmarillion, on Sep 3 2011, 16:31, said:

Ако чуеш всеки един от албумите за които стана дума по-горе и чуеш останалите албуми на въпросните групи и изпълнители, съвсем ясно ще доловиш разликата. Тази разлика се дължи преимуществено на SW, нямам никакви колебания по този въпрос...
Opeth бачкат с Уилсън вече 10 години, т.е. сътрудничеството им обхваща последните 6 албума на групата. Четири от тях са си в типичния за групата стил, най-общо казано, един е баладичен, грубо казано, и един - ретро, още по-грубо казано. Не мисля, че Уилсън има каквато и да било "заслуга" за музикалните насоки, в които решава да поеме Окерфелд.

P.S. Гледам, че сме писали едновременно с колегата incarnate. И като че ли казваме едно и също.

#11 gellllle

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 373 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 03 септември 2011 - 18:50

На мен лично този албум ми допадна много,както и Damnation.Много Crimson влияние се усеща,много джаз пинизи мелотрони и т.н.Подчертано тази линия на групата ми допада повече от онази с грухтенето,която не ме кефи!

#12 antubis

    непослушник

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 767 posts
  • Gender:Male

Posted 03 септември 2011 - 20:23

Минал е цял ден от пускането на албума в Zamunda до сега, когато реших да проверя дали е изтекъл :rolleyes: Opeth до такава степен са ме зомбирали, че Окерфелд и 60 минути да мастурбира върху китарата и да запише само звука от падналия м'триал през това време, пак ще е велико за мен! Останах доволен от The Devil's Orchard, но нека да чуя и останалите композиции.
Opeth (3), TSO (2), Roger Waters (4)

#13 Silentdeath

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 293 posts
  • Gender:Male

Posted 03 септември 2011 - 22:06

Факт е, че всеки албум на Opeth е различен от предшественика си. Бих казал, че Heritage е по-различен от всичките си предшественици събрани заедно. Лично за мен изслушването на албума беше една голяма глътка свеж въздух измежду новите творения на Vader, Havok, Chimaira и Obscura и, може би, именно заради липсата на дет вокали и въобще на тежък звук, албумът ми се стори една много добра стъпка встрани за групата. Изчистен музикално, с огромно количество jazz и влияние от 70тарски рок и все пак звучащ съвременно (както се беше изразил някой съфорумник), Heritage не открива нови музикални хоризонти за Opeth, той е просто най-неметълския албум, който са сътворили/ще сътворят в кариерата си. И аз лично приветствам това с усмивка. :rolleyes:
Flip off the sky
With bleeding fingers till I die

#14 antubis

    непослушник

  • Тамплиери
  • PipPipPipPip
  • 767 posts
  • Gender:Male

Posted 03 септември 2011 - 23:46

След първото слушане ми харесаха 4 песни, след второто останалите 4 :rolleyes: Някои песни съдържаха класически Opeth пасажи и просто очаквах (въпреки че знаех, че няма) Mikael да отвори онази паст и да зареве. В Watershed все се намираше малко рев, ама тук хич ... надявам се, че в следващия албум ще се промени статуквото. Има един лесно доловим мотив, започнат още с The Devil's Orchard, който продължава в целия албум и това ми допада. Все пак, дано в Париж свири минимално количество от Heritage и наблегне повече на старите класики <_<
Opeth (3), TSO (2), Roger Waters (4)

#15 Дамаджан Петров

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male

Posted 03 септември 2011 - 23:50

Също мисля, че музикално Окърфелт си определя нещата, но определено е повлиян ментално от Уилсън. И смятам, че основна отправна точка за този албум може да се търси в тази малка игричка между двамата преди години. Сега... че Мишо е професионалист в тъпото гледане и хилене, така си е, но май чааак толкова тъпо и объркано да гледа като в небрано лозе не съм го виждал. Голям срам бра. Да не говорим, че и малкото му точки са по милост и менте. <_<
А онзи другият просто е психопат, което все повече ме притеснява, съдейки по последните два хептен подтискащи клипа от предстоящата му солова депресия, която се чудя да си причинявам ли изобщо...:rolleyes:

#16 foreigner

    cream puff

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1436 posts

Posted 04 септември 2011 - 02:00

Доколкото знам, нещата за този клип са били нагласени, за да си направят шега с Микаел и на Уилсън отговорите са били дадени предварително, все пак в един друг видео куиз не успя да отговори на всичко.

