Jump to content

"Рокът синоним ли е на бунт?"


361 replies to this topic

#301 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 19 February 2014 - 09:54 AM

^
Това са две съвсем различни неща. Изреченията "Във всеки вид рок има бунт" и "Не е нужно в едно рок-парче да се пее "на оръжие, братя", за да е символ на бунт" нямат нищо общо и смисълът им е съвсем различен. С второто изречение съм съгласен. С първото - категорично не.
I don't know how I managed it...

#302 Змей Горянин

    стъписващо зъл

  • Енориаши
  • PipPipPipPip
  • 892 posts
  • Gender:Male

Posted 19 February 2014 - 09:58 AM

Вече с кратки думи казах това, което имах да казвам, просто ми се иска да доразвия една аналогия на рока с бунтовете срещу Пеевски и правителството. И така, когато срещу Пеевски спонтанно излязоха на митинг, да кажем, 10 000 човека, червените шамани, в типично демагогския си стил, казаха - 10 000 са много малка част от населението на България, което означава, че повечето, ако не всички останали, подкрепят правителството. После, когато се (относително) спонтанно се организираха хора в подкрепа на правителството се оказа, че я има, я не 500 човека. На края социологическите проучвания показват, че 60% от населението иска ново правителство и предсрочни парламентарни избори.
Пренасяме аналогията в рока: в колко процента от рок песните се говори за някаква форма на бунт, песните подбуждат към някаква форма на бунт, носят заряда на бунт и т.н.? Да кажем - 25%. Пренебрежимо малко, казват някои, затова рокът не може да е символ на бунт. А като попиташ на какво е символ тогава - ами... на секс (5% от песните), на любов (5% от песните), на пиянски запои (5% от песните), на изследване на себе си (5%), не е ясно изобщо за какво иде реч в рока (40%) и т.н. От където следва извода, че рокът, сам по себе си, е по-скоро бунтарски, отколкото каквото и да било друго. А социологическите проучвания и научни изследвания ще покажат в глобален мащаб е ли рокът припознаваем като бунт, има ли други такива стилове и кой е по-по-най. Защото, от казаното до тук от някои хора, аз съдя, че музиката изобщо не може да бъде символ на бунт. Интересен въпрос - може ли музиката да е символ на бунт, и ако да, кой стил би бил носител на този бунт в най-голяма степен?
... Through dreams I influence mankind...

#303 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 19 February 2014 - 10:01 AM

View PostSatyr, on 18 February 2014 - 20:22 PM, said:

Е как може да се излагаш така?!? Смяташ хип-хопа за бунт със същите доводи, с които аз смятам рока за такъв. И какво става - такива доводи са окей, ако подкрепят твоята теза, а ако не - не важат :D

Всеки има право да се излага по начин, който му харесва. Примерно като бърза да пише без да се замисли преди това. Не съм казал, че смятам хип хопа за бунт поради изложения довод. Ти искаш основание за подобно твърдение, не аз. Съответно ти представям довод, който би трябвало да е валиден за теб, не за мен.

#304 Ozzy

    All England Lawn Tennis Club Single Handed Champion of the World

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 9471 posts
  • Gender:Male

Posted 19 February 2014 - 10:05 AM

View PostЗмей Горянин, on 19 February 2014 - 09:58 AM, said:

Интересен въпрос - може ли музиката да е символ на бунт

Може. Ама не там е въпросът, според мен. Самият аз казах около две хиляди пъти, че има рок групи/песни/албуми, които са бунтарски. Всъщност, повечето писали по темата казват това. От тук нататък: едните твърдят, че заради тези групи/песни/албуми рокът КАТО ЦЯЛО не може да бъде символ на бунт, а други казват, че тези групи/песни/албуми са водещи и те са направили така, че хората в голямата си част да приемат рока като символ/синоним на бунт.
I don't know how I managed it...

#305 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 19 February 2014 - 10:32 AM

View PostDavidian, on 18 February 2014 - 23:29 PM, said:

Например - огромен форум, събиращ на едно място корпоративни лица от най-висок ранг. Някой се появява с тениска с пентаграм. Бунт ли е това или не е?

Това е бунт, но той не е свързан по никакъв начин с рок музиката. Защо? Защото бунтът се състои само и единствено в това, че лицето не спазва дрескода. И в случая е абсолютно все едно дали ще се появи на корпоративен форум с фланелка с пентаграм или с широки рапърски потури.
Защото по тази логика рапът също би бил символ/синоним на бунт, нали?

Ами ако се появи на корпоративния форум с бляскава диско лента на главата? И диското ли правим сноним/символ на бунт?

@marooned

Росе, а като беше с къса коса, по-малък фен на рока ли беше? Или по-малък бунтар? Естествено, че не.

А ако някой случайно е плешив, това значи, че природата му е отнела правото са слуша рок и да се бунтува ли? Естествено, че не.

Дългата коса, Росе, е предразсъдък. Не е символ на нищо, освен на личната удовлетвореност на този, който я носи. Също както са предразсъдък останалите униформени порядки в рок музиката - елеци, мелеци, обеци, вериги, фланелки, нашивки, татуси, стречове, кубинки и прочие. И съвремието неслучайно ги обезличи, някои приравни с останалите стилове музика, а някои дори превърна в кич.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#306 marillion

    I'm a Marquee veteran...

  • Енориаши
  • PipPipPipPipPip
  • 6135 posts
  • Gender:Male
  • Interests:Progressive Rock

Posted 19 February 2014 - 11:00 AM

От известно време спрях да чета задълбочено мненията в тази тема. Покрай последното включване на Ози оставам с впечатление, че си припомняте режимите на тока по време на соца. Два часа светло - един час тъмно, като в един момент съотношението се обърна. Както и да е, за какво говорехме? А, да, за символи, синоними и всичко останало, което би могло да превърне рок музиката в бунт. Би могло, наистина. Аз също бих могъл да бъда Ричи БлЯкмор, ама не съм... Така и с рока. На някой може и да му се струва, че рока е символ на бунта, ама само му се струва или най-малкото не това е основната характеристика на рок музиката. И добре, че е така, ако питате мен... ;)
18.06.2017 - Phil Collins
19.06.2017 - Phil Collins
15.07.2017 - U2
13.10.2017 - marillion

#307 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 11:52 AM

View Postsatanicart, on 19 February 2014 - 10:01 AM, said:

Всеки има право да се излага по начин, който му харесва. Примерно като бърза да пише без да се замисли преди това. Не съм казал, че смятам хип хопа за бунт поради изложения довод. Ти искаш основание за подобно твърдение, не аз. Съответно ти представям довод, който би трябвало да е валиден за теб, не за мен.
Пак бъркаш. Аз не искам доказателство за себе си. Аз нямам проблем с това хип-хопът да е символ на бунт при определени условия. Но много искам да разбера защо ти смяташ така.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#308 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 11:55 AM

View Postmarooned, on 19 February 2014 - 00:27 AM, said:

^
Бил съм участник на подобно събитие.
Миналата година присъствах на обявяването на резултатите от проучване, което се прави с участието на финансови и изпълнителни директори на водещи компании от Централна и Източна Европа. Въпросното проучване се прави ежегодно от компанията, в която работя.

Една вметка - приятелите от форума знаят, че от няколко години съм с дълга коса.

На въпросното събитие присъстваше един изпълнителен директор, който беше с по-дълга коса от мен по това време. Сега малко я е понамалил.
Голям сексманиак е. С него често се засичаме в центъра на събитията - зоната пред сцената.

С него изглеждахме като две "черни овци" (в костюми). В интерес на истината една "овца" (моя милост) е светлокоса!
Всички останали бяха приведени в "казармен" вид - много късо подстригани (и с костюми).

Дали това е секс, възбуда, подкана за оргия срещу системата/общоприетите порядки... Кой, както иска да го тълкува!



Да видим сега "логическите" изводи:

1. Не си дългокос, не си и рус. Всъщност даже изобщо нямаш коса. И никакво друго окосмяване нямаш. Кьосе си.
2. Утре ще има купеста облачност.
3. Следващото лято торнадо няма да отнесе къщата на семейство в Канзас, което не се казва Уилямс.
4. Бил Гейтс е жена.

View Postviolator, on 19 February 2014 - 10:32 AM, said:

Това е бунт, но той не е свързан по никакъв начин с рок музиката. Защо? Защото бунтът се състои само и единствено в това, че лицето не спазва дрескода. И в случая е абсолютно все едно дали ще се появи на корпоративен форум с фланелка с пентаграм или с широки рапърски потури.
Защото по тази логика рапът също би бил символ/синоним на бунт, нали?
И какъв проблемът? Каква ти е "логиката"?
Спорим дали пушката "Ремингтън" може да бъде символ на бунт. Вместо с дълга коса Роско се появява с такава пушка на подобно събитие.
Идваш ти и казваш "Ами той можеше да се появи с "Уинчестър" или "Манлихер" и да стане същото. Значи те също могат да са символ на бунт и от това следва, че "Ремингтън" не е.