Така, при цялата ми любов към 70-тарски прог, фюжън и т.н., този албум ми идва малко беззъбо. Окерфелд се е справил брилянтно със задачата, но просто не това е лицето на групата и това, което им спечели място в сърцето ми. Липсват ми внезапните смени на тежки и мелодични пасажи, липсват ми даже и дет вокалите... да не повярваш. Определено не може да бие Watershed за мен, но и трябва да го послушам повечко все пак. И не, не съм недоволна, сам по себе си албумът е чудесен. Просто... да го кажа с други думи: Deliverance винаги ми е харесвал повече от Damnation :rolleyes:
А това неодобрение стана направо демонстративно, когато кепето започна да говори злорадо за рязане на глави и стъпкването им в калта, нищо че - или по-скоро, още повече поради факта, че са се накичили със сиви цилиндери. Това, доколкото лорд Ходсдън можеше да проследи мисълта му, беше начинът, по който би действал Сталинг в Москва, а което е добро за Сталинг, признаваше си открито кепето, бе добро и за него.

#17 Stavrogin

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male

Posted 04 септември 2011 - 16:14

албумът е отличен, заради дет вокалите така и не мога да прегърна силно, който и да е от предните албуми като изключим Damnation и този от 2008... Heritage е изцяло моделиран по мой вкус....семпъл и музикално плътен!

#18 Дамаджан Петров

    послушник

  • Енориаши
  • Pip
  • 47 posts
  • Gender:Male

Posted 05 септември 2011 - 00:17

Облъчен от многото реклама, съспенс и приказки от Окърфелт, очаквах шедьовър. Не знам дали ще остане като такъв в историята, но след второ слушане знам какво на мен ми липсва в по-голямата част от албума...

Докато вървеше толкова хубавото пиано в началото (престъпно кратката "Heritage", за мое учудване изсвирена не от Виберг, а от новия пич, който всъщност страшно ми хареса в Каварна), си казах "Дано, дано, дано...". Последваха над 20 минути, в които си мислех "Да... интересно, много интересно...". Само че за тези минути нищо в мен не трепна. Чак до някакъв момент в "Haxprocess", когато се сетих, че тази гад може да изкарва мелодии, с които да те разчовърка отвътре. Оттам нататък интересното продължи (за отбелязване е и добрият микс на Уилсън, разбира се). А онова усещане за хармония със звука от колоните се появи още само 2-3 пъти (като във втората част на "Folklore"). Красивият инструментален край с кухарките ме остави замислен - дали ако врътна още 5-6 пъти този чудесен албум, ще почувствам нещо повече от преобладаващ хлад и леко безразличие... Малко флейта в една песен или някой 70-арски клавир не правят Jethro Tull и King Crimson. А къде е многото джаз така и не разбрах. Иначе оценявам експеримента.

После си пуснах "The Lotus Eater", "Harlequin Forest", "Bleak", "Hours of Wealth"... и се зададе опетската вълна от богати звуци, мелодии и емоции, която обичам да ме помита.

#19 Geddy

    Спасителя в RUSH-та

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 1053 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock, Progressive Metal, Heavy Metal, Hard Rock, Jazz, Jazz-Rock, Prog-Folk, Folk-Rock...

Posted 05 септември 2011 - 12:40

От едно слушане (засега нямам време за повече) мога да кажа че ако разгледам албума като типично творение на Opeth, малко съм разочарован...хубав, но не блести с нещо специално, а и ми липсва типичната тежест и ревове редувани неочаквано с по-леки моменти.
Ако трябва обаче да го разгледам като експеримент на лудия Акерфелд (и компания), то това е щедьовър!

View PostHeathenHeart, on 28 януари 2013 - 13:29 , said:

Бира, водка и прогресив са вредни за здравето. В най-добрия случай водят до тенис. :harhar:

#20 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 06 септември 2011 - 11:41

Ами, след като изслушах този албум, вече съм убеден в думите си от по-горе и от формално предположение те се превръщат в чиста истина. Поне за мен сянката на SW е засенчила цялата творба и типичните похвати на гения осезателно присъстват почти навсякъде, а във финала на Haxprocess са буквално ушеизвадни. Това си е мое лично мнение, не искам някой да се съгласява с него, излишно е, убедил съм с в това...
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users