МУ-ХА-Ха-ха-ха-ха!!!!! :D
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#309 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 19 February 2014 - 12:00 PM

View PostOzzy, on 19 February 2014 - 09:54 AM, said:

^
Това са две съвсем различни неща. Изреченията "Във всеки вид рок има бунт" и "Не е нужно в едно рок-парче да се пее "на оръжие, братя", за да е символ на бунт" нямат нищо общо и смисълът им е съвсем различен. С второто изречение съм съгласен. С първото - категорично не.
Как ще са две различни неща - и двете казват почти едно и също, че във всеки вид рок има бунт, но той може да не призовава директно на бунт.

View Postmarillion, on 19 February 2014 - 11:00 AM, said:

На някой може и да му се струва, че рока е символ на бунта, ама само му се струва или най-малкото не това е основната характеристика на рок музиката. И добре, че е така, ако питате мен... ;)
Никой не е казал, че да е символ на бунт е основна характеристика на рока. Да е символ на бунт е една от характеристиките му.
Hedniska Blod

#310 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 12:01 PM

View Postmarillion, on 19 February 2014 - 11:00 AM, said:

На някой може и да му се струва, че рока е символ на бунта, ама само му се струва или най-малкото не това е основната характеристика на рок музиката. И добре, че е така, ако питате мен... ;)
И с какво това е по-различно от изказване

"На някой може и да му се струва, че рокът не е символ на бунта, ама само му се струва или най-малкото това е основна характеристика на рок музиката"

М?

Имаме две противополжни точки, базиращи се на голи твърдения и собствено мнение.

Как се разрешава такъв спор? Като се погледне какво пише в литературата. И какво пише там?
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#311 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 12:05 PM

View PostOzzy, on 19 February 2014 - 09:54 AM, said:

^
Това са две съвсем различни неща. Изреченията "Във всеки вид рок има бунт" и "Не е нужно в едно рок-парче да се пее "на оръжие, братя", за да е символ на бунт" нямат нищо общо и смисълът им е съвсем различен. С второто изречение съм съгласен. С първото - категорично не.
Би ли изброил видовете рок?
После ще видим дали във всеки от тях можем да намерим бунт или не :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#312 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 19 February 2014 - 12:07 PM

View PostSatyr, on 19 February 2014 - 11:55 AM, said:

И какъв проблемът? Каква ти е "логиката"?

Логиката е, че фланелка с пентаграм в описаната ситуация е точно толкова бунт, колкото блестяща диско лента. Тоест - не е бунт сама по себе си, а е бунт, защото е поставена в неподходяща ситуация.
Ако приемем това за добър пример, че рокът е синоним на бунт, това означава, че практически всички стилове музика са синоним на бунт, защото практически всички си имат някакво аутфит изразно средство, различно от строгата конвенция. А това не е вярно.
-----------------------------------------
Слушай силно!

#313 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 12:09 PM

View Postviolator, on 19 February 2014 - 12:07 PM, said:

Логиката е, че фланелка с пентаграм в описаната ситуация е точно толкова бунт, колкото блестяща диско лента. Тоест - не е бунт сама по себе си, а е бунт, защото е поставена в неподходяща ситуация.
Ако приемем това за добър пример, че рокът е синоним на бунт, това означава че практически всички стилове музика са синоним на бунт. А това не е вярно.
Тази логика не е валидна. При определи условия и диско лентата може да бъде бунт. С нея може и да удушиш някого - хоп става символ на убийство. Това са частни случаи. В определени частни случаи почти всичко може да бъде символ на всичко.

И какво правим, за да видим едно от тези неща по-символ ли е на нещо от друго?
Търсим други частни и/или общи примери, в които то отново може да бъде символ на бунт.
И намираме за рока много такива - и частни, и общи. За диското почти не намираме.

Какъв е изводът?
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#314 violator

    Malloy

  • Тамплиери
  • PipPipPipPipPip
  • 2234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brickleberry

Posted 19 February 2014 - 12:17 PM

View PostSatyr, on 19 February 2014 - 12:09 PM, said:

Тази логика не е валидна. При определи условия и диско лентата може да бъде бунт. С нея може и да удушиш някого - хоп става символ на убийство. Това са частни случаи. В определени частни случаи почти всичко може да бъде символ на всичко.

Нима появата на човек с фланелка с пентаграм на корпоративен форум на високо ниво не е частен случай? Естествено, че е частен случай. Защото на този форум вероятно има още 20 или 50 човека, които слушат рок, но логично са спазили дрескода.
Всички случаи, в които рокът е ставал символ на бунт, са частни случаи. Защото ако беше обратното, рокът чисто и просто щеше отдавна да бъде извън закона. Толкова е просто...
-----------------------------------------
Слушай силно!

#315 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 12:28 PM

View Postviolator, on 19 February 2014 - 12:17 PM, said:

Нима появата на човек с фланелка с пентаграм на корпоративен форум на високо ниво не е частен случай? Естествено, че е частен случай.
Защото на този форум вероятно има още 20 или 50 човека, които слушат рок, но логично са спазили дрескода.
Ами, аз това казвам - частен случай е.
Ти взимаш този частен случай. Даваш пример, че може да се случи и с произволен друг символ. И правиш извод, че генералното съждение не е вярно. Ей това е грешна логика.

View Postviolator, on 19 February 2014 - 12:17 PM, said:

Всички случаи, в които рокът е ставал символ на бунт, са частни случаи.
Това изобщо не е така. През 50-те да се обяви рок песен за бунтовен химн НЕ Е частен случай. Сексуалната революция, която ти посочи като пример за бунтарство, свързано с рока, НЕ Е частен случай. Пънк течението НЕ Е частен случай. Забраната на рок музика и последващо гледане с лошо око на нея от тоталитарната власт НЕ Е частен случай. Нито един от източниците, посочващи рока като символ на бунт, НЕ дава частни случаи. Това са адски много общи случаи и разпръснати в продължение на десетилетия.

View Postviolator, on 19 February 2014 - 12:17 PM, said:

Защото ако беше обратното, рокът чисто и просто щеше отдавна да бъде извън закона. Толкова е просто...
Пак, за 158 път,се опитвате да приравните "бунт" на въоържено въстание или нещо подобно. 1000 пъти ви се каза, че има много различни видове бунт и голяма част не са свързани с физически сблъсъци. За какви обявявания извън закона говориш?!???...

[Edit:] Още повече, че има примери за обявяване на рока извън закона.
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#316 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 19 February 2014 - 13:34 PM

View PostSatyr, on 19 February 2014 - 11:52 AM, said:

Аз нямам проблем с това хип-хопът да е символ на бунт при определени условия. Но много искам да разбера защо ти смяташ така.

По много причини, но нямам никакво намерение да ги изброявам. "Споря с някого заради самия спор" никога не е било интересно занимание за мен. :)

#317 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 13:39 PM

View Postsatanicart, on 19 February 2014 - 13:34 PM, said:

По много причини, но нямам никакво намерение да ги изброявам.
Шубето е голям страх :(
WeRock.bg - сайт за Праведна музика

#318 HeathenHeart

    The Art of Lore

  • Тамплиeри
  • PipPipPipPipPip
  • 2134 posts
  • Gender:Female

Posted 19 February 2014 - 13:52 PM

View Postsatanicart, on 19 February 2014 - 13:34 PM, said:

По много причини, но нямам никакво намерение да ги изброявам. "Споря с някого заради самия спор" никога не е било интересно занимание за мен. :)
Не го приемай като заяждане, но като цяло споровете в интернет форуми са си спор заради самия спор, т.е. за забавление. Но по принцип спорът си има правила и едно от тях е подкрепянето на твърденията с някакви аргументи. На няколко пъти обаче аргументите ти са "не желая да посоча аргументи", изразено под една или друга форма. Не върви някак си - връщай топката, не я задържай като разправяш, че мачът ти е скучен. :) Другият "спортменски" начин е да станеш зрител.
Hedniska Blod

#319 satanicart

    епископ

  • Енориаши
  • PipPipPip
  • 420 posts

Posted 19 February 2014 - 14:24 PM

Ами спорете си заради самия спор. Мен ме хвана шубето и мисля да стана зрител. :)

#320 Satyr

    Администратор

  • Велики Магистри
  • PipPipPipPipPip
  • 7521 posts

Posted 19 February 2014 - 14:37 PM

Така и няма да разберем от теб защо, ако пушките "Манлихер" са символ на бунт, то не може пушките "Ремингтън" също да са такъв :(
Но няма проблем - това и децата в предучилищна възраст го знаят :D
А може пък Violator да даде някой по-засукан отговор :)
WeRock.bg - сайт за Праведна музика





1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users